Załączam szybkie zmiany. Proszę o dalsze uwagi do wieczora dzisiaj, gdyż jutro chciałbym przedstawić to kilku Posłom.
Mam świadomość, że na powyższe regulacje(w szczególności zmiany dot. lokali mieszkalnych wymagana jest finansowa ocena skutków regulacji, ale z drugiej strony takie zapisy powstrzymają bezmyślną alokację stosowaną przez wielu Dyrektorów i byłe kierownictwa SC w MF i wtedy nie będzie potrzeby wyasygnowania dodatkowych środków.
Odnośnie restytucji uprawnień, może wystarczyć pieniążków ze środków SC, tak trzeba to przedstawić w uzasadnieniu i zresztą tak też jest w proponowanym zapisie.
Oczywiscie w piśmie przewodnim zaznaczymy, że to jest jedynie niezbędna na cito kosmetyka, a pełną korektę naszej ustawy i konieczność wdrożenia przepisów zrównujących nasze prawa i uprawnienia z innymi służbami mundurowymi, w tym objęcie zaopatrzeniowym systemem emerytalnym, przedstawimy wraz z ustawą modernizacyjną.
U S T A W A z dnia
o zmianie ustawy o Służbie Celnej
Art. 1. W ustawie z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Z 2004r Nr 156, poz. 1641, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 23 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych można przedłużyć do czasu zakończenia postępowania karnego.”;
1.1 w art.20 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„Przeniesienie funkcjonariusza celnego do innej miejscowości, z której dojazd jest utrudniony wymaga zapewnienia funkcjonariuszowi odpowiednich warunków mieszkaniowych z uwzględnieniem jego sytuacji rodzinnej”
1.2. w art.20a ust.1 otrzymuje brzmienie:
„ W wypadku o którym mowa w art.20 ust.1, na wniosek funkcjonariusza celnego można mu przyznać równoważnik pieniężny, gdy funkcjonariusz celny na piśmie odstąpi od przyznania przysługującego mu lokalu mieszkalnego. Równoważnik przysługuje do czasu przyznania lokalu mieszkalnego, gdy pracodawca nie zapewnił tymczasowej kwatery”
2)w art. 25 w ust. 1 uchyla się pkt 8a i 8b;
3)w art. 26 uchyla się pkt.10 i pkt.12
3.1. w art.26 pkt. 11 otrzymuje brzmienie:
pkt.11. Gdy wymaga tego dobro służby. Zwolnienie funkcjonariusza ze służby na podstawie art. 26 pkt 11 może nastąpić po zasięgnięciu opinii związku zawodowego reprezentującego funkcjonariusza
3.2. skreśla się art. 26a
4) w art. 60 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Po zakończeniu postępowania karnego lub dyscyplinarnego, będącego przyczyną zawieszenia w czynnościach służbowych, funkcjonariusz celny otrzymuje wstrzymaną część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki wprowadzane w okresie zawieszenia, jeżeli nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby.”;
4.1 w art. 60 dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:
„4. Funkcjonariuszowi przysługuje zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne wszczęte przeciwko niemu o przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych zostanie zakończone prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu wobec braku ustawowych znamion czynu zabronionego lub niepopełnienia przestępstwa albo wyrokiem uniewinniającym.
5. Koszty w wysokości odpowiadającej określonemu w odrębnych przepisach wynagrodzeniu jednego obrońcy zwraca się ze środków Służby Celnej”.
5)w art. 61 uchyla się ust. 2;
6) w art. 70 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Obwiniony ma prawo do obrony, w szczególności może wybrać obrońcę spośród funkcjonariuszy celnych lub ustanowić swoim obrońcą radcę prawnego lub adwokata. Obrońca jest uprawniony do reprezentowania obwinionego w granicach udzielonego na piśmie pełnomocnictwa.”.
Art. 2. 1. Postępowania w sprawie o zwolnienie ze służby funkcjonariusza celnego, wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 8a lub 8b ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, podlegają umorzeniu.
2. Funkcjonariusza celnego, na jego wniosek, przywraca się do służby jeżeli nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu jeżeli zwolnienie ze służby nastąpiło na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 8a lub 8b ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym.2
3. Funkcjonariusza przywraca się na dotychczas zajmowane stanowisko, z dotychczasowym stopniem, z wynagrodzeniem powiększonym o obligatoryjne podwyżki, uznaniem tego czasu jako czasu pozostawania w służbie.
4. Funkcjonariuszowi wypłaca się należne za okres pozostawiania poza służbą na podstawie art.25 ust.1 pkt 81 i 8b wynagrodzenie w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy tym co funkcjonariusz zarobiłby w służbie i tym co zarobił w tym czasie poz nią.
5. Koszty wymienione w ust.3 i 4 zwraca się ze środków Służby Celnej.
6. Minister Finansów określi w drodze rozporządzenia szczegółowe warunki restytucji uprawnień określonych w art.2 ust.3 i 4 ustawy.
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.