• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Ja mam pytanie w temacie Waloryzacji.
Czy ktoś dostał decyzję z ZER na nowych zasadach? tj po wyrokach Sądu Apelacyjnego z uwzględnieniem waloryzacji 2018 i 2019 ?
Temat jest gorący i działamy w sprawie. Wsparł nas kolega z forum a całość sprawy prowadzi u mnie "Kolo" o nadanym kryptonimie Mózg Operacji :)
 
Niestety nie ma nowych zasad, dla ZER-u, czego można było się spodziewać to tylko wyroki w indywidualnych sprawach.
 
@Basic, po lekturze wywiadu którego udzielił minister Wąsik zaczynam być prawie pewien, że nie odstąpią od 25 lat i wszystkie lata będą liczyć po 1,3. Inną sprawą jest, czy nasze kierownictwo KAS coś w tym temacie zechce zrobić.
Szefostwo KAS nawet nie próbuje tworzyć pozorów, ze chce coś zrobić dla swoich funkcjonariuszy, to już jest norma. Inna sprawa, że art 15aa w proponowanej formie większości celników nic nie da. Ci co już sa na emeryturze jeśli nie maja stażu z innych służb lub wojska nie spełnią warunku 25 lat służby. Najstarsi, którzy już pobierają również świadczenie z ZUS być może nie będą mogli tego odkręcić (być może się mylę). Umiemy też liczyć i sporej grupie po prostu bardziej będzie się opłacało pobierać 2 emerytury. Powinniśmy jednak mieć wybór, tak jak inni. Każdy jest w innej sytuacji w zależności od stażu przed 1999 czy planów zawodowych po przejściu na emeryturę. Jest sporo niuansów, takich jak rekompensata za prace w szczególnym charakterze itp. Pominięcie nas w art 15 aa byłoby kolejna dyskryminacją.
Chyba nie chcą już zatrzymywać starej kadry, uproszczone nabory się rozkręcają będzie miał kto nas zastąpić. Ilość będzie się zgadzała, o przekazywaniu wiedzy i doświadczenia w MF nie myślą.
Brak podwyżek i zapowiedziana na następny rok waloryzacja emerytur jesienią zachęci kolejna fale do odejścia
 
Ja mam pytanie w temacie Waloryzacji.
Czy ktoś dostał decyzję z ZER na nowych zasadach? tj po wyrokach Sądu Apelacyjnego z uwzględnieniem waloryzacji 2018 i 2019 ?
Temat jest gorący i działamy w sprawie. Wsparł nas kolega z forum a całość sprawy prowadzi u mnie "Kolo" o nadanym kryptonimie Mózg Operacji :)
 

Maciej Wąsik dla InfoSecurity24.pl o nowej ustawie modernizacyjnej: pieniędzy planujemy nie mniej niż w poprzedniej​

6 maja 2021, 09:28 (fragment)

MSWiA przygotowało projekt dot. zmian w art. 15a, a dokładniej rzecz ujmując dodający do ustawy art. 15aa. Wiele uwag do propozycji zgłosili związkowcy. Czy udało wam się osiągnąć kompromis?
Jesteśmy jeszcze przed tym etapem. Chcemy w maju spotkać się ze związkami i usiąść do twardych negocjacji. Ten projekt, o którym pan mówi, stworzyliśmy na prośbę związków zawodowych, które dążyły do rozwiązania tego problemu. Przedstawiliśmy nasz pomysł, który musi się mieścić w ramach pieniędzy jakimi dysponujemy.

Różne związki, na różnych etapach, różnie oceniały ten projekt. Widać na forum publicznym zawsze ta ocena musi być surowsza, niż ta wyrażana w kuluarach. Uzgodniliśmy sobie kiedyś ze związkami zawodowymi jedno, że mamy wspólny cel – dobro formacji i ludzi w nich pracujących. Nie ma tutaj żadnej chęci oszczędzania, tak żeby policja za 5 lat kosztowała nas dużo mniej. Tak jak już powiedziałem, bezpieczeństwo na całym świecie jest drogie. Musimy się do tego przyzwyczaić i musimy te pieniądze na bezpieczeństwo łożyć, bo to się po prostu opłaca.

Wrócę jednak do mojego pytania. Mówił Pan, że MSWiA przygotowało propozycję, ta jednak nie zakłada wykreślenia art. 15a, o co postulowali funkcjonariusze.

Ten postulat nie był taki. Od początku rozmawialiśmy o tym, że trzeba stworzyć rozwiązania dla tych ludzi, którym obiecano, że do stażu będzie wliczała im się praca z "cywila", a później odebrano im ten przywilej. I projekt zakłada, że ten staż będzie wliczany, warunkiem jest jedynie osiągnięcie 25 lat służby. Oczywiście praca w sektorze cywilnym nie powinna być tak samo zaliczana do emerytury jak służba, dlatego zaproponowaliśmy wskaźnik 1,3 proc., a nie 2,6 proc., który dotyczy lat służby w mundurze. Poza tym, nie chcemy też, żeby ludzie brali dwie emerytury. Przedstawiliśmy racjonalne rozwiązania. Możliwe, że są jeszcze jakieś lepsze niż te, które zaproponowaliśmy. Czekamy na spotkanie i rozpoczęcie prac. Te rozmowy nie będą łatwe, ale jestem pozytywnie nastawiony. Możemy się różnić, ale szanujemy się, pracujemy i rozmawiamy.

Cały artykuł:
https://www.infosecurity24.pl/macie...eniedzy-planujemy-nie-mniej-niz-w-poprzedniej
z tego wynika, że nie jesteśmy brani pod uwagę.
 
Czyli jak zwykle. Prawda taka, że gdybyśmy chcieli, to mielibyśmy wszystko o co walczymy. Jest nas 5000, większość funków. Wystarczy zapowiedzieć akcje, przechodzenia w stan spoczynku z dniem 01.01.2022, i rozmawiać z mf, z pozycji mocy.
 
Czyli jak zwykle. Prawda taka, że gdybyśmy chcieli, to mielibyśmy wszystko o co walczymy. Jest nas 5000, większość funków. Wystarczy zapowiedzieć akcje, przechodzenia w stan spoczynku z dniem 01.01.2022, i rozmawiać z mf, z pozycji mocy.
MF nie rozmawia...z założenia i dla zasady. Czasami ( i nie z racji świąt) coś podpisze w ramach oszczędności lub ofiarnościo_O
 
@stefan 123, dzięki za info. Jeżeli ktoś jeszcze wierzy SKAS, że chce załatwić pozytywnie postulaty środowiska w zakresie naszych emek to niech ten dokument przeczyta jeszcze raz. Panie przewodniczący myślę że odpowiedź SKAS jasno wskazuje, że jest głucha na głosy środowiska.Czy dalej będziemy uważać, że warto rozmawiać, negocjować. Zadam pytanie,z kim? I co?
 
@stefan 123, dzięki za info. Jeżeli ktoś jeszcze wierzy SKAS, że chce załatwić pozytywnie postulaty środowiska w zakresie naszych emek to niech ten dokument przeczyta jeszcze raz. Panie przewodniczący myślę że odpowiedź SKAS jasno wskazuje, że jest głucha na głosy środowiska.Czy dalej będziemy uważać, że warto rozmawiać, negocjować. Zadam pytanie, z kim? I co?
:confused:
Przykro mi ale nie sądzę, byś otrzymał odpowiedź ...
 
Według odpowiedzi SKAS przepisy są spójne, ale według mnie nie praktyczne.
Co ma zrobić funk przyjęty np. w 2009, rozmundurowany w 2017, umundurowany w 2020, który zechce skorzystać z emki w 2028 roku. Spełni wszystkie warunki: 15 lat stażu, 5 lat w SCS. Jak przeliczyć mu 10 KOLEJNYCH lat ?
 
Według odpowiedzi SKAS przepisy są spójne, ale według mnie nie praktyczne.
Co ma zrobić funk przyjęty np. w 2009, rozmundurowany w 2017, umundurowany w 2020, który zechce skorzystać z emki w 2028 roku. Spełni wszystkie warunki: 15 lat stażu, 5 lat w SCS. Jak przeliczyć mu 10 KOLEJNYCH lat ?
Zamiar jest oczywisty - nie zachęcać do powrotu ...:cool:
 
Według odpowiedzi SKAS przepisy są spójne, ale według mnie nie praktyczne.
Co ma zrobić funk przyjęty np. w 2009, rozmundurowany w 2017, umundurowany w 2020, który zechce skorzystać z emki w 2028 roku. Spełni wszystkie warunki: 15 lat stażu, 5 lat w SCS. Jak przeliczyć mu 10 KOLEJNYCH lat ?
ja bym raczej zauważył że mf raczył nie zauważyć warunku koniecznego do zastosowania proponowanego rozwiązania. A mianowicie, czasowego pozostawania poza służbą, co zapewne się w normalnych warunkach prawktycznie nie zdaża, a u nas zdażyo się w praktycznie wyjątkowych warunkach ucywilnienia i po jakimś czasie przywróceniu dp służby. Ale MF owi wygodnie czasami jest czegoś nie zauwayż, na cos nie zdaży lub na coś nie mieć wpływu.
 
To jest Perfect "Bla, bla, bla..."
Refren:
... " Ucieka od bla, bla, bla
Bla, bla, bla
Bla, bla, bla
Blaaaa, dość już tego ma..."
I jeszcze:
.. "Ktoś powie bla, bla, bla
Bla, bla, bla
Bla, bla, bla
Blaaaa, a w tym sensu brak..." 😉😉😉
 
Back
Do góry