• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Czy jest coś nowego w kwestii uznania lat przed 99 r. na podstawie ustawy o SC? Były odwołania?
Nie ma i nie będzie, wykładnia jest prosta liczą się tylko lata gdy byliśmy w stosunku służbowym a nie cywilno -prawnym i tego nie zmienimy. Jedyną łaskę jaką nam zrobili to te 9 miesięcy od ustawy o Służbie Celnej. Ale jest szansa dla nas w likwidacji 15a, gdyby ten art został zniesiony to większość z nas i tak ma fula, bez żadnej łaski. Policjanci coraz głośniej o tym mówią i to obiecał im rząd do końca tego roku. I nasze związki też powinny zająć się tym tematem. Lepiej walczyć o to co jest realne tym bardziej, że dotyczy to nie tylko Służby Celnej.
 
Nie ma i nie będzie, wykładnia jest prosta liczą się tylko lata gdy byliśmy w stosunku służbowym a nie cywilno -prawnym i tego nie zmienimy. Jedyną łaskę jaką nam zrobili to te 9 miesięcy od ustawy o Służbie Celnej. Ale jest szansa dla nas w likwidacji 15a, gdyby ten art został zniesiony to większość z nas i tak ma fula, bez żadnej łaski. Policjanci coraz głośniej o tym mówią i to obiecał im rząd do końca tego roku. I nasze związki też powinny zająć się tym tematem. Lepiej walczyć o to co jest realne tym bardziej, że dotyczy to nie tylko Służby Celnej.
...czyli mówiąc prosto nie znasz odpowiedzi na moje pytania. Wykładnia wcale nie jest prosta o czym świadczy uzasadnienie wyroku w tej sprawie. Stosunek słuzbowy nie jest niezbędny jak widac na przykladzie strażakow. Zgadzam się z Tobą, że największa szansa jest teraz w zwiazku z likwidacja 15a ale to nadal nie jest pewne więc lepiej nie zaniedbywać innych spraw i prowadzic je równolegle, zwłaszcza, że sobie nie przeszkadzają. A dodatkowo zaliczenie nam lat na podstawie ustawy o SC ma pewne zalety w stosunku do likwidacji 15a, choćby możliwośc uzyskania 2 emerytur.
 
Adam, odpowiedz na twoje pytanie jest proste, nie uznają nam za służbę lat przed 1999 rokiem ze względu na to, że nie mieliśmy stosunku służbowego i banaś to wyraźnie powiedział nawet nie mam cienia nadziei, że tak się stanie.
A dodatkowo zaliczenie nam lat na podstawie ustawy o SC ma pewne zalety w stosunku do likwidacji 15a, choćby możliwośc uzyskania 2 emerytur.
A w jaki sposób jeśli zostaną nam zaliczone lata na podstawie ustawy o SC będziemy mieli możliwość otrzymania 2 emerytur? Jeśli zaliczą nam lata przed 1999 rokiem do służby to nie będziemy podlegać pod art 15a, tylko pod art 15. A tylko art 15a pozwala otrzymać dwie emki. Ja wiem że 15a daje nam możliwość otrzymania fula z ZER i jeszcze z 1000 zł z ZUS, ale to dopiero jak w moim przypadku za 10 lat. A przy usunięciu 15a fula mam już dzisiaj. Więc ja wolę już dzisiaj fula z ZER niż siedzieć w tym syfie jeszcze 10 lat.
 
jak wygląda korelacja czasowa wniosków związanych z emka? Składam oświadczenie o woli rozwiazania stosunku słuzbowego a potem/równoczesnie wniosek o emeryturę? a kiedy wniosek o skierowanie na komisje lekarską? Rownoczesnie? Wczesniej? poproszę o radę osoby, ktore juz to ćwiczyły. Wiem moge sobie znaleźć sam ale może juz ktos to przerabial.
 
to krótko...
składasz wniosek o zwolnienie ze służby. Jeżeli nie wskazujesz daty zwolnienia, zgodnie z ustawą dyrektor wydaje decyzję o zwolnieniu i w niej wskazuje, że stosunek służby ulega rozwiązaniu (a więc jesteś zwolniony) z upływem 3 miesięcy od doręczenia Ci decyzji. Możesz w oświadczeniu podać datę z którą chcesz się zwolnić a dyrektor może Twoją wolę uwzględnić ( przynajmniej do tej pory nie robili z tym problemu ale musisz mieć zgodę przełożonego na zwolnienie z proponowaną przez Ciebie datą). Wniosek o emeryturę możesz złożyć w momencie jak już będziesz miał decyzję o zwolnieniu ale z praktyki najlepiej to zrobić tuż przed dniem zwolnienia bo izba i tak nie wyśle go wcześniej niż w dniu zwolnienia ( z tego co pamiętam mają na to chyba 7 dni). We wniosku o emeryturę jest rubryka o skierowanie na komisję, więc ją wypełniasz.
I to tyle, życzę powodzenia
 
to krótko...
składasz wniosek o zwolnienie ze służby. Jeżeli nie wskazujesz daty zwolnienia, zgodnie z ustawą dyrektor wydaje decyzję o zwolnieniu i w niej wskazuje, że stosunek służby ulega rozwiązaniu (a więc jesteś zwolniony) z upływem 3 miesięcy od doręczenia Ci decyzji. Możesz w oświadczeniu podać datę z którą chcesz się zwolnić a dyrektor może Twoją wolę uwzględnić ( przynajmniej do tej pory nie robili z tym problemu ale musisz mieć zgodę przełożonego na zwolnienie z proponowaną przez Ciebie datą). Wniosek o emeryturę możesz złożyć w momencie jak już będziesz miał decyzję o zwolnieniu ale z praktyki najlepiej to zrobić tuż przed dniem zwolnienia bo izba i tak nie wyśle go wcześniej niż w dniu zwolnienia ( z tego co pamiętam mają na to chyba 7 dni). We wniosku o emeryturę jest rubryka o skierowanie na komisję, więc ją wypełniasz.
I to tyle, życzę powodzenia
Dzięki ale zastanawiam sie czy nie lepiej zacząć od komisji, będę wiedział na czym stoje i ewentualnie mogę się wycofać a jak złożę wypowiedzenie to już nie. A DIAS jak szybko wydaje decyzję, tak z praktyki?
 
