• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Protokół przeszukania

Naście lat temu jak mnie uczono nt. przeszukania osobistego to wyniosłem tyle, że jest to czynność, powiedzmy, bardzo szczególna, wyjątkowa, ostateczna itd itp. W określonych warunkach, zapewniających intymność (jakkolwiek to brzmi), przez osobę tej samej płci, w rękawiczkach itd. Pamiętam dokładnie, jak uczulano, żeby nie zostawać sam na sam z delikwentem, bo narażasz się na pomówienia typu "macał mnie", "proponował przymknięcie oka" i najlepiej, żeby kolega stał tyłem do przeszukiwanego bo to krępujące... Krótko mówiąc to było rozebranie do rosołu, ew. przysiady i obmacanie garderoby. Z tego musiał być protokół. I proszę zauważyć, że to jeden z nielicznych, jasno wskazanych w ustawie, obowiązkowy protokół z czynności kontrolnych SC.
A wy tu rozprawiacie o sytuacji, kiedy oklepujecie pod dyskoteką prawie naćpanych gości sprawdzając, czy nie mają prochów, albo na granicy czy drodze w poszukiwaniu peta...
Zabiłbym śmiechem gościa, który po takim obszukaniu vel oklepaniu odzieży na nim pomarzyłby o protokole Z KONTROLI OSOBISTEJ...
 
Naście lat temu jak mnie uczono nt. przeszukania osobistego to wyniosłem tyle, że jest to czynność, powiedzmy, bardzo szczególna, wyjątkowa, ostateczna itd itp. W określonych warunkach, zapewniających intymność (jakkolwiek to brzmi), przez osobę tej samej płci, w rękawiczkach itd. Pamiętam dokładnie, jak uczulano, żeby nie zostawać sam na sam z delikwentem, bo narażasz się na pomówienia typu "macał mnie", "proponował przymknięcie oka" i najlepiej, żeby kolega stał tyłem do przeszukiwanego bo to krępujące... Krótko mówiąc to było rozebranie do rosołu, ew. przysiady i obmacanie garderoby. Z tego musiał być protokół. I proszę zauważyć, że to jeden z nielicznych, jasno wskazanych w ustawie, obowiązkowy protokół z czynności kontrolnych SC.
A wy tu rozprawiacie o sytuacji, kiedy oklepujecie pod dyskoteką prawie naćpanych gości sprawdzając, czy nie mają prochów, albo na granicy czy drodze w poszukiwaniu peta...
Zabiłbym śmiechem gościa, który po takim obszukaniu vel oklepaniu odzieży na nim pomarzyłby o protokole Z KONTROLI OSOBISTEJ...

Więc, jak to opisałeś, oklepanie kogoś na drodze lub pod dyskoteką jest czym jak nie kontrolą osobistą ?
Ja przy takiej czynności, gdybym był oklepywany przez funkcjonariusza, po "zabiciu śmiechem" nadal żądałbym protokołu i podstawy prawnej przeszukania.
 
no dobrze, a teraz napisz mi co byś zrobił, gdybym po litościwym zmierzeniu Cię wzrokiem odwróciłbym się, wsiadł do auta i odjechał... Tylko, proszę wczuj się w sytuację i odpowiedz po namyśle.
Oczywiście jasnym dla mnie jest, że nie oklepujesz pana w garniturze przed teatrem i kierowcy na drodze, u którego w aucie nic nie znalazłeś, nie masz się o co przyczepić - bo po co?
 
no dobrze, a teraz napisz mi co byś zrobił, gdybym po litościwym zmierzeniu Cię wzrokiem odwróciłbym się, wsiadł do auta i odjechał... Tylko, proszę wczuj się w sytuację i odpowiedz po namyśle.
Oczywiście jasnym dla mnie jest, że nie oklepujesz pana w garniturze przed teatrem i kierowcy na drodze, u którego w aucie nic nie znalazłeś, nie masz się o co przyczepić - bo po co?

Stwierdzenie o "litościwym" zmierzeniu wzrokiem chyba pokazuje Twoje podejście do tematu i kontrolowanych.
Ja próbuje uzyskać odpowiedź na banalne pytanie a dowiaduje się o podziale osób na tych spod dyskoteki i pod teatrem. A jak pan w garniturze z teatru wracając do domu będzie przechodził koło dyskoteki ?
 
... a gdyby tu przechodziła Pańska matka....??? to już było w "Misiu"...

Dobrze wiesz, do kogo podchodzisz, kogo typujesz, jak rozmawiasz z tym a jak z innym. Każda sytuacja jest inna i cała sztuka polega na tym, żeby wiedzieć z kim się tańczy.

Jeśli chodzi o moje, podkreślam - moje zdanie - być może wywodzące się ze starej szkoły - po rewizji osobistej - w wynikiem negatywnym, sporządzam protokół przywołując zarówno art. 6o ust. 1 i 4 jak i 6l ust. 1 pkt 8 w dowolnej kolejności.

A co w/g mnie jest kontrolą osobistą, wyraziłem powyżej.

Dla porządku - po ujawnieniu czegokolwiek - łapię za wzór z kpk-u

Swoją drogą ciekaw jestem jak dziś jest interpretowana ta osobista...
 
Miś fajny film........,

no ale nie o filmie to forum :D

Jak jest ujawnienie to wiadomo kpk.

Jak nie ma nic i nie jest to granica to mi art. 6o za nic nie pasuje a z kolei art. 6l ust. 1 pkt 8 to wg mnie żadna samodzielna przesłanka do przeszukania. Poprawność tych spostrzeżeń potwierdza nowa ustawa o SC, gdzie przy przeszukaniu nie mówi się już tylko i wyłącznie o "towarach nieprzedstawionych lub niezgłoszonych", ale podaje szersze okoliczności, w których do przeszukania może dojść.

Jeśli "oklepywania" nie będziemy traktować jako przeszukania to jako co ?. Funkcjonariusz w toku kontroli nie może podejmować czynności ustawą wyraźnie nie wskazanych, zwłaszcza wtedy, kiedy ingeruje to w wolność kontrolowanego.

Moja teza jest taka, że z tym "oklepywaniem" poza granicą, vide nieszczęsne dyskoteki i kontrola na drodze, trochę się zagalopowano. Praktyka wyprzedziła i poszła dalej nż przepisy. Pewnie, że w 99 % przeciętny obywatel nic nie zrobi, bo w sytuacji kiedy może go kontrolować naście a może i więcej służb i inspekcji trudno się połapać, co kto może. Tylko czy o to chodzi.
 
no dobrze, ale czy po przeszukaniu samochodu na drodze i neg. wyniku sporządzacie protokół przeszukania? mam nadzieję, że nie, bo ta czynność zawiera się w szeroko pojętej kontroli celnej o której mowa w ustawie.
a prot. z osobistej jest wymieniony właśnie w tym art. 6l. Pewnie, że ten 6o toszkę nie przystaje, ale jestem pewien, że każdy z nas jest w stanie obronić takiej podstawy prawnej.

A jeśli chodzi o szukanie fajki na osobie, to polecam sprawdzony sposób. (sam praktykowałem, gdy na granicy zabrakło rękawiczek jednorazowych).
Prosiłem o wyjęcie metalowych przedmiotów z kieszonek, wskazanie innych części metalowych ( sprzączka paska, zapinka stanika itp) i brałem wykrywacz metali. Uwierz - działa.

Oczywiście zgadzam się z Twoją tezą, że przepisy nie są doskonałe. Miejmy nadzieję, że niedługo to poprawią i będą bardziej życiowe.
 
A więc tak.

Małe wyjaśnienie. Ja nie dokonuję czynności przeszukania osób, więc nie mam potrzeby sporządzania lub nie protokołu z tego. Temat jednak z różnych powodów mnie interesuje.

Przeszukanie samego samochodu i potrzeba sporządzenia z tego protokołu to inna kwestia i praktyka jest taka, że przy wyniku negatywnym protokołu się nie sporządza. Zresztą ktoś na tym forum dokonywał wykładni ustawy prowadzącej do wniosku, że przy kontroli na drodze protokołu nie ma.

