• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Takie pytanie mam... Jako, że ma nie być żadnych premii i nagród w 2021 r. (w tym być może też 13-tki w 2022 r.) to czy mimo przepracowania kolejnego roku i nabycia w związku z tym kolejnych 2,6% które podniesie nam wskaźnik wymiaru emerytury to może się okazać, że nasza emerytura może nie wzrosnąć bo będzie liczona od niższej (o kwotę 13-tki) kwoty przeciętnego uposażenia w naszej formacji? Jeśli 13-tka wlicza się jako dodatek o charakterze stałym do wyliczenia przyszłej emerytury to jej brak spowoduje zmniejszenie średniej pensji o około 1/13 czyli niecałe 8%. Waloryzacja emerytur, która będzie w okolicach 4% dodatkowo zniechęca do przepracowania kolejnego roku w naszej firmie. Poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie.
Sam brak 13-stki w 2022 nie wpłynie na wysokość wyliczonej emerytury w latach 2022 , 2023 gdyż jej wysokość jest uzależniona m.in od współczynnika średnich zarobków w okresie 10-ciu kolejnych lat / jak do tej pory najwyższe współczynniki były w latach poprzednich coś koło 2007-2018 ; z tych lat ludzie przeważnie wybierali sobie 10 kolejnych lat /. Problem braku 13-stki w 2022 roku i ewentualnie w kolejnych latach jest bardziej poważny.Otóż jej brak może spowodować że RM wyda rozporządzenie o "Wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie w SCS w roku....." , gdzie ta wielokrotność może być dużo niższa niż obecna 3,65. I wtedy wyliczone emerytury będą o kilka lub kilkanaście procent niższe.Oni na pewno intensywnie pracują nad tym żebyśmy nie mieli za dobrze.
 
Sam brak 13-stki w 2022 nie wpłynie na wysokość wyliczonej emerytury w latach 2022 , 2023 gdyż jej wysokość jest uzależniona m.in od współczynnika średnich zarobków w okresie 10-ciu kolejnych lat / jak do tej pory najwyższe współczynniki były w latach poprzednich coś koło 2007-2018 ; z tych lat ludzie przeważnie wybierali sobie 10 kolejnych lat /. Problem braku 13-stki w 2022 roku i ewentualnie w kolejnych latach jest bardziej poważny.Otóż jej brak może spowodować że RM wyda rozporządzenie o "Wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie w SCS w roku....." , gdzie ta wielokrotność może być dużo niższa niż obecna 3,65. I wtedy wyliczone emerytury będą o kilka lub kilkanaście procent niższe.Oni na pewno intensywnie pracują nad tym żebyśmy nie mieli za dobrze.
Jest to opis aktualnej sytuacji, jeżeli jednak zmienią się przepisy emerytalne i em-i będą liczone jak np. w policji, to oczywiście w plecy z wysokością e-ry że chej. Wtedy aby mieć emkę taką jak dziś przy 60prc mniej więcej, trzeba będzie mieć wypracowane 75prc. Czyli w przyp. Większości byłych FSC jeszcze jakieś 5 lat slużby.
 
Jest to opis aktualnej sytuacji, jeżeli jednak zmienią się przepisy emerytalne i em-i będą liczone jak np. w policji, to oczywiście w plecy z wysokością e-ry że chej. Wtedy aby mieć emkę taką jak dziś przy 60prc mniej więcej, trzeba będzie mieć wypracowane 75prc. Czyli w przyp. Większości byłych FSC jeszcze jakieś 5 lat slużby.
Gdyby sposób naliczania emki w Policji był idealny to my mielibyśmy taki również od początku. Niestety tamten sposób jest nie najlepszy. Temat był już poruszany na tej stronie.
 
