do poczytania
Komunikat RSK Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność"
W związku z rozmowami przeprowadzonymi w Ministerstwie Finansów w dniu 25 stycznia 2008 roku Rada Sekcji Krajowej stwierdza, co następuje.
Uczestniczące w rozmowach związki zawodowe przedstawiły żądania, jakie zdaniem związkowców zadowoliłyby obecnie funkcjonariuszy Służby Celnej zrzeszonych w tych organizacjach, w tym:
1. Zwiększenie mnożnika kwoty bazowej dla Funkcjonariuszy Służby Celnej od 1 stycznia 2008 roku do wysokości 2,50 z gwarancją wzrostu mnożnika na kolejne lata, na poziomie innych służb mundurowych (Policja lub Straż Graniczna).
2. Objęcie Funkcjonariuszy Służby Celnej zaopatrzeniowym systemem emerytalnym i socjalnym, tak jak w innych służbach mundurowych (realizacja rządowej umowy z 30 listopada 1998 roku).
3. Zapewnienie pełnej restytucji uprawnień Funkcjonariuszy Służby Celnej przywracanych do służby oraz zapewnienie ochrony prawnej.
Pierwszy z podanych postulatów był tym, od którego związkowcy uzależnili możliwość podpisania porozumienia o zaprzestaniu akcji protestacyjnej przez członków związku zrzeszonych w uczestniczących w spotkaniu organizacji związkowych. W toku trwających kilkanaście godzin - kilkakrotnie zrywanych - negocjacji oraz konsultacji przedstawicieli strony rządowej z Urzędem Rady Ministrów przedstawiciele Rządu zaproponowali warunki, jakie są gotowi spełnić w obecnym stanie budżetu. Warunki te określono w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 25 stycznia 2008 roku.
Ponieważ żądania stawiane przez związkowców w kwestiach płacowych nie zostały wypełnione, ale jednocześnie strona rządowa zaproponowała wprowadzenie w życie szeregu od dawna oczekiwanych i korzystnych dla funkcjonariuszy Służby Celnej rozwiązań docelowych (gwarancja dalszego funkcjonowania Służby Celnej jako odrębnej służby, gwarancja uprawnień należnych innym służbom mundurowym, podjęcie rozmów na zasadach partnerskich, co do kształtu reformy Służby Celnej), związkowcy – nie podpisując porozumienia – zobowiązali się do dnia 28 stycznia 2008 roku przeprowadzić konsultacje w zrzeszonych organizacjach związkowych. Uznano bowiem, że wobec przedstawionej perspektywy rozwoju i funkcjonowania Służby Celnej (w tym także równania płacowego w następnych latach do innych służb mundurowych) oraz realizacji od dawna wnoszonych przez funkcjonariuszy postulatów, ale jednocześnie z uwagi na niezadowalającą wysokość oferowanej podwyżki, w sprawie ewentualnego zawarcia porozumienia powinni wypowiedzieć się bezpośrednio członkowie związków w zakładach pracy. Nie bez znaczenia dla tej decyzji miało oświadczenie przedstawicieli strony rządowej, że propozycje przedstawione związkowcom niekoniecznie są zbieżne z oceną perspektyw rozwoju Służby Celnej dokonywanych przez innych członków rządu, a kształt tych perspektyw wynika jedynie z determinacji przedstawicieli Ministerstwa Finansów w czasie rozmów w Urzędzie Rady Ministrów. Tym samym nie można być pewnym, że wobec trwającego kryzysu rząd nie wycofa się z przedstawionych na spotkaniu propozycji, mimo determinacji do ich wprowadzenia samego Ministerstwa Finansów.
Rada Sekcji Krajowej ubolewa, że mimo zaproszenia odmówili udziału w spotkaniu przedstawiciele „Porozumienia Białostockiego”. Nie popieramy takiego działania. Oczywiście najłatwiej jest nie uczestniczyć w ogóle w trudnych negocjacjach nawet przez chwilę, w celu uzyskania stanowiska drugiej strony w związku z postulatami, gdyż wtedy unika się odpowiedzialności za podjęte decyzje i Służbę, za którą też przecież jesteśmy odpowiedzialni, tak samo jak za funkcjonariuszy i pracowników oraz ich rodziny. My wybraliśmy inną drogę. Teraz przynajmniej wiemy, co możemy zyskać jako pewne minimum i dlatego możemy decydować nie tylko w oparciu o nierealne naszym zdaniem obecnie żądania płacowe, lecz konkretne, chociaż niezadowalające nas w pełni propozycje Rządu. Będziemy także mogli ocenić, czy deklarowane wielokrotnie w czasie spotkania przez przedstawicieli Rządu pozytywne intencje co do rozwoju i poprawy warunków płacy i pracy funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej oraz współpracy ze związkami zawodowymi na zasadach partnerstwa były jedynie grą negocjacyjną, czy też stanowiły szczere i pozytywne przejawy zmiany stosunku Ministerstwa Finansów do naszych służb i zatrudnionych tam osób.
Oświadczamy także, że Rada Sekcji Krajowej podejmie niezwłocznie stosowne kroki prawne w stosunku do byłej przewodniczącej Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej Iwony Fołty oraz innych osób, w związku z ich wypowiedziami, że przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność” nie mają prawa reprezentować, jako centrala związkowa, funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej.
Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność” nie tylko ma takie prawo - z racji zrzeszania w swoich szeregach funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zatrudnionych w Służbie Celnej. Ma wręcz taki obowiązek, gdyż jako jedyna organizacja związkowa funkcjonująca w Służbie Celnej, ma przymiot organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 roku o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, ze wszelkimi tego konsekwencjami.
z up. Rady Sekcji Krajowej PRZEWODNICZĄCY Tomasz Ludwiński
Radom, 2008-01-26
Bezczelny typ!