wiadomości z Sejmu
W dniu 03.09.08r. na zaproszenie Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka reprezentowałem FZZSC w Sejmie na posiedzeniu w/w komisji. Porządek dzienny przewidywał dyskusję:
1. stosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu w stosunku do FC
2. skutków stosowania przepisów nakazujących zwolnienie FC w przypadku aresztowania lub wniesienia aktu oskarżenia
3. przypadków naruszania godności osobistej oraz zarzutów łamania praw przez organy ścigania.
Na spotkaniu byli obecni: posłowie PO, PiS, SLD, PSL, przedstawiciele innych ZZ, z-ca Prokuratora Generalnego p.Szymański, SSC,Dyr.Dep p.Smogorzewski, przedstawiciel Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka
Przedstawiłem szerzej sytuację w Łodzi od 2004r. (wtedy były I aresztowania), "wiecznie" toczące się w stosunku do naszych kolegów postępowania prokuratorskie, brak do dnia dzisiejszego wyroków sądowych, restytucję osób przywracanych do S.C.(u nas 5 osób), skargi złożone do ETS na przeciągające się postępowania prokuratorów, brak składek ZUS w przypadku osób zwolnionych, a potem przywróconych ...itp (będzie stenogram z tego spotkania na stronie Sejmu).
Komisja zobligowała Prokuraturę Generalną do przedstawienia (w postaci tabelarycznej) w ciągu 60 dni, ilości: postępowań, umożeń, uniewinnień, wyroków skazujących, stosowania aresztu tymczasowego, zwolnień za poręczeniem majątkowym ...
Jeżeli chodzi o Łódź to z wystąpienia p.Szymańskiego wynikało,że to wszystko toczy się tak długo ponieważ dotyczy firm zagranicznych tekstylnych w których na dzień dzisiejszy trwają kontrole "krzyżowe" i prokuratura czeka na ich wyniki. Niemniej "przyjży" się tym postępowaniom oraz zasadnościom stosowania zatrzymań.
SSC przyznał, że w wielu przypadkach w minionych latach zatrzymania odbywały się w sposób pokazowy i dzisiaj już taka sytuacja nie ma miejsca (ustalenia z KGP, prokuraturą).