• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Emerytura mundurowa, ze względu na brak składek emerytalnych jest wypłacana bezpośrednio z budżetu państwa.
Emerytura ZUS wypłacana jest z kapitału jaki uzbierasz że składek.
Dwa różne systemy nie do połączenia w jeden.
Jedynie jak będziesz miał lata w mundurze, bez minimum lat do uzyskania emerytury mundurowej, to pracodawca z munduru będzie musiał uzupełnić z własnego budżetu składki za te lata do ZUS i wtedy wszystkie składki stworzą kapitał składkowy do wypłaty emerytury z ZUS po osiągnięciu odpowiedniego w wieku.
biuletyn ZUS:
"Żołnierze zawodowi i funkcjonariusze zwolnieni ze służby
Tryb i zasady opłacania składek do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych"

W dalszej części wszystkie te osoby nazywamy zbiorczo „funkcjonariuszami”.

" Zasady opisane w tej broszurze dotyczą zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych lub funkcjonariuszy jednej z następujących formacji (służb mundurowych):
Policji,
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Agencji Wywiadu,
Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
Służby Wywiadu Wojskowego,
Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
Straży Granicznej,
Służby Ochrony Państwa,
Państwowej Straży Pożarnej,
Służby Celno-Skarbowej,
Służby Więziennej,
Straży Marszałkowskiej.

Kiedy płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze w okresie pełnienia służby nie są objęci obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Nie są więc opłacane za nich składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W czasie służby podlegają jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłego funkcjonariusza, gdy zaistnieją poniższe okoliczności:
następuje zwolnienie ze służby,
funkcjonariusz nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej/ wojskowej lub policyjnej/ wojskowej renty inwalidzkiej.

Należne za funkcjonariusza składki płatnik powinien wyliczyć od uposażenia należnego funkcjonariuszowi za okres pozostawania w służbie. Dotyczy to tylko okresu, od którego nie odprowadzono składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe między 1 stycznia 1999 r. a dniem zakończenia służby.

Przykład
Funkcjonariusz Służby Więziennej (w służbie od 1 marca 2016 r.) został zwolniony z tej służby 1 października 2019 r. Wysokość
kwot wypłaconego uposażenia za poszczególne lata stanowiącego
podstawę wymiaru składek wynosiła...

Podstawę wymiaru składek opłacanych za byłych funkcjonariuszy przedstawia poniższa tabela:
(...)
  • np. dla SG:
Odpowiednio przeliczone zgodnie z art. 110 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych*:
•uposażenie zasadnicze,
•dodatki do uposażenia,
•nagrody roczne i uznaniowe,
dodatkowe wynagrodzenie wypłacone na podstawie art. 116 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
Za okres służby kandydackiej podstawę wymiaru przed 1 stycznia 2003 r. stanowiła kwota najniższego
wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.
Po 31 grudnia 2002 r. jest to kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  • dla Służby Celno-Skarbowej: Odpowiednio przeliczone zgodnie z art. 110 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:
• uposażenie zasadnicze,
• uposażenie chorobowe,
• uposażenie za przedłużony czas służby,
• dodatki do uposażenia,
• nagrody roczne i uznaniowe.

Ważne:
(...)
Obowiązek opłacenia składek za funkcjonariuszy Służby Celno--Skarbowej powstał od uposażeń należnych od 1 stycznia 2018 r.

Obowiązek opłacenia składek nie powstanie, gdy bezpośrednio po zakończeniu służby funkcjonariusz podejmie służbę w innej formacji mundurowej.

Płatnikiem składek za byłych funkcjonariuszy jest jednostka organizacyjna formacji mundurowej, która wypłacała im uposażenie
bezpośrednio przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku służbowego. Jednostka ta sporządza odpowiednie dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe oraz opłaca składki za cały okres, w którym funkcjonariusze pozostawali w służbie. "
(...)
Warszawa, 15 lipca 2020
 
Ostatnia edycja:
Trochę racji Purysta ma. Wiadomo że są w każdej formacji mundurowej stanowiska, na które można przyjąć cywili. Niekoniecznie magazynier, kucharz, pielęgniarka czy psycholog muszą być umundurowani.
Zgadzam się z tym co kolega pisze, lecz z jednym ale!
Na wakat po funkcjonariuszu, który był na ww. stanowisku tak, a nie siłowe ucywilnienie, które zaserwowali nam MB i spółka DIAS.
 
Zgadzam się z tym co kolega pisze, lecz z jednym ale!
Na wakat po funkcjonariuszu, który był na ww. stanowisku tak, a nie siłowe ucywilnienie, które zaserwowali nam MB i spółka DIAS.
Dokładnie tak. W Policji ten proces przebiegał normalnie. Funkcjonariusz nie był rozmundurowany. Przechodził do zadań "mundurowych" a stanowisko obejmował cywil. Jak rozmawiałem z kolegami z innych formacji to nie mogli tego zrozumieć jak można kogoś wyszkolić, pozwolić mu zdobyć doświadczenie specjalistyczne, a potem ... ucywilnić.
 
Dokładnie tak. W Policji ten proces przebiegał normalnie. Funkcjonariusz nie był rozmundurowany. Przechodził do zadań "mundurowych" a stanowisko obejmował cywil. Jak rozmawiałem z kolegami z innych formacji to nie mogli tego zrozumieć jak można kogoś wyszkolić, pozwolić mu zdobyć doświadczenie specjalistyczne, a potem ... ucywilnić.
Zrozumieć się nie da,fakt. Ucywilnić można USTAWOWO - prawo do stanowienia prawa ma stanowiący PRAWO :cool:. Adresaci prawa mogą sobie
najwyżej ponarzekać ( do narzekania oczywiście prawa im nikt nie odbiera) :unsure:
 
A mamy też księży i oni mają bardzoooo wysokie stopnie i stanowiska
Nawet Policja ma cywilnych kapelanów, a nasi za chwilę będą odchodzić na emerytury i zatrudnią się ponownie w KAS jako cywilni kapelani i kasa im się prawie podwoi.
Może warto wrócić do pytania, po co nam kapelani? Przecież po służbie/pracy każdy może pójść do świątyni zgodnie ze swoim wyznaniem.
A za odprawienie mszy polowej raz w roku możnaby zapłacić jednorazowo nawet biskupowi i byłoby taniej
 
Witam
Funkcjonariusz po 25 latach bez stanowisk kierowniczych jakie widelki emertury moze liczyc?
W największej mierze wysokość emerytury zależy od Twojego indywidualnego wskaźnika z 10 lat. Jeśli go nie znasz, będzie trudno oszacować wysokość Twojej emki. Widełki? No cóż - moim zdaniem od 3 do 5 tysięcy a więc mało precyzyjnie bez szczegółowych danych.
Wyślij wniosek do kadr o wyliczenie wskaźnika a następnie użyj kalkulatora z naszej strony i mniej więcej będziesz wiedział.
Do tego waloryzacja (będzie się ciężko już załapać z uwagi na terminy wypowiedzenia), ewentualna nową kwota bazowa w 2022, no i "polski ład".
Ale mniej więcej będziesz wiedział.
 
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, c.d.n ale już tylko w sejmie. :unsure::unsure::unsure:

https://legislacja.gov.pl/projekt/12348756/katalog/12801032#12801032

proponuje się dodanie warunku w ustawie zaopatrzeniowej art. 15aa, 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, 1d, 2 i 5 ustawy zaopatrzeniowej.

Ten warunek spowoduje że projekt ten będzie "projektem martwym" w tej formie szkoda czasu na procedowanie w sejmie.
Ktoś kto ma 25 lat służby i zasadniczą służbę wojskową będzie miał 27 lat służby i będzie miał "gdzieś" taki przepis skoro za rok będzie miał pełną emeryturę a nawet doliczenie 3 lat i rezygnacja z emki zusowskiej jest po prostu śmiechu warte, strona społeczna musi walczyć o zniesienie tego warunku do 15 lat, a argument o zatrzymaniu funkcjonariuszy jest marnym argumentem, i tak po nowych przepisach odchodzą po 25 latach a tych starych którzy by z tego skorzystali jest już niewielu, raczej ten przepis pomógłby funkcjonariuszom których stan zdrowia zmusił do odejścia na emki i nie mogli dosłużyć do pełnej emerytury.

Ta propozycja nie wypełnia porozumienia zawartego w 2018 roku a wręcz przeciwnie jest obrazą dla funkcjonariuszy Panie Wąsik !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ostatnia edycja:
Witam
mam pytanie do Szanownych emerytów, czy dodatki typu: covidowy, zadaniowy, specjalny wchodzą do wyliczenia średniej pensji za dany rok czy nie ?
 
Witam
mam pytanie do Szanownych emerytów, czy dodatki typu: covidowy, zadaniowy, specjalny wchodzą do wyliczenia średniej pensji za dany rok czy nie ?
Nie. Dla celów wyliczenia średniej nie bierze się takich dodatków. One są widoczne jedynie w picie bo powiększają przychód. Ale na emeryturę nie będą miały żadnego wpływu. To nie są dodatki stałe.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Witam
mam pytanie do Szanownych emerytów, czy dodatki typu: covidowy, zadaniowy, specjalny wchodzą do wyliczenia średniej pensji za dany rok czy nie ?
Do emerytury liczymy TYLKO i WYŁĄCZNIE dodatki stałe więc nawet jak dostaniesz milon jednorazowego dodatku do emerytury nie doliczamy.
 
Nie. Dla celów wyliczenia średniej nie bierze się takich dodatków. One są widoczne jedynie w picie bo powiększają przychód. Ale na emeryturę nie będą miały żadnego wpływu. To nie są dodatki stałe.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Dlaczego? Może być dodatek specjalny jednorazowy, albo na pewien okres, kwartał, półrocze itd. Twoim zdaniem taki dodatek nie powiększa uposażenia branego pod uwagę do wyliczenia emerytury? Kiedy dodatek jakikolwiek otrzymuje miano stałego? Kontrolny też przyznawany jest na jakiś okres czasu, a jest dodatkiem stałym.
Za @abarks proszę o podanie definicji dodatków o charakterze stałym.
 
