• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

A ja w innym temacie.Otóż wprowadzając możliwość pobierania dwóch emerytur z ZER i ZUS narobili trochę bałaganu z którym ZUS do niedawna sobie nie radził.A co np. w sytuacji kiedy ucywilniony f. pobierający emkę z ZER zachoruje i miałby niepełnosprawność? Bo normalnie jako pracownik pobierałby z ZUS rentę a założę się ze składając w takim przypadku wniosek do ZUS o rentę odmówiono by mu gdyż posiada emeryturę z ZER.I tu znów luka w przepisach bo co ze składkami ZUS.Naszła mnie taka myśl, bo znam sytuację ,w której ucywilniony f. ma orzeczenie o niepełnosprawności w związku ze służba ( wydane przez komisje ZER),które nie jest uznane w pracy bo tam by starać sie o przywileje w pracy ubiegać sie o grupę w ZUS .Ale co gdyby okazało ze jest niezdolny do pracy?Myślę ze dwie emki tak ale już emkę z ZER i rente z ZUS to niekoniecznie i znów strata.
 
A ja w innym temacie.Otóż wprowadzając możliwość pobierania dwóch emerytur z ZER i ZUS narobili trochę bałaganu z którym ZUS do niedawna sobie nie radził.A co np. w sytuacji kiedy ucywilniony f. pobierający emkę z ZER zachoruje i miałby niepełnosprawność? Bo normalnie jako pracownik pobierałby z ZUS rentę a założę się ze składając w takim przypadku wniosek do ZUS o rentę odmówiono by mu gdyż posiada emeryturę z ZER.I tu znów luka w przepisach bo co ze składkami ZUS.Naszła mnie taka myśl, bo znam sytuację ,w której ucywilniony f. ma orzeczenie o niepełnosprawności w związku ze służba ( wydane przez komisje ZER),które nie jest uznane w pracy bo tam by starać sie o przywileje w pracy ubiegać sie o grupę w ZUS .Ale co gdyby okazało ze jest niezdolny do pracy?Myślę ze dwie emki tak ale już emkę z ZER i rente z ZUS to niekoniecznie i znów strata.
Tak to ciekawe. A co w przypadku śmierci funkcjonariusza pobierającego dwie emerytury? Jaką emeryturę po mężu otrzyma żona? A może dwie z ZER i ZUS? Jakie są wasze przemyślenia, może już był taki przypadek, proszę podzielcie się przemyśleniami.
 
Tak to ciekawe. A co w przypadku śmierci funkcjonariusza pobierającego dwie emerytury? Jaką emeryturę po mężu otrzyma żona? A może dwie z ZER i ZUS? Jakie są wasze przemyślenia, może już był taki przypadek, proszę podzielcie się przemyśleniami.
ten temat chyba był omawiany na ostatnim spotkaniu z ZER.Sławek załączył zagadnienia i wydaje mi się,ze chyba jedną(niestety)
 
ten temat chyba był omawiany na ostatnim spotkaniu z ZER.Sławek załączył zagadnienia i wydaje mi się,ze chyba jedną(niestety)
"
Czy renta rodzinna przysługuje uprawnionym do emerytury z ZER MSWiA i ZUS (zmarły posiadał
prawo do emerytury z ZER MSWiA ustalonej na podstawie art. 15d ustawy zaopatrzeniowej
i do emerytury z ZUS), czy tylko do jednego z tych świadczeń?
Według aktualnego stanu prawnego przepisy przewidują prawo do dwóch świadczeń, tj. do
emerytury policyjnej przyznanej na podstawie art. 15d ustawy zaopatrzeniowej i do emerytury/renty
inwalidzkiej z ZUS. W art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
Społecznych zostało to uregulowane, jako wyjątek od generalnej zasady prawa do jednego
świadczenia. Nie ma adekwatnych przepisów do rent rodzinnych po zmarłym emerycie, którego
prawo do emerytury zostało ustalone na podstawie art. 15d ustawy zaopatrzeniowej.
 
A ja w innym temacie. Otóż wprowadzając możliwość pobierania dwóch emerytur z ZER i ZUS narobili trochę bałaganu z którym ZUS do niedawna sobie nie radził.A co np. w sytuacji kiedy ucywilniony f. pobierający emkę z ZER zachoruje i miałby niepełnosprawność? Bo normalnie jako pracownik pobierałby z ZUS rentę a założę się ze składając w takim przypadku wniosek do ZUS o rentę odmówiono by mu gdyż posiada emeryturę z ZER.I tu znów luka w przepisach bo co ze składkami ZUS. Naszła mnie taka myśl, bo znam sytuację ,w której ucywilniony f. ma orzeczenie o niepełnosprawności w związku ze służba ( wydane przez komisje ZER),które nie jest uznane w pracy bo tam by starać sie o przywileje w pracy ubiegać sie o grupę w ZUS .Ale co gdyby okazało ze jest niezdolny do pracy? Myślę ze dwie emki tak ale już emkę z ZER i rente z ZUS to niekoniecznie i znów strata.
To zależy od grupy, orzeczonej przez komisję ZER.
Jeśli nie należy ci się renta z ZER, trudno automatycznie wymagać renty z ZUS.
Zauważ jednak, że pracujący "ucywilniony" z EM, w razie choroby pobiera chorobowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by komisja ZUS, albo MOPS orzekła niezdolność do pracy, co wprost prowadzi do renty, gdyż kapitał w ZUS jest wciąż aktywny - EM go nie "zawiesza"!
 
Co do obsługi ZER, kontaktu z infolinią oraz za podejście "na korzyść" funkcjonariusza - jak dla mnie wielki plus.
Jeśli jest napisane, że ZER coś może na korzyść - to pomoże. Jeśli DIAS coś może... to tylko może, ale nie musi, eiec nie pomoże. Taka rożnica. Uważam ZER za przychylny.
 
Co do obsługi ZER, kontaktu z infolinią oraz za podejście "na korzyść" funkcjonariusza - jak dla mnie wielki plus.
Jeśli jest napisane, że ZER coś może na korzyść - to pomoże. Jeśli DIAS coś może... to tylko może, ale nie musi, eiec nie pomoże. Taka rożnica. Uważam ZER za przychylny.
Ze swojej strony mogę tylko potwierdzić.
 
ZER to przeciwienstwo zusu i nfz-tu.

Kontakt z infolinią na wielki plus.



Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Musze stanąć w obronie ZUS.
Od paru miesięcy kontakt za pośrednictwem PUE ZUS jest naprawdę dobry, odpowiedzi na pytania max. następnego dnia (oczywiście na komunikatorze, nie telefoniczne).
 
Ja również mam prośbę o podjęcie rozmów na temat uznania nam lat służby sprzed września 1999 r.,
Jeżeli nie za lata służby, to chociaż za lata równorzędne ze służbą, tak jak uznali obecnie ludziom z uks i gic
Przecież jest to nierówne traktowanie juz nie tylko z innymi służbami ale także wewnątrz naszej organizacji
Panie Sławku, czy jest możliwość podjęcia tego tematu?
 
Back
Do góry