• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

z Policji do Służby Celno-Skarbowej 2020r. czy warto??

W jakim zakresie różni się to od referatu dochodzeniowo-śledczego? Gdzie warto bardziej iść?

Różnice z referatem dochodzeniowo-śledczym:
  • zamiast prawa karnego należy poznać w stopniu eksperckim prawo podatkowe, rachunkowość,
  • nie chodzisz do sądów w charakterze oskarżyciela publicznego,
  • w 99% przypadków nie masz śpb, broni palnej,
  • rzadziej jeździsz na akcje.

Reszta z grubsza podobnie, czyli przesłuchania świadków, analiza dokumentacji, sporządzanie pism. Do tego dochodzą jeszcze dosyć trudne do napisania dokumenty: protokoły kontroli i decyzje podatkowe. Praca na pewno spokojniejsza niż w DŚ, ale bardziej wymagająca szczegółowej, merytorycznej wiedzy o podatkach. Aha, dodam jeszcze że w komórkach kontroli i postępowania podatkowego z reguły nie zatrudnia się funkcjonariuszy (choć od reguły istnieją wyjątki!).
 

Hi, hi ... Ty wciąż myślisz, że ktoś z przełożonych potrafi rozmawiać ...
Panowie takie odpowiedzi nie pomagają, wiem, że wielu z was jest rozgoryczonych pracą ja mam podobnie w Policji ale założyłem ten temat żeby się czegoś konkretnego dowiedzieć. Nawet jeśli przełożony nie potrafi to ja chociaż chce mieć wiedzę, czego mogę się spodziewać w konkretnym referacie/wydziale...
 
Panowie takie odpowiedzi nie pomagają, wiem, że wielu z was jest rozgoryczonych pracą ja mam podobnie w Policji ale założyłem ten temat żeby się czegoś konkretnego dowiedzieć. Nawet jeśli przełożony nie potrafi to ja chociaż chce mieć wiedzę, czego mogę się spodziewać w konkretnym referacie/wydziale...

Wybacz mój drogi, ale według mnie, była to dla Ciebie bardzo istotna i poważna informacja.
Oczywiście możesz ją zlekceważyć, uznając za co chcesz ...
 
"Nie będę, ale jak pójdę na rozmowę żeby zapytać się o możliwość przeniesienia to fajnie byłoby określić się gdzie bym się widział, jaki charakter pracy by mi odpowiadał i w jakimś stopniu ująć to później we wniosku o przeniesienie. Fajnie byłoby pójść do UCS już z jakąś wiedzą dlatego proszę o pomoc."

Moim zdaniem myślisz logicznie .
W Dolnośląskiej IAS w ofertach pracy do UCS zakres w DŚ i Realizacji wygląd tak : (może pomoże Ci w podjeciu wyboru ;) )

* Referat Dochodzeniowo-Śledczy :
zakres zadań służbowych:
- prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa skarbowe
i wykroczenia skarbowe,
- prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa pozostające
we właściwości KAS,
  • nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe,
  • wnoszenie do sądów aktów oskarżenia w sprawach o przestępstwa skarbowe, wykroczenia
skarbowe oraz wniosków o ukaranie w sprawach o wykroczenia,
- wnoszenie do sądów środków zaskarżenia od orzeczeń wydanych przez sądy w sprawach
o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe,
- wnoszenie do sądów wniosków o udzielenia zezwolenia na dobrowolne poddanie się
odpowiedzialności karnej sprawy przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
- współpraca z sądami, prokuraturą oraz organami ścigania.