Ktoś kto ma 25 lat służby i zasadniczą służbę wojskową będzie miał 27 lat służby i będzie miał "gdzieś" taki przepis skoro za rok będzie miał pełną emeryturę
Basic o ile dobrze obliczyłem wygląda to jakoś tak:
po 25 latach mamy 66 % doliczając do tego dwa lata z woja po 2,6 za rok wychodzi 71,2 i do pełnej wysługi jeszcze trochę brakuje. Jeżeli doliczymy w tym momencie wysługę z "cywila" (co brzmi w przypadku wielu funków paradoksalnie bo przed 1999 rokiem też byli funkcjonariuszami celnymi) to nawet zakładając naliczenie okresów cywilnych po 1.3 % osiągasz brakujące procenty do pełnej wysługi 75 % z dnia na dzień i nie musisz jeszcze tyrać przez dwa lata. A weź pod uwagę że część kolegów i większość koleżanek nie skorzysta z uprawnienia polegającego na doliczeniu do wysługi służby wojskowej bo jej nie odbyło więc dla nich doliczenie lat z "cywila" też znacznie przyspieszy możliwość odejścia na pełną emkę.
Jeżeli jestem w błędzie to niech ktoś mnie oświeci.
Pozdrawiam
 
Art 226 i 148 ustawy KAS
Nie chce mi się wklejać....

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
§ 5. Dodatkami uzasadnionymi szczególnymi warunkami pełnienia służby są: 1) dodatek za wykonywanie czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych u zobowiązanego; 2) dodatek za służbę w porze nocnej; 3) dodatek specjalny.
Dodatki te są przyznawane na podstawie art. 226 ustawy o KAS i mają charakter stały (Tu wkleiłem fragment rozporządzenia o dodatkach do uposażenia zasadniczego).
Dlatego nawet jednorazowy milion dodatku specjalnego jest dodatkiem o charakterze stałym!
 
Basic o ile dobrze obliczyłem wygląda to jakoś tak:
po 25 latach mamy 66 % doliczając do tego dwa lata z woja po 2,6 za rok wychodzi 71,2 i do pełnej wysługi jeszcze trochę brakuje. Jeżeli doliczymy w tym momencie wysługę z "cywila" (co brzmi w przypadku wielu funków paradoksalnie bo przed 1999 rokiem też byli funkcjonariuszami celnymi) to nawet zakładając naliczenie okresów cywilnych po 1.3 % osiągasz brakujące procenty do pełnej wysługi 75 % z dnia na dzień i nie musisz jeszcze tyrać przez dwa lata. A weź pod uwagę że część kolegów i większość koleżanek nie skorzysta z uprawnienia polegającego na doliczeniu do wysługi służby wojskowej bo jej nie odbyło więc dla nich doliczenie lat z "cywila" też znacznie przyspieszy możliwość odejścia na pełną emkę.
Jeżeli jestem w błędzie to niech ktoś mnie oświeci.
Pozdrawiam
Obecni 55-60 latkowie mają tej pracy w cywilu co najmniej 10 lat. Czasem 15. Doliczenie pracy cywilnej w Twoim wyliczeniu odbędzie się kosztem ok 4 lat zusowskich. Reszta po prostu przepadnie. Przepadnie również OFE i zusowskie subkonto, na które trafiły pieniądze z OFE przeksiegowane za Tuska i okazuje się paradoksalnie lepiej zwaloryzowane niż gdyby pozostały w OFE. Dla kobiet, którym do drugiej emerytury zusowskiej zostało niewiele to jest nieopłacalne zupelnie. Mężczyźni muszą przemyśleć

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
§ 5. Dodatkami uzasadnionymi szczególnymi warunkami pełnienia służby są: 1) dodatek za wykonywanie czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych u zobowiązanego; 2) dodatek za służbę w porze nocnej; 3) dodatek specjalny.
Dodatki te są przyznawane na podstawie art. 226 ustawy o KAS i mają charakter stały (Tu wkleiłem fragment rozporządzenia o dodatkach do uposażenia zasadniczego).
Dlatego nawet jednorazowy milion dodatku specjalnego jest dodatkiem o charakterze stałym!
Jeśli tak to zwracam honor jakoś już wszędzie widzę podstęp i chęć doebania nam

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
§ 5. Dodatkami uzasadnionymi szczególnymi warunkami pełnienia służby są: 1) dodatek za wykonywanie czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych u zobowiązanego; 2) dodatek za służbę w porze nocnej; 3) dodatek specjalny.
Dodatki te są przyznawane na podstawie art. 226 ustawy o KAS i mają charakter stały (Tu wkleiłem fragment rozporządzenia o dodatkach do uposażenia zasadniczego).
Dlatego nawet jednorazowy milion dodatku specjalnego jest dodatkiem o charakterze stałym!
Wobec czego będziesz pierwszy, któremu doliczą - moje gratulacje.
ps. w królestwie IAS Katowice Ci nie doliczą - lecz ciągle idzie nowe i może i tu zawita normalność.
 
Back
Do góry