umundurowanie "cywilów'
a taka jest interpretacja dla słuzby cywilnej (moim zdaniem czysto gramatyczna ):
MINISTERSTWO FINANSÓW
DEPARTAMENT SŁUŻBY CELNEJ
[FONT="]SC6/0681-249/09/13964 SC[/FONT]
Warszawa, dnia 19 października 2009 r.
Pan
Andrzej Nowak
p.o. Dyrektora Izby Celnej
w Krakowie
W odpowiedzi na pismo nr 35-IKAW-111-458/2009 Departament Służby Celnej wyjaśnia: zarówno z umiejscowienia artykułu 222 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, (rozdział 14 zatytułowany „przepisy przejściowe”), jak i z literalnego brzmienia ustępu pierwszego art. 222 wynika, że artykuł ten normuje sytuację funkcjonariuszy celnych, którzy w dniu wejścia w życie ustawy pełnili służbę w Służbie Celnej, co oznacza, że zostali mianowani do służby na podstawie przepisów uchylonej ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej. W związku z powyższym przepis, zawarty w ustępie drugim przywołanego artykułu 222 stanowiący, że w sprawach z uposażeniem zasadniczym i stanowiskami służbowymi do dnia 31 grudnia 2010 r. zastosowanie mają przepisy dotychczasowe, odnosi się wyłącznie do tej właśnie grupy funkcjonariuszy.
Tryb dokonywania zmiany statusu pranego członka korpusu służby cywilnej na status funkcjonariusza celnego, unormowany został natomiast w rozdziale 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej zatytułowanym „Przebieg służby”. Wobec powyższego przedkładana członkowi korpusu służby cywilnej na podstawie art. 99 ust. 4 propozycja służby powinna określać stanowisko służbowe wyszczególnione w wykazie stanowisk, określonym przez przepisy rozporządzenia Ministra Finansów, wydanego na podstawie art. 113 ust. 3 ustawy. Oczywistym jest, ze zaproponowanie konkretnego stanowiska uzależnione będzie od posiadania przez funkcjonariusza celnego kwalifikacji wymaganych do tego stanowiska (art. 113 ust. 3 pkt. 2 ustawy).
Zaproponowanie przez dyrektora izby celnej członkowi korpusu służby cywilnej stopnia służbowego, przynależnego korpusowi aspirantów, czy też oficerów młodszych nie jest możliwe. Takie działanie dyrektora można by potraktować jako obejście ustawy. Przepisy ustawy tworzą bowiem korpusy i przynależne im stopnie służbowej w określonej gradacji. Mianowanie na wyższy stopień służbowy oraz przejście z jednego korpusu do drugiego obwarowane jest różnymi wymogami, które musi spełnić funkcjonariusz by otrzymać wyższy stopień, począwszy od zajmowanego stanowiska, okresu pełnienia służby w danym stopniu, uzyskania opinii służbowej, mianowania do służby stałej, ukończenia szkolenia specjalistycznego potwierdzonego egzaminem.
Jednocześnie uprzejmie informuje Departament Służby Celnej, że niezwłocznie podejmie działania mające na celu przygotowanie szkolenia dla osób, które zmieniły status, pozwalające na minowanie do korpusu aspirantów.
Odnośnie zaliczania do stażu służby w Słuzbie celnej, stażu pracy w służbie cywilnej lub jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 99 ust. 8 ustawy, Departament Służby Celnej biorąc pod uwagę literalne brzmienie cytowanego przepisu, stoi na stanowisku, że
zaliczeniu podlega staż pracy w służbie cywilnej, począwszy od dnia 1 lipca 1999r. W tym dniu weszła bowiem w życie ustawa o służbie cywilnej z dnia 18 grudnia 1998 r. (Dz. U. Nr 49, poz. 489 ze zm.), na mocy której utworzona została służba cywilna.
Z brzmienia przepisu art. 138 ust. 4 ustawy, który stanowi, że „funkcjonariuszowi, który osiągnął określony staż w Służbie Celnej przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w każdym roku kalendarzowym” wynika, że prawo do dodatkowego urlopu powstaje z dniem osiągnięcia wymaganego stażu służby.
Skoro przepisy art. 2 ustawy określające zadania Służby Celnej, jak i przepis przejściowy art. 224 ustawy ustalający datę do której zadania Służby Celnej mogą wykonywać członkowie służby cywilnej, posługują się wyrażeniem „wykonywanie zadań”, to przepisy te należy interpretować ściśle, zgodnie z wykładnią gramatyczną. Brak jest bowiem uzasadnienia do stosowania wykładni celowościowej i twierdzenia, że chodzi o wszystkie osoby zatrudnione, bądź pełniące służbę w komórkach organizacyjnych, do których obowiązków należy realizacja zadań określonych w art. 2 ustawy.
Dyrektor Departamentu
Służby Celnej
(zaczerpniete od kolegi BlackJacka z innego wątku)