• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Dorzucę 3 grosze 🙂.

Może tak być, że zmiany waloryzacyjne na ten rok wynikają z kalendarza wyborczego.

Przecież wzrost płac w tym roku to chociażby 20%. Z tego kolejne 20% doliczone np. do 6% inflacji da niezłego kopa wyborczego dla emerytów 🙂.

A może to tylko bajanie 🤔?
 
Dorzucę 3 grosze 🙂.

Może tak być, że zmiany waloryzacyjne na ten rok wynikają z kalendarza wyborczego.

Przecież wzrost płac w tym roku to chociażby 20%. Z tego kolejne 20% doliczone np. do 6% inflacji da niezłego kopa wyborczego dla emerytów 🙂.

A może to tylko bajanie 🤔
 
Wracając do wątku emerytur, czy ktoś z was będąc na emeryturze (niepełnej) sam odprowadza sobie składki na emeryturę cywilna po 65 roku?

Różnie kalkuluje co się bardziej opłaca, zatrudnić na pół etatu, czy samemu opłacać.
 
Czy ktoś orientuje się w kwestii zmniejszenia emerytury w przypadku pracy na emeryturze i przekroczenia 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia?
Od marca po przekroczeniu ww.progu tj. kwoty 5278.30 zł, maksymalna kwota zmniejszenia, to 890.63 zł.
Ile wychodzi netto mniej emerytury? Czy to się oblicza co miesiąc, czy deklaruje inne terminy?
 
Wracając do wątku emerytur, czy ktoś z was będąc na emeryturze (niepełnej) sam odprowadza sobie składki na emeryturę cywilna po 65 roku?

Różnie kalkuluje co się bardziej opłaca, zatrudnić na pół etatu, czy samemu opłaca
Żeby samemu odprowadzać składki trzeba mieć założoną działalność?
 
Czy ktoś orientuje się w kwestii zmniejszenia emerytury w przypadku pracy na emeryturze i przekroczenia 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia?
Od marca po przekroczeniu ww.progu tj. kwoty 5278.30 zł, maksymalna kwota zmniejszenia, to 890.63 zł.
Ile wychodzi netto mniej emerytury? Czy to się oblicza co miesiąc, czy deklaruje inne terminy?
Obowiązuje roczny okres rozliczeniowy. Zaczynają obniżać proporcjonalnie emeryturę jak przekroczysz w roku dwunastokrotność tych 70%. Także faktycznie rozliczenie następuje dopiero w kolejnym roku, bo wtedy dopiero wiesz ile naprawdę zarobiłeś.
Jeżeli przekroczysz 130% , wówczas nie obowiązują te podane kwoty maksymalne tylko zabierają 25% emki.

Ps. to podane "miesięczne wynagrodzenie" jest trochę mylne i podane raczej dla orientacji jeżeli ktoś pracuje cały rok. Inaczej mówiąc jeżeli w jednym miesiacu zarobisz 10000 a w pozostałych nic, to emka nie zostanie obniżona.
Podobnie jeżeli np. w ciągu trzech miesięcy zarobisz 150 000 to masz obniżoną emkę przez cały rok, pomimo, że w pozostałych miesiącach nie pracowałeś.
 
Obowiązuje roczny okres rozliczeniowy. Zaczynają obniżać proporcjonalnie emeryturę jak przekroczysz w roku dwunastokrotność tych 70%. Także faktycznie rozliczenie następuje dopiero w kolejnym roku, bo wtedy dopiero wiesz ile naprawdę zarobiłeś.
Jeżeli przekroczysz 130% , wówczas nie obowiązują te podane kwoty maksymalne tylko zabierają 25% emki.

Ps. to podane "miesięczne wynagrodzenie" jest trochę mylne i podane raczej dla orientacji jeżeli ktoś pracuje cały rok. Inaczej mówiąc jeżeli w jednym miesiacu zarobisz 10000 a w pozostałych nic, to emka nie zostanie obniżona.
Podobnie jeżeli np. w ciągu trzech miesięcy zarobisz 150 000 to masz obniżoną emkę przez cały rok, pomimo, że w pozostałych miesiącach nie pracowałeś.
Czyli jeśli zarabialbym 7200 brutto miesięcznie od marca 2024, to policzą
7200x10=72000
5278.30x12=63339.60
9802.50x12=117630
72000-63339.69=8660.40
8660.40/12=721.79 brutto
Dobrze ?
 
Czyli jeśli zarabialbym 7200 brutto miesięcznie od marca 2024, to policzą
7200x10=72000
5278.30x12=63339.60
9802.50x12=117630
72000-63339.69=8660.40
8660.40/12=721.79 brutto
Dobrze ?
Wg mnie od razu będą obniżać emkę w zw. z przekroczeniem progu 70 % obecnie nieco ponad 5200.

Ale dopytaj na infolinii ci powiedzą.

Info roczne też obowiązek do konca marca.
 
Czyli jeśli zarabialbym 7200 brutto miesięcznie od marca 2024, to policzą
7200x10=72000
5278.30x12=63339.60
9802.50x12=117630
72000-63339.69=8660.40
8660.40/12=721.79 brutto
Dobrze ?
Sam deklarujesz do ZERU (trochę zgadywanie) czy przekroczysz próg czy nie. Jeżeli zadeklarujesz, że przekroczysz próg, będą obniżać emeryturę o kwoty jakie zadeklarujesz. Jeżeli zadeklarujesz, że przekroczysz 130%, obniżą o 25%. Jeżeli nie przekroczysz 130%, na początku kolejnego roku zwrócą ci nadwyżkę, lub odwrotnie - jeżeli zadeklarujesz za mało a przekroczysz 130% - będziesz musiał dopłacić.
Trochę namieszałem ale generalnie chodzi o to że nic nie przepadnie i będzie rozliczone na początku kolejnego roku.
 
A ja poruszę temat niezwykle istotny dla przyszłych emerytów i emerytów.Chodzi o klasyfikację do grupy inwalidzkiej przy schorzeniach mających związek ze sluzbą.Dlaczego w rozporządzeniu dotyczącym SCS ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZwOju I FINANSÓw1) z dnia 13 kwietnia 2017 r. MINISTRA ROZwOju I FINANSÓw1) z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do pełnienia służby przez kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej(bo tym rozporządzeniem kierują się lekarze orzecznicy jakby ktoś nie wiedział) są tak wielkie ograniczenia w porównaniu z innymi sluzbami(wszystkimi innymi sluzbami) dotyczące stwierdzenia ,że funkcjonariusz jest nie zdolny do służby a co za tym idzie przyznanie dodatku 15%do emki.Te kategorie nijak się mają do czynności wykonywanych w służbie w porównaniu do innych służb.Pytam się czy to wyraźna dyskryminacja naszej służby, czy 6 lat to za mało żeby te sprawy uporządkować.
 
Ja też zamierzam podjąć pracę po lutym 2024, dlatego kalkulowałem 5278.30x10 miesięcy do końca 2024 roku to kwota 52.783 zł + moja emerytura sprawia, że nie przekroczę progu dochodowego.

Zarabiając wiecej potrącą z mi emerytury to jedno, ale opodatkowanie pracy wskoczy na 30%. Dlatego spokojniej chyba wziąć sobie pół etatu? jakie rozwiązanie stosujecie emeryci 🙂
 
Ja też zamierzam podjąć pracę po lutym 2024, dlatego kalkulowałem 5278.30x10 miesięcy do końca 2024 roku to kwota 52.783 zł + moja emerytura sprawia, że nie przekroczę progu dochodowego.

Zarabiając wiecej potrącą z mi emerytury to jedno, ale opodatkowanie pracy wskoczy na 30%. Dlatego spokojniej chyba wziąć sobie pół etatu? jakie rozwiązanie stosujecie emeryci 🙂
Wyjściem jest rozliczenie się z małżonkiem, jeśli takowy jest.
Jak doliczysz odprawę i wszystko co ci wypłaci ias, to i bez pracy od lutego 2024 możesz przekroczyć próg dochodowy.
 
Ostatnia edycja:
Czyli jeśli zarabialbym 7200 brutto miesięcznie od marca 2024, to policzą
7200x10=72000
5278.30x12=63339.60
9802.50x12=117630
72000-63339.69=8660.40
8660.40/12=721.79 brutto
Dobrze ?
Nie pilnuje już teraz tych przedziałów liczbowych (70%,130%) więc zakładam, że podałeś prawidłowe. Z grubsza chyba będzie coś takiego. Pamiętaj jednak, że Twoja kwota wolna od podatku zawarta jest już w emeryturze, więc podane przez Ciebie 721,49 brutto, może okazać się dla Ciebie netto.
 
Wyjściem jest rozliczenie się z małżonkiem, jeśli takowy jest.
Jak doliczysz odprawę i wszystko co ci wypłaci ias, to i bez pracy od lutego 2024 możesz przekroczyć próg dochodowy.
Dlatego ten system nie jest zdrowy 😀 w tym przypadku lepiej być w domu i nic nie robić do stycznia 2025 ponieważ pracując od marca 2024 napewno ten próg przekroczę i od tego co zarobię mam pewnie od kwietnia, mają odprowadzać 30% podatku? żart 🙂
 
A ja poruszę temat niezwykle istotny dla przyszłych emerytów i emerytów.Chodzi o klasyfikację do grupy inwalidzkiej przy schorzeniach mających związek ze sluzbą.Dlaczego w rozporządzeniu dotyczącym SCS ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZwOju I FINANSÓw1) z dnia 13 kwietnia 2017 r. MINISTRA ROZwOju I FINANSÓw1) z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do pełnienia służby przez kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej(bo tym rozporządzeniem kierują się lekarze orzecznicy jakby ktoś nie wiedział) są tak wielkie ograniczenia w porównaniu z innymi sluzbami(wszystkimi innymi sluzbami) dotyczące stwierdzenia ,że funkcjonariusz jest nie zdolny do służby a co za tym idzie przyznanie dodatku 15%do emki.Te kategorie nijak się mają do czynności wykonywanych w służbie w porównaniu do innych służb.Pytam się czy to wyraźna dyskryminacja naszej służby, czy 6 lat to za mało żeby te sprawy uporządkować.

Nie jest to jedyne Rozporządzenie którym kieruje się Komisja MSWiA .
Jest ono wiodące ale nie ostateczne. Masz rację, że nie współgra z załącznikami Rozporządzenia MSWiA z 23.05.2019r /Dz.U.2019 poz.1046ze zm./. Właśnie z tego rozporządzenia Komisja wyznacza
pararagrafy schorzeń /załącznik nr 1/.
Jest to co najmniej dziwne .
 
Dlatego ten system nie jest zdrowy 😀 w tym przypadku lepiej być w domu i nic nie robić do stycznia 2025 ponieważ pracując od marca 2024 napewno ten próg przekroczę i od tego co zarobię mam pewnie od kwietnia, mają odprowadzać 30% podatku? żart 🙂
Idziesz na emeryturę, żeby pracować?
 
Tylko, że teraz można robić co się chce a nie to co się musi...A to zupełnie inny komfort. Poza tym człowiek musi się czymś zająć. Żeby jeszcze tylko nie obniżali emerytury bo to trochę taka "kara" za pracę.
Ja nie pracowałam do września 2023, później 3 miesiące pracowałam, od stycznia nie pracuję i tak naprawdę dopiero teraz cieszę się emeryturą. Zajmuję się sobą, na co nigdy nie miałam czasu. Też nie mam 50 i dobrze mi z tym. Nie wykluczam, że pójdę do pracy.
 
Back
Do góry