• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Kto widział funkcjonariusza kapelana, kto go potrzebuje?

No cóż to jest temat do dyskusji !!! Nam nie chcą uznać zadań policyjnych, służby sprzed 1999 roku a tutaj pomacha się parę razy w roku kropidłem i emerytura i pensja oficera !!! Na parafii kasa tutaj kasa a gosposia obiad ugotuje !!!
Nie to mnie jednak tak irytuje, jak ich podejście do ucywilnienia !!! Nie zrobili NIC !!!

Nie tylko do ucywilnienia ale albo przede wszystkim nie zrobili nic aby ratować wygaszonych.
 
Nie tylko do ucywilnienia ale albo przede wszystkim nie zrobili nic aby ratować wygaszonych.

Oczywiście, że nic nie zrobili. Co więcej nic nie robią. Dostali mundury za nic, stopnie oficerskie za nic, dostają pieniądze bez świadczenia służby, a nawet bez stawiania się na służbę - czyli za nic! Taka sytuacja to parodia służby. Moim zdaniem nadszedł czas na normalność. Wybór jest prosty: albo jesteśmy służbą i z mundurów jesteśmy dumni będąc w przekonaniu, że na nie ciężko zapracowaliśmy, albo rozdajemy mundury za nic, sprawę kapelanów zamiatamy pod dywan udając, że problemu nie ma ...
 
Ostatnia edycja:
1553030139_as1syg_600.jpg
 

Attachments

  • 1553030139_as1syg_600.jpg
    1553030139_as1syg_600.jpg
    115,1 KB · Wyświetleń: 446
Czy art. 10 ustawy o KAS dał możliwość zatrudnienia kapłana w KAS na etacie? Wydaje się, iż delegacja do zawarcia porozumienia w sprawie współpracy kapłanów z KAS w formie zatrudnienia ich w KAS nie wynika wprost z tego przepisu (pomimo wprowadzenia stanowiska kapelana). Nie pamiętam, ale czy ustawa o KAS określa zadania i wymogi względem kapłana w taki sam sposób jak pracownika/funkcjonariusza?
 
Czy art. 10 ustawy o KAS dał możliwość zatrudnienia kapłana w KAS na etacie? Wydaje się, iż delegacja do zawarcia porozumienia w sprawie współpracy kapłanów z KAS w formie zatrudnienia ich w KAS nie wynika wprost z tego przepisu (pomimo wprowadzenia stanowiska kapelana). Nie pamiętam, ale czy ustawa o KAS określa zadania i wymogi względem kapłana w taki sam sposób jak pracownika/funkcjonariusza?

Bardzo trafne uwagi. Również zastanawiam się nad podstawą prawną:
1) zatrudnienia kapelana w KAS,
2) przyznania kapelanom munduru oraz stopnia oficerskiego,
3) zwolnieniem kapelana od pełnienia służby w wymiarze 8 godz/doba.
Jeśli tego typu podstawy prawne istnieje to proszę o jej przytoczenie.
Jeśli natomiast podstaw prawnych nie ma, to mamy do czynienia z naruszeniem zasady legalizmu i działaniem bezprawnym ...
 
W niedzielę w kościele przy ul. Nałkowskich w Lublinie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Odprawiający mszę ksiądz poruszył temat strajku belfrów. Jak podaje "Dziennik Wschodni", duchowny miał powiedzieć m.in., że "strajkujący nauczyciel to nie nauczyciel" i "kiedyś nauczyciel uczył za darmo i oddawał życie za ucznia".
https://kobieta.onet.pl/ksiadz-o-st...=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne

Może to prawda, że kiedyś nauczyciel uczył za darmo.
Z pewnością KIEDYŚ w administracji celnej i skarbowej kapelanów nie było.
Zastanawiam się dlaczego kapelan w KAS nie może świadczyć posługi ZA DARMO, ewentualnie za refundację poniesionych wydatków?
 
Ostatnia edycja:
Akurat w szpitalu kapelani są potrzebni. pacjenci, zwłaszcza w złym stanie nie mogą pójść do swoich parafii, a wielu potrzebuje duchowego wsparcia. Nie wiem czy księża są tam na etatach jak sugeruje obrazek. Powinni pełnić swoją posługę jako wolontariusze. Znałem jednego księdza który z potrzeby serca odwiedzał chorych w szpitalu, znałem go od dziecka jestem pewien, że nie wziąłby za taka posługę ani złotówki. To był ksiądz dla którego wartości materialne były mało ważne.
 
Akurat w szpitalu kapelani są potrzebni. pacjenci, zwłaszcza w złym stanie nie mogą pójść do swoich parafii, a wielu potrzebuje duchowego wsparcia. Nie wiem czy księża są tam na etatach jak sugeruje obrazek. Powinni pełnić swoją posługę jako wolontariusze. Znałem jednego księdza który z potrzeby serca odwiedzał chorych w szpitalu, znałem go od dziecka jestem pewien, że nie wziąłby za taka posługę ani złotówki. To był ksiądz dla którego wartości materialne były mało ważne.

Znowu się z Tobą zgodzę.
Pragnę jednak podkreślić istotę problemu. Logika podpowiada, że kapelani w szpitalu nie pracują 8 godz na dobę, zatem nie rozumiem jakim prawem mają pełny etat?
Logika podpowiada, że lekarze rezydencji w szpitalu wykonują bardziej odpowiedzialną pracę niż kapelani, zatem nie rozumiem dlaczego zarabiają mniej niż kapelani - zresztą dokładnie tak samo jak celnicy na granicy, niż kapelani w KAS!
Co gorsze, różnice płacowe są olbrzymie.
 
Ostatnia edycja:
Pogrzebałem trochę w necie i rzeczywiście kapelani szpitalni mają pensje, jednak ich wysokość jest trudna do ustalenia i prawdopodobnie czynienie z tego tajemnicy sprawia, że powstają legendy o gigantycznych kwotach.
Nie znalazłem nigdzie konkretnej kwoty za etat, poza wzmianką (sprostowaniem) jednej kurii będącą reakcją na ubiegłoroczny artykuł w jednej z gazet

"Publikujemy treść sprostowania:

W związku z publikacją w "Super Ekspresie" pt. "Brakuje milionów na lekarzy, są na kapelanów" (z 18 stycznia 2018 r.) oświadczam, że zawarta w nim została kłamliwa informacja, iż proboszcz w Makowie Mazowieckim (diecezja płocka) na stanowisku kapelana "został (…) zatrudniony na pensji ordynatorskiej, czyli 6500-7500 zł". W rzeczywistości zarobki kapelana wynoszą 874,86 zł.

Płock, dnia 18 stycznia 2018 r.

Dr Elżbieta Grzybowska

Rzecznik Kurii Diecezjalnej Płockiej"

Jeśli jest to prawda, to kwota nie jest wygórowana i ośmiokrotnie niższa niż w prasowej informacji, co nie zmienia faktu, że posługa powinna być w formie wolontariatu (ewentualny ryczałt za dojazd, jeśli kapelan jest z odległej od szpitala parafii)
 
Kapelani mają realizować w Służbie Celnej zadania duszpasterskie przewidziane dla nich prawem kościelnym m.in.: organizowanie opieki duszpasterskiej dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej oraz ich rodzin, a także weteranów i kombatantów oraz emerytów i rencistów Służby Celnej; organizowania, przeprowadzenia i nadzorowania zajęć z etyki normatywnej; organizowania nabożeństw, w tym z okazji świąt Służby Celnej i uroczystości państwowych. Opieka kapelana nad pracownikiem takich służb może pozwolić im na utrzymanie właściwej postawy moralnej, uniknięcie różnych grzesznych pokus (co do zasady penalizowanych na gruncie polskiego prawa karnego), a to może być elementem budowania państwa wolnego od wielu negatywnych zjawisk społecznych (np. korupcji) i wyrobienia pozytywnych postaw społecznych, w tym szacunku do prawa (także celnego) oraz zawodu celnika.
https://www.kul.pl/files/214/studia11/Zarzycki11.pdf
To główne informacje z KUL. Nic nie znalazłem o wynagrodzeniach, mundurach czy stopniach oficerskich dla kapelanów ... co nie zmienia faktu, że posługa powinna być w formie wolontariatu (ewentualny ryczałt za dojazd, jeśli kapelan jest z odległej od szpitala parafii).
 
Na tle powyższych kwot, to Łódź przedstawia się się bardzo przywoicie.
Kapelan jest ale ( przynajmnie jak wynika z oficjalnej informacji DIAS-a zamieszczonej na intranecie ) nie jest zatrudniony na etacie izby i swoją posługę pełni nieodpłatnie.
 
Dziękuję JUDA za informacje.

Kapelani zatrudnieni są w izbach w następujących województwach:
  • podkarpackim - kapelan wyznania katolickiego - 6 344,48 zł brutto
  • dolnośląskim - kapelan wyznania katolickiego - 6 005,32 zł brutto
  • lubelskim - kapelan wyznania katolickiego - 4 865,20 zł brutto
  • mazowieckim - kapelan wyznania katolickiego - 7 373,03 zł brutto
  • wielkopolskim - kapelan wyznania katolickiego - 6 010,13 zł brutto
  • warmińsko-mazurskim - kapelan wyznania katolickiego - 5 103,94 zł brutto
  • pomorskim - kapelan wyznania katolickiego - 5 367,25 zł brutto
  • zachodniopomorskim - dwóch kapelanów wyznania katolickiego - 1 etat – 5 373,01 zł brutto, 0,5 etatu – 2 432,60 zł brutto
  • podlaskim - kapelan wyznania prawosławnego - 5 467,47 zł brutto
Do tego dochodzi superkapelan w MF :)
Teraz drodzy koledzy porównajcie swoje pobory, a przede wszystkim swój czas i nakład pracy i odpowiedźcie na pytanie, czy problem jest, czy też go nie ma?
 
Teraz drogie Koleżanki i drodzy Koledzy, nie zaproponuję Wam porównywania swoich poborów,
ani swojego czasu, ani też nakładu pracy do żadnego z innych zawodów w których za żadne skarby
nie chcielibyście pracować, ani też do zawodu będącym Waszym "marzeniem".

Jeśli się nie pogniewacie na mnie, to proszę - potwierdźcie lub zaprzeczcie mojemu zdaniu - iż dużo
bardziej interesuje każdego z Was właściwe i godne wynagrodzenie za pracę, którą obecnie jest dane
Wam wykonywać, a kwoty pobierane przez kapelanów, znaczące wobec naszej wielotysięcznej rzeszy
w sumie tyle, co kropla w morzu, nawet niesłusznie pobierane są niewiele znaczącym "pryszczem"
wobec "kasy" dużo większej, przytulanej jeszcze bardziej niesłusznie przez innych, począwszy od
polityków a skończywszy na tej części bezrobotnych, którym pracować się nie chce ...
 
Mi nasuwają się dwa pytania:
Jaki jest zakres obowiązków kapelanów? Bo może pracują na te pieniądze więc wynagrodzenie się należy. Wiem że większość z nich obsługuje kilka izb.

I drugie pytanie zadawane często ludziom proszącym się o powrót do służby:
Dlaczego powinien Pan być w służbie skoro pańskie obowiązki mogą być wykonywane przez cywila?
 
Mi nasuwają się dwa pytania:
Jaki jest zakres obowiązków kapelanów? Bo może pracują na te pieniądze więc wynagrodzenie się należy. Wiem że większość z nich obsługuje kilka izb.

I drugie pytanie zadawane często ludziom proszącym się o powrót do służby:
Dlaczego powinien Pan być w służbie skoro pańskie obowiązki mogą być wykonywane przez cywila?

Oli:
Zakres obowiązków niedookreślony - patrz post nr 92.
Dlaczego kapelani są w mundurach skoro obowiązki mogą wykonywać cywile (skąd u nich stopnie oficerskie i pełne etaty) - to dobre pytanie. Proszę o odpowiedź przedstawiciela ZZ.
 
Oli:
Zakres obowiązków niedookreślony - patrz post nr 92.
Czytałem to, bardziej mi chodzi o rzeczywiste czynności jakie wykonują. Np ile mszy kapelan odprawił, może prowadził rekolekcje specjalnie dla naszego środowiska, czy był u chorych naszych kolegów, a może święcił pokarmy braci celniczej .... rzeczywiste czynności a nie opis słowno-muzyczny.
Trzeba mieć na uwadze że niektórzy z nich mają dość daleko do naszych jednostek.
 
Teraz rozumiem OLI.
Powiem tak. Temat postu nie jest przypadkowy: Kto widział kapelana, kto go potrzebuje?
Ja kapelana nigdy nie widziałem. Nic nie wiem by kapelan prowadził msze specjalnie dla nas, by kogoś od nas odwiedzał, by kogoś święcił.
Powiem wprost: uważam że funkcja kapelana na pełnym etacie oficera SC-S to kompletne nieporozumienie. Służy jedynie wyprowadzaniu pieniędzy z SC-S, pieniędzy które powinny zostać w naszej służbie.
Nie jestem wrogiem kościoła. Jestem wrogiem rażącej niegospodarności. Przecież posługa duchownych jest co do zasady nieodpłatna. Z tych przyczyn w SC-S etaty kapelanów oficerów są niepotrzebne.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry