• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Nowe Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej

Minął dokładnie miesiąc od rozpoczęcia przeze mnie wątku i przez miesiąc prawie nic się nie wydarzyło poza mglistymi obietnicami MF / proponują 3,39 zamiast 3,415 - nawet na tym chcą nas oszukać /. Do dnia dzisiejszego nie ma nawet projektu rozporządzenia Rady Ministrów na RCL.Przypomnę tylko że za opracowanie poprzedniego projektu takiego rozporządzenia odpowiedzialny był osobiście w MF Marian Banaś.Sławek może trzeba napisać jeszcze jedno pismo i tym razem skierować je imiennie do Banasia , bo wygląda na to że oni w ogóle nie chcą żeby takie rozporządzenie się ukazało bo wówczas mielibyśmy dużo wyższe emerytury.Przypomnę tylko że pozostałe służby mundurowe już dawno mają opublikowane podobne rozporządzenia , tylko że wyliczenie wysokości ich emerytur nie jest obecnie uzależnione od tych rozporządzeń.Czas nagli , niedługo przerwa wakacyjna i dlatego trzeba działać i ciągle drążyć temat , bo zostaniemy z ręką w nocniku.
 
Zupełnie nie rozumiem dlaczego na spotkaniu 23.05.2019 w MF nasi przedstawiciele nie poruszyli problemu "wielokrotności kwoty bazowej". Czyżby przedstawicieli ZZ interesowało tylko otrzymanie przez funkcjonariuszy emerytur, a już ich wysokość niekoniecznie?!
Następne spotkanie 20 czerwca - może wtedy...
 
Skoro mamy już nowego Ministra Finansow i znamy nowego Szefa KAS warto ponowić wniosek o wielokrotnosc kwoty bazowej.
 
ciekawe bo często na nasze Pytania Były Szef KAS a (teraz Minister) twierdził że leży to w kompetencji MF-u i nic nie może zrobić..... ciekawe jak teraz :)
 
Panie Sławku czy jest jakaś odpowiedz z MF w sprawie rozporządzenia? Jak teraz złoże wniosek do ZER to emerytura moja i innych liczona będzie wg obecnie niższej kwoty bazowej bez możliwości waloryzacji bo tak wynika po rozmowie z ZER. Bo rozporządzenie nie będzie działać wstecz . To tak mamy czekać ?? Jak długo jeszcze??
 
Analiza aktualnego naszego rozporządzenia o wielokrotności kwoty bazowej pozwala stwierdzić, że może obowiązywać z datą wstecz, nawet kilka miesięcy.
Nie wiem, jak postąpi ZER, ale logika nakazywałaby ponowne przeliczenie emerytury, jeśli za jakiś czas zostanie ogłoszone rozporządzenie z datą obowiązywania od 1 stycznia 2019
 
Ostatnia edycja:
"bo rozporządzenie nie będzie działać wstecz"
Rozporządzenia wydane już dla wszystkich innych służb w paragrafach 4 zawierają zapis wskazujący, iż przepis wchodzi w życie z dniem następnym po dniu ogłoszenia. Paragrafy 2 tych rozporządzeń mówią, iż przepisy mają zastosowanie do uposażeń funkcjonariuszy należnych od dnia 1 stycznia 2019 r.
Aktualnie obowiązujące nasze rozporządzenie z 4.01.2018 r. (Dz. U. poz. 161) zawiera podobne zapisy. Par. 2 mówi iż przepis stosuje się od 1.03.2017 r. a par. 3, że wchodzi w życie w dniu następnym po dniu ogłoszenia. Należy sądzić, iż zapisy w nowym rozporządzeniu będą podobne. Wielokrotność kwoty bazowej ustalona przez RM stanowi przeciętne uposażenie funkcjonariusza SCS. Ja znam tylko jedno zastosowanie przeciętnego uposażenia, mianowicie dla obliczania emerytury. Z tego można by wnioskować, że jeżeli rozporządzenie będzie miało zastosowanie do naszych uposażeń od 1.01.2019 r. czyli od tej daty przeciętne uposażenie w służbie będzie liczone już po nowemu i będzie wynosiło ok. 5.766 PLN (przy wielokrotności 3,39). I takie przeciętne uposażenie powinno być brane pod uwagę dla emerytur przyznanych po 1.01.2019 r. Czyli emerytury przyznane po 1.01.2019 r. a przed wejściem w życie tego nowego rozporządzenia powinny być "przeliczone" po jego wejściu w życie.
Z tego co napisał kol. bodrum (po rozmowie z ZER), wynika, że funkcjonuje też inna interpretacja, wg której datą graniczną dla zastosowania wyższego przeciętnego uposażenia jest dzień wejścia w życie nowego rozporządzenia.
Jak na to zapatrują się prawnicy?
 
