• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Kandydacie - przeczytaj zanim sie przyjmiesz!

Jeżeli mamy być poważną służbą to, co do zasady, każdy powinien być uzbrojony, choć mam wątpliwości, czy przy wykonywaniu wszystkich czynności?, np. kontrola w gorzelniach i tym podobnych. Broń tam gdzie występuje prawdopodobieństwo np. fizycznej agresji - szczegóły w ustawach. Problem jest jednak inny: wielu funkcjonariuszy nawet nie chce słyszeć o broni - po co kłopot i tak z tego tytułu nie ma dużych dodatków. No i problem kolejny: stanu zdrowia kolegów i koleżanek ......
fizyczna agresja nie daje Ci podstaw do użycia broni palnej, tylko bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia czyli nóż, niebezpieczne narzędzie broń, za strzelenie do kogoś kto wyskoczył na Ciebie z rękami wylatujesz ze służby
 
fizyczna agresja nie daje Ci podstaw do użycia broni palnej, tylko bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia czyli nóż, niebezpieczne narzędzie broń, za strzelenie do kogoś kto wyskoczył na Ciebie z rękami wylatujesz ze służby
Idąc tym tokiem rozumowania bandzior mający 2 metry wzrostu i 100 kg żywej wagi chcący bezprawnie zabrać Ci broń poprzez użycie jedynie siły fizycznej nie daje Ci prawa użycia broni :oops: - oj chyba nie do końca bym się z Tobą zgodził. ( zastrzegam jestem już stary i mocno zwapniały a te przepisy tak szybko się zmieniają - nie nadążałem i musiałem iść w odstawkę emerytalną).
 
Dobra kochani pacyfiści, już starczy. Najlepiej nic nie róbmy, spokojne kilkanaście godzinek w robocie i do domku m. Byle szybko, sprawnie, bez problemów.

Tu i tak lepiej już było...
Mylisz się! Tu nigdy nie było lepiej - chyba że uwzględniasz czasy, których nie pamiętają nawet
najstarsi, żyjący celnicy ...
 
Idąc tym tokiem rozumowania bandzior mający 2 metry wzrostu i 100 kg żywej wagi chcący bezprawnie zabrać Ci broń poprzez użycie jedynie siły fizycznej nie daje Ci prawa użycia broni :oops: - oj chyba nie do końca bym się z Tobą zgodził. ( zastrzegam jestem już stary i mocno zwapniały a te przepisy tak szybko się zmieniają - nie nadążałem i musiałem iść w odstawkę emerytalną).
jeśli usiłuje odebrać Ci broń palną to masz podstawy, to jest drugi przypadek użycia brani palnej, konieczność przeciwstawienia się osobie usiłującej odebrać broń palną funkcjonariuszowi, w takim przypadku strzela Twój kumpel z patrolu bo Ty niby jak, skoro właśnie mocujesz się z bandziorem, który wyrywa Ci broń, Prokurator jedynie może mieć zdanie, że on wcale nie chciał zabrać Ci broni tylko chciał Cię przewrócić i Twój kumpel z patrolu wtedy wylatuje ze służby, niestety ale ostatnio u mnie na komendzie został użyty paralizator i policjant, który stracił dwa zęby na interwencji ma postępowanie wyjaśniające a ten, który te zęby mu wybił nie dostał od Prokuratury nawet dozoru, o czym my mówimy.
 
jeśli usiłuje odebrać Ci broń palną to masz podstawy, to jest drugi przypadek użycia brani palnej, konieczność przeciwstawienia się osobie usiłującej odebrać broń palną funkcjonariuszowi, w takim przypadku strzela Twój kumpel z patrolu bo Ty niby jak, skoro właśnie mocujesz się z bandziorem, który wyrywa Ci broń, Prokurator jedynie może mieć zdanie, że on wcale nie chciał zabrać Ci broni tylko chciał Cię przewrócić i Twój kumpel z patrolu wtedy wylatuje ze służby, niestety ale ostatnio u mnie na komendzie został użyty paralizator i policjant, który stracił dwa zęby na interwencji ma postępowanie wyjaśniające a ten, który te zęby mu wybił nie dostał od Prokuratury nawet dozoru, o czym my mówimy.
I tu właśnie się kłania twoja znajomość realiów w SC-S - aby "kumpel" interweniował, musiałby stać
obok ciebie, a na dwóch, to pojedynczy (nawet bandzior) tak szybko się nie rzuci ...
 
jeśli usiłuje odebrać Ci broń palną to masz podstawy, to jest drugi przypadek użycia brani palnej, konieczność przeciwstawienia się osobie usiłującej odebrać broń palną funkcjonariuszowi, w takim przypadku strzela Twój kumpel z patrolu bo Ty niby jak, skoro właśnie mocujesz się z bandziorem, który wyrywa Ci broń, Prokurator jedynie może mieć zdanie, że on wcale nie chciał zabrać Ci broni tylko chciał Cię przewrócić i Twój kumpel z patrolu wtedy wylatuje ze służby, niestety ale ostatnio u mnie na komendzie został użyty paralizator i policjant, który stracił dwa zęby na interwencji ma postępowanie wyjaśniające a ten, który te zęby mu wybił nie dostał od Prokuratury nawet dozoru, o czym my mówimy.
A dziś czytałem, że policjanci strzelali do samochodu, który nie chciał się zatrzymać, także nie zastraszaj ludzi tutaj.
oby nikt z nas nie musiał tej broni używać, a jeśli już nastąpi ten moment to niech się nie waha, bo może stracić swoje życie lub partner.
Ogólnie od jakiegoś czasu jest nagonka na użycie broni, próbuje się policjantów zastraszać.
 
A dziś czytałem, że policjanci strzelali do samochodu, który nie chciał się zatrzymać, także nie zastraszaj ludzi tutaj.
oby nikt z nas nie musiał tej broni używać, a jeśli już nastąpi ten moment to niech się nie waha, bo może stracić swoje życie lub partner.
Ogólnie od jakiegoś czasu jest nagonka na użycie broni, próbuje się policjantów zastraszać.
U nas jest taka lipa że co poniektórzy nie mają reszty śpb. I gdyby była sytuacja że mozna było by użyć innego środka a nie ostatecznego czyli broni palnej to w miarę dobry prorok dobierze ci się do 4 liter i duże prawdopodobieństwo że wylecisz z roboty ... Chyba że się mylę to mnie poprawcie 😀
 
Jeżeli mamy być poważną służbą to, co do zasady, każdy powinien być uzbrojony, choć mam wątpliwości, czy przy wykonywaniu wszystkich czynności?, np. kontrola w gorzelniach i tym podobnych.
Użycie broni (czy nawet tasera) w składach podatkowych może zakończyć się katastrofą ze względu na łatwopalne substancje tam magazynowane/przeładowywane.
 
A dziś czytałem, że policjanci strzelali do samochodu, który nie chciał się zatrzymać, także nie zastraszaj ludzi tutaj.
oby nikt z nas nie musiał tej broni używać, a jeśli już nastąpi ten moment to niech się nie waha, bo może stracić swoje życie lub partner.
Ogólnie od jakiegoś czasu jest nagonka na użycie broni, próbuje się policjantów zastraszać.
Z tym, że co innego użycie broni a w tym wypadku wykorzystanie broni. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
 
Z tym, że co innego użycie broni a w tym wypadku wykorzystanie broni. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Jeśli strzelali to raczej do kierowcy a nie do samochodu a to jest już użyciem:
Użycie broni palnej – należy przez to rozumieć oddanie strzału w kierunku osoby
z zastosowaniem amunicji penetracyjnej;
Wykorzystanie broni palnej – należy przez to rozumieć oddanie strzału z zastosowaniem amunicji penetracyjnej w kierunku zwierzęcia, przedmiotu lub w innym kierunku niestwarzającym zagrożenia dla osoby.
 
Ostatnia edycja:
Jeśli strzelali to raczej do kierowcy a nie do samochodu a to jest już użyciem:
Użycie broni palnej – należy przez to rozumieć oddanie strzału w kierunku osoby
z zastosowaniem amunicji penetracyjnej;
Wykorzystanie broni palnej – należy przez to rozumieć oddanie strzału z zastosowaniem amunicji penetracyjnej w kierunku zwierzęcia, przedmiotu lub w innym kierunku niestwarzającym zagrożenia dla osoby.
strzelanie do pojazdu stwarzajacego zagrozenie w celu jego unieruchomienia to pierwszy przypadek wykorzystania broni palnej, w takiej sytuacji zawsze strzela sie po oponach a nie do kierowcy!
uzycie jest tylko jak strzelasz do człowieka
 
Nie gdybajcie.
Jak ktoś nie zna przypadków/warunków użycia broni a jest ciekawy niech przeczyta ustawę o śpb i broni palnej
Ustawa jest napisana dla wszystkich służb dlatego trzeba ją czytać w połączeniu z odpowiednią ustawą branżową gdzie jest uszczegółowienie jakie przypadki dotyczą danej służby. W tej ogólnej ustawie są wymienione wszystkie możliwe przypadki jakie mogą wystąpić w różnych służbach. Jest oczywiście pewien zbiór wspólny dla wszystkich służb i do najważniejszych z nich należą przypadki dotyczące ochrony życia i zdrowia.
W naszym przypadku jest to wyjaśnione w art. 139 ustawy o kas.
Bez przeczytania ze zrozumieniem proszę się nie wypowiadać.
 
strzelanie do pojazdu stwarzajacego zagrozenie w celu jego unieruchomienia to pierwszy przypadek wykorzystania broni palnej, w takiej sytuacji zawsze strzela sie po oponach a nie do kierowcy!
uzycie jest tylko jak strzelasz do człowieka
Wiesz, mnie uczyli troszkę inaczej. Jak auto (z kierowcą w środku jedzie na ciebie) to zagrożenie stwarza kierowca a nie auto więc w tym wypadku będzie to użycie bo opierasz bezpośredni atak (w tym przypadku z użyciem pojazdu). Jak auto jedzie w twoim kierunku bez kierowcy (np.: stacza się z góry) to jak strzelisz w oponę to będzie to wykorzystanie.
Zauważ również, że w przypadku kiedy kierowca ucieka samochodem to strzelanie do pojazdu (czytaj do ściganego kierowcy) również będzie użyciem, ponieważ wykorzystać broń w stosunku do przedmiotu (samochodu) można w przypadku stwarzania zagrożenia a jakie zagrożenie stwarza oddalający się od ciebie, jadący po pustej drodze samochód? Strzelasz wtedy do kierowcy stwarzającego wcześniej zagrożenie twojego życia.
Oczywiście funkcjonariusze w przypadku próby zatrzymania pojazdu (kierowcy) przeważnie strzelają (trafiają) w opony bo tak jest bezpiecznie ale na pewno nie napiszą w notatce że w przypadku zagrożenia ich życia chcieli "tylko" wykorzystać broń strzelając w opony. Tym bardziej, że mają świadomość że w aucie znajduje się człowiek i strzelają tak naprawdę w jego kierunku.
Teoretycznie wszystko zależy od zeznań funkcjonariusza (czy chciał użyć czy wykorzystać) ale pamiętajcie, że prokurator zawsze wie lepiej i przeważnie interpretuje na waszą niekorzyść także z tym wykorzystaniem bym nie przesadzał. Tym bardziej jeżeli w aucie był człowiek.
 
Ostatnia edycja:
Zanim wrócicie do tematu wątku, tylko tak to tu zostawię...;)

bon_sluzbowa_dpn.jpg
 
Zanim wrócicie do tematu wątku, tylko tak to tu zostawię...;)

Pokaż załącznik: 8338
Nie wiem jak można zgubić broń..
Jeszcze o takim przypadku nie słyszałem.
Posiadanie broni jest na tyle odpowiedzialną funkcją, że gdyby ktoś mógł ją zgubić znaczyłoby że nigdy nie powinien jej mieć.
Kończmy temat broni, wszystko zostało już powiedziane.
 
Ja chciałem zapytać, na jakim etapie jest przeprowadzany test z j. Obcego? Na etapie testu kompetencyjnego czy później?
 
Back
Do góry