Przeszukanie osoby to co innego. Sam 6l nic o protokole nie mówi, ale jeśli uznać, że samodzielną przesłanką do przeszukania nie jest to zauważ, że 6o wymaga go bezwzględnie i to niezależnie od wyniku kontroli. To dopiero nowa ustawa ma mówić, że przy negatywnym wyniku nie ma protokołu.

Co do samego 6o. To, że nie przystaje on "toszkę" do sytuacji innych niż granica, to troszeczkę za mało powiedziane. Robi się jak robi. Tylko co będzie jak trafi się na adwokata lub kogoś innego kumatego w tych przepisach. Pole do działań jest spore - naruszenie dóbr osobistych, domaganie się zadośćuczyniania, przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza. Jaki to obowiązek przedstawiania i zgłoszenie towarów może wynikać z przepisów prawa na drodze krajowej w środku kraju ?.
 
Jest nie jest, jakie to ma

żeby była jasna sytuacja Thomas - juar 78 nie jest celnikiem

dla dyskusji znaczenie. Podstawa prawna określonej czynności kontrolnej i sposób jej protokołowania są tak samo interesujące dla kontrolującego jak i kontrolowanego. Przepisy, które to regulują i są sotosowane, są na równi tymi samymi przepisami dla kontrolowanego jak i kontrolujących.

A, zeby była zupełna jasność. Juar_78 nie jest celnikiem a może jednak teraz już jest. Jeśli zaś nadal nie jest, to może niedawno był :))
 
27 czerwca 2008 juar 78 napisał
Nie jestem celnikiem ani pracownikiem UC, ale trochę obserwuję SC z drugiej (petenta) strony. To co się dzieje jest straszne. Układy, układziki, kto kogo, kto co dla kogo, nowy dyrektor, naczelnik, nowy p.o. dyrektora, nowy p.o. naczelnika, za chwilę znów zmiana, kierownik podlizujący się naczelnikowi - to na górze. Na dole postawa byle do emerytury, chorobowe - sanatorium - chorobowe - urlop, wypełniania durnych statystyk, brak ludzi do pracy a z drugiej strony etaty wypełnione ludźmi, których ciągle nie ma i bilety na wschód, dojazdy pracowników do pracy po 60 km w jedną stronę, względem strony postawa "nie wiem, mi tak każą" a jednocześnie strajki i żądanie podwyżek, automatycznego awansu i wcześniejszej emerytury dla każdego celnika na zasadnie "czy się stoi, czy się leży....".

Powiem tak katastrofa. Kiedyś (parę lat wstecz) stratowałem do pracy w UC. Podejście do zatrudniania nowych osób pokazało mi jednak dobitnie jak ta formacja (przynajmniej od strony organizacyjnej) funkcjonuje. W UC Katowice przyjęcia niby zamrożone choć w oddziale, w którym zgłaszałem towary byli świeżo zatrudnieni a kierownik prawie wprost powiedział, że pracują dzięki jego poparciu. Naiwny złożyłem więc papiery na wschodzie. Odechciało mi się kiedy pani z kadr zadzwoniła dziś 14, że mam być jutro rano w Przemyślu na rozmowie. Jak nieśmiało powiedziałem, że mam ponad 300 km Pani powiedziała, że mam być jak jestem zainteresowany. Bez komentarza.


To czy jesteś celnikiem czy nie w tej dyskusji dla Ciebie może nie mieć znaczenia, ale dla Thomasa może mieć.:D

Dla mnie ma - Kolegom z pracy pomagam i oczekuję pomocy od nich, porównujemy praktyki i procedury - temu służy ten wątek.:cool:

Petentom pomagam, wyjaśniam i tłumaczę ale nie w czasie wolnym od służby - chyba że szczerze napiszą kim są i jaki konkretnie mają problem - nie chcę brać udziału w wielokierunkowym kształceniu internetowym osób, które później poruszane na forum nieścisłości czy luki prawne ( tak powszechne ) mogą wykorzystywać do utrudniana czy uprzykrzania pracy moim Kolegom.:D

