• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Protokół przeszukania

prawo ......


Poczytałem i zainteresował mie pewien szczegół tzn. Art 72 ust.4 pkt.4 ze było szybciej to go przytoczę :
"Czynności, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej
naruszający dobra osobiste i prawa majątkowe osoby, wobec której zostały podjęte."
a z tym na BKS-ie jest różnie :D :D
 
Poczytałem i zainteresował mie pewien szczegół tzn. Art 72 ust.4 pkt.4 ze było szybciej to go przytoczę :
"Czynności, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej
naruszający dobra osobiste i prawa majątkowe osoby, wobec której zostały podjęte."
a z tym na BKS-ie jest różnie :D :D

Przepraszam za literówki ale aku w klawiaturce pada i czasem w..... literki
 
przeszukanie kontrola, a przeszukanie z kpk



W artykule prasowym jest mowa o przeszukaniu o którym mowa w art.72 ustawy o Służbie Celnej - są to szczególne uprawnienia Służby Celnej podczas realizacji zadań z zakresu zwalczania przestępczości o których mowa w art.2 ust.1 pkt 4-6 ustawy o SC.
Jest tutaj mowa że funkcjonariusze zwalczając przestępczość oprócz uprawnień określonych w art.32 Ustawy o SC mają prawo przeszukiwać, zatrzymywać osoby itd. w trybie Kodeksu Postępowania Karnego. Powtarzam oprócz uprawnień określonych w art.32 UoSC. A w art. 32 ust.1 pkt 3 jest mowa o przeszukaniu w trybie kontroli. Takiego przeszukania może dokonać każdy upoważniony funkcjonariusz dokonujący kontroli np. na wyżej wspomnianym BKS-ie. Wsponmiany w jednym z postów wyżej urywek rozporządzenia dotyczył czynności przeszukania w trybie kontroli organów celnych.

Należy rozróznić tutaj przeszukanie przeprowadzone w trybie kontroli i przeszukanie w trybie Kodeksu Postępowania Karnego.
W artykule prasowym była tylko wzmianka o przeszukaniu w trybie kpk jako szczególnym uprawnieniu SC, nie omówiono natomiast przesukania w trybie kontroli organów celnych.

Nie cytujcie więc tylko wybrnych przepisów nadających uprawnienia funkcjonariuszom celnym, lecz spójrzcie na całość - wszystkie uprawnienia.
 
W artykule prasowym jest mowa o przeszukaniu o którym mowa w art.72 ustawy o Służbie Celnej - są to szczególne uprawnienia Służby Celnej podczas realizacji zadań z zakresu zwalczania przestępczości o których mowa w art.2 ust.1 pkt 4-6 ustawy o SC.
Jest tutaj mowa że funkcjonariusze zwalczając przestępczość oprócz uprawnień określonych w art.32 Ustawy o SC mają prawo przeszukiwać, zatrzymywać osoby itd. w trybie Kodeksu Postępowania Karnego. Powtarzam oprócz uprawnień określonych w art.32 UoSC. A w art. 32 ust.1 pkt 3 jest mowa o przeszukaniu w trybie kontroli. Takiego przeszukania może dokonać każdy upoważniony funkcjonariusz dokonujący kontroli np. na wyżej wspomnianym BKS-ie. Wsponmiany w jednym z postów wyżej urywek rozporządzenia dotyczył czynności przeszukania w trybie kontroli organów celnych.

Należy rozróznić tutaj przeszukanie przeprowadzone w trybie kontroli i przeszukanie w trybie Kodeksu Postępowania Karnego.
W artykule prasowym była tylko wzmianka o przeszukaniu w trybie kpk jako szczególnym uprawnieniu SC, nie omówiono natomiast przesukania w trybie kontroli organów celnych.

Nie cytujcie więc tylko wybrnych przepisów nadających uprawnienia funkcjonariuszom celnym, lecz spójrzcie na całość - wszystkie uprawnienia.

Zgoda.
Na pasie na granicy, na drodze, pod dyskoteką, na targowisku, etc. będziemy mieli w 95 % przypadków z czynnościami wykonywanymi na podstawie ustawy o SC (tryb kontroli z tej ustawy) a nie czynnościami procesowymi z kpk.
Czynności procesowe z kpk są dość ściśle uregulowane. Jest nawet i tryb składania zażalenia na nie.
Czynności z ustawy o SC są już bardziej skąpo potraktowane. Np. przeszukaniu poświęcono właściwie jeden artykuł i dwa wyżej cytowane paragrafy z rozporządzenia. Tutaj wg mnie jest sporo wątpliwości a praktyka tych kontroli częśto rozjeżdzą się z przepisami. Przykładem jest choćby "uzurpowanie" sobie prawa do kontroli osobistej, o której w ustawie w ogóle słowa nie ma.
 
A w art.45 ustawy o Służbie celnej?

Przeszukanie osoby w trybie kontroli organów celnych - potocznie nazywane jest "kontrolą osobistą", ponieważ taka czynność w ustawie o Policji czy Ustawie o Straży Granicznej nazywa się "kontrolą osobistą" prawdopodobnie w celu odróznienia od przeszukania procesowego w tybie art.219 par.2 kpk.

Przeszukanie o którym mowa w art.45 w związku z art. 32 ust. 1 pkt 4 UoSC (w trybie kontroli organów celnych) należy odróżnić od przeszukania procesowego, o którym mowa w art.72 ust.1 pkt 1 UoSC.

Czynność kontrolną podejmuje się w celu sprawdzenia prawidłowości przestrzegania przepisów prawa, natomiast czynność procesową jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Czyli jeżeli chcesz sprawdzić czy osoba przestrzega przepisy prawa celnego i nie ukryła na sobie towarów nieprzedstawionych organowi celnemu przeszukujesz ją na podstawie art. 45 UoSC, a jeżeli uzasadnione konkretnymi okolicznościami podejrzenie wskazuje, że osoba ukryła na sobie przedmioty pochodzące z przestępstwa dokonujesz przeszukania osoby w trybie art. 72 UoSC.

Jeżeli czegoś nie rozumiesz to pytaj.
 
hola,hola

A w art.45 ustawy o Służbie celnej?
Czyli jeżeli chcesz sprawdzić czy osoba przestrzega przepisy prawa celnego i nie ukryła na sobie towarów nieprzedstawionych organowi celnemu przeszukujesz ją na podstawie art. 45 UoSC, a jeżeli uzasadnione konkretnymi okolicznościami podejrzenie wskazuje, że osoba ukryła na sobie przedmioty pochodzące z przestępstwa dokonujesz przeszukania osoby w trybie art. 72 UoSC.
Jeżeli czegoś nie rozumiesz to pytaj.

OK. Tylko to zatwierdza taka czynność??? Prokuratura pracuje wyłącznie na kodeksie postępowania karnego! Co dalej? Jeśli np.jadę sobie autkiem po Zgorzelcu,a mobilny Pan celnik w poszukiwaniu Jin Lingów, chce mi grzebnąć w bagażniku, bo zechce się jemu kontrolować przestrzegania przepisów przez moja skromna osobę. Nic nie znajduje oprócz starych zużytych prezerwatyw, ale ... naruszono moją wolność i intymność i co może dokonana czynność zatwierdzi to DIC???
 
w ktorej ustawie? o Sluzbie Celnej? zarty Pan sobie robisz?

Pan(i), nie robie sobie żartów. Być może wyraziłem się mało precyzyjnie.

W ustawie o SC owszem mowa jest o przeszukaniu (jako czynności kontrolnej). Z czynności tej sporządza się protokół.

Policja dokonuje bodajże, tak to się u nich nazwya, kontroli osobistej. Z tej czynności zgodnie z ich przepisami nie ma co do zasady protokołu.

Teraz sobie prześledź posty w tym wątku, gdzie, jak przynajmniej wynika z postów, przedstawiciele administracji celnej twierdzą, że "oklepanie" przez funkcjonariusza SC czyjejś odzieży to żadne przeszukanie, protokołu nie musi być. Twierdzą, że to czynność taka jakiej dokonuje policja w trybie kontroli osobistej.
Masz dalej - uparcie wałkowane przeze mnie przeszukanie ludzi na koncercie w kierunku narkotyków. Znów nie ma z tego żadnego protokołu (a zgodnie z ustawą o SC przy przeszukaniu protokół ma być), bo jak słyszę, "takie obwąchanie" przez psa, to żadne przeszukanie.
Zatem czym są ww. czynności. Jeżeli nie są przeszukaniem to jaką czynnością są ?. Wtedy pada odpowedź, że czymś na wzór kontroli soobistej wykonywanej przez Policję.
 
Masz dalej - uparcie wałkowane przeze mnie przeszukanie ludzi na koncercie w kierunku narkotyków. Znów nie ma z tego żadnego protokołu (a zgodnie z ustawą o SC przy przeszukaniu protokół ma być), bo jak słyszę, "takie obwąchanie" przez psa, to żadne przeszukanie.

ale czy koncert, bar, dyskoteka nie jest czasem impreza, miejscem, eventem "prywatnym"? chodzi mi o to, ze jezeli idziesz Pan na koncert, to podporzadkowujesz sie poleceniom organizatora? nie podoba sie oklepywanie? nikt nikogo do przyjscia na koncert nie zmusza.
do widzenia!

w przypadku kontroli przez organy w sprawie, tzw "oklepywanie" jest niedopuszczalne, poniewaz jest to zlamanie kontytucyjnego prawa do nietykalnosci osobistej.
a tak na marginesie: czy cala dyskusja rozbija sie o ten smieszny protokol, ktorego podpisania strona moze odmowic? nawet wtedy nic to nie zmienia, tylko wiecej pisania i papierkowej roboty.
 
ale czy koncert, bar, dyskoteka nie jest czasem impreza, miejscem, eventem "prywatnym"? chodzi mi o to, ze jezeli idziesz Pan na koncert, to podporzadkowujesz sie poleceniom organizatora? nie podoba sie oklepywanie? nikt nikogo do przyjscia na koncert nie zmusza.
do widzenia!

Zaraz powoli.
Po pierwsze tego typu "akcje" jeżeli są przeprowadzane przez Policje czy Służbę Celną nie odbywają się na samym koncercie. Tam dba o wszystko organizator. Są one przerpwadzane niejako na ich okoliczność w pobliżu miejsca, gdzie takowy np. koncert się odbywa.
Po drugie. Nawet jeżeli celnik wchodzi na koncert czy do prywatnego pubu, to czy jego uprawnienia nadal wynikają z ustawy, czy regulaminu organizatora ?. Mi się wydaje, że nadal z przepisów prawa.
 
w przypadku kontroli przez organy w sprawie, tzw "oklepywanie" jest niedopuszczalne, poniewaz jest to zlamanie kontytucyjnego prawa do nietykalnosci osobistej.

Zgoda.
Dla mnie każde takie "oklepywanie" jest już przeszukaniem, które może być przeprowadzone tylko w okolicznościach wskazanych ustawą i ze wszelkimi rygorami z przepisów wynikającymi.

Dyskusja częścikowo idzie o to, że dla niektórych takowe "oklepywanie" nie jest przeszukaniem tylko bliżej nie określoną czynnością kontroli celnej, którą można przeprowadzić właściwie wszędzie i zawsze.
 
Policja dokonuje bodajże, tak to się u nich nazwya, kontroli osobistej. Z tej czynności zgodnie z ich przepisami nie ma co do zasady protokołu.

Jest protokół na żądanie osoby kontrolowanej, analogicznie do naszego zapisu w art.40 ust.4 UoSC, z tym że u nas dotyczy to tylko kontroli wykonywanych na drogach i bazarach, targowiskach.

Tak więc jeżeli osoba kontrolowana nie żąda protokołu to go nie sporządzają.

Natomiast na terenie posesji gdzie odbywa się dyskoteka (nie jest to droga i nie jest to bazar, targowisko) z wykonanych tam czynności powinien być sporządzony przez funkcjonariusza celnego protokół, chyba że kontroli osobistej dokonuje policjant, a celnik z psem pomaga mu w jej przeprowadzeniu, wówczas stosuje się przepisy dot. uprawnień organu dokonującego czynności.

W przypadku gdy jest to "pod dyskoteką" np. na drodze i czynnośc wykonuje funkcjonariusz celny, to art. 40 ust.4 UoSC stosuje się odpowiednio. Przypadki "obwąchania" przez psa zostały określone w rozporządzeniu MF w sprawie warunków użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposobu przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego Dz.U. 202/09 poz.1562
 
Zaraz powoli.
Po pierwsze tego typu "akcje" jeżeli są przeprowadzane przez Policje czy Służbę Celną nie odbywają się na samym koncercie. Tam dba o wszystko organizator. Są one przerpwadzane niejako na ich okoliczność w pobliżu miejsca, gdzie takowy np. koncert się odbywa.

No to jak działają w okolicy dyskoteki nie w dyskotece, to ustawiają sie na drodze i stosują przepis art.40 ust. 4 UoSC
 
"Oklepanie" jak najbardziej jest przeszukaniem !!!
Jest to szybkie wstępne sprawdzenie co znajduje się w odzieży, pod odzieżą itd. ze względów bezpieczeństwa (np. niebezpieczne narzędzie, broń, nóż itp.) aby jak najszybciej je odnależć i wyeliminować zagrożenie, następnie należy przejść do dokładnego sprawdzenia odzieży na osobie i podręcznych przedmiotów tak jak napisano w wyżej cytowanym rozporządzeniu.

"Oklepanie" ma swój cel - sprawdzenie odzieży, osoby - czyli jej przeszukanie.
 
"Oklepanie" - słowo używane potocznie jako wstępna faza przesukania. Przepisy, ani kontrolne, ani procesowe nie przewidują takiej czynności jak oklepanie. W związku z tym taka czynność nie istnieje, a funkcjonariusz może wykonywać tylko takie czynności, do których jest uprawniony przepisami prawa - czyli w tym przypadku chodzi o przeszukanie.

Odmiennie zwykły obywatel - dozwolone jest jemu to co nie jest zabronione.
 
art.40 nie upoważnia do dokonania przeszukania osoby,

reguluje to art.45 i 72 a tutaj protokół musi być
 
Jest protokół na żądanie osoby kontrolowanej, analogicznie do naszego zapisu w art.40 ust.4 UoSC, z tym że u nas dotyczy to tylko kontroli wykonywanych na drogach i bazarach, targowiskach.

Tak więc jeżeli osoba kontrolowana nie żąda protokołu to go nie sporządzają.

Natomiast na terenie posesji gdzie odbywa się dyskoteka (nie jest to droga i nie jest to bazar, targowisko) z wykonanych tam czynności powinien być sporządzony przez funkcjonariusza celnego protokół, chyba że kontroli osobistej dokonuje policjant, a celnik z psem pomaga mu w jej przeprowadzeniu, wówczas stosuje się przepisy dot. uprawnień organu dokonującego czynności.

W przypadku gdy jest to "pod dyskoteką" np. na drodze i czynnośc wykonuje funkcjonariusz celny, to art. 40 ust.4 UoSC stosuje się odpowiednio. Przypadki "obwąchania" przez psa zostały określone w rozporządzeniu MF w sprawie warunków użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposobu przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego Dz.U. 202/09 poz.1562

Przy przeszukaniu osoby protokół powinien być zawsze. Nie jest istotne miejsce, w którym dokonano owego przeszukania. Spójrz na art. 45 ust. 4 ustawy o SC: " Z przeprowadzonego przeszukania osoby sporządza się protokół...". Jest to przepis szczególny, bo odnoszący się do czynności przeszukania i ma pierszeństwo przed innymi przepisami, które regulują zasady protokołowania przy innych, ogólnie określonych czynnościach kontrolnych.

"Obwączanie" przez psa też jest przeszukaniem. Wynika wprost z z art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy: "...przeszukiwania osób i pomieszczeń, w tym z użyciem urządzeń technicznych i psów służbowych. Skoro zatem przy przeszukaniu zawsze ma być protokół, to ma być również przy "obwąchaniu".

Odnośnie przeszukania pod przysłowiową już dyskoteką. Art. 45. ust 1: "Jeżeli nie można w inny sposób stwierdzić, czy osoba przewozi towary (...) funkcjonariusz może przeszukać tę osobę.". Pieszy wracający z dyskoteki lub tam idący nic nie przewozi, bo nie porusza się żadnym środkiem transportu. Więc jaka jest podstawa przeszukania jego przez SC, poza trybem z kpk ??
 
art.40 nie upoważnia do dokonania przeszukania osoby,

reguluje to art.45 i 72 a tutaj protokół musi być

ale w art.40 jest mowa z jakich czynności sporządza się protokoły i kiedy, np. ust.4 mówi, że na drodze i targowisku na żądanie osoby kontrolowanej (chyba że stwierdzono nieprawidłowości...)

Jasne, że nie jest podstawą przeszukania, ale zobacz o czym tutaj rozmawiamy, jaki jest temat rozmowy: protokół przeszukania !!!
 
Przy przeszukaniu osoby protokół powinien być zawsze. Nie jest istotne miejsce, w którym dokonano owego przeszukania. Spójrz na art. 45 ust. 4 ustawy o SC: " Z przeprowadzonego przeszukania osoby sporządza się protokół...". Jest to przepis szczególny, bo odnoszący się do czynności przeszukania i ma pierszeństwo przed innymi przepisami, które regulują zasady protokołowania przy innych, ogólnie określonych czynnościach kontrolnych.

"Obwączanie" przez psa też jest przeszukaniem. Wynika wprost z z art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy: "...przeszukiwania osób i pomieszczeń, w tym z użyciem urządzeń technicznych i psów służbowych. Skoro zatem przy przeszukaniu zawsze ma być protokół, to ma być również przy "obwąchaniu".

Odnośnie przeszukania pod przysłowiową już dyskoteką. Art. 45. ust 1: "Jeżeli nie można w inny sposób stwierdzić, czy osoba przewozi towary (...) funkcjonariusz może przeszukać tę osobę.". Pieszy wracający z dyskoteki lub tam idący nic nie przewozi, bo nie porusza się żadnym środkiem transportu. Więc jaka jest podstawa przeszukania jego przez SC, poza trybem z kpk ??

Juar_78 a gdzie ja w swojej wypowiedzi mówiłem o przeszukaniu??? że celnik przeszukania nie musi dokumentować protokołem. Przecież to jest jasne jak byk, że art. 45 ust. 4 jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 40 ust. 4 UoSC.

Napisałem że == z czynności == nie użyłem słowa "czynności przeszukania" na drodze i targowisku sporządza celnik sporządza protokół na żądanie kontrolowanego. Użyłem słowa "kontrolowanego", a nie "przeszukanego".
Obwąchanie psem może dotyczyć nie tylko przeszukania osoby, ale również rewizji pojazdu, czy rewizji bagażu. Dlatego pisałem ogólnie o czynnościach nie tylko o samym przeszukaniu w trybie kontroli.
Chyba więc nie masz watpliwości, że jeżeli policjant dokonuje kontroli osobistej, przeglądania bagażu, ładunku, itd. a celnik z psem (przewodnik psa) jako specjalista mu w tym przeszukaniu pomaga (jest uczestnikiem przeszukania) to celnik (ten przewodnik psa) nie sporządza protokołu przeszukania, bo czynność tę wykonuje policjant i wg swoich przepisów sporządza protokół z kontroli osobistej jedynie na żądanie osoby kontrolowanej. A jak osoba ta nie żąda protokołu, to go nie sporządza. Nie postawiłem znaku równości w tym przypadku z naszym protokołem z przeszukania osoby (który należy sporządzic zawsze) jedynie jako przykład sporządzania protokołów na żądanie osoby podałem przepis art.40 ust 4. UoSC.
W naszej ustawie też o to walczyliśmy, aby z przeszukania osoby robić protokół tylko na żądanie osoby przeszukanej, bo na granicy nie ma na to czasu. SSC J. Kapica się zgodził: http://www.celnicy.pl/showthread.php?t=3368 ; http://www.celnicy.pl/showthread.php?t=3414 ,miało byc tak jak w Policji, SG, ale póżniej przyszedł projekt i ustawa i zgody w niej nie ma.

Co do użycia w art.45 ust. 1 UoSC słowa "przewozi" to bym tutaj trochę polemizował, już to kiedyś tłumaczyłem w odniesieniu do art. 5 Ustawy Prawo celne, są przejścia lotnicze, morskie i piesze i co tam nie można przeszukać osoby??? Pieszy nie przewozi !!!
ale oczywiście mogę się mylić. Od interpretacji przepisów i tworzenia dobrego prawa aby nie było wątpliwości sa Panowie i Panie w MF i wokół, a jak my na dołach mamy kilka dni na uwagi które zazwyczaj lądują do kosza VIDE:http://www.celnicy.pl/showthread.php?t=3414
 
Back
Do góry