Niestety nie .Art.15 dotyczy wszystkich nas, którzy służyli przed 1999 r. w jakichkolwiek formacjach mundurowych czy jako żołnierz czy funkcjonariusz wymienionej w ustawie formacji, nie tylko policjantów
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notka: This feature may not be available in some browsers.
Niestety nie .Art.15 dotyczy wszystkich nas, którzy służyli przed 1999 r. w jakichkolwiek formacjach mundurowych czy jako żołnierz czy funkcjonariusz wymienionej w ustawie formacji, nie tylko policjantów
Czemu tak sądzisz?Niestety nie .
Fakt...większość była powołana do służby, nieliczni zasługiwali na bycie zawodowymTo jest konkretna odpowiedź . Nie można wybiórczo podawać info.
Jeżeli żołnierz to tylko Zawodowy . Jest to poparte wyrokami sądów .
Zedytowałem swój poprzedni post, aby był konkretny. Bo dla mnie był, ale może dla niektórych taki nie był. Co innego być żołnierzem a co innego być w ZSW.To jest konkretna odpowiedź . Nie można wybiórczo podawać info.
Jeżeli żołnierz to tylko Zawodowy . Jest to poparte wyrokami sądów .
Mój post nawiązywał do postu czwschód i dlatego skupiłem się na służbie wojskowej, którą można rozróżnić w kontekście ustawy emerytalnej na zawodową, albo zasadniczą. Oczywistym jest, że służba funkcjonariusza w formacjach wymienionych w odpowiednim artykule ustawie powoduje uprawnienie do ustalenia emerytury w oparciu o art. 15, przy czym ustawa nie rozróżnia, czy była to służba przygotowawcza, kandydacka, stała, etc.Art.15 dotyczy wszystkich nas, którzy służyli zawodowo przed 1999 r. w jakichkolwiek formacjach mundurowych czy jako żołnierz czy funkcjonariusz wymienionej w ustawie formacji, nie tylko policjantów
Kolega był w SG jako ZSW i ma emkę z art. 15.Mój post nawiązywał do postu czwschód i dlatego skupiłem się na służbie wojskowej, którą można rozróżnić w kontekście ustawy emerytalnej na zawodową, albo zasadniczą. Oczywistym jest, że służba funkcjonariusza w formacjach wymienionych w odpowiednim artykule ustawie powoduje uprawnienie do ustalenia emerytury w oparciu o art. 15, przy czym ustawa nie rozróżnia, czy była to służba przygotowawcza, kandydacka, stała, etc.
...................Kolega był w SG jako ZSW i ma emkę z art. 15.
Panie Sławku , chcę zwrócić uwagę na wymóg 25 lat służby , by móc doliczyć lata przepracowane w cywilu . Rząd zamierza wprowadzić minimum 15 lat składkowych , by mieć możliwość pobierania emerytury z ZUS . Są celnicy , którzy przeszli na niewielką emeryturę mundurową po 17 latach służby a przed rokiem 1999 przepracowali niecałe 15 lat - teraz z różnych różnych względów nie mogą dopracować do tych 15 lat i nie otrzymają emerytury z ZUS a przez wymóg 25 lat służby nie doliczą ich do emerytury mundurowej i lata z cywila przepadną ! Czy nie należałoby walczyć o zmianę z 25 lat na 15 ?!Ja teraz zrozumiałem dlaczego ludzie pracują na czarno . Sam teraz jestem tak zmuszony
kierownikowac , bo w przeciwnym razie zabiorą mi 25% emki plus jeszcze drugie
ubezpieczenie . Kto takie przepisy konstruuje ? Bezmózgi czy kto .
Podobnie jak z tym 15a . Chcą coś podpisać , ale żeby nikt z tego nie
skorzystał przez najbliższe kilka lat . Jeżeli to jest zakończenie porozumienia
z 2018roku to wiek powinien być zachowany powyżej 15lat służby .
JESZCZE NASUWA SIĘ PYTANIE CZY TAKA ZMIANA W SPOSOBIE NALICZANIA
EMERYTURY JEST NA PLUS DLA PAŃSTWA CZY MINUS ? BO PRZECIEŻ ZABIERAJĄ
OFE I DRUGIE EMERYTURY NIE OBCIĄŻAJĄC ZUS .
Jak ma być zrównanie, to trzeba walczyć. Zresztą podpięte powyżej pisma dobitnie o tym świadczą czym jest zrównanie praw i na dodatek w obrębie jednej ustawy.Panie Sławku , chcę zwrócić uwagę na wymóg 25 lat służby , by móc doliczyć lata przepracowane w cywilu . Rząd zamierza wprowadzić minimum 15 lat składkowych , by mieć możliwość pobierania emerytury z ZUS . Są celnicy , którzy przeszli na niewielką emeryturę mundurową po 17 latach służby a przed rokiem 1999 przepracowali niecałe 15 lat - teraz z różnych różnych względów nie mogą dopracować do tych 15 lat i nie otrzymają emerytury z ZUS a przez wymóg 25 lat służby nie doliczą ich do emerytury mundurowej i lata z cywila przepadną ! Czy nie należałoby walczyć o zmianę z 25 lat na 15 ?!
A te 25 służby będą liczyć pewnie od 1999 roku.Panie Sławku , chcę zwrócić uwagę na wymóg 25 lat służby , by móc doliczyć lata przepracowane w cywilu . Rząd zamierza wprowadzić minimum 15 lat składkowych , by mieć możliwość pobierania emerytury z ZUS . Są celnicy , którzy przeszli na niewielką emeryturę mundurową po 17 latach służby a przed rokiem 1999 przepracowali niecałe 15 lat - teraz z różnych różnych względów nie mogą dopracować do tych 15 lat i nie otrzymają emerytury z ZUS a przez wymóg 25 lat służby nie doliczą ich do emerytury mundurowej i lata z cywila przepadną ! Czy nie należałoby walczyć o zmianę z 25 lat na 15 ?!
Proszę o szczegóły, nie zdążylem przeczytać uwag do projektu. Gdzie te 15 lat składkowych, którego art. dotyczą? 15a czy 15aa?.. . Rząd zamierza wprowadzić minimum 15 lat składkowych , by mieć możliwość pobierania emerytury z ZUS ...
Nie w tej ustawie. @Artur2403 chodziło o ewntualną nowelizację ustawy o o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.Proszę o szczegóły, nie zdążylem przeczytać uwag do projektu. Gdzie te 15 lat składkowych, którego art. dotyczą? 15a czy 15aa?
Z czego wynika ewentualna nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS w tym zakresie? Chodzi mi o źródło tej informacji. Ja nic nie słyszałem. Pierwsze czytam na forum w poście @Artur2403Nie w tej ustawie. @Artur2403 chodziło o ewntualną nowelizację ustawy o o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - celnik będący na emeryturze z ZER art.15 a , niemający 15 lat składkowych ( prócz służby ) nie otrzyma drugiej z ZUS .Proszę o szczegóły, nie zdążylem przeczytać uwag do projektu. Gdzie te 15 lat składkowych, którego art. dotyczą? 15a czy 15aa?
@Artur2403 oto jest pytanie? To być może w przyszłości, bo według aktualnie obowiązujących przepisów mamy prawo do dwóch emerytur, a ta cząstkowa z ZUS nie jest obwarowana limitem lat składkowych. Mało tego potwierdza to projekt nowelizacji UD183. Zatem skąd ta wiedza Arturze?Z czego wynika ewentualna nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS w tym zakresie? Chodzi mi o źródło tej informacji. Ja nic nie słyszałem. Pierwsze czytam na forum w poście @Artur2403
Tak , wiem ale kto nie będzie miał 15 lat oprócz służby nie otrzyma drugiej zusowskiej emerytury.Nie w tej ustawie. @Artur2403 chodziło o ewntualną nowelizację ustawy o o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Spokojnie kolego , wprawdzie jak czytałem są plany wprowadzenia minimum jakiegoś okresu składkowego / mówi się o 10 lub 15 latach / by mieć możliwość pobierania jakiejkolwiek emerytury , ale mówi się też o tym że jeżeli ktoś nie będzie miał tego minimum to jego składki w ZUS-ie zostaną mu jednorazowo wypłacone / czyli w naszym przypadku kapitał początkowy+ 9 miesięcy z roku 1999 /. Osobiście uważam to ciekawą propozycję gdyż np. w moim przypadku / mam 11 lat składkowych przed 1999r./ mój zwaloryzowany kapitał początkowy wynosi obecnie 394 000zł + składki za 9 miesięcy 1999r.Wprawdzie mój kapitał początkowy zostanie ponownie przeliczony i pomniejszony o 2 lata zasadniczej służby wojskowej / okres ZSW mam wliczony do emerytury mundurowej / to i tak będzie wysoki.Więc niech mi wypłacą jednorazowo mój kapitał początkowy+ składki za 9 miesięcy 1999r. i wtedy ich drugą ZUS-owską emeryturę mam w d..pie!!!!Panie Sławku , chcę zwrócić uwagę na wymóg 25 lat służby , by móc doliczyć lata przepracowane w cywilu . Rząd zamierza wprowadzić minimum 15 lat składkowych , by mieć możliwość pobierania emerytury z ZUS . Są celnicy , którzy przeszli na niewielką emeryturę mundurową po 17 latach służby a przed rokiem 1999 przepracowali niecałe 15 lat - teraz z różnych różnych względów nie mogą dopracować do tych 15 lat i nie otrzymają emerytury z ZUS a przez wymóg 25 lat służby nie doliczą ich do emerytury mundurowej i lata z cywila przepadną ! Czy nie należałoby walczyć o zmianę z 25 lat na 15 ?!