* Referat Realizacji :
zakres zadań służbowych:
- zwalczanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych, przestępstw i wykroczeń oraz
ściganie ich sprawców w zakresie określonym w przepisach odrębnych,
- kontrola przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych
z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym Unii Europejskiej
a państwami trzecimi,
- kontrola przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie produkcji, przemieszczenia
i zużycia wyrobów akcyzowych oraz w zakresie stosowania i oznaczania tych wyrobów znakami
akcyzy,
  • kontrola przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych,
  • kontrola transportu drogowego na zasadach określonych w przepisach odrębnych,
  • kontrola wywozu i przywozu na terytorium RP towarów podlegających ograniczeniom lub
zakazom,
  • kontrola paliw w zbiornikach pojazdów samochodowych lub innych środków przewozowych,
  • kontrola paliw w zbiornikach pojazdów samochodowych lub innych środków przewozowych,
  • nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego,
  • przygotowywanie danych i opracowywanie analiz w zakresie właściwości komórki,
  • kontrola ruchu drogowego w trybie i przypadkach określonych w ustawie – Prawo o ruchu
drogowym,
- wykonywanie czynności procesowych w sprawach o przestępstwa w przypadkach konieczności
udzielania wsparcia komórkom dochodzeniowo-śledczym,
- wszczynanie postępowań w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe oraz
realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia
śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub
wykroczenia,
- realizowanie czynności zatrzymania osoby w trybie i przypadkach określonych w ustawie –
Kodeks postępowania karnego i ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej,
  • organizowanie i koordynacja czynności kontroli w ramach zespołów kontrolnych,
  • współpraca z innymi służbami i organami w zakresie przeciwdziałania i zwalczania
przestępczości,
- podejmowanie wspólnych działań z innymi organami i instytucjami zmierzających do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości
 
Nie będę, ale jak pójdę na rozmowę żeby zapytać się o możliwość przeniesienia to fajnie byłoby określić się gdzie bym się widział, jaki charakter pracy by mi odpowiadał i w jakimś stopniu ująć to później we wniosku o przeniesienie. Fajnie byłoby pójść do UCS już z jakąś wiedzą dlatego proszę o pomoc.
W tej służbie nie ma - ja chcę, mi się wydaje że tutaj będzie mi lepiej.( mowie to z 30 letniego doświadczenia !) Owszem może takie przypadki występują - ale tylko "dla znajomych królika". Normalnie to szybciej wylądujesz tam gdzie nie chcesz. Także pomiń aspekt do jakiej komórki? Jeśli chcesz mieć odrobinę życia osobistego to KAS jest OK w stosunku do Policji. Robota spokojniejsza , poukładana, nie ma alarmów i innych nalotów, nie ma puki co dyżurów itp. Odetchniesz. Kasa podobna z tendencja do gorszej w KAS. Ale ile zapłacili by Ci, którzy maja kasy kupę a nie mają spokojnej głowy i życia rodzinnego! Składaj papiery i jazda. A jak się wyróżnisz to cię machina sama namierzy i osadzi we właściwej komórce.
 
Powiem Tobie kolego Funkcjonariuszu z Firmy że zostań u siebie. Robiłem w firmie i odszedłem a teraz trochę człowiekowi szkoda. Także zastanów się czy na pewno chcesz. U nas nie ma za wesoło. w DŚ na głowę jak dobrze będzie ci szło dostaniesz 20-30 spraw i działaj ku chwale ojczyzny z gołym tyłkiem. Tak to wygląda niestety. Nawet jak masz papiery na klame i śpb to u nas musisz zrobić kurs a o przydziale broni to sobie pomarz .... Ja od sierpnia czekam i się doczekać nie potrafię. Także szkoda słów.
 
kolego @policjant123 na stronie małopolskiego KAS na podstronie UCS masz zakładkę organizacja. Są tam regulaminy organizacyjne wszystkich komórek. Zachęcam do lektury.
 
Powiem Tobie kolego Funkcjonariuszu z Firmy że zostań u siebie. Robiłem w firmie i odszedłem a teraz trochę człowiekowi szkoda. Także zastanów się czy na pewno chcesz. U nas nie ma za wesoło. w DŚ na głowę jak dobrze będzie ci szło dostaniesz 20-30 spraw i działaj ku chwale ojczyzny z gołym tyłkiem. Tak to wygląda niestety. Nawet jak masz papiery na klame i śpb to u nas musisz zrobić kurs a o przydziale broni to sobie pomarz .... Ja od sierpnia czekam i się doczekać nie potrafię. Także szkoda słów.
w Policji nawet jak nie idzie Ci dobrze to na dzień dobry w dochodzeniówce dostajesz 50 spraw i więcej, w takim razie super w tym KAS. Musze zrobić kurs podstawowy? Z tego co pisze w zarządzeniu odnośnie przeniesienia to idę na równorzędne stanowisko ze stopniem.
 