Sam brak 13-stki w 2022 nie wpłynie na wysokość wyliczonej emerytury w latach 2022 , 2023 gdyż jej wysokość jest uzależniona m.in od współczynnika średnich zarobków w okresie 10-ciu kolejnych lat / jak do tej pory najwyższe współczynniki były w latach poprzednich coś koło 2007-2018 ; z tych lat ludzie przeważnie wybierali sobie 10 kolejnych lat /. Problem braku 13-stki w 2022 roku i ewentualnie w kolejnych latach jest bardziej poważny.Otóż jej brak może spowodować że RM wyda rozporządzenie o "Wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie w SCS w roku....." , gdzie ta wielokrotność może być dużo niższa niż obecna 3,65. I wtedy wyliczone emerytury będą o kilka lub kilkanaście procent niższe.Oni na pewno intensywnie pracują nad tym żebyśmy nie mieli za dobrze.
Dlaczego oswajacie ludzi z myślą o braku 13 w 2022r. Gdzie o tym napisano ? W wydanych przepisach jest mowa nie o zabraniu 13 a o jej niepodwyzszaniu z uwagi na brak podwyżek w 2021 r .
 
To poniżej to tak w przy okazji rozważań dot. zmian w u.o.z.e, a konkretniej art. 15a. Od pomysłu do realizacji w tym wypadku krótka droga. Nie tyle groszowe, co poniżej minimalnej, a tak ta druga emerytura ZUS może u wielu z Nas wyglądać. Na dziś jest możliwe pobieranie obu emerytur ale jak długo i czy prawo nie zadziała wstecz???
 
To poniżej to tak w przy okazji rozważań dot. zmian w u.o.z.e, a konkretniej art. 15a. Od pomysłu do realizacji w tym wypadku krótka droga. Nie tyle groszowe, co poniżej minimalnej, a tak ta druga emerytura ZUS może u wielu z Nas wyglądać. Na dziś jest możliwe pobieranie obu emerytur ale jak długo i czy prawo nie zadziała wstecz???
Przeczytałem ten artykuł na temat likwidacji groszowych emerytur i uważam że jest tam jedna ciekawa rzecz.Otóż jak wypowiadają się eksperci finansowi składki emerytalne nie mogą przepaść i w sytuacji gdy ktoś nie załapie się na minimalną emeryturę / bo ma tylko kilka lub kilkanaście lat składkowych / to jego składki emerytalne w ZUS-ie powinny być mu zwrócone jak osiągnie powszechny wiek emerytalny.Wcale mnie ten pomysł nie martwi , gdyż przed 15.09.1999r / data która liczy się do emerytury z ZER-u / miałem 11 lat składkowych i obecnie mój kapitał początkowy wynosi 373 189,00zł.Więc kiedy osiągnę 65 lat życia niech mi zwrócą mój kapitał początkowy + składki emerytalne za pierwsze 8 miesięcy 1999 roku / oczywiście wszystko odpowiednio zwaloryzowane / , a wtedy ich drugą emeryturę zusowską będę miał w DUPIE!!!
Obawiam się tylko że ta banda tak wykombinuje żeby te składki z których nie można wyliczyć minimalnej emerytury przepadły na rzecz Skarbu Państwa - i właśnie do tego nie możemy dopuścić!!!
 
Przeczytałem ten artykuł na temat likwidacji groszowych emerytur i uważam że jest tam jedna ciekawa rzecz.Otóż jak wypowiadają się eksperci finansowi składki emerytalne nie mogą przepaść i w sytuacji gdy ktoś nie załapie się na minimalną emeryturę / bo ma tylko kilka lub kilkanaście lat składkowych / to jego składki emerytalne w ZUS-ie powinny być mu zwrócone jak osiągnie powszechny wiek emerytalny.Wcale mnie ten pomysł nie martwi , gdyż przed 15.09.1999r / data która liczy się do emerytury z ZER-u / miałem 11 lat składkowych i obecnie mój kapitał początkowy wynosi 373 189,00zł.Więc kiedy osiągnę 65 lat życia niech mi zwrócą mój kapitał początkowy + składki emerytalne za pierwsze 8 miesięcy 1999 roku / oczywiście wszystko odpowiednio zwaloryzowane / , a wtedy ich drugą emeryturę zusowską będę miał w DUPIE!!!
Obawiam się tylko że ta banda tak wykombinuje żeby te składki z których nie można wyliczyć minimalnej emerytury przepadły na rzecz Skarbu Państwa - i właśnie do tego nie możemy dopuścić!!!
Czujemy temat😉, Mam praktycznie tak samo jak Ty 11 lat składkowych i podobny kapitał początkowy i też jestem już od 09.2019 na emeryturze policyjnej. Wielkie dzięki za odzew i trafne spostrzeżenia, które jak najbardziej odnoszą się do art.15a (art.15d) wedle którego naliczają nam celnikom emeryturę policyjną.
 
