• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Cześć. Niech mi ktoś podpowie z czego wynikaja tak duże różnice w emeryturze . Ja mam 41,73 % podstawy wymiaru , kolega ma prawie 47% . Okres służby bardzo podobny , stopień i stanowisko również . Ja jako ucywilniony przeszedłem na emeryturę dwa lata temu a on również ucywilniony i przeszedł miesiąc temu po zmianie przepisów . Różnica między nami to ponad 800 zł netto . Z czego to wynika? Pisałem ostatnio do ZER o waloryzację za lata ucywilnienia i wyszło 107 zł netto więcej plus 4509 wyrównania . No ale w dalszym ciągu moja emerytura to niecałe 2500 a u niego 3300 .
 
Cześć. Niech mi ktoś podpowie z czego wynikaja tak duże różnice w emeryturze . Ja mam 41,73 % podstawy wymiaru , kolega ma prawie 47% . Okres służby bardzo podobny , stopień i stanowisko również . Ja jako ucywilniony przeszedłem na emeryturę dwa lata temu a on również ucywilniony i przeszedł miesiąc temu po zmianie przepisów . Różnica między nami to ponad 800 zł netto . Z czego to wynika? Pisałem ostatnio do ZER o waloryzację za lata ucywilnienia i wyszło 107 zł netto więcej plus 4509 wyrównania . No ale w dalszym ciągu moja emerytura to niecałe 2500 a u niego 3300 .
Kolega był prawdopodobnie w wojsku. Wskazywałaby na to różnica w procentach wysługi. Ma większy procent za wysługę ( ponad 5%) i to robi róznicę. Nie ma cudów staż służby musicie mieć różny.
Ważny też jest indywidualny mnożnik z 10 lat i nie można wróżyć, że macie zbliżony bo mieliście przedvucywilnieniem podobne stanowisko i stopień
 
Kolega był prawdopodobnie w wojsku. Wskazywałaby na to różnica w procentach wysługi. Ma większy procent za wysługę ( ponad 5%) i to robi róznicę. Nie ma cudów staż służby musicie mieć różny.
Ważny też jest indywidualny mnożnik z 10 lat i nie można wróżyć, że macie zbliżony bo mieliście przedvucywilnieniem podobne stanowisko i stopień
Koledze Samuel najprawdopodobniej chodzi o to, że ma tylko o 5 % niższą wysługę a emeryturę niższa około 30% (bo to, że mają różny staż służby jest chyba jasne)
Oczywiście może mieć to miejsce. Tak jak pisał kolego PJS może to zależeć od indywidualnego mnożnika ale również od przeciętnego uposażenia w roku, w którym się odeszło. Do tego dochodzą waloryzacje (jak ktoś miał na początku większą emkę, po kilku waloryzacjach zyskuje (kwotowo) więcej niż ktoś z mniejsza emką.
 
Cześć. Niech mi ktoś podpowie z czego wynikaja tak duże różnice w emeryturze . Ja mam 41,73 % podstawy wymiaru , kolega ma prawie 47% . Okres służby bardzo podobny , stopień i stanowisko również . Ja jako ucywilniony przeszedłem na emeryturę dwa lata temu a on również ucywilniony i przeszedł miesiąc temu po zmianie przepisów . Różnica między nami to ponad 800 zł netto . Z czego to wynika? Pisałem ostatnio do ZER o waloryzację za lata ucywilnienia i wyszło 107 zł netto więcej plus 4509 wyrównania . No ale w dalszym ciągu moja emerytura to niecałe 2500 a u niego 3300 .
Kolego, podstawa wymiaru wyrażana jest kwotowo i jest nią przeciętne uposażenie w roku , w którym się odeszło pomnożone przez Twój indywidualny mnożnik z 10 lat (zwany też przez ZER wskaźnikiem WWPW). To o czym piszesz (41,73%) to jest procent wynikający z wysługi, który pomnożony przez podstawę wymiaru właśnie, daje ci emeryturę brutto. Wszystko masz w decyzji ZER.

A tak w ogóle to pozdrawiam emeryta! Może kiedyś będzie lepiej. Najważniejsze, że emkę masz już wypracowaną do końca życia!
 
Ostatnia edycja:
Kolego, podstawa wymiaru wyrażana jest kwotowo i jest nią przeciętne uposażenie w roku , w którym się odeszło pomnożone przez Twój indywidualny mnożnik z 10 lat (zwany też przez ZER wskaźnikiem WWPW). To o czym piszesz (41,73%) to jest procent wynikający z wysługi, który pomnożony przez podstawę wymiaru właśnie, daje ci emeryturę brutto. Wszystko masz w decyzji ZER.

A tak w ogóle to pozdrawiam emeryta! Może kiedyś będzie lepiej. Najważniejsze, że emkę masz już wypracowaną do końca życia!
sie bym na nią raczej nie wybierał, gdybym nie posiadł elementarnej wiedzy o niej.
ale, to jeszcze przede mną.

poproszę o leki siostro...
 
Coz, widać, że ludzie głównie liczą na uznanie starych lat sprzed 1999 r. i tych z ucywilnienia jako równorzędne ze służbą,
Czy to tak wiele?, zalezy dla kogo? Sądzę, ze przy uznaniu lat dla GICu i UKSu to naprawdę niewiele....
 
@Iwona11 Oczywiście będziemy o to zabiegać także w MF i Parlamencie. Niemniej póki co pozostają nam sądy i dodatkowe argumenty, które dała nam nowelizacja prawa. Wcześniej nie udało nam się uzyskać pozytywnych wyroków w sprawie zaliczenia lat przed 99 w sądach, ale mamy nową argumentację dzięki ostatniej nowelizacji i jesteśmy na etapie analizy dalszych kroków prawnych i ich wzmocnienia.
W takiej samej sytuacji są także funkcjonariusze z UKS, którzy przyszli do SC w 2003 roku. Oni tak samo czują się nierówno potraktowani.
Jeżeli chodzi o wywiad, to był wcześniej wyrok I instancji zaliczający okres pracy jako równorzędny i ZER nie składał nawet apelacji o ile dobrze pamiętam. A zatem sądy jak widać orzekały rozbieżnie (przecież uzasadnienie jest analogiczne - takie same zadania o charakterze policyjnym przed służbą i po mianowaniu do służby w przypadku funkcjonariuszy przed 99r. czy też dla grupy funkcjonariuszy z UKS przed 2003r.).
Oczywiście trzeba pamiętać, że chodzi tylko o funkcjonariuszy, którzy chcą o to powalczyć, czyli jeśli miałyby to być zmiany ustawowe to muszą wprowadzać prawo wyboru systemu. Tylko tak można to przedstawiać. Jeśli natomiast ktoś wygra w sądzie, to będzie to sprawa indywidualna. Dla wielu ważne bowiem jest, aby korzystać z aktualnie obowiązującego stanu prawnego.
 
Jeżeli miałyby być to lata uznane za równorzędne ze służbą, to oczywistym jest, że są zaliczane tylko na wniosek.
Tak więc, nie mogą mieć najmniejszych obaw osoby, które chcą skorzystać z obecnie obowiązującego prawa.

Ja chcę powalczyć, tylko chciałabym to zrobić ze wsparciem i koordynacją naszego zz. Jeżeli zostaną ustalone etapy postępowania, to w takim przypadku jestem gotowa rozpocząć batalię już tej jesieni. Nic mnie to nie kosztuje, w tym roku składam na emkę.
 
Ostatnia edycja:
Ja chcę powalczyć, tylko chciałabym to zrobić ze wsparciem i koordynacją naszego zz. Jeżeli zostaną ustalone etapy postępowania, to w takim przypadku jestem gotowa rozpocząć batalię już tej jesieni. Nic mnie to nie kosztuje, w tym roku składam na emkę.
Mam prośbę, jeżeli czyta ktoś, kto podjął taką próbę, to proszę o kontakt na priv
 
Jeżeli miałyby być to lata uznane za równorzędne ze służbą, to oczywistym jest, że są zaliczane tylko na wniosek.
Tak więc, nie mogą mieć najmniejszych obaw osoby, które chcą skorzystać z obecnie obowiązującego prawa.
Jeżeli lata przed 99 zostaną zaliczone jako równorzędne to jest bardzo duża obawa iż będzie tak w każdym przypadku i trzeba sobie z tego zdać sprawę. Nigdzie nie ma w ustawie że okresy równorzędne możesz sobie dobierać jak chcesz albo je masz albo nie. Prawo wyboru istnieje tylko między art. 15 a i 15 aa, ale to już inna kwestia. Jeżeli zamierzacie powalczyć o wcześniejsze lata to żebyście nie wylali dziecka z kąpielą.
 
O zaliczenie lat jako równorzędne wnioskuje się, bo może to być np. inna służba, lub ZSW.
Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że musi to być dowolność.
Takich osób jest naprawdę niewiele i z roku na rok coraz mniej.
Nie mam nic do stracenia, chcę zawalczyć o te kilka lat sprzed wejścia w życie pierwszej ustawy o SC. ZUS mi wypłaci jakieś 100-200 zł, to jest śmieszna kwota, dlatego każdy powinien policzyć ile będzie mial doliczone do emki mundurowej. Ja policzyłam, w przyszłym roku bez czekania do 60 lat z wszystkimi przyszłoroszczymi podwyżkami i waloryzacjami wychodzi mi do 400 zł. No chyba jest różnica. Warto walczyć. Przewrotnie mozna stwierdzić, jeżeli byłoby to niekorzystne, to szybko by nam to dali, a tak nie chcą bo wiedzą, że na tym mozna tylko zyskać.
 

I tu ciekawostka, będzie za chwilę nowa służba mundurowa ...
A my będziemy zastanawiać się, czy wszystkie przywileje np. Policji są dla nas korzystne, bo może lepszy jednak ZUS...
Cytuję:
"Co ciekawe, pracownicy Wód Polskich mają też własne mundury. Prezes i jego zastępcy mają stopnie przypominające te z Marynarki Wojennej, z "admiralskim wężykiem". Są też stopnie dla dyrektorów zarządów zlewni, ich zastępców, kierowników statków czy zbiorników wodnych. Są też stopnie dla szeregowych pracowników – operatorów śluz, mechaników, sterników czy bosmanów."

1661108293469.png
 
Ostatnia edycja:

I tu ciekawostka, będzie za chwilę nowa służba mundurowa ...
A my będziemy zastanawiać się, czy wszystkie przywileje np. Policji są dla nas korzystne, bo może lepszy jednak ZUS...
Cytuję:
"Co ciekawe, pracownicy Wód Polskich mają też własne mundury. Prezes i jego zastępcy mają stopnie przypominające te z Marynarki Wojennej, z "admiralskim wężykiem". Są też stopnie dla dyrektorów zarządów zlewni, ich zastępców, kierowników statków czy zbiorników wodnych. Są też stopnie dla szeregowych pracowników – operatorów śluz, mechaników, sterników czy bosmanów."

Pokaż załącznik: 9743
czekać tylko, aż nauczycielom i lekarzom założą mundury, rozwiążą związki zawodowe i wprowadzą ustrój...


siostro! leki!
 
A ja mam pytanie lub proszę o informację jeśli już ktoś przez to przechodził. Byłem w służbie od 2008 roku. Przy wejściu w życie KAS nie otrzymałem propozycji. Po 5 latach wygrałem wszystkie sprawy i oczekuje obecnie na wyznaczenie miejsca pełnienia służby. Po powrocie będę już spełnił warunek 15 lat służby (wiem że lata zgodnie z ustawa zostaną mi zaliczone do stażu) i od razu złoże wniosek o emeryturę, bo nie zamierzam wracać do formacji, która potraktowała mnie jak …. (oszczędzę epitetów).
Interesuje mnie kwestia, jak IAS określi moje zarobki za lata w których toczyła się batalia sądowa. Czy ktoś już był w takiej sytuacji. Czy za ten okres będę miał 0? Czy będę mógł wziąć pod uwagę tylko lata kiedy faktycznie byłem w służbie, czy zostanie przyjęta jakaś średnia, żebym faktycznie mógł wybrać najlepsze dla mnie 10 lat do obliczenia wysokości emerytury? Dzięki za pomoc i informacje.
Pozdrawiam
 
Coz, widać, że ludzie głównie liczą na uznanie starych lat sprzed 1999 r. i tych z ucywilnienia jako równorzędne ze służbą,
Czy to tak wiele?, zalezy dla kogo? Sądzę, ze przy uznaniu lat dla GICu i UKSu to naprawdę niewiele....
Dodać trzeba, że tylko dla Inspektorów z UKS, bo reszcie nic się nie uznaje 😟
 
A ja mam pytanie lub proszę o informację jeśli już ktoś przez to przechodził. Byłem w służbie od 2008 roku. Przy wejściu w życie KAS nie otrzymałem propozycji. Po 5 latach wygrałem wszystkie sprawy i oczekuje obecnie na wyznaczenie miejsca pełnienia służby. Po powrocie będę już spełnił warunek 15 lat służby (wiem że lata zgodnie z ustawa zostaną mi zaliczone do stażu) i od razu złoże wniosek o emeryturę, bo nie zamierzam wracać do formacji, która potraktowała mnie jak …. (oszczędzę epitetów).
Interesuje mnie kwestia, jak IAS określi moje zarobki za lata w których toczyła się batalia sądowa. Czy ktoś już był w takiej sytuacji. Czy za ten okres będę miał 0? Czy będę mógł wziąć pod uwagę tylko lata kiedy faktycznie byłem w służbie, czy zostanie przyjęta jakaś średnia, żebym faktycznie mógł wybrać najlepsze dla mnie 10 lat do obliczenia wysokości emerytury? Dzięki za pomoc i informacje.
Pozdrawiam
Mój kolega miał podobną sytuację, przeszedł już na emeryturę, policzyli mu za 0, miał się sądzić z DIAS-em.
 
Back
Do góry