w Policji nawet jak nie idzie Ci dobrze to na dzień dobry w dochodzeniówce dostajesz 50 spraw i więcej, w takim razie super w tym KAS. Musze zrobić kurs podstawowy? Z tego co pisze w zarządzeniu odnośnie przeniesienia to idę na równorzędne stanowisko ze stopniem.
Stanowisko ze stopniem tak ale spb i broń. Wiem że kilka osób z innych służb musiało robić na to papiery chociaż je już posiadali.
 
Stanowisko ze stopniem tak ale spb i broń. Wiem że kilka osób z innych służb musiało robić na to papiery chociaż je już posiadali.
W rozporzadzeniu dokladnie pisze, ze uznaje sie iz funkcjonariusz policji policji przechodzacy do kas posiada wszystki odpowiednie kwalifikacje, szczerze to nie wyobrazam sobie jechac na drogi koniec Polski i siedziec pol roku w zamknieciu w jakiejs szkolce...
 
W rozporzadzeniu dokladnie pisze, ze uznaje sie iz funkcjonariusz policji policji przechodzacy do kas posiada wszystki odpowiednie kwalifikacje, szczerze to nie wyobrazam sobie jechac na drogi koniec Polski i siedziec pol roku w zamknieciu w jakiejs szkolce...
U nas pół roku nie ma także spokojnie :)
 
Rozeznanie w temacie komórki , która najbardziej Ci odpowiada nie jest wcale złe.

Przypadki, które znam zrobiły tak:
za pomocą różnych kanałów dotarły do kierowników danej komórki SCS w której by się widzieli, następnie po wstępnej rozmowie uzyskując akceptację kierownika i naczelnika składali oficjalne pismo do swojego komendanta.
No i tutaj zaczynały się schody...o ile u nas wszyscy byli na tak, to Policja już tak chętnie nie wypuszcza, braki kadrowe są wszędzie.
Dla nich jesteś młodym perspektywistycznym funkcjonariuszem w którego właśnie zainwestowali, ale próbować warto.

Znam też przypadki które od razu zaczęły od oficjslnego pisma, po uzyskaniu zgody zostały przydzielone do komórki według potrzeb.

Zakładając, że udał by się 1szy wariant, to i tak po pewnym okresie mógłbyś być przeniesiony do innej komórki bo to jest służba, ale to już wiesz :)
 
Rozeznanie w temacie komórki , która najbardziej Ci odpowiada nie jest wcale złe.

Przypadki, które znam zrobiły tak:
za pomocą różnych kanałów dotarły do kierowników danej komórki SCS w której by się widzieli, następnie po wstępnej rozmowie uzyskując akceptację kierownika i naczelnika składali oficjalne pismo do swojego komendanta.
No i tutaj zaczynały się schody...o ile u nas wszyscy byli na tak, to Policja już tak chętnie nie wypuszcza, braki kadrowe są wszędzie.
Dla nich jesteś młodym perspektywistycznym funkcjonariuszem w którego właśnie zainwestowali, ale próbować warto.

Znam też przypadki które od razu zaczęły od oficjslnego pisma, po uzyskaniu zgody zostały przydzielone do komórki według potrzeb.

Zakładając, że udał by się 1szy wariant, to i tak po pewnym okresie mógłbyś być przeniesiony do innej komórki bo to jest służba, ale to już wiesz :)
Policji o przeniesienie nie ma sensu pytac, tylko mozna komendanta wkuzyc i wyladowac na jakims komisariace na zadupiu. Jak dostana oficjalne pismo z kas to juz inaczej sie beda zachowywac, bo zobacza ze nie pogrywam tylko dzialam. U was sa az takie rotacje z tymi przeniesieniami, bo u nas jak ktos trafi np. do prewencji czy dochodzeniowki to siedzi tam latami???
 
Back
Do góry