• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

a co ci akurat w tej zmianie podoba? ona przecież nas nie dotyczy
Wyobraź sobie, że istnieją byli funkowie, którzy przeszli na emki mundurowe po marcu 2018, w 2019r., w 2020r, a znam też kolegę który odszedł z cła w 2017r i o emeryturę wystąpił dopiero w 2021r. Im wszystkim należy się waloryzacja za lata przed otrzymaniem emerytury. Dopiero ta zmiana do ustawy zaopatrzeniowej reguluje tę kwestię. Jest wielu, którzy przegrali w sądach w I instancji i dalej się nie odwołali, lub też nie odwołali się od decyzji emerytalnej. Nie patrz tylko na siebie i swoją sytuację.
 
Ostatnia edycja:
Czy w ww. projekcie zmieniono lata służby z 25 np na 20. Nie bardzo wiem jak się poruszać w treściach zawartych pod linkiem.
Szanowny kolego, jeżeli popatrzysz na proces legislacyjny to zauważysz że na tym etapie nikt niczego nie zmieni, jest projekt taki jaki jest, były uzgodnienia międzyresortowe, każda ze stron wypowiedziała się co do oficjalnego projektu i dopiero w sejmie będą zgłaszane poprawki.
Wszystko zależy od tego czy obecni posłowie dadzą się przekonać do tego że należy zrównać status funkcjonariuszy zgodnie z zawartym w 2018 roku porozumieniem a nie tworzyć następny bodajże 5 już system emerytalny.
Wobec powyższego czy będzie 25 lat czy 20 albo 15, to jest po prostu zwykłe gdybanie.


PS. Jeżeli na dzień dzisiejszy chcesz coś więcej wiedzieć nt kształtu projektu to należy udać się do wróżki :giggle:😉😉😉 albo poczekać aż projekt zostanie "przecwałowany" przez sejm:whistle::whistle::whistle:
 
Szanowny kolego, jeżeli popatrzysz na proces legislacyjny to zauważysz że na tym etapie nikt niczego nie zmieni, jest projekt taki jaki jest, były uzgodnienia międzyresortowe, każda ze stron wypowiedziała się co do oficjalnego projektu i dopiero w sejmie będą zgłaszane poprawki.
Wszystko zależy od tego czy obecni posłowie dadzą się przekonać do tego że należy zrównać status funkcjonariuszy zgodnie z zawartym w 2018 roku porozumieniem a nie tworzyć następny bodajże 5 już system emerytalny.
Wobec powyższego czy będzie 25 lat czy 20 albo 15, to jest po prostu zwykłe gdybanie.


PS. Jeżeli na dzień dzisiejszy chcesz coś więcej wiedzieć nt kształtu projektu to należy udać się do wróżki :giggle:😉😉😉 albo poczekać aż projekt zostanie "przecwałowany" przez sejm:whistle::whistle::whistle:
Czy wiemy czy i kto taką poprawkę wniesie?
 
Dotyczy także zwolnionych w 2017 r. Sam musiałem iść z tym do Sądu. Wygrałem w I instancji i teraz czekam czy będzie apelacja ZER. Wielu ma jednak prawomocne decyzje ZER i jest proces skomplikowany i przede wszystkim długotrwały, by je wzruszać. A efekt, jak to w Sądach, niepewny, o czym przekonaliśmy się na przykładzie SN i składek ZUS od nagrody rocznej.
Pytanie tylko czy ta zmiana będzie miała zastosowanie do stanu faktycznego sprzed wejścia jej w życie.
 
Pytanie tylko czy ta zmiana będzie miała zastosowanie do stanu faktycznego sprzed wejścia jej w życie.
Zmiana ta jest jedynie doprecyzowaniem brzmienia art.5 ust.1 (pkt 1a), po to aby nie było wątpliwości w jej stosowaniu. Chociaż większość sędziów orzekła ( nawet w pierwotnym zapisie tego aktu prawnego ), że waloryzacja za okres pomiędzy zwolnieniem ze Służby, a nabyciem prawa do emerytury po prostu się należy.
 
Ostatnia edycja:
Według ustawy emerytalnej dzisiaj mija nam 22 lata służby bez zasadniczej służby wojskowej i innych okresów równorzędnych, oczywiście mam na myśli osoby zatrudnione przed 15.09.1999 r. Do pełnej emerytury brakuje 6,5 roku , bez w/w okresów.
 
Ostatnia edycja:
Proszę o kontakt z osobą, która załatwiała sprawę w Opolskiej Komisji Lekarskiej...mam wezwanie w sprawie karty obiegowej.
 
Jesteś tego pewien? Ja się tym zagadnieniem nie interesowałem, ponieważ to nie moja grupa wiekowa ale zawsze mi się wydawało, że emeryt mundurowy (art. 15) nie płaci składki na ubezpieczenie społeczne ( nie mylić że składka zdrowotna). Dlatego ex policjanci, pogranicznicy byli łakomym kąskiem dla pracodawców, ponieważ ich koszty pracy były niższe.
Może ktoś inny ma jeszcze doświadczenia w tym temacie to proszę o wypowiedź.
To nie tak. Ważny jest tytuł do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a każda umowa o pracę rodzi obowiązek ubezpieczenia społecznego. Nie ma tu znaczenia, czy pracownikiem tym jest emeryt, początkujący pracownik/stażysta, doświadczony pracownik, etc.
 
Jak ktoś służył przed SC w wojsku lub Policji a następnie już po 1999 zaciągnął się do SC to jak najbardziej może skorzystać z art. 15.
Jak ktoś służył w wojsku jako zawodowy żołnierz może skorzystać z art. 15, natomiast jak była to zasadnicza służba wojskowa, wtedy art. 15a.
 
To nie tak. Ważny jest tytuł do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a każda umowa o pracę rodzi obowiązek ubezpieczenia społecznego. Nie ma tu znaczenia, czy pracownikiem tym jest emeryt, początkujący pracownik/stażysta, doświadczony pracownik, etc.

Ja teraz zrozumiałem dlaczego ludzie pracują na czarno . Sam teraz jestem tak zmuszony
kierownikowac , bo w przeciwnym razie zabiorą mi 25% emki plus jeszcze drugie
ubezpieczenie . Kto takie przepisy konstruuje ? Bezmózgi czy kto .
Podobnie jak z tym 15a . Chcą coś podpisać , ale żeby nikt z tego nie
skorzystał przez najbliższe kilka lat . Jeżeli to jest zakończenie porozumienia
z 2018roku to wiek powinien być zachowany powyżej 15lat służby .
JESZCZE NASUWA SIĘ PYTANIE CZY TAKA ZMIANA W SPOSOBIE NALICZANIA
EMERYTURY JEST NA PLUS DLA PAŃSTWA CZY MINUS ? BO PRZECIEŻ ZABIERAJĄ
OFE I DRUGIE EMERYTURY NIE OBCIĄŻAJĄC ZUS .
 
Ostatnia edycja:
Jak ktoś służył w wojsku jako zawodowy żołnierz może skorzystać z art. 15, natomiast jak była to zasadnicza służba wojskowa, wtedy art. 15a.
Czyli nas "starych" bez wojska to nie dotyczy? Rozumiem, że nie doliczymy tych lat przed 99 do emki jak już ją mamy? Czyli dalej lipa...
 
Ja teraz zrozumiałem dlaczego ludzie pracują na czarno . Sam teraz jestem tak zmuszony
kierownikowac , bo w przeciwnym razie zabiorą mi 25% emki plus jeszcze drugie
ubezpieczenie . Kto takie przepisy konstruuje ? Bezmózgi czy kto .
Podobnie jak z tym 15a . Chcą coś podpisać , ale żeby nikt z tego nie
skorzystał przez najbliższe kilka lat . Jeżeli to jest zakończenie porozumienia
z 2018roku to wiek powinien być zachowany powyżej 15lat służby .
JESZCZE NASUWA SIĘ PYTANIE CZY TAKA ZMIANA W SPOSOBIE NALICZANIA
EMERYTURY JEST NA PLUS DLA PAŃSTWA CZY MINUS ? BO PRZECIEŻ ZABIERAJĄ
OFE I DRUGIE EMERYTURY NIE OBCIĄŻAJĄC ZUS .
To nie tak żeby nikt naradzie nie skorzystał ale tak by ta kozysc nie była opłacalna w przypadku scs to jest jeszcze mniej opłacalne jeżeli ktoś na staż przed 99 im większy tm mniej
 
Celna uwaga abarks. Może mecenas faktycznie powinien zapytać za całą naszą wspólnotę jak liczyć emeryturę z FUS przed 15.09.99 i po ewentualnym odejściu na mundurówkę, emeryturę wypracowaną po służbie. Jeżeli prawdą byłaby opisana przez kolemana praktyka, skłaniałaby ona do pracy li-tylko i wyłącznie na czarno!
Stwierdziłem to na forum 3 lata temu...
 
Praca na czarno mogła by prowadzić do popełnienia umyślnego przestępstwa sjarbowego co z kolei zdaje się skutkowało by utrata emki mundurowej. Chyba się by to nie opłacało pomijając inne ważniejsze aspekty.
O ile była by na emce to nie dotyczyła by przebiegu służby, więc myślę, nie jestem pewny, nie miała by wpływu na emeryturę!
 
Jak ktoś służył w wojsku jako zawodowy żołnierz może skorzystać z art. 15, natomiast jak była to zasadnicza służba wojskowa, wtedy art. 15a.
Art.15 dotyczy wszystkich nas, którzy służyli zawodowo przed 1999 r. w jakichkolwiek formacjach mundurowych czy jako żołnierz czy funkcjonariusz wymienionej w ustawie formacji, nie tylko policjantów
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry