• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Rozumiem że wszyscy którzy mają kłopot latami leżeli w izbowych klimatyzowanych przechowalniach jako "oszlifowane diamenty". Może tak jak w sg było ROK SŁUŻBY NA GRANICY ZA 1.5 spa? Czekamy na postulaty związku w tej sprawie.
a krawężnikom w policji liczą 1.5? To już prędzej realizacji.
 
a dlaczego st. eksp ma chcieć z ostatniej. Znam pewnego naczelnika urzędu co już kilka lat nie jest naczelnikiem. Akurat tej osobie w tych okolicznościach pewnie pasuje z wybranych lat bo ostatnia pensja będzie zapewne mocno poniżej a przecież nie liczą z pensji ale w/g wskaźników, więc tym bardziej. St. eksp czy eksp zapene oba układy pasują a w szczególności ten 10 letni bo są mniej narażeni na jakieś nagłe zmiany, no chyba że znajomi królika.


Dokładnie

Petroniusz rozpędził się i zakłamuje rzczywistość mnożąc posty jeden po drugim

Ci,którzy zyskali na wartościowaniu, mieli tłuste lata grubo powyżej średniej w sc, a wtedy rzesze ludków obdarowanych ochłapem jako mł spece i spece, mieli dużo poniżej średniej w sc

Od kilku lat pobory zostały mocno zbliżone, spłaszczone

Eksperci mają trochę powyżej średniej, spece trochę poniżej

To kto zyskuje na liczeniu z wybranych 10 lat a kto przy liczeniu z ostatniej?

Z reguły w miarę upływu lat podwyższa się stopień, stanowisko i pobory

Ten, co głośniej i częściej krzyczy, nie zawsze ma rację

A tak w ogóle, warunki wszystkich służb, np. emek, winny być maksymalnie uproszczone i tożsame

Chcemy mieć warunki emek jak policja?

No to z dobrodziejstwem, z plusami i minusami (dla mniejszości)

Policja ma z ostatniej, dlaczego u nas miałoby być inaczej?

Bo to korzystniejsze dla mniejszości?

Sorry, nie przemawia to do mnie

Interes ogółu a nie indywidualny

Uprzedzając ataki, dla mnie z ostatniej to strata 50zł, ale nie jest wykluczone że odchodząc będzie to zero albo +50

I jeszcze do Petroniusza - taki post u Ciebie to byłoby z osiem postów?
 
Yyyy a ja byłem cały czas przekonany, że jak odsłużę 25 lat, to będzie emka 75% 😮. No, ale jedni piszą, że procent emki nalicza się z 10 wybranych najlepszych lat, a inni, że z ostatniej pensji. To jak to w końcu jest?
 
Oj, Hawranek, Hawranek a ja myślę, że to Cie zupelnie nie obchodzi, bo gdyby obchodziło zajrzałbyś sobie do przepisów
Bardzo interesuje mnie ta kwestia i zajrzałem do ustawy.

Podstawę wymiaru emerytury funkcjonariusza Służby Celnej lub funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej stanowi średnie uposażenie należne funkcjonariuszowi przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza (art. 5 ust. 1a ustawy).

...ale skąd pomysł, że z ostatniej pensji emkę się nalicza?
 
Bardzo interesuje mnie ta kwestia i zajrzałem do ustawy.

Podstawę wymiaru emerytury funkcjonariusza Służby Celnej lub funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej stanowi średnie uposażenie należne funkcjonariuszowi przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza (art. 5 ust. 1a ustawy).

...ale skąd pomysł, że z ostatniej pensji emkę się nalicza?

A jak mają in służby?

W tej samej ustawie?

Na forum jesteś od 1,5 roku

Na tym wątku i in trwała dyskusja

Podpowiedż

Na tej stronie, post 13062

Policja ma z ostatniej, dlaczego u nas miałoby być inaczej?
 
Dokładnie

Petroniusz rozpędził się i zakłamuje rzczywistość mnożąc posty jeden po drugim

Ci,którzy zyskali na wartościowaniu, mieli tłuste lata grubo powyżej średniej w sc, a wtedy rzesze ludków obdarowanych ochłapem jako mł spece i spece, mieli dużo poniżej średniej w sc

Od kilku lat pobory zostały mocno zbliżone, spłaszczone

Eksperci mają trochę powyżej średniej, spece trochę poniżej

To kto zyskuje na liczeniu z wybranych 10 lat a kto przy liczeniu z ostatniej?

Z reguły w miarę upływu lat podwyższa się stopień, stanowisko i pobory

Ten, co głośniej i częściej krzyczy, nie zawsze ma rację

A tak w ogóle, warunki wszystkich służb, np. emek, winny być maksymalnie uproszczone i tożsame

Chcemy mieć warunki emek jak policja?

