Projekt ustawy o zmianie ustawy o SC - PILNE UWAGI

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 543
Punkty reakcji
4 509
Miasto
ZZ Celnicy PL
Załączam link pod którym znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o SC
Projekt ustawy o zmianie ustawy o SC

Proszę o propozycje konkretnych zmian przepisów, tak abyśmy mogli zgłosić je w Sejmie(zróbcie to w takiej formie jak w zał. projekcie)
Czasu jest niewiele, dlatego proszę o te propozycje do dnia 19.02.2008r.
Mamy świadomość, że trzeba szybko uchylić przepisy art.25 ust 8a i b i taki jest zamiar Rządu, jednak bez opóźniania trybu legislacyjnego uda się być może przeforsować kilka innych ważnych zmian na cito.
Pozostałe sprawy, w tym zrównanie warunków pracy z SG, będą jak sądzę przedstawione w terminie do końca kwietnia, gdzie wraz z ustawą modernizacyjną mają się zakończyć prace nad kompleksowymi zmianami do ustawy o SC.
Proszę o merytoryczne wpisy.
 
Możemy próbować w sejmie skreślić jeszcze parę przepisów np. niektóre ust. art.26. chociażby utrata zaufania. Przy zwolnieniu "gdy wymaga tego dobro służby" możemy dopisać konieczność zaczerpnięcia przez pracodawcę opinii reprezentującej funkcjonariusza organizacji związkowej.
Możemy forsować restytucję uprawnień w związku ze skreśleniem art.25 ust. 8a i 8b itd., itd.
W ogóle powinniśmy chyba jednak przedstawić kompleksową zmianę, nawet mając świadomość, że ta teraz jest tylko doraźna. Powinniśmy zrobić to po to, aby zasygnalizować Posłom czego chcemy, jak widzimy naszą ustawę.
Co Wy na to?
Proszę o podawanie propozycji zapisów ustawowych.
 
Emerytury Emerytury jeszcze raz Emerytury tu trzeba cisnąć ile się da, pisze w imieniu tysięcy celników skazanych na marną egzystencje na wschodzie jeśli tego nie osiągniemy to porażka, reszta za wyjątkiem art.25 który jest niezgodny z prawem karnym oraz konstytucją to czysta kosmetyka ,choć goście którzy zostali uniewinnieni przez sąd a zwolnieni z SC przed wyrokiem mogą spokojnie skarżyć władze SC o dyskryminacje naruszenie dóbr straty moralne materialne i żądać b.wysokich odszkodowań pełne szanse na zwycięstwo.W każdej służbie w Polsce istnieje zwolnienie dla dobra służby, oczywiście lekkie modyfikacje można podjąć ale ostrożnie aby nie pójść za daleko.Jeśli będziemy chcieli być służbą na wzór straży granicznej to są szanse jeśli zaczniemy wymyślać jakieś nowum nikt nie będzie tego brał pod uwagę,policjant np nie podlega sądowi grodzkiemu po odmówieniu przyjęcia mandatu mozna jedynie napisać na niego notatkę.Proszę koniecznie podać wzór celnictwa czeski oraz słowacki czyli słuzba mundurowa dyscyplina policyjna czy nawet wojskowa ale uprawnienia też mundurowe .Choć uważam że jeśli nie wywalczymy emerytur mundurowych to reszta nie ma żadnego znaczenia jeśli nie wypad z roboty to zniszczone zdrowie dopełni dzieła zniszczenia ,bez uprawnień mundurowych będziemy atrapą służby a nie służbą ,nie mamy odwrotu bez kapitulacji
 
tak, jeżeli chodzi o restytucję uprawnień..nie można tych wyrzuconych "za brak zaufania" pozostawić za burtą, wten sposób pozbyto się dobrze wykwalifikownych kadr, należy ich na mocy ustawy przywrócić do służby
 
już wcześniej pisałem,że bez ustawy o służbie mundurowej to faktycznie jesteśmy tylko atrapą takich służb ale konsekwencje tej służby ponosimy bardziej restrykcyjnie niż te służby, ustawa emerytalna dla nas jest jak najbardziej adekwatną do wykonywanego zawodu, ustawa emerytalna to priorytet naszych postulatów i winna obejmować tych funkcjonariuszy, którzy już mają co najmniej 15 lat służby w tym służby w warunkach uciążliwych/służba graniczna/ a co do punktu mówiącego o "utracie zaufania" powinien jak najszybciej zniknąć z ustawy, ponadto funkcjonariusza w sprawach dyscyplinarnych powinno bronić co najmniej dwóch obrońców bez podziału na funkcjonariusza i radcę prawnego lub adwokata
 
