• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Witajcie,
Czy fukcjonariusz ucywilniony w latach 2017-2018, który później w 2019 powrócił do służby, po czym odszedł na emeryturę mundurową, składając wniosek może liczyć też na waloryzację składek za lata ucywilnienia?
 
hejter, możesz uzasadnić dlaczego "tak"? Dwie kolejne odpowiedzi są jednak na" nie"
To może ja.
Waloryzacja należy się od zwolnienia ze służby do przejścia na emeryturę. Jeśli wróciłeś do służby i dopiero później odszedłeś na emeryturę to raczej nie miałeś przerwy pomiędzy odejściem ze służby a emeryturą. Nie straciłeś na tym bo emkę masz wyliczoną na podstawie średniego uposażenia obowiązującego w roku zwolnienia się.
Ucywilnieni zostali zwolnieni w 2017 r i na podstawie średniego uposażenia wyliczono im emkę, którą dostali np w 2019 r z pominięciem waloryzacji którzy inni emeryci mieli po drodze.
Ty nie zostałeś w ten sposób zdyskryminowany
 
To może ja.
Waloryzacja należy się od zwolnienia ze służby do przejścia na emeryturę. Jeśli wróciłeś do służby i dopiero później odszedłeś na emeryturę to raczej nie miałeś przerwy pomiędzy odejściem ze służby a emeryturą. Nie straciłeś na tym bo emkę masz wyliczoną na podstawie średniego uposażenia obowiązującego w roku zwolnienia się.
Ucywilnieni zostali zwolnieni w 2017 r i na podstawie średniego uposażenia wyliczono im emkę, którą dostali np w 2019 r z pominięciem waloryzacji którzy inni emeryci mieli po drodze.
Ty nie zostałeś w ten sposób zdyskryminowany
W tym przypadku nie. Ale funkcjonariusz może przecież wskazać jako dzień zwolnienia ze służby dzień ucywilnienia i wówczas waloryzacje przysługują od dnia "pierwszego zwolnienia". To jest w naszej sytuacji taki galimatias prawny i zależy zatem jak kto sformułował wniosek emerytalny...
Art. 5 ustawy : 3. Jeżeli w okresie między zwolnieniem ze służby funkcjonariusza a ustaleniem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej przypadały waloryzacje emerytur i rent inwalidzkich, podstawę wymiaru tych świadczeń podwyższa się wskaźnikami wszystkich kolejnych waloryzacji przypadających w tym okresie.
 
W tym przypadku nie. Ale funkcjonariusz może przecież wskazać jako dzień zwolnienia ze służby dzień ucywilnienia i wówczas waloryzacje przysługują od dnia "pierwszego zwolnienia". To jest w naszej sytuacji taki galimatias prawny i zależy zatem jak kto sformułował wniosek emerytalny...
Art. 5 ustawy : 3. Jeżeli w okresie między zwolnieniem ze służby funkcjonariusza a ustaleniem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej przypadały waloryzacje emerytur i rent inwalidzkich, podstawę wymiaru tych świadczeń podwyższa się wskaźnikami wszystkich kolejnych waloryzacji przypadających w tym okresie.
Tu raczej chodzi o okres, w którym funkcjonariusz złożył wniosek o EM ale nie ma jeszcze ustalonego prawa - nie dostał decyzji. Taka sytuacja będzie, kiedy wniosek do zer zostanie złożony np.: 28 lutego.
Jeśli zwolnisz się że służby i nie złożysz wniosku o emeryturę (bo np.: jesteś jeszcze młody i nie chcesz obciążać budżetu 😉) to emerytura oraz żadne waloryzacje ci się później nie będą należały.
Co innego ucywilnieni, którzy w 2017 roku nie mogli złożyć wniosku, bo emka wtedy im się rzekomo nie należała. Jeśli nie wrócili do służby i później nabyli jednak prawa emerytalne (na podstawie wyroku sądu), powinni dostać waloryzację za lata poprzednie.
Tak to interpretuje.
 
Hmm... Dziękuję za Wasze (PJS, hejter, czwschód) interpretacje i przemyślenia. Bałagan prawny jak wielu kwestiach dotyczących naszych emerytur.
Myślę, że nie zaszkodzi złożyć wniosek o ponowne przeliczenie i tak jak wszyscy czekać.
 
Hmm... Dziękuję za Wasze (PJS, hejter, czwschód) interpretacje i przemyślenia. Bałagan prawny jak wielu kwestiach dotyczących naszych emerytur.
Myślę, że nie zaszkodzi złożyć wniosek o ponowne przeliczenie i tak jak wszyscy czekać.
Rozumiem, że jesteś już na emeryturze i we wniosku o emeryturę jako datę zwolnienia ze służby masz datę definitywnego odejścia a nie ucywilnienia. Nawet gdybyś miał wybór i tak jak proponuje @hejter wybrałbyś datę ucywilnienia (osobiście uważam to za niemożliwe, zwłaszcza jeśli już podjęło się taką decyzję) to wtedy emeryturę miałbyś wyliczoną na podstawie średniego uposażenia z 2017 r i wtedy prawo do waloryzacji byłoby hipotetycznie możliwe za lata od 2018 r do otrzymania decyzji emerytalnej.
Ale czy byłoby to opłacalne?
Przecież teraz masz wyliczoną emeryturę od większej podstawy niż w 2017 roku. Mógłbyś na tym Nawet stracić.
 
Rozumiem, że jesteś już na emeryturze i we wniosku o emeryturę jako datę zwolnienia ze służby masz datę definitywnego odejścia a nie ucywilnienia. Nawet gdybyś miał wybór i tak jak proponuje @hejter wybrałbyś datę ucywilnienia (osobiście uważam to za niemożliwe, zwłaszcza jeśli już podjęło się taką decyzję) to wtedy emeryturę miałbyś wyliczoną na podstawie średniego uposażenia z 2017 r i wtedy prawo do waloryzacji byłoby hipotetycznie możliwe za lata od 2018 r do otrzymania decyzji emerytalnej.
Ale czy byłoby to opłacalne?
Przecież teraz masz wyliczoną emeryturę od większej podstawy niż w 2017 roku. Mógłbyś na tym Nawet stracić.
Jedno proste pytanko.
Rozważyłeś kwestię obowiązkowego "zawieszenia emerytury", po powrocie do munduru ?!
 
Jestem na EM od 12.2020. Rzeczywiście, realnie mógłbym nawet stracić.Cenna uwaga! Dziękuję.Nie rozważałem kwestii obowiązkowego "zawieszenia emerytury". Kurde, nie bardzo rozumiem dlaczego takie pytanie właśnie w tym kontekście?
 
Jedno proste pytanko.
Rozważyłeś kwestię obowiązkowego "zawieszenia emerytury", po powrocie do munduru ?!
Raczej to nie taki przypadek. Powinien to rozstrzygnąć pytający. Ja zrozumiałem jego wpis w ten sposób, że odszedł na emeryturę dopiero po powrocie do munduru po ucywilnieniu.
Nie znam żadnego ucywilnionego z emeryturą mundurową który wrócił (lub chciał) do munduru. Właśnie z powodu o którym wspomniałeś, czyli konieczności zawieszenia emerytury. Bardziej opłaca się brać nawet niewielką emkę i pracować niż wrócić do służby.
Gdyby taki przypadek był to waloryzacja mogłaby przysługiwać lub taka osoba zwalniając się ponownie ze służby (po odsłużeniu min roku) mogłaby zawnioskować o ponowne wyliczenie emerytury wg aktualnego średniego uposażenia, jeśli uznałaby że jest to bardziej korzystne niż waloryzacja.
 
A tak, z innej beczki, to ukazał się nowy tekst jednolity ustawy zaopatrzeniowej z dnia 3 sierpnia 2022 r. Dz.U. z 2022 r. poz. 1626.
 
...
Nie znam żadnego ucywilnionego z emeryturą mundurową który wrócił (lub chciał) do munduru. Właśnie z powodu o którym wspomniałeś, czyli konieczności zawieszenia emerytury ...
... ale znasz niejakiego Siwego - który "zawiesił" EM - i kwestia zmiany podstaw, waloryzacji czy zasad innego wszak naliczania EM przy "odwieszeniu", z pewnością go zainteresuje ...
 
... ale znasz niejakiego Siwego - który "zawiesił" EM - i kwestia zmiany podstaw, waloryzacji czy zasad innego wszak naliczania EM przy "odwieszeniu", z pewnością go zainteresuje ...
Przewodniczący nie był ucywilniony tylko wygaszony. Odnosiłem się do konkretnego przypadku a nie do hipotetycznych sytuacji których można sobie wyobrazić więcej.
 
Przewodniczący nie był ucywilniony tylko wygaszony. Odnosiłem się do konkretnego przypadku a nie do hipotetycznych sytuacji których można sobie wyobrazić więcej.
Odpowiadałem w "temacie" ...
Witajcie,
Czy fukcjonariusz ucywilniony w latach 2017-2018, który później w 2019 powrócił do służby, po czym odszedł na emeryturę mundurową, składając wniosek może liczyć też na waloryzację składek za lata ucywilnienia?
... odnośnie kwestii zależnej - podobnie dla "przywróconych" czy to z cywila ("ucywilnionych"), czy to wygnania ("wykopanych") - ten sam "problem emerytalny": CO z latami poza formacją ?!
 
Back
Do góry