Nie zakładam z góry że będzie gorzej.Mogę się mylić ale uważam, że tego typu sprawy należy analizować, a nie zakładać "z góry" najgorszego.
Rozumiem oczywiście, iż "interpretacja" takiego przepisu przez decydentów może być nader niekorzystna, ale to raczej można wyjaśnić w toku np. konsultacji społecznych m.in. przez ZZ.
Założyłem (być może błędnie), że użyte w projekcie określenie "przeciętne uposażenie", oznacza z wyższych stanowisk "średnio", zaś z niższych może nawet "max" (z uwagi na obowiązującą płacę minimalną), korzystając choćby z poniższego:
Zmiana rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. - Prawo.pl
Zmiana rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. - Akty Prawnewww.prawo.pl
Nie ma uzasadnienia do tego projektu z konkretnymi wyjaśnieniami np. co to jest przeciętne wynagrodzenie na stanowisku porównywalnym do zajmowanego i jak ją liczyć.
Zmiana ma dotyczyć również Policji, bo taki jest tam zapis, i czy nie chodzi o to aby im ukrócić wyliczenia z ostatniej pensji tylko przyjmować średnią.
Dużo niejasności, po za tym od paru lat każdy wylicza swoją emeryturę i decyduje o odejściu lub pozostaniu w służbie na podstawie konkretnych wyliczeń.