• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6987 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Nie ma co płakać i użalać się nad niedolą służby.
Wiadomo od zawsze , że na pensje wpływu za bardzo się nie ma ale zachęcającym są zapewne przyszłe podwyżki https://biznes.interia.pl/gospodark...-jedynie-symbolicznie-zwiazkowcy-,nId,7569819 .

Dobrze jest marzyć ale realia jak skokowy wzrost cen energii, cen produktów, wzrost podatków , opłat, skutecznie wpływają na siłę nabywczą pensji pracownika .Czy wzrost płacy o 4, 1 % to zrównoważy?.
Pożyjemy, zobaczymy, ma być jeszcze modernizacja 2025.
 
...
Dobrze jest marzyć ale realia jak skokowy wzrost cen energii, cen produktów, wzrost podatków , opłat, skutecznie wpływają na siłę nabywczą pensji pracownika . Czy wzrost płacy o 4, 1 % to zrównoważy?.
Ostro żartujesz, zadając takie pytanie !!
Chyba, że jest to pytanie retoryczne ... (?!)
 
Pytanie do emerytów celnych, którzy będą mieli jeszcze drugą emeryturę z ZUS po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Czy po otrzymaniu emerytury mundurowej, ZUS uaktualnił wasze konta na PUE ZUS? Jestem na emeryturze już ponad 2 lata a na moim koncie PUE ZUS ciągle wszystkie składki.
 
Pytanie do emerytów celnych, którzy będą mieli jeszcze drugą emeryturę z ZUS po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Czy po otrzymaniu emerytury mundurowej, ZUS uaktualnił wasze konta na PUE ZUS? Jestem na emeryturze już ponad 2 lata a na moim koncie PUE ZUS ciągle wszystkie składki.
Nie uaktualnił i nie zrobi tego w najbliższej przyszłości.Jestem na emeryturze mundurowej 4 lata i dalej mam wszystkie składki.Z tego co wiem to dopiero po złożeniu wniosku o drugą emeryturę z ZUS wszystko będzie od nowa przeliczone i na tej podstawie będzie wydana decyzja emerytalna.Też mi się ta procedura nie podoba ale niestety nic w tej kwestii nie możemy zrobić.
 
Pytanie do emerytów celnych, którzy będą mieli jeszcze drugą emeryturę z ZUS po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Czy po otrzymaniu emerytury mundurowej, ZUS uaktualnił wasze konta na PUE ZUS? Jestem na emeryturze już ponad 2 lata a na moim koncie PUE ZUS ciągle wszystkie składki.
Ja bym się nie gorączkował. A nuż zapomną uaktualnić i dostaniesz wyższą emeryturę ... 😉
 
Nie uaktualnił i nie zrobi tego w najbliższej przyszłości.Jestem na emeryturze mundurowej 4 lata i dalej mam wszystkie składki.Z tego co wiem to dopiero po złożeniu wniosku o drugą emeryturę z ZUS wszystko będzie od nowa przeliczone i na tej podstawie będzie wydana decyzja emerytalna.Też mi się ta procedura nie podoba ale niestety nic w tej kwestii nie możemy zrobić.
nie uaktualnia ponieważ nie ma przymusu wybrania emerytury mundurowej, w związku z tym nie ma podstaw do anulowania skladek.
 
Chciałbym zauważyć, że w takim wypadku składki emerytalne powinny zostać zwrócone (funkcjonariuszowi) przez ZUS (wraz z odsetkami).
To kolejna sprawa, którą należałoby się zająć ...
Dowie się wtedy, kiedy złożymy wniosek o emeryturę z FUS. Teraz udaje, że mnoży nasze wirtualne środki.
 
Nieprawda , ZUS doskonale wie że jesteśmy emerytami z ZER.Wejdźcie na swoje konto w ZUS / np. poprzez profil zaufany / i sprawdźcie.
Wolę stwierdzenie masz, nie masz racji!

Faktycznie MASZ RACJĘ!

To, że ZUS wie, tzn. z naszych danych wynika, że jesteśmy emerytami nie powoduje jednak by ZUS był JUŻ uprawniony do umarzania naszych składek. Dla nich jest to dodatkowa, niepotrzebna praca. A jak widać z automatu nie jest to wykonywane.

Jak już dożyjemy do właściwego wieku, po złożeniu wniosku, ZUS będzie musiał to zrobić.
 
Nie uaktualnił i nie zrobi tego w najbliższej przyszłości.Jestem na emeryturze mundurowej 4 lata i dalej mam wszystkie składki.Z tego co wiem to dopiero po złożeniu wniosku o drugą emeryturę z ZUS wszystko będzie od nowa przeliczone i na tej podstawie będzie wydana decyzja emerytalna.Też mi się ta procedura nie podoba ale niestety nic w tej kwestii nie możemy zrobić.
Powinien to zrobić na podstawie art. 40 ust.8a swojej ustawy (na podstawie zawiadomienia ZER usuwa z ewidencji informacje o należnych i zwaloryzowanych składkach na ubezpieczenie emerytalne za okresy służby uwzględnione w wymiarze emerytury wojskowej lub policyjnej). Nawiasem mówić to, że tego nie robi prawdopodobnie ma swoje dalsze konsekwencje, nie wywiązuje się ze swego ustawowego obowiązku udostępnienia ubezpieczonemu informacji o stanie konta, która powinna pojawić się na koncie do 31 sierpnia każdego roku według stanu na koniec poprzedniego roku. Odkąd jestem na emeryturze takich informacji nie mam.
 
Powinien to zrobić na podstawie art. 40 ust.8a swojej ustawy (na podstawie zawiadomienia ZER usuwa z ewidencji informacje o należnych i zwaloryzowanych składkach na ubezpieczenie emerytalne za okresy służby uwzględnione w wymiarze emerytury wojskowej lub policyjnej). Nawiasem mówić to, że tego nie robi prawdopodobnie ma swoje dalsze konsekwencje, nie wywiązuje się ze swego ustawowego obowiązku udostępnienia ubezpieczonemu informacji o stanie konta, która powinna pojawić się na koncie do 31 sierpnia każdego roku według stanu na koniec poprzedniego roku. Odkąd jestem na emeryturze takich informacji nie mam.
a od kiedy jesteś na emeryturze? Ja nie jestem i mam stan konta na koniec 2022 czy prawidłowo. Do konca sierpnia ma być na 2023.
 
Ja mam stan z 2.6.2024, czyli waloryzacja za 2023.
Na emce jestem od luty 2023.
Mówisz o stanie konta ubezpieczonego, to zgoda to u mnie też jest. Mi chodzi o informacje o stanie konta, to jest inna pozycja w panelu PUE ZUS (z lewej strony 3-4 pozycje niżej od stanu konta) , tam powinna być informacja między innymi o hipotetycznej emeryturze w różnych wariantach
 
Ostatnia edycja:
Mówisz o stanie konta ubezpieczonego, to zgoda to u mnie też jest. Mi chodzi o informacje o stanie konta, to jest inna pozycja w panelu PUE ZUS (z lewej strony 3-4 pozycje niżej od stanu konta) , tam powinna być informacja między innymi o hipotetycznej emeryturze w różnych wariantach
Emeryturę musisz policzyć sam kalkulatorem, który jest gdzieś na dole lewej kolumny
 
Back
Do góry