• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

chorazynowy napisał(a): Panowie nie porównujecie celników do Straży granicznej, my kiedyś byliśmy formacją typu wojskowo -policyjną a teraz tylko typu policyjnego my mamy chronić fizycznie granice przed każdym. A celnik to inaczej urzędas skarbowy odpowiedzialny za akcyzy i podatki. P.s nie długo SOK, Straż Leśna, Rybacka, Listonosze, Kolejarze oni wszyscy noszą mundury tez będą chcieli 55 lat emerytury ,każdy z nich się naraża na niebezpieczeństwo bardziej niż celnicy przykład SOK zadymy w pociągach. Straż leśna łapanie kłusowników którzy nieraz sa uzbrojeni w broń myśliwska itd


Żadna prowokacja, zarejestrowałem się bo zaintrygowała mnie wasza dyskusja. Jestem funkcjonariuszem SC z granicy. Nie zgadzam się z takim postawieniem sprawy. Nie można oceniać zasadności przywileju li tylko i wyłącznie przez pryzmat wykonywanych zadań. Idąc tym tokiem panie z SG siedzące w budkach paszportowych na granicy nie różnią się niczym od pań z poczty Smile Też tylko stemplują Smile Czy to oznacza, że emka im się nie należy ? Patrząc z doświadczenia, to celnik na granicy ma dużo bardziej stresogenną pracę niż strażnik. Pamiętajcie, iż tam gdzie sprawa dotyczy pieniędzy rodzą się silne emocje. Nie wszyscy celnicy mogą stosować ŚPB, zielone ludki jakim jestem niestety nie. Dlatego też moja służba wymaga dużych zdolności interpersonalnych i negocjacyjnych, co bardzo obciąża psychicznie. W mojej ocenie najistotniejszym kryterium jest organizacja służby, a w tym SC nie odbiega znacząco od SG.
a to moja walka na FORUM SG , budowa pozytywnego wizerunku służby na wszystkich frontach
CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!
 
Szef Służby Celnej powiedział:
,,Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu wskazał, że ta nierówność dotyczy tylko części celników realizujących systematycznie zadania z zakresu rozpoznania i zwalczania przestępczości oraz ścigania przestępstw. ''

Nie przypominam sobie, że Trybunał w wyroku lub w komunikacie użył tego magicznego słowa: SYSTEMATYCZNIE ??? A to magiczne słowo nie wiąże się z zawężeniem kręgu funkcjonariuszy jacy zostali wymienieni w orzeczeniu trybunał Konstytucyjnego ??? Czy to jest przejęzyczenie czy ................................. ???

W uzasadnieniu ustnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego ( tj. od 24 minuty ) :
,, ...ci funkcjonariusze, którzy w sposób systematyczny i stały a nie w ciągu jednego dnia dostają jakieś polecenie wykonania jednego zadania ..."
Jak to interpretować ???
 
Kolego Zielony, tu nie ma co rozbijać gówna na atomy, naprawdę.
Rozwiązanie jest banalnie proste i szybkie do wykonania - dopisać Służbę Celną jako całość do ustawy o emeryturach mundurowych, inaczej po prostu się nie da.
Nie można pozostać funkcjonariuszem i nie mieć emerytury mundurowej. Trybunał próbował chyba wydać "salomonowy" wyrok uszczęśliwiający trochę nas, trochę stronę rządową, ale mu nie wyszło.
Średnio raz, dwa razy do roku w przezabawnej IC Olsztyn dochodzi do sytuacji "zagrożenia płynności ruchu" na granicy. Wysyłani są wtedy do odpraw ludzie z urzędów i izby. Niby tylko zielony pas i tylko przeciąganie paszportów przez czytnik , ale zgodnie z ustawą będą już wykonywać czynności z art. art. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej. To należy im się ta emerytura, czy nie ?
Jak napisała Karolina12 i jak doskonale wszyscy wiemy, nikt z nas nie wie, czy za chwilkę nie przeniosą go wspaniałomyślnie do miejsca gdzie "wymaga tego dobro Służby" - taką mamy specyfikę i już.