bo urzędasy mają zawsze możliwość stosowania interpretacji ograniczającej czyli nie damy komuś na wszelki wypadek nawet jak mu się należy, bo zawsze jak się nie zgadza to może się odwołać i sąd mu przyzna ale to już nie na naszą odpowiedzialność. Taka interpretacja niestety jest częsta. Gdyby przepis nie mógł dotyczyć okresów wcześniejszych niż dzień wejscia w życie to nie byłoby nigdy zapisów, że dotyczy okresów wcześniejszych, a jednak są takie zapisy właśnie po to by urzędasy nie stosowały swojej interpretacji.
 
Ostatnia edycja:
23.06. kolejne spotkanie z MF. Mam nadzieję, ze tym razem przedstawiciele ZZ nie zapomna upomniec sie o nowy mnoznik kwoty bazowej.
 
Bardzo proszę aby przedstawiciele ZZ na najbliższym posiedzeniu RDS twardo i zdecydowanie postawili kwestię nowego rozporządzenia w sprawie średniego uposażenia funkcjonariuszy SCS
 
Byłem na chorobowym. Obiecuję, że odnowię ten temat niezwłocznie.
"...Departament Budżetu, Logistyki i Kadr KAS informuje, że podjął prace w tym zakresie bezpośrednio po otrzymaniu z jednostek KAS kompletnych danych dotyczących rzeczywistego stanu uposażeń w jednostkach KAS po podwyżkach „655 zł” w 2019 r. (dane wpłynęły 18 kwietnia 2019 r.). W następstwie prac, w dniu 25 kwietnia 2019 r, zostało przekazane do Departamentu Organizacji i Wdrożeń pismo (DLK6.413.137.2019) z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej..." z odpowiedzi MF dla ZZ Celnicy
Temat dla wielu (w tym dla mnie) bardzo ważny, więc zapytam Pana Przewodniczącego- na jakim etapie pozostaje kwestia "odnowienia tematu" ?
Od 26 kwietnia Departament Organizacji i Wdrożeń pracuje (mam nadzieję) nad przygotowaniem rozporządzenia składającego się z 4 paragrafów, w sytuacji gdy mają "gotowca" w postaci rozporządzeń dla innych służb i wyliczoną wartość wielokrotności kwoty bazowej. Trudno uznać, iż działają "bez zbędnej zwłoki"
Policja wypłaciła podwyżki w styczniu i już 28 stycznia premier podpisał rozporządzenie, które opublikowano 31 stycznia. Nam podwyżki wypłacono w kwietniu, w kwietniu Departament Budżetu, Logistyki i Kadr KAS obliczył wartość wielokrotności, czyli już 3 miesiące trwają "intensywne" prace nad rozporządzeniem . Pisane jest więc chyba w tempie, nie szybszym niż 1 paragraf na miesiąc :unsure:
 
Czy po wejściu ustawy emerytalnej zaliczenie stażu służby od 09.1998 będzie przysługiwać od dnia wejścia w życie ustawy czy osobom które mają już przyznane świadczenie wyrównują tę różnicę?
 
Czy po wejściu ustawy emerytalnej zaliczenie stażu służby od 09.1998 będzie przysługiwać od dnia wejścia w życie ustawy czy osobom które mają już przyznane świadczenie wyrównują tę różnicę?
Chyba chodzi Ci o rok 1999, moim zdaniem po wejściu w życie zmiany ustawy musimy wystąpić do ZER-u o ponowne przeliczenie.
Myślę że twoje pytanie powinno zostać przeniesione do wątku emerytury ponieważ jest jeszcze kilka kwestii które mogą dotyczyć nas szczęśliwych emerytów.
 
Dlaczego Związek Zawodowy nie robi nic i nie naciska w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej..."
 
Proszę nie tworzyć fake newsów. Wczoraj np. uzyskałem zapewnienie, że będzie to oczywiście obowiązywać z datą od 1 stycznia a projekt rozp. poszedł do podpisu Ministra Finansów i ujęcia w wykazie prac RM.
 
Back
Do góry