"We wniosku o emeryturę jest rubryka o skierowanie na komisję, więc ją wypełniasz."
A co warto załączyć do takiego wniosku. Np.
Załącznik 1 pkt 9: Choroby narządu wzroku wywołane zawodowymi czynnikami fizycznymi i chemicznymi. - Długotrwała służba związana z wykonywaniem czynności wymagających podwyższonej koncentracji wzroku na zminiaturyzowanych elementach lub w warunkach niewystarczającego oświetlenia oraz praca przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych - czy wyniki badań okresowych z których wynika pogorszenie wzroku mogą być tutaj wystarczające?
Załącznik 2 pkt 2:
Choroba reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów -
Długotrwała służba związana z ujemnym działaniem wpływów atmosferycznych oraz z wysiłkiem fizycznym, narażająca stale na urazy mechaniczne - czy w tym przypadku z kolei np. przyznanie urlopu zdrowotnego przez pracodawcę może mieć istotne znaczenie?
Mile widziane także sugestie, wyjaśnienia itp. odnośnie przywołanych załączników do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w Służbie Celno-Skarbowej (Dz.U.2017.2473).
 
Dzięki ale zastanawiam sie czy nie lepiej zacząć od komisji, będę wiedział na czym stoje i ewentualnie mogę się wycofać a jak złożę wypowiedzenie to już nie. A DIAS jak szybko wydaje decyzję, tak z praktyki?

Pamiętaj, że nie każda dolegliwość wiąże się ze służbą a zatem sprawdź czy akurat w Twoim przypadku będzie to miało odwzorowanie.
 
Tak przy okazji ostatnio wprowadzonych zmian, czy nie byłoby zasadnym ponaglenie ZUS-u o uaktualnienie dotychczasowego kalkulatora emerytalnego. Zapowiadany był kalkulator dotyczący emerytury mundurowej, ale myślę, że istotny byłby także zmodyfikowany kalkulator dotyczący drugiej emerytury z ZUS. Tutaj wystarczyłoby wprowadzenie możliwości regulowania zakresu dat, za które odprowadzane były składki do ZUS-u (z możliwością nieuwzględniania okresów uwzględnionych już do emerytury mundurowej tj. od 15.09.1999 r.).
 
Emerytura z ZUS - praktycznie kapitał początkowy dzielony przez średnie dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn.
Komunikat
Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
z dnia 25 marca 2019 r.
w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn
Kapitał może być powiększony w przypadku udokumentowania 15 lat pracy w warunkach szczególnych do 1999 r,. Odliczając składki i podatek + - około 82% netto .
 
Emerytura z ZUS - praktycznie kapitał początkowy dzielony przez średnie dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn.
Komunikat
Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
z dnia 25 marca 2019 r.
w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn
Kapitał może być powiększony w przypadku udokumentowania 15 lat pracy w warunkach szczególnych do 1999 r,. Odliczając składki i podatek + - około 82% netto .
Chyba do 2008r.
 
Emerytura z ZUS - praktycznie kapitał początkowy dzielony przez średnie dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn.
Komunikat
Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
z dnia 25 marca 2019 r.
w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn
Kapitał może być powiększony w przypadku udokumentowania 15 lat pracy w warunkach szczególnych do 1999 r,. Odliczając składki i podatek + - około 82% netto .
Czy jesteś pewny, że tak będzie się to kształtowało za 5, 10, 15 lat ? Ja jestem pewien jednego, że w tym kraju nie można być niczego pewnym.
Mam emeryturę celną i tylko od Najwyższego zależy przez jaki czas będę ją pobierał.
 
Dz.U. 2019 poz. 1635
Dz.U. 2019 poz. 1635
  1. Dziennik Ustaw
  2. 2019
  3. poz. 1635
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw
Tekst ogłoszony:
D20191635.pdf
Status aktu prawnego:
obowiązujący

Data ogłoszenia:
2019-08-28

Data wydania:
2019-07-19

Data wejścia w życie:
2019-09-12

Data obowiązywania:
2019-07-01

Organ wydający:
SEJM
 
Mam nadzieję, że Ci co obiecali spełnią obietnicę i zgłoszą do końca roku do TK powyższą ustawę, której niektóre artykuły łamią prawa konstytucyjne obywateli :)
 
Czy członek korpusu służby cywilnej (wiek 45 lat), który stał się w 2019 r. funkcjonariuszem SCS, będzie miał szansę na emeryturę mundurową? Musiałby wtedy służyć do 70 roku życia, tak? A jeśli nie wytrzyma do 70-tki, to tylko emka cywilna?
 
Czy członek korpusu służby cywilnej (wiek 45 lat), który stał się w 2019 r. funkcjonariuszem SCS, będzie miał szansę na emeryturę mundurową? Musiałby wtedy służyć do 70 roku życia, tak? A jeśli nie wytrzyma do 70-tki, to tylko emka cywilna?

Na dzień dzisiejszy tylko emka cywilna, jeśli nie wysłużysz 25 lat to DIAS ma obowiązek uzupełnić składki do ZUS za lata służby i wieku 65 lat przejdziesz na emeryturę.
 
Back
Do góry