Bolo1999 napisał dobrze - nie ma co wyważać otwartych drzwi. Dopisać i koniec. Najwyżej potem dać wybór - kto chce być cywilem i mieć święty spokój do 67 lat, czy funkcjonariuszem ze wszystkimi obostrzeniami, ale to już zupełnie inna bajka.
 
"jak to interpretować ?"
analogiczne rozterki ma generał :p i jedyne co mu pozostało wobec pełnej kompromitacji jako szefa to nadal zwalczać wysoki status fc.
używa do tego zadaniowanych trolli na tym forum.
nic nowego.

koleżanki i koledzy.
nie karmić trolli :mad:.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Zielony, proszę Cię, nie interpretuj już.

Mamy już wstępnie wszystko oszacowane.

Złożymy niezwłocznie po ukazaniu się uzasadnienia wyroku TK w Sejmie RP projekt obejmujący wszystkich f.c. zaopatrzeniowym systemem emerytalnym, licząc 15 lat od momentu zatrudnienia.
To nie będzie nic kosztować budżetu państwa, gdyż są składki w OFE, które można przekazać do budżetu.
Wczoraj podczas spotkań z funkcjonariuszami, pojawił się też argument, że zbyt wielu, przy liczeniu 15 lat od dnia zatrudnienia, nabywa prawo do emerytury i grozi to paraliżem Służby. Nieprawda, prawo do pełnej emerytury nabywa wcale nie taka duża liczba funkcjonariuszy i widać po innych formacjach, że wcześniej tzn. nim nabędzie się prawo do pełnej wysokości emerytury, odchodzi niewielu, więc nic się nie dzieje, ale można wprowadzić w prawie jakieś przepisy przejściowe, żeby całkowicie wytrącić ten argument stronie przeciwnej.
Wszystko da się elegancko zapisać i przygotować bardzo konkretne uzasadnienie do projektu. Najważniejsze, że w pierwszych latach budżet wręcz zyskuje.

I proszę, nie powtarzajcie już rożnych niepoważnych rzeczy i interpretacji za SSC.
 
Zielony, proszę Cię, nie interpretuj już.

Mamy już wstępnie wszystko oszacowane.

To nie będzie nic kosztować budżetu państwa, gdyż są składki w OFE, które można przekazać do budżetu.
Wczoraj podczas spotkań z funkcjonariuszami, pojawił się też argument, że zbyt wielu, przy liczeniu 15 lat od dnia zatrudnienia, nabywa prawo do emerytury i grozi to paraliżem Służby. ...
Wszystko da się elegancko zapisać i przygotować bardzo konkretne uzasadnienie do projektu. Najważniejsze, że w pierwszych latach budżet wręcz zyskuje.

I proszę, nie powtarzajcie już rożnych niepoważnych rzeczy i interpretacji za SSC.

Kwestia finansow bedzie dominujacym argumentem. MF bedzie liczyl po swojemu, czyli wykaze koszty a oszczednosci przemilczy.
 
Ostatnia edycja:
No niech liczą
Jak dotąd nic nie liczyli, przynajmniej na ostatniej podkomisji ds. emerytur celnych mówili ze nie znają kosztów, bo koszty nie są najważniejsze.
Tylko, że my też będziemy liczyć i wstępne obliczenia już są,


Kwestia finansow bedzie dominujacym argumentem. MF bedzie liczyl po swojemu, czyli wykaze koszty a oszczednosci przemilczy.
 
8/07/2013 pisałem:
zmiana języka dialogu z rządem w sprawie emek
nie mówmy naszym językiem, że nam się należy ze względu na trudy, że to w interesie Ojczyzny itp.
mówmy ich językiem

dając nam emki zarobicie 1,5 miliarda złotych
tak - ZAROBICIE
za 1,5 mld ile będziecie mogli zrobić, jak powiększycie swoje szanse na ponowne wygranie wyborów?

jak?
po prostu - dając nam emki zgarniacie w gotówce 500 mln z OFE naszych składek i o 1 miliard kasujecie nasze konta indywidualne w ZUS - a więc de facto na ten miliard możecie się zadłużyć nie zwiększając wskaźnika zadłużenia
ile za te 1.500.000.000 możecie zrobić? ocieplić wizerunek, odmalować fasady, zrobić igrzyska, dać chleba, by w końcu znów wygrać wybory?

