• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Z czego wynika ewentualna nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS w tym zakresie? Chodzi mi o źródło tej informacji. Ja nic nie słyszałem. Pierwsze czytam na forum w poście @Artur2403
Kilka dni temu czytałem wywiad chyba z panią Gertrudą Uścińską, w którym stwierdziła , że muszą wprowadzić wymóg 15 lat okresów składkowych . Spowodowane to jest oszczędnościami , gdyż teraz ktoś przepracuje jeden dzień i dostaje 2 grosze emerytury a koszty obsługi tego są bardzo wysokie.
 
@Artur2403 oto jest pytanie? To być może w przyszłości, bo według aktualnie obowiązujących przepisów mamy prawo do dwóch emerytur, a ta cząstkowa z ZUS nie jest obwarowana limitem lat składkowych. Mało tego potwierdza to projekt nowelizacji UD183. Zatem skąd ta wiedza Arturze?;)
Na razie nie jest obwarowana limitem lat ale ma być .
 
Spokojnie kolego , wprawdzie jak czytałem są plany wprowadzenia minimum jakiegoś okresu składkowego / mówi się o 10 lub 15 latach / by mieć możliwość pobierania jakiejkolwiek emerytury , ale mówi się też o tym że jeżeli ktoś nie będzie miał tego minimum to jego składki w ZUS-ie zostaną mu jednorazowo wypłacone / czyli w naszym przypadku kapitał początkowy+ 9 miesięcy z roku 1999 /. Osobiście uważam to ciekawą propozycję gdyż np. w moim przypadku / mam 11 lat składkowych przed 1999r./ mój zwaloryzowany kapitał początkowy wynosi obecnie 394 000zł + składki za 9 miesięcy 1999r.Wprawdzie mój kapitał początkowy zostanie ponownie przeliczony i pomniejszony o 2 lata zasadniczej służby wojskowej / okres ZSW mam wliczony do emerytury mundurowej / to i tak będzie wysoki.Więc niech mi wypłacą jednorazowo mój kapitał początkowy+ składki za 9 miesięcy 1999r. i wtedy ich drugą ZUS-owską emeryturę mam w d..pie!!!!
Wszystkie składki za okres za który będziesz pobierał emeryturę mundurową zostaną wyzerowane
 
Wszystkie składki za okres za który będziesz pobierał emeryturę mundurową zostaną wyzerowane
Przecież o tym m.in napisałem!!!Czytaj mój wpis uważnie!!!!Napisałem że mój kapitał początkowy będzie ponownie przeliczony i pomniejszony o lata zasadniczej służby wojskowej.A kapitał początkowy to przeliczone twoje składki do końca 1998r.Od 1 stycznia 1999r. zaczęła obowiązywać reforma emerytalna.
 
Piszecie straszne baniaki! Owszem mogą wprowadzić w ZUS wymóg lat składkowych - ale tylko po to by zlikwidować wypłatę tzw emerytur groszowych! Ale na pewno nie będzie to 15 lat bo w takim przypadku dość dużo osób musiałoby dostać wypłatę wypracowanej emerytury (np przez 14 lat) jednorazowo! i z perspektywy wydatków budżetowych byłby to koszt dość znaczący!
 
Piszecie straszne baniaki! Owszem mogą wprowadzić w ZUS wymóg lat składkowych - ale tylko po to by zlikwidować wypłatę tzw emerytur groszowych! Ale na pewno nie będzie to 15 lat bo w takim przypadku dość dużo osób musiałoby dostać wypłatę wypracowanej emerytury (np przez 14 lat) jednorazowo! i z perspektywy wydatków budżetowych byłby to koszt dość znaczący!
Masz rację, gdyby przyszło wypłacić jednorazowo po 300-400 tyś. to ZUS by klęknął całkowicie:confused:
 
@Artur2403 Wklej linka do tych informacji.

Potwierdza się to, co po cichu mówiliśmy, Kto pójdzie teraz na emkę to skorzysta reszta bez wypracowanych lat np. 20 dla kobiet, w tym nieskładkowe np.5, o emce z zusu może tylko pomarzyć.
Taka jest perspektywa dla obecnych 50-latków, czyli dużej części celników przejętych pod koniec lat 90 po wyższych studiach. Stracimy po raz kolejny, ja np. stracę 8 lat, 3 lata w cle i 5 lat za uniwersyteckie studia, niestety....
Mam 25 lat służby, niestety 3 lata wycięte. Aby skorzystać z propozycji mswia muszę być jeszcze tutaj 3 lata, nie wiem czy dam radę bo jestem w ds-iu, a gdzie jeszcze do pełnej emki...., kolejne 3 lata.
To jakaś farsa, jako stara baba z miażdżycą , z ukradzionymi 8 latami przez system, będę nadal robiła śledztwa.....
 
Ostatnia edycja:
Piszecie straszne baniaki! Owszem mogą wprowadzić w ZUS wymóg lat składkowych - ale tylko po to by zlikwidować wypłatę tzw emerytur groszowych! Ale na pewno nie będzie to 15 lat bo w takim przypadku dość dużo osób musiałoby dostać wypłatę wypracowanej emerytury (np przez 14 lat) jednorazowo! i z perspektywy wydatków budżetowych byłby to koszt dość znaczący!
W pełni się z kolegą zgadzam i dlatego w ogóle się nie przejmuję planowaną likwidacją tzw emerytur groszowych. Albo będą mi płacić emeryturę z wyliczonego kapitału albo niech wypłacą kapitał jednorazowo!!!
 
W pełni się z kolegą zgadzam i dlatego w ogóle się nie przejmuję planowaną likwidacją tzw emerytur groszowych. Albo będą mi płacić emeryturę z wyliczonego kapitału albo niech wypłacą kapitał jednorazowo!!!
Zapominasz o istotnej sprawie, ofe weszło w 1999r., wiec nie masz kapitału, wyliczany później kapitał początkowy to wyliczenia hipotetyczne, nic za stare lata nie dostaniesz, niestety
 

Potwierdza się to, co po cichu mówiliśmy, Kto pójdzie teraz na emkę to skorzysta reszta bez wypracowanych lat np. 20 dla kobiet, w tym nieskładkowe np.5, o emce z zusu może tylko pomarzyć.
Taka jest perspektywa dla obecnych 50-latków, czyli dużej części celników przejętych pod koniec lat 90 po wyższych studiach. Stracimy po raz kolejny, ja np. stracę 8 lat, 3 lata w cle i 5 lat za uniwersyteckie studia, niestety....
Mam 25 lat służby, niestety 3 lata wycięte. Aby skorzystać z propozycji mswia muszę być jeszcze tutaj 3 lata, nie wiem czy dam radę bo jestem w ds-iu, a gdzie jeszcze do pełnej emki...., kolejne 3 lata.
To jakaś farsa, jako stara baba z miażdżycą , z ukradzionymi 8 latami przez system, będę nadal robiła śledztwa.....
Bardzo dziękuję za wklejenie linka , ja czytałem jeszcze inny artykuł , ale nie mogę teraz go znaleźć .
 
Zapominasz o istotnej sprawie, ofe weszło w 1999r., wiec nie masz kapitału, wyliczany później kapitał początkowy to wyliczenia hipotetyczne, nic za stare lata nie dostaniesz, niestety
Panie Sławku, takich ludzi jest wielu, warto poruszyć tą kwestię....
Zostaliśmy okradzeni przez system,
mityczne drugie emki są dla 50 latków nierealne, ich nie będzie, zeby dopracować np. w moim przypadku 12 lat to muszę juz odejść ze służby, dlatego wielu to robi nie tłumacząc powodów, odchodzą, bo wiedzą jak ta tzw. Emka się skończy, ja również zastanawiam się bo jak teraz odejdę to będę pracowała do 62 lat, im później, tym dłużej, więc jest to poważny problem dla mnie i innych.
 
Ostatnia edycja:
Zapominasz o istotnej sprawie, ofe weszło w 1999r., wiec nie masz kapitału, wyliczany później kapitał początkowy to wyliczenia hipotetyczne, nic za stare lata nie dostaniesz, niestety
Owszem masz jak najbardziej rację!. Kapitał początkowy jest wyliczany sprzed roku 1999 i nie ma przełożenia w wypracowanej przez Ciebie kasie jak to jest po tym roku! Ale jest to niezbywalna część reformy emerytalnej i owszem wyobrażam sobie taką sytuację jak piszesz ale musielibyśmy mieć wtedy głęboki kryzys gospodarczy, żeby aktualnie rządzący uzasadnili takie pociągnięcie. Ale z drugiej strony jestem przekonany że w takiej sytuacji odcięcie kapitału początkowego to będzie wtedy nasz najmniejszy problem...
 
Panie Sławku, takich ludzi jest wielu, warto poruszyć tą kwestię....
Zostaliśmy okradzeni przez system,
mityczne drugie emki są dla 50 latków nierealne, ich nie będzie, zeby dopracować np. w moim przypadku 12 lat to muszę juz odejść ze służby, dlatego wielu to robi nie tłumacząc powodów, odchodzą, bo wiedzą jak ta tzw. Emka się skończy, ja również zastanawiam się bo jak teraz odejdę to będę pracowała do 62 lat, im później, tym dłużej, więc jest to poważny problem dla mnie i innych.
Panie Sławku dlatego może teraz podczas protestu byłaby szansa na zaliczenie nam lat przed 1999 jako służby ?
 
Zapominasz o istotnej sprawie, ofe weszło w 1999r., wiec nie masz kapitału, wyliczany później kapitał początkowy to wyliczenia hipotetyczne, nic za stare lata nie dostaniesz, niestety
Niestety ale w ogóle się z Tobą nie zgadzam!!!!Co mnie obchodzi jakieś OFE / do którego nigdy nie należałem /, mówimy o kapitale początkowym który był wyliczany na dzień 1 stycznia 1999r.Doskonale wiem że na dzień dzisiejszy wyliczenia kapitału początkowego to wyliczenia hipotetyczne ale z tego hipotetycznego kapitału wyliczane są realne ZUS-owskie emerytury.Znam wiele osób które przeszły na emeryturę mundurową , a obecnie po osiągnięciu wieku emerytalnego 60/65 lat pobierają drugą ZUS-owską emeryturę wyliczoną właśnie z kapitału początkowego!!!Tak więc obecnie jako emeryt mundurowy spokojnie poczekam na drugą ZUS-owską emeryturę / chyba że tak zmodyfikują art.15a że od razu załapię się na pełną mundurową emeryturę /.
Nie mogę pojąć jak TY sobie wyobrażasz że może komuś przepaść kilkanaście lat składek.
 
Owszem masz jak najbardziej rację!. Kapitał początkowy jest wyliczany sprzed roku 1999 i nie ma przełożenia w wypracowanej przez Ciebie kasie jak to jest po tym roku! Ale jest to niezbywalna część reformy emerytalnej i owszem wyobrażam sobie taką sytuację jak piszesz ale musielibyśmy mieć wtedy głęboki kryzys gospodarczy, żeby aktualnie rządzący uzasadnili takie pociągnięcie. Ale z drugiej strony jestem przekonany że w takiej sytuacji odcięcie kapitału początkowego to będzie wtedy nasz najmniejszy problem...
Jakoś sobie nie mogę wyobrazić żeby kapitał początkowy komuś przepadł / kilka lub kilkanaście lat pracy /- gdyby tak było to problem nie dotyczy tylko naszej grupy zawodowej ale również pozostałych służb mundurowych której funkcjonariusze mają obliczaną emeryturę na podstawie art.15a / przyjętych do służby po 01.01.1999/. Wprawdzie obecnie jest pro-cedowana zmiana ustawy emerytalnej w zakresie art.15a dla przyjętych w latach 1999-2003 , ale nawet w projekcie zmian jest prawo wyboru rodzaju emerytur / czy jedna pełna emerytura mundurowa czy też dwie emerytury - nie pełna mundurowa i ZUS-owska za lata przed 1999 /. A ci co przyszli do służb po 2003 roku i mają kilkanaście lat pracy z cywila to uważacie że ich wydymają z tych lat.
Gdyby rzeczywiście lata pracy cywilnej w służbach mundurowych miały przepaść , to nie mogę sobie wyobrazić buntu jaki miałby miejsce w tych służbach , bo na dzień dzisiejszy mają obiecaną drugą emeryturę za lata przed służbą!!!
 
Jakoś sobie nie mogę wyobrazić żeby kapitał początkowy komuś przepadł / kilka lub kilkanaście lat pracy /- gdyby tak było to problem nie dotyczy tylko naszej grupy zawodowej ale również pozostałych służb mundurowych której funkcjonariusze mają obliczaną emeryturę na podstawie art.15a / przyjętych do służby po 01.01.1999/. Wprawdzie obecnie jest pro-cedowana zmiana ustawy emerytalnej w zakresie art.15a dla przyjętych w latach 1999-2003 , ale nawet w projekcie zmian jest prawo wyboru rodzaju emerytur / czy jedna pełna emerytura mundurowa czy też dwie emerytury - nie pełna mundurowa i ZUS-owska za lata przed 1999 /. A ci co przyszli do służb po 2003 roku i mają kilkanaście lat pracy z cywila to uważacie że ich wydymają z tych lat.
Gdyby rzeczywiście lata pracy cywilnej w służbach mundurowych miały przepaść , to nie mogę sobie wyobrazić buntu jaki miałby miejsce w tych służbach , bo na dzień dzisiejszy mają obiecaną drugą emeryturę za lata przed służbą!!!

nie rozumiesz, pieniądze z kapitału początkowego nie mogą zostać wypłacone - bo ich nie ma i kropka, jest to taki wirtualny przypis,
można dostać za tamte lata emeryturę z zus-u a właściwie z Fus-u, osoby, które rozpoczynali drogę zawodową w Służbie Celnej, po studiach, np. ja, mają ukradzione 5 lat nieskładkowych za studia i 3 lata za cło do 1999 r.,
razem mam ukradzione 8 lat za które nikt mi nie wypłaci tzw. drugiej emerytury jeżeli nie dopracuję "w cywilu" 12 lat.
i tutaj jest problem, jeżeli ktoś ma wypracowane lata cywilne sprzed cła to będzie miał, ja i wielu innych nie......
dlatego tak ważne jest zlikwidowanie art. 15 a, dzięki temu stosując art. 15, do emerytury bez kombinacji zostaną doliczone lata pracy w cywilu i za szkołę,
pytanie: czy my jesteśmy gorsi? czy ja jestem gorsza od innych?
 
Back
Do góry