Przeczytałem ten artykuł na temat likwidacji groszowych emerytur i uważam że jest tam jedna ciekawa rzecz.Otóż jak wypowiadają się eksperci finansowi składki emerytalne nie mogą przepaść i w sytuacji gdy ktoś nie załapie się na minimalną emeryturę / bo ma tylko kilka lub kilkanaście lat składkowych / to jego składki emerytalne w ZUS-ie powinny być mu zwrócone jak osiągnie powszechny wiek emerytalny.Wcale mnie ten pomysł nie martwi , gdyż przed 15.09.1999r / data która liczy się do emerytury z ZER-u / miałem 11 lat składkowych i obecnie mój kapitał początkowy wynosi 373 189,00zł.Więc kiedy osiągnę 65 lat życia niech mi zwrócą mój kapitał początkowy + składki emerytalne za pierwsze 8 miesięcy 1999 roku / oczywiście wszystko odpowiednio zwaloryzowane / , a wtedy ich drugą emeryturę zusowską będę miał w DUPIE!!!
Obawiam się tylko że ta banda tak wykombinuje żeby te składki z których nie można wyliczyć minimalnej emerytury przepadły na rzecz Skarbu Państwa - i właśnie do tego nie możemy dopuścić!!!

Ze wszystkich wpisów wynika jasność tematu . Służby Mundurowe muszą wpłynąć na
dokonanie zmian art. 15 a . Jako młodzi emeryci nie wyobrażamy sobie sytuacji gdy za kilka
kilkanaście lat dotrwamy do powszechnego wieku emerytalnego i zostaniemy oszukani.
Taka sama sytuacja jest z OFE drugi filar. Po Dzisiejszej rozmowie uzyskana informacja mnie poraziła .
Żadnych środków zgromadzonych nie wypłacają , przekazują jedynie do ZUS z chwilą nabycia
prawa do emerytury z powszechnego. Dla służb mundurowych można skorzystać w wieku 55lat z
"suwaka emerytalnego''. Wyjściem z tej patowej sytuacji mogą być zbliżające się zmiany likwidacji
OFE i przekazanie do IKE lub ZUS - bo inaczej środki trafią do budżetu i ich nigdy nie dostaniemy.
 