Jeśli zamiast przedstawić się, zgłosić problem i poprosić o pomoc oczekujesz juar 78 edukacji prawnej to zgłoś się do jednej z wielu kancelarii doradztwa podatkowego - zapłacisz duuuże pieniądze i może tam Cię wyedukują w pożądanym kierunku:eek:
 
Ostatnia edycja:
27 czerwca 2008 juar 78 napisał

Petentom pomagam, wyjaśniam i tłumaczę ale nie w czasie wolnym od służby - chyba że szczerze napiszą kim są i jaki konkretnie mają problem - nie chcę brać udziału w wielokierunkowym kształceniu internetowym osób, które później poruszane na forum nieścisłości czy luki prawne ( tak powszechne ) mogą wykorzystywać do utrudniana czy uprzykrzania pracy moim Kolegom.:D

Jeśli zamiast przedstawić się, zgłosić problem i poprosić o pomoc oczekujesz juar 78 edukacji prawnej to zgłoś się do jednej z wielu kancelarii doradztwa podatkowego - zapłacisz duuuże pieniądze i może tam Cię wyedukują w pożądanym kierunku:eek:

Po pierwsze to nie oczekuję porady prawnej ani w sprawie swojej ani niczyjej innej. Tematyka szeroko rozumianego cła mnie interesuje (może nawet i takie hobby zboczone mam) a poruszany tu wątek kontroli celnej ze szczególnym naciskiem na czynność przeszukania jest mocno ciekawy (choć praktyczne jego znaczenie jest pewnie dużo mniejsze) a jednocześnie pobieżnie dość traktowany.

Po drugie. Nie potrzebuję Twojego wielokierunkowego kształcenia internetowego. Od tego jest literatura fachowa i baza orzecznictwa, do której z racji wykonywanej pracy mam dostęp.

Po trzecie. Trafiłeś jak kulą w płot, bo z kancelarią doradztwa podatkowego zawodowo jako zleceniobiorca współpracuje.

Po czwarte wreszcie. Myślałem, że forum w wątku "problemy z przepisami" służy m.in. dyskusji an temat konkretnych przepisów i problemów z ich praktyką. Nie mam zamaru nikomu nieczemu uprzykrzać, a to o czym pisze potrafi zauważyć w przepisach każdy przeciętnie rozgarnięty człowiek, który z przepisami prawa ma do czynienia.
 
taa

i jako zleceniobiorca cały czas lansujesz swoje teorie, tłumaczysz swój tok myślenia i szukasz akceptacji dla ryzykownie wyciąganych wniosków - patrz historia wpisów od prawie 2 lat

i masz do tego prawo

ale pisz jasno kim jesteś i czego oczekujesz :cool: - a nie bzdurne sugestie - może byłem, może będę, może jestem

to forum z pewnością nie służy do wspierania twoich teorii czy wskazywania Ci rozwiązań

ani ja ani inni celnicy za to nie biorą kasy - tylko Ty jako zleceniobiorca :D

potrafisz się chyba sam sprężyć, wysilić i spłodzić, bez uciekania się skrycie po pomoc do - jak napisałeś niedouczonych celników :)

pogódż się z tym że mam inne zdanie niż Ty na kwestie przejrzystości na forum i nie drąż już tego - bo to typowe rzeźbienie w g...wnie :eek:
 
taa

i jako zleceniobiorca cały czas lansujesz swoje teorie, tłumaczysz swój tok myślenia i szukasz akceptacji dla ryzykownie wyciąganych wniosków - patrz historia wpisów od prawie 2 lat

i masz do tego prawo

ale pisz jasno kim jesteś i czego oczekujesz :cool: - a nie bzdurne sugestie - może byłem, może będę, może jestem

to forum z pewnością nie służy do wspierania twoich teorii czy wskazywania Ci rozwiązań

ani ja ani inni celnicy za to nie biorą kasy - tylko Ty jako zleceniobiorca :D

potrafisz się chyba sam sprężyć, wysilić i spłodzić, bez uciekania się skrycie po pomoc do - jak napisałeś niedouczonych celników :)

pogódż się z tym że mam inne zdanie niż Ty na kwestie przejrzystości na forum i nie drąż już tego - bo to typowe rzeźbienie w g...wnie :eek:

