Mam propozycję do Pana Siwego o próbę połączenia pod Pana szyldem związków celnych moga byc nowe ze skarbówka i razem zacząć działać.
Komunikat ze skarbowcy.pl
DLACZEGO PROTESTUJEMY:
prawo podatkowe jest niespójne, nielogiczne, skomplikowane i niestabilne,
jesteśmy krytykowani za stosowanie obowiązujących, niejasnych, niespójnych i bezsensownych często przepisów, a ich twórcy „umywają ręce”,
Minister Finansów nie reaguje na rozbieżności w orzecznictwie sądów,
Ministerstwo Finansów w sposób nieprofesjonalny zarządza strukturami terenowymi,
system ocen jednostek terenowych wymusza traktowanie podatników jak potencjalnych przestępców, a szara strefa ma się całkiem dobrze,
polityka informacyjna Ministerstwa Finansów jest prowadzona w sposób nieudolny i nieodpowiedzialny,
„tanie państwo” to tylko puste hasło bez konkretnych działań,
zagrożone są nasze zobowiązania wobec Unii Europejskiej w postaci gwarancji bezpieczeństwa granicy wschodniej,
zagrożone jest bezpieczeństwo ekonomiczne naszego państwa,
nie są konsultowane z pracownikami i ich przedstawicielami założenia reform naszych służb,
jest nas za mało i mamy za niskie wynagrodzenia w stosunku do wymagań, poziomu posiadanego wykształcenia i obciążenia pracą.
CZEGO ŻĄDAMY:
Wydzielenia ze struktur resortu finansów autonomicznej administracji skarbowej i celnej. Administracja podatkowa powinna być autonomicznym ministerstwem rządowym, wyłączonym spod kontroli Ministra Finansów, a zadaniem takiej administracji powinno być przede wszystkim administrowanie ustawami podatkowymi. Aktualnie Minister Finansów odpowiada zarówno za formułowanie polityki podatkowej, jak i za samo zarządzanie administracją podatkową, a zadania administracji podatkowej są rozproszone między różne departamenty Ministerstwa Finansów (z których część wykonuje dodatkowo zadania nie związane z administracją podatkową). Taka struktura nie sprawdziła się i najwyższy czas to zmienić. Również z tego powodu, że Minister Finansów nie czuje żadnego związku z administracją terenową i zajmuje się nią w sposób marginalny. Potwierdza to ostatnie spotkanie związków zawodowych z prof. Z.Gilowską, kiedy okazało się, że urzędujący Minister Finansów nie ma wiedzy na temat występujących w administracji problemów, a pracowników traktuje z brakiem szacunku okazanym chociażby poprzez wstrzymanie podwyżek płac jako jednej z niewielu grup społecznych w naszym kraju.
Wprowadzenia spójnego, logicznego, prostego i stabilnego prawa podatkowego. Obecnie obowiązujące przepisy powodują, że wszyscy, zarówno podatnicy, jak i osoby zajmujące się sprawami podatkowymi zawodowo nie są w stanie prawidłowo ich stosować. Tak dalej być nie może i najwyższy czas to zmienić!
Chcemy, aby Minister Finansów wreszcie zaczął reagować na rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych w sprawach podatkowych. Brak takiej reakcji jest szkodliwy zarówno dla podatników jak i samych służb skarbowych, gdyż poprzez brak jednolitości orzecznictwa utrudnione jest stosowanie prawa podatkowego.
Zwiększenia zatrudnienia i wynagrodzeń w aparacie skarbowym z uwagi na corocznie rozszerzający się zakres obowiązków tej służby. Aby aparat skarbowy i celny mógł realizować zadania w sposób profesjonalny, aby nie było kolejek w urzędach - trzeba nie tylko zwiększyć zatrudnienie, ale także podnieść w nim wynagrodzenia. Inaczej nowi pracownicy będą odchodzić z resortu po odbyciu praktyki w zawodzie, a doświadczeni pracownicy nie będą chcieli w naszych służbach dłużej pracować!
Zmiany sytemu ocen jednostek terenowych i zatrudnionych w nich pracowników tak, aby system ten nie wymuszał kontroli (niekiedy wielokrotnych) u uczciwych i rzetelnych podatników, lecz koncentrował nasze działania na oszustach podatkowych. Czas, aby Ministerstwo Finansów zrozumiało, że większość podatników to osoby uczciwe; szukanie za wszelką cenę dochodów u tych osób to nieporozumienie, zaś kontrole powinny być skoncentrowane przede wszystkim na rzeczywistych przestępcach podatkowych!
Wprowadzenia jasnych przepisów w zakresie nieujawnionych źródeł przychodów. Pozwólmy prowadzić działalność gospodarczą, a skoncentrujmy się na ocenie, czy osoba dokonująca znacznych wydatków ma pokrycie w zgłoszonych do opodatkowania dochodach, czyli na przypadkach rzeczywiście wskazujących na występowanie szarej strefy!
Wprowadzenia odpowiedzialności finansowej Parlamentarzystów za uchwalanie błędnych, nielogicznych, niespójnych i niezrozumiałych przepisów podatkowych. Brak takiej odpowiedzialności powoduje, że zmiany w przepisach podatkowych dokonywane są często, bez realizowania jednolitej koncepcji, a tylko z uwagi na doraźne interesy polityczne oraz bez uwzględniania słusznych postulatów podatników, środowisk doradców podatkowych oraz pracowników aparatu skarbowego wskazujących na liczne przykłady niedoskonałości tych przepisów. Tak dalej być nie może!
Natychmiastowego zaprzestania łamania prawa pracy w aparacie skarbowym i celnym zarówno jeżeli chodzi o przepisy BHP (nawet 70% stanowisk pracy w aparacie skarbowym nie spełnia wymagań), jak i innych zagadnień (np. naruszanie ustawy o związkach zawodowych – również w samym Ministerstwie Finansów).
Szacunku dla pracowników aparatu skarbowego ze strony kierownictwa Ministerstwa Finansów poprzez rzeczywiste prowadzenie konsultacji ze związkami zawodowymi w zakresie planowanych reform służb skarbowych i celnych. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że konsultacje mają pozorowany charakter a Ministerstwo Finansów posuwa się w tym zakresie nawet do łamania prawa!
Zmiany w zakresie polityki informacyjnej Ministerstwa Finansów, gdyż dotychczasowa polityka kompromituje jej twórców. Chcemy, aby prowadzone były permanentne działania pokazujące pozytywny udział służb skarbowych w funkcjonowaniu państwa, a wszelkie potwierdzone przypadki szkalowania pracowników fiskusa powinny być kierowane do organów ścigania. Nie można tolerować nadużyć i łamania prawa zarówno wśród pracowników fiskusa, jak i osób, które nadużywają wolności wypowiedzi poprzez rzucanie oskarżeń nie podpartych dowodami i sprzecznych z faktami.
Powrotu do realizacji idei „taniego państwa”, ale nie poprzez posunięcia pozorowane, szkodliwe i nierozsądne, lecz rzeczywiście przynoszące efekty w postaci racjonalnych oszczędności. Nie może być tak, że „tanie państwo” ma obowiązywać jedynie w jednostkach terenowych, a w samym Ministerstwie Finansów już nie.
Federacja Związków Zawodowych Rada Sekcji Krajowej Pracowników
Pracowników Skarbowych Skarbowych NSZZ „Solidarność”