Na forum skarbowców można poczytać uwagi DIAS-ów do projektu zmian ustawy o KAS. Niektórzy odnieśli się całkiem przyzwoicie do tematu emerytur dla SCS. Są też "poprawne kukiełki", którym (z ramienia związku) wypadałoby zadać kilka niewygodnych pytań.
Koniu a możesz mi napisać który z tych dyrektorów wojewódzkich no może poza jednym który wspomniał, że celnik ma liczoną emkę od 99 a uks będzie miał od 92, odniósł się przyzwoicie do tematu naszej służby przed 15.09.1999r. Bo ja czytając te wypociny jakoś nie znalazłem tam ani jednego, który wspomniałby o służbie celników przed 1999 rokiem. Natomiast wg nich jest bardzo dużą niesprawiedliwością, że pozostałą części pracowników cywilnych uks która przyszła do Służby Celnej okres pracy w cywilu nie jest traktowany jako okres równorzędny. Jak dla mnie jest to jedno wielkie kurestwo. X X X X X kas.
Za chwile dojdzie do takich paradoksów, że cywilna praca w cywilnej firmie będzie zaliczona do służby a nasza służba przed 99 rokiem to h... A co ja przed 15.09.1999 to nie robiłem tego samego co po tej dacie. Uks robił to samo i jemu się należy bo mandaty wypisywał a celnik robił to samo i jemu się nie należy. I żaden z tych dyrektorków tego nie widzi. W d... mam tych ukesów przyjdzie taki do służby i po pół roku on chce być aspirantem bo jemu się należy, a Ty celniku zapieprzaj na aspiranta w świątki, nocki w mrozie , deszczu, upale i może dostaniesz po 25 latach. Jakoś dziwnym trafem nikt z tych dyrektorów nie widzi jakie pole do nadużyć daje możliwość zaliczenia cywilnej pracy ukaesom czy skarbowcom, którzy przeszli do służby jako czasu równorzędnego. Taki uks przyjdzie do służby na jeden dzień bez testów a na drugi napisze kwit na emke, nawet nie zdąży z najlepiej działającego na świecie magazynu mundurowego munduru pobrać i będzie na emce mundurowej. Pierwszy raz jak czytałem te propozycje zmian to myślałem, że jest to zwykła głupota a teraz myślę, że to wcale nie jest głupota. I tu nie chodzi o zakresy czynności bo one nie mają żadnego znaczenia, gdyby miały to musieliby uczciwie policzyć nam lata przed 99, tu nie chodzi o stosunek służbowy którego nie mieliśmy przed 99 tak samo jak uks zanim został mianowany nie miał stosunku służbowego albo zanim niezostanie mianowany, ale jemu zostanie zaliczony czas pracy cywilnej a nam nie. No to o co tu może chodzić, wie ktoś?
 
Ostatnia edycja:
Zwróćcie uwagę na propozycję DIAS z Krakowa dotyczacą art 224 ustawy o KAS. Jak nikt nie zareaguje to ...
Te zapędy są już naprawdę niebezpieczne. Autor wykazał się kompletną ignorancją i nieznajomością pragmatyki służb mundurowych. Dlaczego to mnie nie dziwi. Kolejny przykład usilnego równania naszej Służby do uregulowań dotyczacyh pracowników cywilnych.
 
Koniu a możesz mi napisać który z tych dyrektorów wojewódzkich no może poza jednym który wspomniał, że celnik ma liczoną emkę od 99 a uks będzie miał od 92, odniósł się przyzwoicie do tematu naszej służby przed 15.09.1999r. ...
Teraz już wiem, skąd nieporozumienie. Wyjaśniam ci to na priv.
 
Zwróćcie uwagę na propozycję DIAS z Krakowa dotyczacą art 224 ustawy o KAS. Jak nikt nie zareaguje to ...
Te zapędy są już naprawdę niebezpieczne. Autor wykazał się kompletną ignorancją i nieznajomością pragmatyki służb mundurowych. Dlaczego to mnie nie dziwi. Kolejny przykład usilnego równania naszej Służby do uregulowań dotyczacyh pracowników cywilnych.
A to psy ogrodnika. Nieprzyzwoite słowa cisną się na usta. Mam nadzieję, że ktoś od nas tych pomysłów pilnuje.
 
Czy ktoś z emerytów otrzymał już dopłatę do wypoczynku za 2020 rok ?

tutaj chyba jest jakiś błąd . /2021 powinno być napisane/. Funkcjonariusz w Służbie nabywa prawo do urlopu
od 01.01 i dlatego powinny być zlozone wnioski o swiadczenie urlopowe.
Wypłata odbywa się po zakonczeniu kwartału. Teoretycznie w kwietniu powinno coś wpaść.
SPROSTOWANIE : emerytowany funkcjonariusz , faktycznie można otrzymać doplate do kosztów wypoczynku dodatkowe świadczenia są utrzymywane w tajemnicy . Kto złoży wniosek , to może i otrzyma
jakąś pomoc .
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry