• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

Jeśli "ucywilnieni" dostaną, to i reszta też.

...
Byłoby to bardzo logiczne.
Jednak osobiście nie wyobrażałem sobie zaliczenia cywilnej pracy umundurowanym w 2017 UKSom, przy jednoczesnym pominięciu stażu celników przed IX 1999.
A jednak stało się inaczej.
 
.......

1500 lub 2500 do podstawy dopiero po 32 latach , jeśli się nie mylę .
Tu się mylisz. Dodatek motywacyjne 2500 czy 1500 z założenia nigdy nie miał być doliczony do podstawy emerytury.
Po 32 latach dolicza się dodatkowe świadczenie za wieloletnią służbę (15% uposażenia zasadniczego)
 
Byłoby to bardzo logiczne.
Jednak osobiście nie wyobrażałem sobie zaliczenia cywilnej pracy umundurowanym w 2017 UKSom, przy jednoczesnym pominięciu stażu celników przed IX 1999.
A jednak stało się inaczej.

Kiedyś już wspominałem:
- w cuda można nie wierzyć ale z cudami należy się liczyć ...
 
Tu się mylisz. Dodatek motywacyjne 2500 czy 1500 z założenia nigdy nie miał być doliczony do podstawy emerytury.
Po 32 latach dolicza się dodatkowe świadczenie za wieloletnią służbę (15% uposażenia zasadniczego)
Dzięki. Nie miałem ochoty na ponowne przebijanie się przez ten gąszcz, tak jak to zrobiłem odchodząc na emkę.

🙂Przypominam sobie przerażenie po pierwszym czytaniu ustawy emerytalnej w związku z decyzją o emce 😱.
 
Jeśli "ucywilnieni" dostaną, to i reszta też.

Przykładowo zwróć uwagę na konflikt za naszą wschodnią granicą - straszenie bombą atomową może i wywołuje w niektórych strach ale reakcja świata na to straszenie jest anemiczna i w zasadzie statyczna. To jej aspekty teoretycznie "konwencjonalne", spowodowały reakcję niewątpliwie istotną.

Właśnie dlatego uważam, że faktycznie niektóre sprawy potrzebują ciszy ...
Szczególnie, że "cisza" nie oznacza ... milczenia ;)
 
Tu się mylisz. Dodatek motywacyjne 2500 czy 1500 z założenia nigdy nie miał być doliczony do podstawy emerytury.
Po 32 latach dolicza się dodatkowe świadczenie za wieloletnią służbę (15% uposażenia zasadniczego)
Gdyś jeszcze jednym zechciał się podzielić. Te 15% to tylko od stażu służby, czy wysługi ogólnej ? Niezależnie od tego, czy wliczamy lata cywilne do emki, co możemy po 25 latach służby, czy też nie?

Rzecz mocno istotna, gdyby od stażu ogólnego zwłaszcza, to by było ekstra w moim wypadu, choć po niewczasie 🙂.
 

"także okresy składkowe oraz okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r."

okresy składkowe wszystkie czy te po 31.12.98? Oraz oznacza, że ta data odnosi się do obu okresów czy tylko tego drugiego? Ten język prawniczy pożal się Boże. (1. okresy składkowe oraz 2.okresy opłacania składek,oba po 98 r.?)
 
W przypadku służb z emeryturą wyliczaną z ostatniej pensji, to raczej nie będzie problemów ze sposobem wyliczenia i dołożenia tego dodatku do podstawy emerytury. A jak będzie u nas?
Od czego będzie liczone te 15%?
Od kwoty bazowej w roku odejścia na emkę?
Od kwoty emerytury "podstawowej", np.: (75% x (mój średni wskaźnik x kwota bazowa)) x 15% ?
 
W przypadku służb z emeryturą wyliczaną z ostatniej pensji, to raczej nie będzie problemów ze sposobem wyliczenia i dołożenia tego dodatku do podstawy emerytury. A jak będzie u nas?
Od czego będzie liczone te 15%?
Od kwoty bazowej w roku odejścia na emkę?
Od kwoty emerytury "podstawowej", np.: (75% x (mój średni wskaźnik x kwota bazowa)) x 15% ?
Przeczytaj w całości art 18f, łącznie z odniesieniami do innych art. Tam jest to wszystko opisane.
Po osiągnięciu 32 kat wysługi emerytalnej (w myśl "ustawy o emkach mundurowych) liczysz swoją podstawę wyliczenia poprzez pomnożenia KB x WKB x IM(indywidualny mnożnik), do tego dodajesz "dodatkowe stażowe" należne w dniu zwolnienia ze służby.
 
Przeczytaj w całości art 18f, łącznie z odniesieniami do innych art. Tam jest to wszystko opisane.
Po osiągnięciu 32 kat wysługi emerytalnej (w myśl "ustawy o emkach mundurowych) liczysz swoją podstawę wyliczenia poprzez pomnożenia KB x WKB x IM(indywidualny mnożnik), do tego dodajesz "dodatkowe stażowe" należne w dniu zwolnienia ze służby.
Nie badałem tematu, bo mnie już nie dotyczy, ale @PJS bardzo logicznie i prawnie Wam to przedstawia.
Do wyliczonej podstawy wg różnych możliwości (art.15, chyba 15 d.) dodajemy po 32 roku wysługi tzw. stażowe 15%. Nie balkonikowe czy starcze (1500, 2500).
 
Zatem ws. 15% mamy sytuację, iż do podstawy emki jest dodawane od 1000 do 1500 zł, później pewnie całość jest mnożona przez % wysługi lat ???

Później minus 21% plus 300 zł.

Załóżmy, że funkcjonariusz pełniący służbę od 1992 r. te 7 lat ma doliczone po 1.3 za każdy rok. Do tego oczywiście powyższa kwota dodatku motywacyjnego jest doliczana do podstawy emki.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie wyłącznie z lat od 15.09.1999 r. , pozostała pajda do skonsumowania jako emka cywilna, po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

Należy przy tym zauważyć, iż lata w administracji celnej przez ustawę były traktowane jako praca w szczególnych warunkach / szczególnym charakterze. Jednakże aby uzyskać stosowny bonus w emce cywilnej z tegoż tytułu, trzeba było przepracować minim 15 lat w tym rygorze.

Pewnie kilka osób się znajdzie, które zechcą z tego skorzystać, jeśli zwłaszcza mają już 60/65 w zasięgu wzroku 🙂.

Jednakowoż wykluczane z mocy prawa z okresu szczególnego charakteru są np. okresy zwolnień lekarskich czy urlopów macierzyńskich, ale to radzę samodzielnie zbadać, tak jak wykaz zawodów / prac w szczególnym charakterze czy takich warunkach.
 
W kalkulatorze ZER dla art. 15aa dokładnie widać jak działa mechanizm 15%, w tabelce "A" wpisujesz lata służby i równorzędne, w kolumnę "k" wpisujesz swoje 15% z ostatniej pensji oraz w tabelce "B" dopisujesz lata składkowe (bez chorobowego) jak masz 25 lat służby i zostałeś przyjęty do służby pomiędzy rokiem 1999 a 2003 to kalkulator ładnie to zlicza w innych przypadkach nie sprawdzałem.
 
"także okresy składkowe oraz okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r."

okresy składkowe wszystkie czy te po 31.12.98? Oraz oznacza, że ta data odnosi się do obu okresów czy tylko tego drugiego? Ten język prawniczy pożal się Boże. (1. okresy składkowe oraz 2.okresy opłacania składek,oba po 98 r.?)
No właśnie to pytanie jest istotne ... czy dotyczy to wszystkich okresów składkowych przed 01.01.1999? Czy ktoś uzyskał na to wiążącą odpowiedź?
 
Temat powiązany na temat obsady kadrowej w Policji. Powróciło do służby 120 emerytów. A u nas?

 
Back
Do góry