ktoś pragmatyczny powie - a koszty?
no tak , tylko że my kalkulujemy dobro Ojczyzny i jej finansów na 20, 50 lat
a oni tylko do kolejnych wyborów
załóżmy, że na emki w pierwszym roku odejdzie 30% celników - a to tylko 4000 osób, które jeśli brałyby emki przez cały rok wzięłyby może 2 000 - 2 500 netto na osobę, czyli 96 - 120 milionów

wziąć półtora miliarda wydając koło 100 milionów czy nie?

nowy wicepremier miałby jak znalazł dla swojego pryncypała 1,4 miliarda w prezencie prymicyjnym

oni nie martwią się o to co będzie potem - rzucą się na żer - tym bardziej jeśli będzie nad nimi wisiała groźba nośnej medialnie sądowej porażki o nasze wspomniane na początku 13 miliardów

oczywiście moje wyliczenia są mocno szacunkowe - przyjąłem że średnio każdy z 13 tys funkcjonariuszy ma 38,5 tys w OFE i ok. 77 tys w ZUS na indywidualnych kontach

ale niezależnie od szczegółów - im więcej z nas przysługiwałaby już mundurowa emka bo mamy już zaawansowany wiek - tym więcej mamy na indywidualnych kontach, im kto młodszy - ma mniej na kontach ale i dłuższy jest czas, zanim zacznie pobierać mundurową emkę

ich klocki - grajmy według ich zasad


oczywiście - dzisiaj kwoty są niższe, bo połowę kasy z ofe już zgarnęli - wszystkim :)
 
Art. 86. 1. Jeżeli wymagają tego potrzeby Służby Celnej, funkcjonariuszowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku na okres do 6 miesięcy, zgodnie z jego kwalifikacjami. W szczególnie uzasadnionych przypadkach powierzenie obowiązków może zostać przedłużone do 12 miesięcy.
2. Jeżeli wymagają tego potrzeby Służby Celnej, funkcjonariusza można przenieść na takie samo lub równorzędne stanowisko do innej jednostki organizacyjnej w tej samej lub innej miejscowości.

W świetle tych przepisów nikt z nas nie ma wpływu na miejsce pełnienia służby, a wielu pewnie z Was wie, ze zdarzało się, ze miejsce wyznaczane było po złości.
Na tej podstwie nie widze możliwości wydzielenia grup do takich i innych zadań bo to zaprzecza zapisom ustawowym.

I to jest argument aby w nowelizacji uwzględnić wszystkich funkcjonariuszy. Art. 86 w świetle wyroku trybunału byłby niekonstytucyjny !!! Nie ma w innych służbach takiej sytuacji, że funkcjonariusz jest przeniesiony na inne stanowisko gdzie wykonuje np. inne zadania i w ten sposób traci staż emerytalny a tym samym możliwość emki !!! Jawna dyskryminacja !!!
 
Do aquirre: Nie karm mnie kolego bo udławię się twoja gł...tą !!! A pomyśl geniuszu analizy ,,kto jest kto?'', że prowokując mnie na dosadną/adekwatną odpowiedz komu robisz dobrze ?????
Czytam wywiad naszego ,,szefuńcia" i widzę słowo: systematycznie. Zastanawiam się czy sam to wymyślił czy nie wiem co. Nie oglądałem na żywo uzasadnienia ustnego wyroku Trybunału, dlatego szukam w necie i znajduje. Piszę co znalazłem i daje linka (ja byłem czwarty jako wyświetlający a teraz zobacz ile miało wyświetleń, czyli inni czytelnicy tego forum byli zainteresowani obejrzeniem tego ,,spektaklu'') I co dla tego troluje według Ciebie ???? Bez komentarza !!!
 
Sorry Zielony78, ale czy możesz napisać jakiekolwiek zdanie nie kończąc go znakami ??? lub !!! ?
Na forach internetowych też obowiązuje pewna etykieta...
 