Pogodziłem się z tym, że inni mają inne zdanie - nic mi do tego.
Moge mieć swoje zdanie, teorie, czy jak to nazywasz i Ty nie musisz ich akceptować. Nie oczekuję tego.,
Twojego zdania na temat tego czego wolno a czego nie na forum już nie akceptuje.
W g......wnie nie rzeźbię. Może Ty to robisz - Twoja sprawa.
 
tak na ostudzenie... a zarazem w temacie...

dziś czytałem wypociny funkcjusza SG, który pisał, że po oddaniu strzału ostrzegawczego w powietrze, gdy uciekający położył się na ziemi, podbiegł do niego, użył kajdanek a potem, cyt: "dokonałem przeszukania zewnętrznego osoby"...

Co Ty na to Juar? przecież on go OKLEPAŁ Z ZEWNĄTRZ!!!

dla mnie bomba i cudna puenta naszych dywagacji... a z przeszukania osobistego należy sporządzić protokół. Amen.

Pozdrawiam
 
tak na ostudzenie... a zarazem w temacie...

dziś czytałem wypociny funkcjusza SG, który pisał, że po oddaniu strzału ostrzegawczego w powietrze, gdy uciekający położył się na ziemi, podbiegł do niego, użył kajdanek a potem, cyt: "dokonałem przeszukania zewnętrznego osoby"...

Co Ty na to Juar? przecież on go OKLEPAŁ Z ZEWNĄTRZ!!!

dla mnie bomba i cudna puenta naszych dywagacji... a z przeszukania osobistego należy sporządzić protokół. Amen.

Pozdrawiam

Co ja na to. Nie znam ustawy o SG, więc nie będę się mędrkował.
Z tego co jednak kojarze (kiedyś pobierznie czytałe), zarówno w ustawie o SG jak i w ustawie o Policji, mówi się nie tylko o przeszukaniu ale również o kontroli osobistej.
Tego właśnie brak w ustawie o SC. Na to chciałem zwrócić uwagę tylko.
Ot tyle.
Pozdrawiam.
 
Przykłady:
- kontrola celna na drodze. Oprócz rewizji samochodu następuje przeszukanie osoby,
- przeszukanie młodych ludzi pod dyskoteką, zapewne z zamiarem ujawniania osób mających narkotyki.

Zakładam przy tym, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku nic nie ujawniono.


To że nic nie ujawniono jest bez znaczenia na jakiej podstawie dokonujesz przeszukania.

Jeżeli posiadasz uzasadnione podejrzenie że osoba posiada przedmioty pochodzące z przestępstwa (przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego) lub inne dowody w sprawie dokonujesz przeszukania na podstawie art. 219 par. 2 kpk.

Jeżeli uzasadnionego podejrzenia nie posiadasz, a nie możesz w inny sposób ustalić czy osoba posiada towary niezgłoszone lub nieprzedstawione organowi celnemu możesz ją przeszukać na podstawie art. 6o Ustawy o Służbie Celnej.

PRZESZUKANIE w trybie KPK - jeżeli prowadzisz śledztwo/dochodzenie (również w sytuacji niecierpiącej zwłoki przed wszczęciem śledztwa lub dochodzenia - art. 308 kpk) jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie że popełniono przestępstwo (przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe).

PRZESZUKANIE w trybie kontroli celnej - sprawdzenie (kontrola) czy osoba posiada towary niezgłoszone.

