ZZ Celnicy PL - 3/08
Funkcjonariusze i pracownicy
Służby Celnej RP
W dniu 27.02. odbył się Zjazd Związku zawodowego w Warszawie przy ul. Dewajtis 3.
Delegaci zmienili nazwę Związku na Związek Zawodowy - Celnicy PL, ustalono składkę członkowską w wysokości 15 zł, zmieniono Statut wprowadzając wiele elementów demokracji bezpośredniej i umożliwiających wpływ szeregowych członków na działalność Związku.
Kierując się dotychczasowymi negatywnymi doświadczeniami funkcjonariuszy z działania niektórych związków, wprowadzono wiele zasad, które mają odróżniać ZZ Celnicy PL od innych działających w Służbie Celnej, zarówno formą jak i sposobem działania. Najważniejsze zapisy statutu:
Członkami Związku mogą być funkcjonariusze i pracownicy Służby Celnej oraz byli funkcjonariusze i pracownicy jak również emeryci i renciści zatrudnieni uprzednio w SC.
ZZ Celnicy PL jest organizacją jednolitą z jedną osobowością prawną. Organizacje Izbowe i Terenowe oraz Koła nie posiadają osobowości prawnej. Funkcjonariusze mogą zrzeszać się w Koła, mogą także tworzyć Organizacje Terenowe (w ramach urzędu), w izbie są zrzeszeni w Organizacji Izbowej.
W Zarządzie Głównym każdą organizację związkową reprezentuje po dwóch przedstawicieli.
Działalność Związku jest jawna. Statut nakłada na działaczy Związku obowiązek niezwłocznego publikowania na stronie internetowej informacji o prowadzonych i planowanych działaniach Związku. Obowiązek ten dotyczy także finansów Związku.
Składkę członkowską ustalono na 15zł. Część składki, przeznaczona na działalność ogólnopolską będzie w dyspozycji Zarządu Głównego, pozostała częścią będzie dysponowała Organizacja Izbowa. Proporcje podziału nie zostały jeszcze ustalone. Księgowość prowadzona i rozliczana jest przez Zarząd Główny. Organizacje Izbowe dysponują swoją częścią składki w ramach przyznanego limitu, nie prowadzą księgowości, wydatki rozliczają bezpośrednio u księgowego Związku, informując jednocześnie funkcjonariuszy o wykorzystaniu funduszy.
Statut zawiera wiele form demokracji bezpośredniej, w tym referendum, które może dotyczyć wszystkich spraw- również odwołania władz Związku.
Wprowadzono zapisy mówiące o konieczności sprawozdawczości i odpowiadaniu na pytania zadane przez każdego członka Związku
Ułatwiono dostęp do ochrony prawnej dla każdego członka Związku, w ramach posiadanych środków finansowych
Kadencję organów ustalono na 4 lata i wygasa z upływem pełnych 4 lat od dnia wyboru, niezależnie, czy dokonano wcześniej wyboru nowych władz.
Odnośnie struktur związku toczyła się długa dyskusja i ostatecznie postanowiono, że zostanie przyjęty na początku działalności wzorzec z NSZZ Policjantów bez lokalnych Komisji Rewizyjnych i osobowości prawnej struktur izbowych, a prace nad zupełnie inną - prostszą strukturą - będą wprowadzone na najbliższym Zjeździe.
Usunięcie możliwości nabywania osobowości prawnej Organizacji Izbowej było uzasadniane koniecznością wyraźnego odróżnienia się od zrzeszeń i federacji różnych związków, chodzi o pełną jednolitość Związku i sprawność działania.
Wybrano władze Związku(Prezydium) w osobach:
Sławomir Siwy - przewodniczący - IC Opole (OC Nysa) - 668438041
Wiesław Szot - wiceprzewodniczący - IC Biała Podlaska (OC Hrebenne) - 609234244
Paweł Motak - wiceprzewodniczący - IC Przemyśl (OC Krościenko) - 667299606
Robert Potocki - wiceprzewodniczący - IC Wrocław (OC Jelenia Góra) - 600830997
Jarosław Zimoń - wiceprzewodniczący - IC Warszawa (OC Okęcie) - 501038887
Maria Mrugała - wiceprzewodnicząca - IC Kraków (WZP) - 668380349
Krzysztof Jabłoński - wiceprzewodniczący - IC Poznań (RGM) - 698032127
Komisja Rewizyjna
Radosław Werner - przewodniczący - Opole
Radosław Mosiej - wiceprzewodniczący - IC Białystok (OCK Kuźnica)
Marzena Dziaczkowska - IC Wrocław
Tomasz Ziobrowski - IC Przemyśl
Justyna Sroka - IC Katowice
Wydarzenia ze stycznia br. były świadectwem solidarności naszego środowiska. Zwróciły uwagę na wiele problemów funkcjonariuszy i pracowników S.C., a także problemów i zaniedbań w całej Służbie. Jeżeli słowa premiera i Szefa SC nie były tylko pustymi deklaracjami i faktycznie jest wola usunięcia zaniedbań, to najbliższy okres będzie decydujący dla kształtu Służby Celnej. Zapewne wiele środowisk włączy się w ten proces. Związki zawodowe mają możliwość uczestniczenia w pracach nad zmianami w charakterze czynnika społecznego, reprezentującego interesy funkcjonariuszy i pracowników S.C. jednak dla skuteczności działania potrzebne jest liczne poparcie członków związku.
ZZ Celnicy PL powstał w odpowiedzi na liczne apele funkcjonariuszy wyrażone m.in. na forum celnicy.pl oraz w związku z krytyczną oceną sposobu postępowania wielu działaczy w czasie negocjacji w styczniu br. Osoby, które wyrażają chęć przyłączenia się w prace nad poprawą sytuacji w S.C. lub chcą być reprezentowane przez ZZ-Celnicy PL prosimy o przystąpienie do Związku. Wypełnione deklaracje członkowskie należy przesłać na podany adres. Przy tworzeniu struktur izbowych i organizacji wyborów otrzymacie Państwo pomoc Zarządu Głównego. Powoływanie Kół oraz Organizacji Terenowych nie jest konieczne. Zalecane jest jednak organizowanie Kół w celu lepszej wymiany informacji oraz lepszego reprezentowania członków Związku.
Przypominamy, że w imieniu funkcjonariuszy niezrzeszonych, negocjacje z SSC prowadzić będą również następujące związki:
RSK Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”
Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP,
Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej,
Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy.
Statut oraz informacje Związku publikowane są na stronie
www.celnicy.pl.
Przewodniczący
ZZ-Celnicy PL
/-/
Sławomir Siwy