Brawo inspektor celny

Ustawa o emeryturach mundurowych w słuzbie celnej powinna być jednym z podstawowych roszczeń w stosunku do rzadu. KAS taką opcię przewidywał,czyli były zabezpieczone na ten cel środki.Inspektor ma rację...Młodzi koledzy i kolezanki po 15 lub 20 latach pracy w ciągłym stresie,w systemie zmianowym,w róznych warunkach atmosferycznych,czy przy braku dostepu światła dziennego odczują różnego rodzaju schorzenia zdrowotne.Jak sie ma 20 pare lat to się wydaje że zdrowie będzie zawsze dopisywało,okazuje się że jest inaczej.Perspektywa zabrania marnych dodatków za tzw. szkodliwe swiadczyć może o tym,że planowane jest wykreślenie naszego zawodu z list grup pracujących w szkodliwych warunkach.A zatem kobieta w wieku 55 lat, a męzczyzna w wieku 60 lat nie przejdzie na emeryturę.Jak nie kijem to go pałką.. :twisted: :twisted:
 
Po pierwsze należy dążyć do wykreślenia lub zmiany art. 1 ust. 1 pkt.3 tj. wprowadzenia mozliwości zwolnienia niewinnego funkcjonariusza (czyli jak dotychczas 8a i 8b) tylko dlatego że postępowania karne w całym kraju prowadzone sa wolno i opieszale przez prokuratorów. Dzieje się tak tudzież z nawału pracy, tudziez lenistwa, tudzież celowo (areszt wydobywczy). Przy takim zapisie funkcjonariusz ponosiłby negatywne konsekwencje takiej przewleklości. Dla mnie rzecz zupelnie niezrozumiala - tym bardziej, że w zasadzie nie ma wplywu na toczacy się proces. W praktyce nie znam sprawy, która wliczając postępowanie sądowe w obu instancjach (prokurator się odwoła) byłaby skończona w ciagu jednego roku. Co więcej jeżeli przyczyną zawieszenia funkcjonariusza było wszczęte postępowanie dyscyplinarne to, można go zwolnić na mocy tego zapisu, jeżeli przewlekle (dłużej niż 12 miesięcy) postęowanie dyscyplinarne prowadzi naczelnik lub dyrektor. A przeciez takie postępowania się zdarzają. I znów funkcjonariusz nie ma na to wpływu. Intencja jest pewnie nie najgorsza, ale znów pokazuje tendencje naszej administracji do wyreczania sądów w sądzeniu i karaniu.
Ponadto gdyby jednak opisana wyżej forma zwolnienia ze słuzby funkcjonariusza miała pozostać, to koniecznego uzupelnienia wymaga art. 2 ustawy zmieniającej, ponieważ konieczne jest wówczas wprowadzenie przepisów o powrocie funkcjonariusza do służby po zwolnieniu na mocy art. 26 pkt. 13.
Zmiany również wymaga obecnie proponowany zapis art. 2 ust. 2 w ten sposób, że funkcjonariusza przywraca się na dotychczas zajmowane stanowisko, z dotychczasowym stopniem, z wynagrodzeniem powiększonym o obligatoryjne podywżki, uznaniem tego czasu jako czasu pozostawania w słuzbie - te propozycje sa realne i możliwe. Pożądanym (choć mało realnym) byłoby jeszcze wypłacenie należnego za ten okres wynagrodzenia w wysokości stanowiącej róznicę pomiędzy tym co funkcjonariusz zarobiłby w sluzbie i tym co zarobił w tym czasie poz nią (klasyczne odszkodowanie).
 
Emerytury mundurowe- własnie wróciłem z pracy -12 godzin na mrozie -10 dało mi w kość. Przyjaciele z SG wyłazili tylko z budy zebrać paszport i przeciągali je już w pomieszczeniu. Ja naginałem i rewidowałem każde auto w tych warunkach.

Do emerytur dodam jeszcze prawo do zatrzymania osoby.

Digital dobrze napisał że trzeba naświetlić wzór czeski i słowacki funkcjonowania SC o czym już wielokrotnie pisałem.
 
ok

Na początek wystarczy trzeba to przeforsować szybko.

Ale przyszłością naszą jest to co się znajdzie w ustawie modernizacyjnej TO OSTATNIA SZANSA. Do pełnej realizacji naszych zadań potrzebna jest prawdziwa służba mundurowa. Do tego brakuje tylko:
- czynności operacyjnych
- procesowych,
- wyposażenia w broń,
- emerytur.

I to do zwalczania przestępczości w obrocie towarowym i podatkowym (akcyza).

I niech się Panowie z innych służb nie boją, że będziemy wchodzić komuś w paradę. Pracy jest dość dla wszystkich i może wtedy każdy robiłby swoje.
 
Ja też wróciłem z nocki i też 12 godzin na pasie przy -10 i silnym wietrze. Jednym słowem kosta. Dorzucę jeszcze że chłopaki z SG nie dość że nawet z bud nie wychodzą tylko z okienka zbierają paszporty to jeszcze mają prawo do 45 minutowej nieprzerwanej przerwy w ciągu służby. My teoretycznie mamy 2x15 ale kto z tego korzysta?? Te 45min u nas też powinno być :!: :!: :!:
 
nam tez przysługuje te 45 minut na obiad/posiłek, ale góra nie lubi, gdy ludzie tracą w pracy czas na jedzenie, czynności fizjologiczne itp rzeczy.

Każdemu na słuzbie 12 godzinnej przysługuje przerwa na 45 minut (nie suma wszystkich małych przerw-ubikacja, kanapka itp)
 
Będę wdzieczny za propozycje konkretnych zapisów, które chcielibyście wprowadzić do tego projektu ustawy o SC. Mam trochę innej pracy przez weekend, dlatego będzie to bardzo pomocne.
 
Wróćmy do rozwiązań znanych ustawie o GIC, tj.

I. Dajmy Służbie Celnej realne prawo do:
:arrow: przeciwdziałania i zwalczania naruszeń prawa obowiązującego w dziedzinie obrotu towarowego z zagranicą i obrotu towarami pochodzącymi z zagranicy.
:arrow: rozpoznawania, zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie obrotu towarowego z zagranicą, a w szczególności:
a) nielegalnego obrotu z zagranicą środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, bronią i materiałami jądrowymi i promieniotwórczymi oraz wprowadzania na polski obszar celny odpadów i szkodliwych substancji chemicznych,
b) przestępstw związanych z obrotem z zagranicą towarami i technologiami objętymi kontrolą międzynarodową, naruszających prawa ochrony dóbr kultury narodowej i ochrony własności intelektualnej,
c) wprowadzania na polski obszar celny i wyprowadzania z tego obszaru środków płatniczych pochodzących z przestępstw,
:arrow: kontroli legalności pochodzenia towarów dopuszczonych do obrotu na polskim obszarze celnym lub do wywozu za granicę albo mających inne przeznaczenie celne, w wypadkach gdy zostały zakończone procedury celne,
:arrow: ujawniania składników majątkowych podmiotów zobowiązanych do uiszczenia należności celnych lub podejrzanych o czyny zagrożone grzywnami i karami pieniężnymi, w celu zapewnienia skuteczności poboru tych należności oraz wykonania orzeczeń karnych,
:arrow: organizowania i realizowania czynności operacyjno-rozpoznawczych w zakresie zadań określonych niniejszymi przepisami,
:arrow: prowadzenia działalności analitycznej i prognostycznej w odniesieniu do negatywnych zjawisk związanych z obrotem towarowym z zagranicą oraz przedstawianie w tym zakresie informacji i analiz organom administracji rządowej,
:arrow: współpracy i współdziałania z innymi organami i instytucjami państwowymi oraz zagranicznymi, a także organizacjami międzynarodowymi w zakresie niezbędnym dla realizacji zadań
:idea: Czynności związane z realizacją ww. zadań wykonują funkcjonariusze celnii, podejmując czynności operacyjno-rozpoznawcze i kontrolne oraz prowadząc postępowanie przygotowawcze zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego i kodeksu karnego skarbowego
:arrow: Wyposażmy SC w broń,
:arrow: Do art. 312 KPK wprowadźmy Służbę Celną.
 
jabol napisał:
nam tez przysługuje te 45 minut na obiad/posiłek, ale góra nie lubi, gdy ludzie tracą w pracy czas na jedzenie, czynności fizjologiczne itp rzeczy.
Każdemu na słuzbie 12 godzinnej przysługuje przerwa na 45 minut (nie suma wszystkich małych przerw-ubikacja, kanapka itp)

A to ciekawe. Z tego co pamiętam to w ustawie o SC jet zapis że mamy prawo do 15 min. przerwy po każdych 4 godzinach pracy za zgodą przełożonego.
Jeśli znasz takowy przepis to proszę podaj jakiś namiary na niego To może być bardzo pomocne w walce z wierchuszką :twisted:
 
krótko i jasno:
takich samych praw jak inne służby mundurowe; jeśli ulegną zmianie (na gorsze) ich przywileje to nam również, dlatego to nie jest żaden argument aby nas nie zaliczyć do mundurowych.

chodzi o to byśmy byli wreszcie określeni ...
nie domagamy się tylko przywilejów mundurowych, tylko takich samych praw jak SG i policja ....
- takie postawienie sprawy automatycznie załatwi większość naszych problemów i dlatego na tym powinniśmy się skupić - TO POWINIEN BYĆ NASZ PIORYTET, nie musimy wywarzać otwrtych drzwi ...
 
Zagalopowałem się z tymi 45 minutowymi przerwami. To może byc tylko zapiane w układzie zbiorowym z Dyrektorem IC.
Obowiązkowe 15 minut

W myśl art. 134 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, ma o­n prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut wliczanej do czasu pracy. Określenie, że przerwa ma trwać co najmniej 15 minut, oznacza, że pracodawca może np. wydłużyć przerwę albo wprowadzić dwie przerwy 15-minutowe. Powinno być to zapisane w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Zasady wprowadzenia takiej przerwy w pracy u pracodawców nie zostały uregulowane w kodeksie, szczegóły dotyczące stosowania tego rozwiązania powinny być również przedmiotem regulaminu pracy. Jednocześnie warto podkreślić, iż przepisy kodeksu pracy nie przewidują obowiązku wprowadzenia drugiej przerwy, w sytuacji gdy praca jest świadczona w wymiarze 12-godzinnym lub wyższym.

Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Nie oznacza to, że przerwa taka z pracodawcą nie może byc uzgodniona.

PS Nasza ustawa nie reguluje tych zagadnień.



PSII Do zmian w prawodawstwie można dołozyć bardziej szczegółowy zapis dotyczący wymiany informacji pomiędzy Słuzbą Celną a innymi instytucjami w UE (nie tylko celnymi) w sprawach dotyczących cła i podatków. (przepisy UE tego nie regulują i tak naprawdę, jest to obecnie niewielki problem - z tego co słyszałem)
 
bob-budowniczy napisał:
krótko i jasno:
takich samych praw jak inne służby mundurowe; jeśli ulegną zmianie (na gorsze) ich przywileje to nam również, dlatego to nie jest żaden argument aby nas nie zaliczyć do mundurowych.

chodzi o to byśmy byli wreszcie określeni ...
nie domagamy się tylko przywilejów mundurowych, tylko takich samych praw jak SG i policja ....
:idea: OK. Ponadto stopniowe ograniczanie przyjęć ludzi na stanowiska fc. Podobnie dzieje się obecnie w Policji. Należy dążyć do stworzenia kasty, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, fc munudurowych z przywilejami. Reszta powinna być cywilami (kadry, finanse, logistyka, kierowcy, informatycy, egzekucja, likwidacja - zastanawiam się nad orzecznictwem, ale to do dalszej dyskusji :wink:
 
Ustawa o strazy granicznej

Do aktualnej nowelizacji ustawy- jest już zmiana zapisu o obrońcy, a co z kosztami? Straż Graniczna:
Art. 71a. 1. Funkcjonariuszowi przysługuje zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne wszczęte przeciwko niemu o przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych zostanie zakończone prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu wobec braku ustawowych znamion czynu zabronionego lub niepopełnienia przestępstwa albo wyrokiem uniewinniaj4cym.
2. Koszty w wysokości odpowiadającej określonemu w odrębnych przepisach wynagrodzeniu jednego obrońcy zwraca się ze środków Straży Granicznej.

Osoby przywrócone do służby- zaliczenie okresu poza służbą do okresu pracy zaliczanego do uprawnień pracowniczych.
 
przestańcie gadać o przerwach takie bzdury to nawet z kodeksu pracy wynikają chodzi o to żeby godnie w swoim czasie odejść ze służby bo do tej pory celnik jest wyrzucany jak zbity pies na zieloną trawe chyba że coś sobie złatwi ,a który do 65 wytrzyma? chyba jakiś mutant bo normalny człowiek w takim stylu pracy ma dawno dość .Takie gadanie że u nas za dużo siedzących po biurach pana Kaplicy to mnie śmiech bierze w policji siedzi ich se 4 razy więcej w biurach niż jest wszystkich celników,dzielnicowym też zabrać emerytury bo tylko do sądu łażą wywiady robią dochodzenia kto komu kure zajeb... a dać tylko patrolowym a ruch drogowy 20 kryminalni 10.
Służba Celna spełnia wszystkie warunki służby mundurowej na co nam broń w co 60 dziadek trafi chyba w tego cymbała który mu dał broń .
Panowie oni chcą abyśmy byli dyspozycyjni służbowo młodzi silni wydajni ale nic w zamian a jak siły opadną choroba czy starość to kopa w dupe i następny prosze nic w zamian na zieloną trawe nie przeszkadzać i pewnie chcą co pare lat dać nam po pare stów bruti i cichosza.Skarżmy się gdzie się da i poprośmy unie o pomoc wszak jesteśmy unijnymi celnikami.
Skarbowcy są w gotowości strajkowej ale jajca.
 
Back
Do góry