• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Zgodnie z ustawą z 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej pełniłeś służbę na podstawie art.94 pkt.2 Dotychczasowe okresy zatrudnienia w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy.
Dlatego okres ten powinien być uwzględniony podczas obliczania emerytury, a niestety nie jest.
 
Zgodnie z ustawą z 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej pełniłeś służbę na podstawie art.94 pkt.2 Dotychczasowe okresy zatrudnienia w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy.
Dlatego okres ten powinien być uwzględniony podczas obliczania emerytury, a niestety nie jest.
Traktowane, ale wtedy był to stosunek pracy. Stefan pytał o pełnienie służby przed 1999 r.
 
Mimo wszystko przed 1999 na granicach pełniło sie służbę, nawet istniało coś takiego jak" książka służby" poprzez którą kierownik przyjmował i przekazywał po służbie zmianę, kto pracował na granicy powinien to pamietać. Ale to tylko tak dla przypomnienia.
 
Mimo wszystko przed 1999 na granicach pełniło sie służbę, nawet istniało coś takiego jak" książka służby" poprzez którą kierownik przyjmował i przekazywał po służbie zmianę, kto pracował na granicy powinien to pamietać. Ale to tylko tak dla przypomnienia.
Ja tylko odpowiadam na pytanie Stefana. Cały czas chodzi mi o to, że wtedy pracowaliśmy w ramach stosunku pracy. Inna rzecz że odbywało się to na zmiany. Jak nazywał się dzienniczek nie ma znaczenia.
Kolejarze pełnili swoją służbę z najwyższym oddaniem, dając wielokrotne dowody patriotyzmu, profesjonalizmu i odpowiedzialności – list marszałka Sejmu. ITD pełni służbę.
Jak widać wiele formacji zawodowych "pełni służbę".
 
To była taka praca na zmiany, że mając 2 zmianę w OC wewn. do 22 wielokrotnie kończyłem o 1 lub 2 w nocy.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Ja pie...lę, czy tak ciężko zrozumieć prostą odpowiedź na proste pytanie. Teraz każdy będzie pisał że czasami zostawał po godzinach. Czasy od 7 do 15 dawno się skończyły. Wielu pracuje po godzinach i zostaje dłużej jak jest taka potrzeba. Mnie chodziło o prostą odpowiedź na jakiej zasadzie nawiązano pracę. Ze nie był to stosunek służbowy. I nie piszcie proszę że podczas pracy bzykaliście sie i to jednak był stosunek służbowy. :)
 
Rozumiem różnicę, jednak wielu boli to, że strażakom zaliczono wcześniejsze lata do służby, natomiast nam zapisy z ustawy z 99 wywalono do kosza, kiedy dyspozycyjność, obostrzenia wtedy pracy po nawet kilkadziesiąt nadgodzin co miesiąc (a to nie była granica) za friko przed i po ustawie były takie same. Jak też ludzie z dnia na dzień byli przenoszeni po kilkadziesiąt kilometrów bez pytania o zdanie.
Nasz problem to MF, który nigdy nie był naszym sprzymierzeńcem i nie dbał o ludzi. Teraz na to nakładają się jeszcze rządy cywili, kiedy każda IAS to osobne księstwo z udzielnym władcą.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
No to ci odpowiem z własnego doświadczenia i z własnej wiedzy:
1. Ja przed 15.09.1999 r. nie pełniłem służby tylko pracowałem w administracji celnej. Jeżeli ty w tym okresie pełniłeś służbę jako celnik to podziel się ze wszystkimi na jakiej podstawie.
2. Pracownicy z dawnego UKS nie mieli mianowań bo w kontroli skarbowej nie było aktów mianowań. Były w służbie cywilnej i są mianowania na urzędnika służby cywilnej, więc może jednak niektórzy mieli :)
3. Osobiście znam 3 celników siłowo ucywilnionych, którzy złożyli wnioski o emki i wypieli się na powrót do munduru. Wolą pobierać emki i pracować jako cywile, więc sprawa bardzo indywidualna.
Co za bzdura ! jak chcesz to załatwię Tobie skan mianowań wystawianych przez Dyr.UKS (na kredowym papierze wypisane dużymi literami AKT MIANOWANIA" , jak coś piszesz to rozeznaj dokładnie temat. Młodzi nie pamiętają, bo później faktycznie - nie było mianowań !
 
pracuję z koleżanką z UKS umundurowaną i wiem, że po roku od przyjęcia do pracy została mianowana na komisarza, jak inni jej koledzy i koleżanki w pracy !!! Później zatrudniano bez mianowania.
Agata co Ty za głupoty wypisujesz jak można po roku służby zostać komisarzem.
Co za bzdura ! jak chcesz to załatwię Tobie skan mianowań wystawianych przez Dyr.UKS (na kredowym papierze wypisane dużymi literami AKT MIANOWANIA" , jak coś piszesz to rozeznaj dokładnie temat. Młodzi nie pamiętają, bo później faktycznie - nie było mianowań !
Agata czy Ty naprawdę nie odróżniasz dwóch systemów, co ma mianowanie to które dostała twoja koleżanka wspólnego z mianowaniem do służby stałej które dostawali celnicy. Czy ta koleżanka też dostała akt mianowania do służby? Weź zrób skan i porównaj oba te mianowania o ile w ogóle dostałaś mianowanie do służby, bo czasem jak czytam to co piszesz mam duże wątpliwości czy Ty na pewno jesteś celnikiem.
Nie wiem na jakiej podstawie pracowali ukaesowcy czy było to mianowanie czy nie ale wiem, że pracowali na umowie o prace a nie pełnili służby na podstawie mianowania.
Pisząc wcześniej chciałem tylko zwrócić uwagę, że petycja która ma dzisiaj być rozpatrywana dotyczy pracy ukaesowców, którzy potem przyszli do Służby Celnej, a rozpatrywany okres nie dotyczy ich służby tylko okresu pracy w uks, czyli pracy cywilnej, podobnie jak okres pracy celnika przed 15.09.1999 r. Tyle tylko, że autor petycji pisał tylko o ukaesowcach a nie o pracy celników przed 15.09.1999r. Czy uważacie, że jest to normalne?
 
Agata co Ty za głupoty wypisujesz jak można po roku służby zostać komisarzem.

Agata czy Ty naprawdę nie odróżniasz dwóch systemów, co ma mianowanie to które dostała twoja koleżanka wspólnego z mianowaniem do służby stałej które dostawali celnicy. Czy ta koleżanka też dostała akt mianowania do służby? Weź zrób skan i porównaj oba te mianowania o ile w ogóle dostałaś mianowanie do służby, bo czasem jak czytam to co piszesz mam duże wątpliwości czy Ty na pewno jesteś celnikiem.
Nie wiem na jakiej podstawie pracowali ukaesowcy czy było to mianowanie czy nie ale wiem, że pracowali na umowie o prace a nie pełnili służby na podstawie mianowania.
Pisząc wcześniej chciałem tylko zwrócić uwagę, że petycja która ma dzisiaj być rozpatrywana dotyczy pracy ukaesowców, którzy potem przyszli do Służby Celnej, a rozpatrywany okres nie dotyczy ich służby tylko okresu pracy w uks, czyli pracy cywilnej, podobnie jak okres pracy celnika przed 15.09.1999 r. Tyle tylko, że autor petycji pisał tylko o ukaesowcach a nie o pracy celników przed 15.09.1999r. Czy uważacie, że jest to normalne?
można, można popatrz na stopnie i awanse u nas - oficerowie po roku lub w rok - od zera !!!
 
Ja pie...lę, czy tak ciężko zrozumieć prostą odpowiedź na proste pytanie. Teraz każdy będzie pisał że czasami zostawał po godzinach. Czasy od 7 do 15 dawno się skończyły. Wielu pracuje po godzinach i zostaje dłużej jak jest taka potrzeba. Mnie chodziło o prostą odpowiedź na jakiej zasadzie nawiązano pracę. Ze nie był to stosunek służbowy. I nie piszcie proszę że podczas pracy bzykaliście sie i to jednak był stosunek służbowy. :)
Niestety. Przyzwyczaj się, że tak najczęściej przebiega tutaj dyskusja.
 
Jako pracownik administracji celnej po 3 letniej służbie przygotowawczej otrzymałem akt mianowania od P,Dyrektora UC Terespol /car wschodu/,w roku 1994,Dlaczego tych lat od 02.10.1991. nie chcą Nam zaliczyć jako służbę , przecież wykonywałem te same obowiązki służbowe co w roku 1991 i to samo wykonuję obecnie.,pozdrawiam , dziadek.
 
