• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Nowe Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej

Z kasą nie zalegają, bo przecież podwyżki dostaliśmy. "Zalegają" tylko z ozwierciedleniem tej podwyżki w przepisach. Takie rozporządzenia powinny (jak w innych służbach) być procedowane z automatu. Była podwyżka uposażeń, wzrosła średnia pensja, to następnego dnia powinien być projek rozporządzenia podpisany w kilka dni.
 
Moze Tobie nie zalegaja! Widze ze tutaj wiekszosc mysli tylko o sobie
Może o czymś nie wiem, może są jakieś odosobnione przypadki osób które nie dostały podwyżki, chociaż nie wiem jak mogłoby to sie stać.
Nie znam osoby bez podwyżki. Jedni dostali 50 zł więcej inni 50 zł mniej, ale dostali wszyscy, z wyrównaniem od stycznia. Do izb poszły pieniądze na podwyżki, różnie to dzielili ale jak można powiedzieć, że większość ma zaległe podwyżki?
Czy nie dostałeś podwyżki na początku tego roku?
 
PJS - zupełnie nie wiesz o czym sa te posty. Tu nie chodzi o podwyzki wynagrodzen ale o podwyzszenie mnoznika kwoty bazowej, ktory jest potrzebny do naliczania emerytury. Powinien byc podniesiony od stycznia br. Ostatnie wiesci byly, ze bedzie podniesiony do konca III kwartalu ale i ten termin jak widac nie zostanie dotrzymany. Chyba juz najwyzszy czas na ruch ze strony ZZ.
 
Emeryt99, przecież to właśnie napisałem, że nie zalegają z kasą, tylko z odzwierciedleniem tego w przepisach, czyli w domysle w rozporzadzeniu o wielokrotności kwoty bazowej. Twoje posty były nieprecyzyjne bo pisanie, że zalegaja komuś z kasą można zrozumieć tylko tak, że osoba ta nie dostała podwyżki. Jedynie emeryci którzy w tym roku odeszli w stan spoczynku mają zaległe pieniadze. Jeśli chodziło Ci o takie przypadki to mogłeś to doprecyzować.
Pozdrawiam emerytów i życzę powodzenia na nowej drodze życia
 
No wlasnie chodzi o tych emerytow, ktorzy przez niemal rok mają niedoszacowane emerytury. Jest to calkiem spora grupa funkow ze skromna emeryturka
 
Na RDS 12.09.2019 r. podzespół ds KAS nie wniósł uwag, więc na co czekają???😫 RM zbierze się najwcześniej dopiero 1.10.2019 r, a do publikacji jeszcze daleko. Prosimy już o interwencję ZZ Celnicy PL, i inne związki zawodowe też, którym leży na sercu dobro funkcjonariuszy , zwłaszcza tych w stanie spoczynku.
Pozdr.
 
Mija termin realizacji Rozporządzenia... Rząd pewne ma świetne wytłumaczenie niedotrzymania terminu.
Mam tylko nadzieję, że ZZ tego nie odpuszczą.
 
Nie chce być złym prorokiem ale mi to wygląda na celowe działanie ministerstwa mend. Nie zmienia kwoty bazowej w tym roku i wiadomo jakie to będzie miało nastepstwa dla tegorocznych emerytów. Służby Celnej.
 
Nie chce być złym prorokiem ale mi to wygląda na celowe działanie ministerstwa mend. Nie zmienia kwoty bazowej w tym roku i wiadomo jakie to będzie miało nastepstwa dla tegorocznych emerytów. Służby Celnej.
Póki co nie straszmy ludzi czarnymi scenariuszami. Niezależnie, kiedy zostanie podpisane i ogłoszone (opublikowane) rozporządzenie, § 1 tego aktu prawnego będzie stosowany od 1.01.2019 r. czyli dla wszystkich, którzy uzyskali od tego dnia emerytury będzie musiała być zastosowana przewidziana w nim wielokrotność kwoty bazowej tj. 3.39. Wyraźnie to jest również napisane w dokumencie OSR opublikowanym na stronie bip Rządowego Centrum Legislacji
"OCENA SKUTKÓW REGULACJI
.....

11. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, natomiast przepis § 1 rozporządzenia będzie stosowany od dnia 1 stycznia 2019 r...."
wkleję ten przepis z projektu rozporządzenia
§ 1. Wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącą przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ustala się na 3,39.
Czyli, gdy projekt w niezmienionym formie stanie się rozporządzeniem, wszystkim, którzy przeszli na emerytury po 31.12.2018, ZER będzie musiał przeliczyć emerytury wg tego mnożnika. Są tylko dwa pytania. Pierwsze, czy będą to robić "z urzędu" czy na wniosek zainteresowanego. Uważam, że powinni to zrobić "z urzędu" (bo będą dysponowali wszystkimi danymi) ale obawiam się, że będziemy musieli uruchomić procedurę swoim wnioskiem. Drugie pytanie, czy będą wyrównania wypłaconych już od 1.01.2019 r. emerytur czy też wyższa emerytura będzie naliczana tylko od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Uważam, że w sytuacji gdy nowa wielokrotność ma być stosowana od 1 stycznia, więc wypłacone od tego okresu emerytury w niższej wysokości powinny być wyrównane. Czy tak będzie zobaczymy. O ew. odsetkach oczywiście nawet nie myślmy.
Czarny scenariusz jest możliwy tylko w sytuacji gdy w trakcie prac legislacyjnych wykreślą lub zmienią § 2 rozporządzenia
§ 2. Przepis § 1 stosuje się od dnia 1 stycznia 2019 r.
Niby jest to niemożliwe, bo przecież warunki dla zmiany wielokrotności kwoty bazowej "istnieją" od 1 stycznia - podniesiono nam pensje od tego dnia a ta podwyżka "wymusiła" zmianę wielokrotności. Obecna władza pokazała już nie tylko nam, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych ale, optymistycznie uznam, że ta będzie niemożliwa.
ps
przeglądając w/w stronę RCL nietrudno zauważyć, że nie tylko nasze rozporządzenie nie zostało w planowanym terminie przyjęte przez RM. Doliczyłem się 40 takich projektów, które miały być przyjęte w III kw. (z różnych ministerstw - czyli, wszędzie siedzą "mendy" :) ).
Wygląda więc na to, że raczej się nie wyrabiają a nie "polują" na nas. Co oczywiście nie zmienia faktu, że taki czas procedowania nad rozporządzeniem to granda. Myślę, że gdyby funkcjonariusz w takim tempie załatwiał powierzone mu zadania, to co najmniej straszono by go dyscyplinarkami.
 
Co robi rzad to widzimy, ja chcialbym się dowiedziec co i kiedy zamierzaja ZZ.
To pytanie do Ciebie Slawek jako do przewodniczacego.
 
Co robi rzad to widzimy, ja chcialbym się dowiedziec co i kiedy zamierzaja ZZ.
To pytanie do Ciebie Slawek jako do przewodniczacego.
widzimy, że rząd marnotrawi czas i pieniądze podatników procedując projekt rozporządzenia w trybie zwykłym a mógłby to zrobić inaczej i już dawno - tak jak inne służby - mielibyśmy podpisany i opublikowany przepis. Rozwiązanie jest proste i sprawdzone, bo zastosowano je zmieniając wielokrotność kwoty bazowej funkcjonariuszom PSP, SG, Policji, SOP i SW. Dlaczego w stosunku do nas go nie zastosowano ? Dobre pytanie. W mojej ocenie "puszczenie" tego projektu w zwykły tryb procedowania (z uzgodnieniami, konsultacjami publicznymi, zbieraniem opinii, kierowaniem na Komitet Stały RM i do Komisji Prawniczej itd) to efekt nieudolności, niechlujstwa, braku wiedzy i braku chęci jej zdobycia, osób, które odpowiadają w MF za realizację tego projektu.
A przecież wystarczyłoby tylko zapoznać się z Regulaminem pracy Rady Ministrów i prześledzić proces procedowania identycznego przepisu dla w/w służb.
Przechodząc do rzeczy.
Regulamin prac RM przewiduje możliwość odstępstwa od "zwykłego" trybu procedowania nad projektami dokumentów rządowych. Poniżej wkleję przepisy Regulaminu wskazującego na zastosowanie trybu odrębnego
§ 98. Prezes Rady Ministrów albo działający z jego upoważnienia Sekretarz Rady Ministrów może zadecydować o odrębnym trybie postępowania z projektem dokumentu rządowego.”;
§ 99. Tryb odrębny może w szczególności polegać na:
...
3) rozpatrzeniu, gdy waga lub pilność sprawy wymaga niezwłocznego jej rozstrzygnięcia przez Radę Ministrów, projektu dokumentu rządowego, który nie spełnia wymogów określonych niniejszą uchwałą dla danego rodzaju dokumentu rządowego, lub wobec którego nie przeprowadzono wszystkich czynności określonych niniejszą uchwałą, ...

§ 100. O trybie odrębnym Prezes Rady Ministrów albo działający z jego upoważnienia Sekretarz Rady Ministrów decyduje, wyrażając zgodę na umieszczenie projektu dokumentu rządowego w porządku obrad Rady Ministrów lub na jego rozpatrzenie w trybie obiegowym lub bezpośrednio na posiedzeniu Rady Ministrów, na którym projekt dokumentu rządowego będzie rozpatrywany.”;
Zasadą jest, że Rada Ministrów rozpatruje projekt przepisu na posiedzeniu. W/w wskazane przepisy Regulaminu dopuszczają jednak możliwość rozpatrzenia projektu w trybie obiegowym. O trybie tym decyduje Prezes Rady Ministrów albo działający z jego upoważnienia Sekretarz Rady Ministrów, na wniosek organu wnioskującego albo z własnej inicjatywy.
Taką możliwość wykorzystano przy procedowaniu nad projektami rozporządzeń dla innych służb. Myślę, iż o zastosowanie tego trybu wnioskowali J. Zieliński i P. Jaki. Poniżej wkleję przykładowo informacje opublikowane na stronie https://bip.kprm.gov.pl/kpr/form/7,Wykaz-prac-legislacyjnych-i-programowych-Rady-Ministrow.html a odnoszące się do rozporządzenia dla policji i SW
RD461Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie policjantów.MSWiAJarosław Zieliński Sekretarz StanuMSWiAI kwartał 2019 r. - ZREALIZOWANY Rada Ministrów przyjęła 28 stycznia 2019 r. w trybie obiegowymWięcej
prace wszczęto 2.01
RD480Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby WięziennejMSPatryk Jaki Sekretarz StanuMSI kwartał 2019 r. - ZREALIZOWANY Rada Ministrów przyjęła 28 marca 2019 r. w trybie obiegowym
prace wszczęto 12.03
Zastosowanie trybu obiegowego pozwoliło na zakończenie prac nad rozporządzeniami w niecały miesiąc. Gdyby w stosunku do nas przyjęto ten sam tryb już w lipcu mielibyśmy opublikowane rozporządzenie z nową wielokrotnością. Dlaczego stało się inaczej? Moim zdaniem nikt o ten tryb nie wystąpił a Prezes RM ani Sekretarz RM nie zastosowali go z własnej inicjatywy.
W mojej ocenie z wnioskiem o zastosowanie tego trybu powinien wystąpić gen. Piotr Walczak - Sekretarz Stanu w MF jako osoba odpowiedzialna za projekt a możliwość i potrzebę zastosowania tego trybu powinien mu podpowiedzieć Krzysztof Stanisławski – Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji Krajowej Administracji Skarbowej w Ministerstwie Finansów, opiekun merytoryczny projektu.
Za niemożliwą uważam sytuację, że taki wniosek o zastosowanie trybu obiegowego został złożony przez MF a następnie odrzucony przez Prezesa RM lub Sekretarza RM ( bo jak można byłoby uzasadnić odrzucenie, kiedy dla regulacji tego samego zagadnienia w innych służbach zastosowano ten tryb).

W związku z pytaniem skierowanym przez emeryta99 do Przewodniczącego ZZ - podpowiadam
Panie Przewodniczący, o ile jeszcze z takim wnioskiem (żądaniem) nie wystąpiliście, skierujcie do SKAS pismo wskazujące ma na możliwość i potrzebę zastosowania dla "naszego rozporządzenia" trybu obiegowego. Moim zdaniem jest to możliwe nawet na tym etapie procedowania projektu. Przypomnijcie mu, że sam w pismach do RDS i zz podkreślał "...konieczności niezwłocznego wprowadzenia projektowanych regulacji.."

Obawiam się, że jeżeli ograniczymy się tylko do pytania MF o termin wejścia w życie rozporządzenia i wskazywania na długotrwałość procedowania, na nową wielokrotność poczekamy jeszcze co najmniej parę miesięcy.
pozdrawiam
 
To smutne co robia, a wlasciwie czego nie robia ZZ w tej sprawie.
Tym bardziej, ze sprawa dotyczy emerytow, ludzi juz nieaktywnych zawodowo!!!
 
Czytaj uważnie michal81, Nie napisałem, że nic nie robią.
Po drugie, działania ZZ powinny być transparentne, bo to nie jest żadna wiedza tajemna.
I jeżeli po upłynięciu terminu podpisania rozporządzenia, ZZ podjęły w tej sprawie jakieś kroki to powinniśmy być informowani, nie uważasz?
 
Jako członek ZZ Celnicy emeryt99, mam nadzieję że nim jesteś, również możesz wspomóc związek. Możesz też działać aktywnie, możesz zgłosić się do Sławka na pewno jest taka możliwość i pojechać do MF, przedstawić argumenty bo z treści Twoich wpisów wynika że jesteś najbardziej zainteresowany zmianą kwoty bazowej ze wszystkich forumowiczów i mógłbyś reprezentować stanowisko tych funkcjonariuszy która chce odejść w tym roku. A później napisz na forum co załatwiłeś.
 
Dzięki abarks, naprawdę dzięki!. Tylko gdzie byłeś 30 lat temu, kiedy zacząłem wpłacać składki. Już wtedy mogłeś mi powiedzieć że to bez sensu, bo jak coś będę chciał od ZZ to i tak sam muszę to sobie załatwić. No ale lepiej teraz niż wcale... człowiek uczy się całe życie, prawda.
A zmiana wielokrotności kwoty bazowej nie dotyczy tylko mojej osoby lecz dużej grupy funków, może Ciebie też kiedyś będzie.
Pozdrawiam
 
Back
Do góry