No to z dobrodziejstwem, z plusami i minusami (dla mniejszości)

Policja ma z ostatniej, dlaczego u nas miałoby być inaczej?

Bo to korzystniejsze dla mniejszości?

Sorry, nie przemawia to do mnie

Interes ogółu a nie indywidualny

Uprzedzając ataki, dla mnie z ostatniej to strata 50zł, ale nie jest wykluczone że odchodząc będzie to zero albo +50

I jeszcze do Petroniusza - taki post u Ciebie to byłoby z osiem postów?
"Ten, co głośniej i częściej krzyczy, nie zawsze ma rację" - tak jest!
 
Czy podwyższenie emerytury w związku z uszczerbkiem na zdrowiu związanym z pracą to tylko wariant 15% albo nic, czy też może być np. 5% albo 10 %? Jeśli tak to z czego to wynika, z jakiego przepisu?
 
A jak mają in służby?
W tej samej ustawie?
(...)
Policja ma z ostatniej, dlaczego u nas miałoby być inaczej?
@bolo1999, nie mogę się z tobą zgodzić. Po pierwsze należałoby najpierw zmienić art. 171 ust. 2, art. 172 ust. 5 oraz art 173. ust.1 pkt. 1 ustawy o KAS - dot. zachowania uposażenia tylko przez 6 miesięcy, analogicznie jak to jest w ustawie o Policji (art. 103 ust. 1 - policjant zachowuje dotychczasowe uposażenie - do czasu uzyskania wyższej stawki uposażenia według stanowiska służbowego). Po drugie musiałaby ulec zmianie polityka kadrowa i płacowa poszczególnych IAS w odniesieniu do funkcjonariuszy (podwyżki, awanse w stopniu, w stanowisku, itp.). Jednak wiemy, że prędzej piekło zamarznie, niż cywile na to pójdą. Moim zdaniem ustalanie podstawy wymiaru emerytury z ostatnich 10 lat lub z 10 lat wybranych przez funkcjonariusza jest bezpieczniejszy, przewidywalny i raczej gwarantujący zachowanie wysłużonej podstawy do wymiaru świadczenia. Ponadto należy pamiętać, że ustalanie świadczenia na podstawie uposażenia na ostatnim zajmowanym stanowisku może prowadzić (i prowadziło) do patologi polegającej na sztucznym pompowaniu tego uposażenia przed planowanym odejściem (przypadki znane z Policji, SG i innych służb) zwłaszcza dla niektórych funkcjonariuszy, np. tych na stanowiskach kierowniczych albo pozostających w nieformalnych układach.
Jeśli chodzi o mnie, sprawdziłem oba sposoby wyliczenia świadczenia i jednak ustalenie go na podstawie 10 wybranych lat jest dla mnie tylko nieznacznie korzystniejsze. Zaznaczam, że nie pełnię funkcji kierowniczej, nie zostałem awansowany w ostatnich 5 -u latach ani nie obniżono mi stanowiska i uposażenia.
 
Policja ma z ostatniej, dlaczego u nas miałoby być inaczej?

Inne służby zdaje się też mają z 10 lat ale ci przyjęci do służby po 2013 czy nawet też 14 (była taki dym w tamtym okresie i PO skończyło z ostatnią pensją ale nie uderzyło w starych lecz tylko i wyłącznie w nowych).
No i generalnie jest dyskusja w tamtych służbach by przywrócić z ostatniej pensji.
W sytuacji gdy jest ktoś na stanowiskach jest to atrakcyjne gdy ich nie traci, a jeśli jest jeszcze znajomym królika to mogą mu dowalić do pieca ile wlezie tak że emka nie jest gorsza a może nawet i lepsza od pensji z przed tych "podwyżek"
ale jeśli jesteś zwykłym szarakiem to średnia z okresu, i to jeszcze takiego długiego, tylko emkę obniża. Ale póki co to jest właśnie ta średnia.
Ja bym postulował średnią z ostatnich 2-3 lat. Odchylenie od ostatniej raczej niewielkie a i nastukać ile wlezie trzeba z dwu - trzy letnim wyprzedzeniem (nie zawsze w takiej perspektywie się przewiduje odejścia).
 
Czy podwyższenie emerytury w związku z uszczerbkiem na zdrowiu związanym z pracą to tylko wariant 15% albo nic, czy też może być np. 5% albo 10 %? Jeśli tak to z czego to wynika, z jakiego przepisu?

Komisja lekarska stwierdzi jaki jest uszczerbek na zdrowiu oraz jaki % przyznać.
 
Z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym wynika, że "Emeryturę podwyższa się o 15% podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą (art. 15 ust 4). Czy to o ten artykuł chodzi, a jeśli tak to czy nie powinni być, że " ... podwyższa się do 15% podstawy ... " A jeśli to nie o ten artykuł chodzi, to czy możesz wskazać ten właściwy?
 
dodatek wynosi 15 % i komisja go przyznaje lub nie. Nie ustala wysokości dodatku. Jest jeszcze warunek, że emka może być maks 80 % więc jak masz 75 % to dostaniesz 5 % , jak 65% to 15%
 
Czyli jednak albo przyznaje 15% albo nie przyznaje w ogóle. Oczywiście rozumiem, że wraz z emeryturą nie może przekroczyć 80% ale to wynika z odrębnego przepisu. W sumie to ciekawe, że nie ma gradacji tylko albo tak albo tak. Dobrze, że zostało to wyjaśnione, bo krążyły mylne informacje, że może przyznać np. 5% lub 10%, a czegoś takiego w przepisach nie znalazłem. Do AdamDworcow: Dzięki za wyjaśnienie tematu!
 
W żądaniu zwolnienia ze służby, kierowanym do Dyrektora IAS napiszesz np. : Do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego proszę uwzględnić okres z dziesięciu kolejnych, wybranych przeze mnie lat tj. ... 2001 - 2010
 
W żądaniu zwolnienia ze służby, kierowanym do Dyrektora IAS napiszesz np. : Do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego proszę uwzględnić okres z dziesięciu kolejnych, wybranych przeze mnie lat tj. ... 2001 - 2010
Honorcia? czy to pewne info? Co ma zwolnienie do podstawy emki? Wniosek składamy do ZER, jednym z załączników jest zaświadczenie o zarobkach, w którym podajemy o jakie lata nam chodzi, formularze sa stronie ZER, ale po Twoim poście troche zglupiałem.
 
A jak mają in służby?

W tej samej ustawie?

Na forum jesteś od 1,5 roku

Na tym wątku i in trwała dyskusja

Podpowiedż

Na tej stronie, post 13062

Policja ma z ostatniej, dlaczego u nas miałoby być inaczej?
Dlatego że dla funków jest to korzystne. To że dostałeś kilka stówek CUDOwny chłopcze w tym roku nie znaczy że jest to jednoznaczne że emerytura będzie wyższa. Do emki doliczane są wszystkie stałe dodatki i naliczanie z 10ciu lat jest fc bezpieczniejsza. Pomyśl co będzie gdy np zachorujesz i ne emkę przejdziesz ze zwolnienia czyli 70% i bez dodatku kontrolerskiego i nocnych. Wystarczy pomyśleć. Masz 15 lat służby?
 
@bolo1999, nie mogę się z tobą zgodzić. Po pierwsze należałoby najpierw zmienić art. 171 ust. 2, art. 172 ust. 5 oraz art 173. ust.1 pkt. 1 ustawy o KAS - dot. zachowania uposażenia tylko przez 6 miesięcy, analogicznie jak to jest w ustawie o Policji (art. 103 ust. 1 - policjant zachowuje dotychczasowe uposażenie - do czasu uzyskania wyższej stawki uposażenia według stanowiska służbowego). Po drugie musiałaby ulec zmianie polityka kadrowa i płacowa poszczególnych IAS w odniesieniu do funkcjonariuszy (podwyżki, awanse w stopniu, w stanowisku, itp.). Jednak wiemy, że prędzej piekło zamarznie, niż cywile na to pójdą. Moim zdaniem ustalanie podstawy wymiaru emerytury z ostatnich 10 lat lub z 10 lat wybranych przez funkcjonariusza jest bezpieczniejszy, przewidywalny i raczej gwarantujący zachowanie wysłużonej podstawy do wymiaru świadczenia. Ponadto należy pamiętać, że ustalanie świadczenia na podstawie uposażenia na ostatnim zajmowanym stanowisku może prowadzić (i prowadziło) do patologi polegającej na sztucznym pompowaniu tego uposażenia przed planowanym odejściem (przypadki znane z Policji, SG i innych służb) zwłaszcza dla niektórych funkcjonariuszy, np. tych na stanowiskach kierowniczych albo pozostających w nieformalnych układach.
Jeśli chodzi o mnie, sprawdziłem oba sposoby wyliczenia świadczenia i jednak ustalenie go na podstawie 10 wybranych lat jest dla mnie tylko nieznacznie korzystniejsze. Zaznaczam, że nie pełnię funkcji kierowniczej, nie zostałem awansowany w ostatnich 5 -u latach ani nie obniżono mi stanowiska i uposażenia.
Może zrozumie.
 
Mam już decyzje zwalniającą od DIAS. W swoim żądaniu zwolnienia ze służby zawarłam w/w akapit, właśnie po to, żeby mi wystawiono zaświadczenie o zarobkach ze wskazanego przeze mnie okresu ( do wyliczenia podstawy wymiaru emerytury). Wniosek składamy do ZER za pośrednictwem DIAS. Chcesz sam sobie wystawić zaświadczenie z 10 lat? Jak coś niejasne zapraszam na priv. 😁 :)
 
Back
Do góry