• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Skoro niektórzy zainteresowani nie mogli znaleźć i przeczytać ze zrozumieniem tego zapisu, to się nie dziwię, że są "byli" - jak oni się uchowali? co robili?
Agatko Flis już Ci pisałem ale dla porządku przypomnę Ci ponownie:
"Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."
Mark Twain
ps. może trochę empatii dla innych forumowiczów nie wszyscy w tym i ja są takimi bystrzakami jak Ty.
 
No cóż A. Flis, po treści Twojego wpisu przypuszczam, że należysz do tej drugiej grupy (Nie-Byłych), stąd rozumiem Twoją frustrację i chyba jednak zazdrość z pewnych powodów. Już wczesniej czytałem też odpowiedź do Ciebie kierowaną (i przywołaną tu) przez Drogowca. Przyłączam sie do tego, co Ci napisał, i proszę nie zabieraj głosu, jesli masz pisać od rzeczy, a tym bardziej, jeśli temat Cię nie dotyczy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to Forum, a to oznacza, że każdy tu ma prawo zadac pytanie, by rozwiać watpliwości.
 
Na dzień dzisiejszy w ustawie jest ze od 2025 jest prawo wyboru emerytury,dla tych przed mogą iść na tą po.
Przed wyborami dadzą wszystko wszystkim bo te wybory to walka na śmierć i życie między Polakami a elytamy które uwazają że tylko im sie należy a reszta ma zdychać do 67 i robić na to jak za faraonów.
Czy to prawda że jest zapis w ustawie że do 2025 trzeba się zadeklarować który system się wybiera? ( ten przed 2012 - 15 lat czy ten po- 25 lat )
 
Czy to prawda że jest zapis w ustawie że do 2025 trzeba się zadeklarować który system się wybiera? ( ten przed 2012 - 15 lat czy ten po- 25 lat )
Art. 18h.8) 1. Funkcjonariusz, który został przyjęty po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2013 r. do służby --tylko ten ma prawo wyboru
Oświadczenie o wyborze składa się do organu emerytalnego najpóźniej w dniu złożenia wniosku o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego.
naliczanie jak w 1a emerytury
Wejdzie to w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. od tego dnia to obowiązuje.
Generalnie do dnia złożenia wniosku, uwzględnią jak pójdziesz po 01 styczeń 2025 roku.
 
Ostatnia edycja:
Art. 18h.8) 1. Funkcjonariusz, który został przyjęty po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2013 r. do służby --tylko ten ma prawo wyboru
Oświadczenie o wyborze składa się do organu emerytalnego najpóźniej w dniu złożenia wniosku o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego.
naliczanie jak w 1a emerytury
Wejdzie to w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. od tego dnia to obowiązuje.
Generalnie do dnia złożenia wniosku, uwzględnią jak pójdziesz po 01 styczeń 2025 roku.
Prawo wyboru , czyli będąc przyjętym przed 2013 i nie składając żadnego oświadczenia o wyborze systemu to po 2025 dalej będę mógł odejsc na starych zasadach ?
 
Prawo wyboru , czyli będąc przyjętym przed 2013 i nie składając żadnego oświadczenia o wyborze systemu to po 2025 dalej będę mógł odejsc na starych zasadach ?
Na dzień dzisiejszy tak. Wedle ustawy na dziś liczy się data przyjęcia do służby po raz pierwszy ,Ta odpowiedzi zeru to jakieś dziwactwo jak wszystko jest opisane w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym.
 
Ostatnia edycja:
Witam, tak jak przypuszczałem, ((tak wywnioskowałem po rozmowie telefonicznej z ZER-em) Zakład Emerytalno-Rentowy nie wypracował jeszcze stanowiska ( przynajmniej oficjalnego) co do wpływu nowelizacji ustawy na osoby które już posiadają decyzję ustalającą wysokość świadczenia emerytalnego. Dotyczy to przedewszystkim: potwierdzenia pełnienia służby przed mianowaniem czyli z dnie wejścia w życie ustawy o służbie celnej w 1999 r., ewentualnej zmiany wysokości uposażenia ( różnica w 13 pensji przy L-4) czy też kwestia wpływu zmiany przepisów w zakresie wysokości kwoty przeciętnego uposażenia w służbie ( po nowelizacji będzie to na dzień zwolnienia a nie jak dotychczas na dzień zwolnienia ze służby lub osiągnięcia wieku.
Wiem, że ta sprawa nie interesuje zbyt wielu funkcjonariuszy dlatego też jeżeli zainteresowani chcieli by podyskutować to może trzeba założyć nowy wątek.
 
przepraszam, że nie czytałem noweli.
czyżby po zmianach kroiło się włączenie okresu przed 15.09.1999 r. do wysługi?
tym samym w niebyt odchodziła możliwość ubiegania się o emkę cywilną?
 
Pisz precyzyjnie, bo wkradnie się chaos. Chodzi Ci o
czyżby po zmianach kroiło się włączenie okresu przed 15.09.1999 r. do wysługi?
Masz na myśli zaliczenie lat służby, bo wysługa, to trochę inne pojęcie. Jeżeli chodzi o lata służby sprzed 15.09.1999 r. to są jakieś pierwsze podchody w temacie zniesienia art. 15a, bo ten artykuł wyklucza taką możliwość. Likwidacji chcą policjanci, więc jest szansa, że kiedyś do tego dojdzie. Znam takie osoby, które wolałyb,y by do tego nie doszło za szybko. Mają łączone emki i są korzystniejsze, np sympatyczna Honorcia :)
Ale bubla zrobili, co funkcjonariusz, to inne korzyści.
 
przepraszam, że nie czytałem noweli.
czyżby po zmianach kroiło się włączenie okresu przed 15.09.1999 r. do wysługi?
tym samym w niebyt odchodziła możliwość ubiegania się o emkę cywilną?

Przy takim rozumieniu, byłyby osoby np. z ponad czterdziestoletnią wysługą, którym zaliczy się
do emerytury tylko ok. 17 lat służby, a resztę "łyknie" państwo ... (?!)

Nie przesadzaj !!
 
Back
Do góry