Mam pytanie. Na ile wcześniej należy złożyć wniosek o zwolnienie ze służby? Czy 1 miesiąc jest terminem akceptowanym ?
 
To zależy jak Cię potraktuje dyrektor IAS. Zwolnić Cię że służby może i w dwa tygodnie a może Cię przeczołgać przez 4 miesiące (miesiąc postępowania + trzy miesiące od dnia doręczenia decyzji).

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
To zależy jak Cię potraktuje dyrektor IAS. Zwolnić Cię że służby może i w dwa tygodnie a może Cię przeczołgać przez 4 miesiące (miesiąc postępowania + trzy miesiące od dnia doręczenia decyzji).

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka

OK dzięki za info.
 
Wrócę na moment do sprawy mianowań.
Ważne jest to na kogo było się mianowanym. Czy było to mianowanie do służby czy na urzędnika.
Ja pamiętam jak w pierwszej klasie podstawówki, dyrektor szkoły położył mi na ramieniu wielką tekturową kredkę i powiedział "mianuję Cię pacholęciem klasy pierwszej". Później dał mi dyplom (akt mianowania).
Jak widać na tym przykładzie akty mianowania mogą bardzo się różnić.
 
Czy słuchaliście dziś petycji czytanej na komisji sejmowej o godz, 13.00 w sprawie zaliczenia okresu pracy urzędników uks i inspekcji skarbowej do emerytury mundurowej ???
Pani występująca w imieniu ZZ Celnicy PL przedstawiająca się jako wiceprzewodnicząca ( kto to jest , jeśli wolno spytać, chyba że RODO jak w KRS )
przynajmniej dwa razy minęła się z prawdą, po raz pierwszy gdy mówiła że pracownicy którzy otrzymali mundur w wyniku reformy kas nie wiedzieli że nie będą podlegać pod ustawę emerytalną.
Drugi raz i to jest najbardziej bulwersujące gdy oznajmiła że na mocy ustawy o SC z 1999 r. celnikom zaliczono do emerytury poprzednie lata służby i analogicznie pracownikom uks też lata pracy sprzed 2017 powinny być zaliczone.
Czy ta kobieta wie o czym mówi ????
 
Co za bzdura ! jak chcesz to załatwię Tobie skan mianowań wystawianych przez Dyr.UKS (na kredowym papierze wypisane dużymi literami AKT MIANOWANIA" , jak coś piszesz to rozeznaj dokładnie temat. Młodzi nie pamiętają, bo później faktycznie - nie było mianowań !
Agata, czekam z niecierpliwością na ten skan. Ale mam taką małą prośbę, zapoznaj się z tym co napisał stefan123 w poście nr 13669 i PJS w poście nr 13676. Przeczytaj, pomyśl, zastanów się, jeszcze raz przeczytaj i wtedy coś napisz odnośnie mianowań.
 
Ja tylko odpowiadam na pytanie Stefana. Cały czas chodzi mi o to, że wtedy pracowaliśmy w ramach stosunku pracy. Inna rzecz że odbywało się to na zmiany. Jak nazywał się dzienniczek nie ma znaczenia.
Kolejarze pełnili swoją służbę z najwyższym oddaniem, dając wielokrotne dowody patriotyzmu, profesjonalizmu i odpowiedzialności – list marszałka Sejmu. ITD pełni służbę.
Jak widać wiele formacji zawodowych "pełni służbę".

Służbę pełnią też lekarze , pielęgniarki itd. niejednokrotnie na dyżurze po godzinach !

Niemniej jednak, w naszym przypadku zapisy ustawy o Służbie Celnej są jednoznaczne ! Ponadto przykładowo w środę realizując na granicy zadania byłem pracownikiem , a w momencie wejścia w życie w piątek realizując te same zadania funkcjonariuszem ?

Nasz przypadek nie można przyrównać do kolejarza , itd gdyż to jest obrzydliwa interpretacja ! Ponadto straż pożarna zakładowa i państwowa w ich przypadku liczył się charakter zadań dlatego po reformie wszystkim ten staż zaliczyli !

Ta dyskusja jest bez sensu, gdyż jest to jedynie próba na siłę szukania argumentów , jak zgnoić ludzi ! Bądźcie uczciwi w swoich osądach !
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry