ostatnie propozycje MF-cd.1
[FONT="] materiał z dnia 22.10.2009r.[/FONT]
[FONT="]Wstępne zasady mianowania funkcjonariuszy celnych na stopnie służbowe zgodnie [/FONT]
[FONT="]z art. 223 ustawy[/FONT][FONT="] z dnia 27.08.2009r. o Służbie Celnej ( Dz.U. Nr 168, poz. 1323).[/FONT]
Zgodnie z art. 223
1.W terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy kierownik urzędu dokona mianowań funkcjonariuszy na stopnie służbowe.
2. Funkcjonariuszowi celnemu pełniącemu przed dniem wejścia w życie ustawy służbę w stopniu komisarza celnego, nadkomisarza celnego, generalnego komisarza celnego albo krajowego komisarza celnego określa się stopień w korpusie oficerów starszych Służby Celnej.
3. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy:
1) pełnił służbę w stopniu aspiranta celnego, starszego aspiranta celnego albo podkomisarza celnego lub
2) zajmował stanowisko, które wiązało się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy celnych lub pracowników, bądź pełnił obowiązki na tym stanowisku oraz pełnił służbę w służbie stałej w stopniu innym niż wymieniony w pkt 1 i w ust. 2
– określa się stopień w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej.
4. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego aspiranta celnego, starszego dyspozytora celnego albo dyspozytora celnego określa się stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej.
5. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego dyspozytora, starszego rewidenta celnego, rewidenta celnego albo młodszego rewidenta celnego określa się stopień w korpusie podoficerów Służby Celnej.
6. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu aplikanta celnego określa się stopień w korpusie szeregowych Służby Celnej.
7. Określenie stopni służbowych, o których mowa w ust. 2 - 6, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej.
8. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 2, jest zwolniony z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 ust. 8.
9. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 3, wchodzi w skład korpusu oficerów młodszych Służby Celnej i pozostaje w nim, jeżeli w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy ukończy szkolenie specjalistyczne i potwierdzi egzaminem ukończenie tego szkolenia. W przypadku nieukończenia szkolenia specjalistycznego i niepotwierdzenia egzaminem ukończenia tego szkolenia, funkcjonariusza celnego mianuje się na stopień w korpusie aspirantów.
10. Funkcjonariusz celny, któremu określono stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej, zwolniony jest z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 ust. 7.
[FONT="]Kryteria punkowe mają na celu ustalenie jednolitych zasad mianowania na stopnie funkcjonariusz celnych i stawią doprecyzowanie zawartych w ww. art. 223 ust. 7 ustawy o Służbie Celnej zasad określania stopni służbowych, zgodnie z którymi określenie stopni służbowych, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej. [/FONT]
[FONT="]Kryteria dotyczyć będą
wszystkich funkcjonariuszy we
wszystkich korpusach, a ich wprowadzenie będzie stanowiło realizację uprawnienia Szefa Służby Celnej do sprawowania nadzoru nad działalnością dyrektorów izb celnych oraz kształtowania polityki kadrowej w Służbie Celnej zawartego w art. 10 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o Służbie Celnej.[/FONT]
[FONT="]Zasady zostały w celu konsultacji przekazane związkom zawodowym działającym w Służbie Celnej [/FONT]
[FONT="]Kryteria punktowe mianowania funkcjonariuszy celnych na stopień służbowy w poszczególnych korpusach:[/FONT]
[FONT="]1.[/FONT][FONT="] okres służby powyżej 2 do 5 lat – 1pkt,[/FONT]
[FONT="] powyżej 5 do 10 lat – 2 pkt,[/FONT]
[FONT="] powyżej 10 do 15 lat – 3 pkt,[/FONT]
[FONT="] powyżej 15 lat do 20 lat – 4 pkt,[/FONT]
[FONT="] powyżej 20 lat do 25 – 5 pkt,[/FONT]
[FONT="] powyżej 25 lat – 6 pkt,[/FONT]
[FONT="]2.[/FONT][FONT="]uprawnienia do prowadzenia szkoleń – 1 pkt[/FONT]
[FONT="]3.[/FONT][FONT="] wykształcenie ( bez sumowania )[/FONT]
[FONT="]– wyższe – 1 pkt,[/FONT]
[FONT="]- wyższe z zakresu celnego lub skarbowego – 2 pkt[/FONT]
[FONT="]- wyższe magisterskie administracyjne, prawnicze, ekonomiczne lub inne specjalistyczne związane z realizacją zadań na stanowisku – 4 pkt,[/FONT]
[FONT="]- wyższe magisterskie inne; lub inżynierskie związane z realizacją zadań na stanowisku – 3 pkt,[/FONT]