Bzdurą jest że jak nic nie znajdziesz to piszesz protokół z Ustawy o Służbie Celnej (art. 6o), a jak znajdziesz to protokół z kpk!!!!
Przed rozpoczęciem czynności powinieneś wiedzieć w jakim trybie chcesz przeszukać osobę - art. 6o UoSC (sprawdzenie w trybie kontroli) czy na podstawie art.219 par.2 kpk (uzasadnione podejrzenie że posiada przedmioty z przestępstwa).
Osobę przed rozpoczęciem przeszukania musisz poinformować o celu tej czynności i wezwać do wydania odpowiednich rzeczy. Jak zapyta Cię o podstawę prawną przed rozpoczęciem przeszukania, to co jej odpowiesz???? Zobaczy się co wyjdzie z przeszukania??? Podstawą będzie: albo art. 6o UoSC albo 219 par. 2 kpk???? Nie bądżcie śmieszni !!!! Przeszukanie rozpoczęte w danym trybie należy je w tym trybie zakończyć. Tak więc jeżeli przeszukujesz w trybie kontroli celnej art. 6o UoSC to sporządzasz taki protokół jaki przewiduje art. 6o. Jeśli coś znalazłeś np. papierosy bez znaków akcyzy to wzywasz tę osobę do wydania tych rzeczy i w trybie art. 217 kpk (gdyż zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego z art. 63 w zw. z art. 86 w zw. z art. 7 kks) sporządzasz dodatkowo protokół zatrzymania rzeczy. Tą czynnością wszczynasz postępowanie karne skarbowe w trybie art. 308 kpk. Takie czynności niecierpiące zwłoki możesz prowadzić 5 dni. W tym okresie, a najpóżniej dnia 6 urząd celny musi wydać postanowienie o wszczęciu dochodzenia lub śledztwa.

Przeprowadzenie przeszukania w trybie art. 6o UoSC możliwe jest nie tylko na granicy, ale również poza przejściem granicznym. Wszędzie tam gdzie może być prowadzona kontrola celna.
Jak wiemy dozór i kontrolę celną określają przepisy Wspólnotowego Kodesku Celnego. Jednakże przepis art. 37 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego stosuje się odpowiednio do przemieszczania towarów pomiędzy terytorium kraju a pozostałą częścią obszaru celnego Wspólnoty, którymi obrót podlega na mocy przepisów krajowych, przepisów wspólnotowych lub umów międzynarodowych zakazom lub ograniczeniom, a także do przemieszczania towarów, których nabycie wewnątrzwspólnotowe lub dostawa wewnątrzwspólnotowa podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym (art. 5 ust.1 Ustawy Prawo Celne), która reguluje w zakresie uzupełniającym przepisy prawa wspólnotowego na terytorium RP.
PRZEMIESZCZANIE to nie tylko przewożenie, ale również przenoszenie nie uważacie ???? Również nabywanie, zbywanie i inne formy dystrybucji pomiędzy krajami WE.

Na drodze, pod dyskoteką można szukać np. papierosów czy narkotyków pochodzących z przemytu, które następnie są przemieszczane między krajami WE. Czy kokaina rozprowadzana pod dyskoteką nie pochodzi z przemytu???? Jest towarem nieprzedstawionym organowi celnemu czy nie jest???? Oczywiście można też znależć amfetaminę (wyprodukowaną w Polsce) ponieważ funkcjonariuszowi celnemu pozwala na to art. 5 ust.2 Ustawy Prawo Celne, którego uprawnienia zgodnie z art. 6 Ustawy Prawo celne w zakresie sprawowania dozoru celnego reguluje Ustawa o Służbie Celnej - w tym przeszukanie - art. 6o UoSC.


USTAWA
z dnia 19 marca 2004 r.
Prawo celne1)


Art. 1. Ustawa reguluje w zakresie uzupełniającym przepisy prawa wspólnotowego:
1) zasady przywozu towarów na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, zwanej dalej "Wspólnotą", i wywozu towarów z tego obszaru,
2) zasady postępowania z towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną,
3) sposób przekazywania informacji do celów ewidencji i statystyki dotyczącej obrotu towarowego z państwami członkowskimi Wspólnoty
- oraz związane z tym prawa i obowiązki osób, a także uprawnienia i obowiązki organów celnych.

Art. 3. Ustawa ma zastosowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że umowa międzynarodowa stanowi inaczej.

Art. 5. 1. Przepis art. 37 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego stosuje się odpowiednio do przemieszczania towarów pomiędzy terytorium kraju a pozostałą częścią obszaru celnego Wspólnoty, którymi obrót podlega na mocy przepisów krajowych, przepisów wspólnotowych lub umów międzynarodowych zakazom lub ograniczeniom, a także do przemieszczania towarów, których nabycie wewnątrzwspólnotowe lub dostawa wewnątrzwspólnotowa podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
2. W przypadku uzasadnionego przypuszczenia lub stwierdzenia naruszenia przepisów mających zastosowanie do towarów, o których mowa w ust. 1, organ celny, w sprawach nienależących do jego właściwości, niezwłocznie zawiadamia właściwe organy nadzoru i kontroli, które podejmują stosowne działania. Jeżeli jest to uzasadnione, organ celny może również w takim przypadku zatrzymać towar i niezwłocznie przekazać go tym organom.

Art. 6. Uprawnienia organów celnych do wykonywania czynności w ramach dozoru celnego (kontrola celna) oraz zakres tych czynności określa ustawa z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802, z późn. zm.2)).


USTAWA
z dnia 24 lipca 1999 r.
o Służbie Celnej

Rozdział 1b Kontrola celna

Art. 6h.
1. Organ celny może wykonywać wszelkie czynności kontroli celnej, które uzna za
stosowne według przepisów prawa celnego, w każdym miejscu znajdującym się
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub - jeżeli umowy międzynarodowe tak
stanowią - poza nim.
2. Organ celny może w każdym czasie podejmować czynności z zakresu kontroli
celnej wobec towaru znajdującego się na terytorium kraju w celu ustalenia, czy
towar został wprowadzony na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, zwanej dalej
“Wspólnotą”, zgodnie z przepisami prawa.

Art. 6l.
1. W celu ustalenia zgodności z przepisami prawa, wprowadzenia towaru na obszar
celny Wspólnoty lub wyprowadzenia z tego obszaru organ celny może w szczególności:
1) kontrolować dokumenty i dane handlowe, w tym także sporządzone z zastosowaniem
technik elektronicznego przetwarzania danych;
2) ustalać tożsamość osób;
3) dokonywać oględzin towarów;
4) kontrolować księgowość;
5) badać towary i pobierać ich próbki;
6) przeprowadzać rewizję celną, w tym z użyciem urządzeń technicznych;
7) zatrzymywać i kontrolować środki transportu;
8) przeszukiwać osoby i pomieszczenia.


Art. 6o.
1. Jeżeli nie można w inny sposób stwierdzić, czy osoba przewozi towary nieprzedstawione
lub niezgłoszone, organ celny może przeszukać tę osobę.
2. Przeszukanie nie powinno naruszać godności osobistej osoby przeszukiwanej
oraz powinno być przeprowadzone przez osobę tej samej płci, w warunkach wykluczających
obecność osób postronnych.
3. W wypadku uzasadnionego podejrzenia, że osoba ukrywa towary w swoim organizmie,
można skierować tę osobę na specjalistyczne badania lekarskie.
4. Z przeprowadzonego przeszukania osoby sporządza się protokół, a w wypadku
wykonywania badań, o których mowa w ust. 3, na wniosek osoby, która została
poddana tym badaniom, organ celny wydaje zaświadczenie o terminie i miejscu
ich przeprowadzenia.
 
chylę czoła za trud włożony w powyższy, teoretyczny wykład. Tu mój udział w tym wątku kończę, gdyż uważam, że temat został wyczerpany.

Oczywiście z paroma detalami wywodu nie zgadzam się absolutnie, lecz nie będę polemizował, widać przed innymi apelacjami się spowiadamy ( zakładam, żeś z branży)

Jedyna prośba - napisz, że z tymi 6 dniami do obowiązkowego wszczęcia przez uc dochodzenia lub śledztwa, to troszkę pokręciłeś i nie to miałeś na myśli, bo ktoś może wziąć to za prawdę i powoływać się na te forum.
 
Back
Do góry