Obejrzałam jeszcze raz posiedzenie ostatniej podkomisji sejmowej i co usłyszałam, nie chcieli emerytur celnych tez dlatego bo to wyłom od obowiązujących przepisów,
No to już teraz mogą dostosować naszą sytuacje do obowiązujących przepisów, tu nie ma co kombinować, wiadomo, ze system 15 czy 25 zależy od momentu przyjęcia do służby i dotyczy wszystkich funkcjonariuszy. Czy jest w jakiejś formacji podział na funkcjonariuszy z zadaniami danego typu i innego typu? Wszyscy wiemy, ze taki podział jest niemożliwy.
Ciekawe jak tam liczba chętnych do pracy blisko domu?? Oj chyba miejsc zaczyna brakować.
 
Przykładowo
jedno z zadań policji to:

prowadzenie bazy danych zawierającej informacje o wynikach analizy kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA);
Czy Ci funkcjonariusze mają emerytury mundurowe?
 
Sędzia sprawozdawca:

,,Trybunał nie mógł nie widzieć faktu, że pewna część nie wiemy jaka, w ustawie nie ma o tym mowy kiedy i na jakich warunkach funkcjonariusz SC jest funkcjonariuszem, który wykonuje funkcję policyjną, jest to wada legislacyjna tej ustawy (ustawa o SC)"
,,Określenie kiedy i jakie grupy funkcjonariuszy SC będzie podlegała tym przepisom ( zadania z art.2.1p.4-6 ) a zatem również powinny być wprowadzone do ustawy o emeryturach mundurowych, to jest zadanie ustawodawcy jak te grupy precyzyjnie ustalić i o jakie zadania tu chodzi.''
,,Ci funkcjonariusze, którzy w sposób systematyczny i stały a nie w ciągu jednego dnia dostają jakieś polecenie wykonania jakiegoś zadania w zakresie jednego z tych zadań o których mowa w tej ustawie ( zadania z art.2.1p4-6 ) będą mogli oczekiwać, iż przysługuje im uprawnienie emerytalne uprzywilejowane. Ustawodawca musi być tu precyzyjny. Są to zadania kontatybilne z zadaniami Policji"

Pisemne uzasadnienie wyroku trybunału w ciągu miesiąca.
 
podkomisja nie jest w sprawie naszych emerytur.
to nieaktualny wytwór m-fu i tzw. "bratnich związków".
wystarczy ?
;)

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Przypominam, że emerytury celne są wrzutką SSC J.Kapicy z 2009r., który wtedy od razu poparła Federacja.
Cel:
- odwrócenie uwagi środowiska od właściwych działań i roszczeń – emerytur mundurowych,
- skołowanie i mieszanie w głowach Posłom – bo przecież sami nie wiemy jako środowisko zawodowe czego chcemy
- podzielenie funkcjonariuszy

Wrzutka nastąpiła wtedy w momencie gdy środowisko, tak jak obecnie, zaczęło solidarnie i mocno zabiegać o włączenie wszystkich f.c. do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego i było to na tyle silne i groźne dla MF, że postanowiło właśnie przedstawić emerytury celne, żeby nas podzielić. Natychmiast projekt MF poparła Federacja.

Typowa wrzutka ministerialna, napisana tak, aby się podobała, bo wrzutka taka właśnie ma być –piękna i ponętna. Skopiowana potem, gdy nie była już potrzebna MF, przez SLD.

Wrzutka jest też mrzonką, gdyż z góry wiadomo, że nie ma żadnych szans na jej uchwalenie, co mówił sam M.Boni, jeszcze jak pełnił wysoką funkcję w Rządzie, co mówili Posłowie opozycji, zarówno na posiedzeniu Komisji jak i na rozprawie w TK.

Po wyroku TK ogół zrozumiał natychmiast, że dalsze granie tym projektem jest w chwili obecnej szkodliwe dla f.c., wprost dzieli funkcjonariuszy, niszczy cały dorobek wyroku TK i osłabia na starcie naszą pozycję negocjacyjną.

Nie wracajmy już proszę do tego.Twardo walczymy wszyscy o emerytury mundurowe i nie pozwolimy, aby różne sztuczki, spowodowały że choćby na milimetr zboczymy z właściwej drogi.

CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!
 
Back
Do góry