• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Właśnie przeliczyłem na wszystkie sposoby (wpłynęła w piątek, ale czytając to forum dopiero teraz przeliczyłem). Potwierdzam brutto 12,12%, zaś netto to 11% w moim przypadku. Ktoś potrafi to wytłumaczyć?
 
Właśnie przeliczyłem na wszystkie sposoby (wpłynęła w piątek, ale czytając to forum dopiero teraz przeliczyłem). Potwierdzam brutto 12,12%, zaś netto to 11% w moim przypadku. Ktoś potrafi to wytłumaczyć?
Tęczowa koalicja ma problemy wyzwania a dzieło zniszczenia zacznie się po wyborach do eurobandy oraz do samorządów.
Oto jeden z palących ich problemów obrazowo.
 
Tęczowa koalicja ma problemy wyzwania a dzieło zniszczenia zacznie się po wyborach do eurobandy oraz do samorządów.
Oto jeden z palących ich problemów obrazowo.
Nie zaglądam tu często więc w szoku jestem - to teraz w temacie emerytur takimi tematami tu żyją użytkownicy - no szacun i pełny odlot.
 
Właśnie przeliczyłem na wszystkie sposoby (wpłynęła w piątek, ale czytając to forum dopiero teraz przeliczyłem). Potwierdzam brutto 12,12%, zaś netto to 11% w moim przypadku. Ktoś potrafi to wytłumaczyć?
[/QUOTE ]Przy poprzedniej brutto miałeś proporcjonalnie większą relację kwoty wolnej od podatku. Większa brutto, kwota od podatku bardziej się rozmywa.
 
Jednym z głównych składników tzw. algorytmu do wyliczenia emki jest współczynnik zarobków .

Tak się zastanawiam, czy ostatnie nabory i wcześniejsze masowe odejścia na emki nie przyczynią się do jego zwiększenia w nadchodzących latach .

Przecież z jednej strony będziemy mieli płace z różnymi dodatkami, a z drugiej pensje funkcjonariuszy rozpoczynających swoją przygodę z cłem, a więc de facto ciągnących w dół średnie zarobki w formacji.

Tym samym może ulec zwiększeniu współczynnik zarobków.

Czy znajdzie się odważny, który spróbuje oszacować jego ewentualny wzrost?
 
Ostatnia edycja:
Jednym z głównych składników tzw. algorytmu do wyliczenia emki jest współczynnik zarobków .

Tak się zastanawiam, czy ostatnie nabory i wcześniejsze masowe odejścia na emki nie przyczynią się do jego zwiększenia w nadchodzących latach .

Przecież z jednej strony będziemy mieli płace z różnymi dodatkami, a z drugiej pensje funkcjonariuszy rozpoczynających swoją przygodę z cłem, a więc de facto ciągnących w dół średnie zarobki w formacji.

Tym samym może ulec zwiększeniu współczynnik zarobków.

Czy znajdzie się odważny, który spróbuje oszacować jego ewentualny wzrost?
Temat był już poruszany na forum i nikt nie umiał udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Obserwując średnie uposażenie na przestrzeni kilkudziesięciu lat średnie uposażenie nigdy nie malało za wyjątkiem bodajże tylko 2017 r, gdy zostało obniżone z uwagi na fakt zmniejszenia kwoty brutto o składki społeczne.

Można wyciągnąć wnioski iż średnie uposażenie jest ściśle powiązane z podwyżkami, jeżeli jest ich brak to się nie zmienia.Przynajmniej tak było przez kilkadziesiąt lat.
 
Temat był już poruszany na forum i nikt nie umiał udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Obserwując średnie uposażenie na przestrzeni kilkudziesięciu lat średnie uposażenie nigdy nie malało za wyjątkiem bodajże tylko 2017 r, gdy zostało obniżone z uwagi na fakt zmniejszenia kwoty brutto o składki społeczne.

Można wyciągnąć wnioski iż średnie uposażenie jest ściśle powiązane z podwyżkami, jeżeli jest ich brak to się nie zmienia.Przynajmniej tak było przez kilkadziesiąt lat.
Zgadza się. Średnie uposażenie to wynikowa iloczynu kwoty bazowej i wkb, niezależnie od tego czy w danym roku zmienił się w SCS stosunek tych lepiej uposażonych do tych gorzej uposażonych.
 
Trzeba zwrócić uwagę na fakt że ten rok jest czasem gdzie fc. zatrudnieni w 99 roku osiągną 25 lat stażu czyli maksa a oni zarabiają wieksze kwoty niż nowi fc. W związku z tym może być sporo odejść w tym roku i zmiana wskaźników na gorsze.
 
Trzeba zwrócić uwagę na fakt że ten rok jest czasem gdzie fc. zatrudnieni w 99 roku osiągną 25 lat stażu czyli maksa a oni zarabiają wieksze kwoty niż nowi fc. W związku z tym może być sporo odejść w tym roku i zmiana wskaźników na gorsze.
1. Tak jak napisał Hejter max stażu to 28.5 służby = 75 % emerytury.

2. Do tej pory nie miało znaczenia dla średniego uposażenia ilość funkcjonariuszy, tylko podwyżki. Jeżeli by tak było to w ubiegłym roku była największa fala odejść na emeryturę i dużo przyszło nowych z najniższymi uposażeniami i nic się nie zmieniło.

3.Po 25 latach służby czyli 15.09.2024, dla starych przed 99, zostanie przyznany dodatek ,,dziadkowy" w kw. 1500 pln. Co raczej przyczyni się do pozostania w służbie.
 
Ostatnia edycja:
1. Tak jak napisał Hejter max stażu to 28.5 służby = 75 % emerytury.

2. Do tej pory nie miało znaczenia dla średniego uposażenia ilość funkcjonariuszy, tylko podwyżki. Jeżeli by tak było to w ubiegłym roku była największa fala odejść na emeryturę i dużo przyszło nowych z najniższymi uposażeniami i nic się nie zmieniło.

3.Po 25 latach służby czyli 15.09.2024, dla starych przed 99, zostanie przyznany dodatek ,,dziadkowy" w kw. 1500 pln. Co raczej przyczyni się do pozostania w służbie.
Wszystko się zgadza tylko po 25 latach służby zostaną zaliczone wcześniejsze okresy przed 1999 r. Z niższym przelicznikiem 1,3 ale zawsze to coś.
 
Wszystko się zgadza tylko po 25 latach służby zostaną zaliczone wcześniejsze okresy przed 1999 r. Z niższym przelicznikiem 1,3 ale zawsze to coś.
Zgadza się, ale to już kwestia wyboru:
1. Art. 15 a lub
2. Art. 15 aa
Ustawy emerytalnej.
 
Zwrócicie uwagę, że do podstawy emki dolicza się dodatek 15% tylko dla stażu emerytalnego 32 lata, czyli po doliczeniu cywilnych lat do wymaganej wysokości.
 
To jest chore do jednego dodatku liczy się staż tak do innego inaczej,do emerytury jeszcze w inny sposób.
 
Jednym z głównych składników tzw. algorytmu do wyliczenia emki jest współczynnik zarobków .

Tak się zastanawiam, czy ostatnie nabory i wcześniejsze masowe odejścia na emki nie przyczynią się do jego zwiększenia w nadchodzących latach .

Przecież z jednej strony będziemy mieli płace z różnymi dodatkami, a z drugiej pensje funkcjonariuszy rozpoczynających swoją przygodę z cłem, a więc de facto ciągnących w dół średnie zarobki w formacji.

Tym samym może ulec zwiększeniu współczynnik zarobków.

Czy znajdzie się odważny, który spróbuje oszacować jego ewentualny wzrost?
Średnie uposażenie jest liczone na podstawie ilorazu sumy przeznaczonej na fundusz płac przez ilość etatów.
Wielokrotność Kwoty Bazowej to odzwierciedla ale jest to parametr wtórny służący technicznym wyliczeniom.
Ani struktura pokoleniowa (starzy/młodzi), ani ilość wakatów nie wpływa na średnie uposażenie.
Dla indywidualnego mnożnika ważny jest stosunek indywidualnego uposażenia do średniego.
W ostatnich latach MF pilnuje, żeby podwyżki (inne niż wzrost kwoty bazowej) miały odzwierciedlenie w WKB.

Teoretycznie mogłaby być pokusa niezwiększania WKB po podwyżkach (np modernizacyjnych. Miałoby to negatywny wpływ na wysokość emerytury odchodzących w danym roku, ale jednocześnie zwiększałoby indywidualne mnożniki dla wszystkich co byłoby niekorzystne dla budżetu w przyszłości.
 
poproszę o informację jak jest liczona odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa. Czy obejmują wszystkie elementy? np dodatek po 15 latach, po 25 latach, dodatek kontrolerski, nocki, jak to wygląda w przypadku l4 przed odejściem i przed nagrodą, czy zmniejsza?
 
poproszę o informację jak jest liczona odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa. Czy obejmują wszystkie elementy? np dodatek po 15 latach, po 25 latach, dodatek kontrolerski, nocki, jak to wygląda w przypadku l4 przed odejściem i przed nagrodą, czy zmniejsza?
Co do dodatków "nowych" starczych czy balkonikowych nie wypowiem się, bo odszedłem przed ich ustanowieniem (02.2023), to samo - (szczęśliwi nie pracowali też nocą i nie mieli dodatku kontrolnego przez ostatnich 15 lat).
Jeżeli chodzi o L4, to nie ma ono żadnego wpływu na odprawę, jubileusz, ekwiwalent urlopowy i emeryturę.
 
Co do dodatków "nowych" starczych czy balkonikowych nie wypowiem się, bo odszedłem przed ich ustanowieniem (02.2023), to samo - (szczęśliwi nie pracowali też nocą i nie mieli dodatku kontrolnego przez ostatnich 15 lat).
Jeżeli chodzi o L4, to nie ma ono żadnego wpływu na odprawę, jubileusz, ekwiwalent urlopowy i emeryturę.
Najgorsze jest to, że przy kumualacji odprawy z jubilattką łatwo wpaść w drugi próg podatkowy. A. Wtedy boli bardzo ☹️
 
Co do dodatków "nowych" starczych czy balkonikowych nie wypowiem się, bo odszedłem przed ich ustanowieniem (02.2023), to samo - (szczęśliwi nie pracowali też nocą i nie mieli dodatku kontrolnego przez ostatnich 15 lat).
Jeżeli chodzi o L4, to nie ma ono żadnego wpływu na odprawę, jubileusz, ekwiwalent urlopowy i emeryturę.

L4 powoduje zmniejszenie zarobków do poziomu 80%, tak więc zmniejsza współczynnik zarobków roczny i 10 letni.

Tym samym ma wpływ na wysokość emki.

Co do pozostałych to nie wiem.
 
Back
Do góry