• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ślubowanie do służby ze stopniem służbowym nowy funk.

Wracając do tematu myślałem że koledzy ze skarbówki są bardziej życiowi a opinie o tym że są zarozumiali zapatrzeni w siebie i uważają się za najważniejszych na świecie są głęboko przesadzone ,niestety widzę że tę opinię się potwierdzają dobrze że się załapałem do służby może szybciej mi się uda przenieść gdzieś gdzie zachwiana zeczywistość służb mundurowych jest stabilniejsza w dodatku ten nie równe podziały premi to mnie zdziwiło że funkcjonariusz jest na samym końcu w kas.
 
A ja zadam pytanie, czy taki udawany celnik, bez kursu, bez ogólnej wiedzy "celniczej" może być przeniesiony, np na granicę? Bądź co bądź to służba i nie ma wieczystych gwarancji na pobyt w dochodzeniówce?
 
No bo jak potwierdzać np wywóz towarów, bez tłuczka, a ten można mieć tylko po zdanym egzaminie? Czy już nic nie trzeba zdawać i wystarczą nadęte ą ę studia prawnicze?
 
Zapamiętaj, taki osobnik nigdy nie wyjdzie na pas. Po prawie , stworzony jesteś do wyższych celów, oczywiście, bez obrazy.

Niektórzy napiszą, albo pomyślą cichutko: trzeba było się uczyć 😎
 
Przypomniałam sobie pewną historię sprzed wielu lat, miałam zmianę na pasie z kolegą, był lekki przestój bo serwer padł i okazało się, że oboje skończyliśmy tą samą uczelnię, a nawet wydział - prawo, na pas przenieśli nas chwilowo, może na 2 miesiace, "w nagrodę", takie życie, wspominam tamte lata ku przestrodze niektórym, którzy uważają, że jeśli skończyli prawo to na pas nie trafią, trafią, trafią, może nawet wcześniej niż później, może być przecież jakaś grypa albo inna choroba i będzie "do roboty"
 
Ostatnia edycja:
Teoretycznie taka osoba może trafić na granicę. Tylko po co?
Granica i oddziały to clou celnictwa. Uważam, że każdy w służbie przygotowawczej powinien chociaż 3 miesiące odsłużyć na granicy.
Sam spędziłem na granicy więcej lat niż część forumowiczów ma służby. Z własnego doświadczenia wiem, że najwiekszym obciążeniem jest presja czasu. Trzeba w ciągu kolku minut podjąć czasmi poważną w skutkach decyzję , w przeciwieństwie do służby w komórkach tzw. merytorycznych gdzie jest czas na grzebanie w przepisach i konsultacje jeśli sytuacja nie jest standardowa.
Jednak od lat już niczego nie ocliłem i wyjazd na granicę byłby dla mnie wyzwaniem, bo nie znam dzisiejszych systemów.
przechodząc przez różne komórki zrozumiałem, że CŁO to nie tylko granica (przeczytajcie zadania z ustawy o KAS, ile z nich jest czysto celnych - w ustawie o SC było podobnie).
Dochodzeniówka jest tak zawalona robotą, że byłoby głupotą odrywanie ludzi od papierów.

Tak dochodzeniowiec (zwłaszcza bez ZKC) mógłby przeżyć szok po oddelegowaniu na granicę, ale w drugą stronę mogłoby być podobnie. Celnik z granicy przeniesiony do CZS czy np kontroli podmiotów AEO też byłby zagubiony.
Wachlarz zadań naszej służby jest tak szeroki, że konieczna jest specjalizacja.

Licytowanie się, kto ma trudniejszą służbę jest bez sensu.

Jeśli są chętni do przejścia ze Służby Cywilnej na funkcjonariusza to powinniśmy się cieszyć. Znam takie osoby które są dzisiaj w realizacji i pomimo braku ZKC świetnie sobie radzą i niektórzy po rozejrzeniu sie wokół zrozumieli pewna niezręczność w przyznaniu im stopni na które koledzyanki musieli czekać wiele lat.

I taki wg mnie powinien być cel tego wątku. Wytłumaczenie "świerzakom" ze stopniami wyższymi niż aplikant dlaczego te marne kilka belek budzą takie emocje. Zeby zrozumieli, że ich kwalifikacje i przydzielone w propozycji pełnienia służby zadania powinny mieć odzwierciedlenie w stanowisku i związanych ze stanowiskiem pieniądzach a nie w stopniach. Jak już zostało tu napisane, nikt nie wypominałby im eksperckich stanowisk, ale na stopnie trzeba sobie zasłużyć (odsłużyć).

Chociaż nie podobał mi sie ton wypowiedzi niektórych umundurowanych cywili, to niechcący wszedłem w role ich adwokata, bo wydaje mi się, że ich posty były wynikiem niezrozumienia naszego punktu widzenia. Musimy im to spokojnie wytłumaczyć. Jeśli nie pojmą swojego faux pas to wystawiom sobie świadectwo, a ja przestanę ich bronić
 
Mnie chodziło bardziej o kwestie techniczne, czy celnik bez kursu może legalnie odprawiać?
Z nikim nie mam zamiaru się licytować, kto ma trudniej. Co do tego czy się uczyłem, otóż tak, Śmiem twierdzić, że ukończyłem lepszą uczelnię niż uwroc, którą ktoś tu chciał się żenująco przylansować.
Po prawie stworzeni do wyższych celów? Oj, los bywa przewrotny, zwłaszcza w tej firmie :)
Co do faktu, że stopień się nie należy za staż w cywilnym urzędzie skarbowym oraz za ukończenie uwroc. sporu być nie może. Tyle że dla większości skarbowców, a pewnie i cywilnych dyrektorów, stopień i stanowisko to jedno i to samo:)
 
Zapamiętaj, taki osobnik nigdy nie wyjdzie na pas. Po prawie , stworzony jesteś do wyższych celów, oczywiście, bez obrazy.

Niektórzy napiszą, albo pomyślą cichutko: trzeba było się uczyć 😎

Bzdura

Mnie po wydziale prawa na państwowym uniwerku, mgr, przenieśli na pas, a gościa z pasa, po samochodówce, do grupy kontrolnej na fajki, wódę i automaty, w moje miejsce, w tym samym czasie

Najlepsze było uzasadnienie obu przeniesień:

Biorąc pod uwagę pana wykształcenie, doświadczenie i potrzeby służby....

Taka sytuacja...

Bareja...
 
Back
Do góry