• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Pytanie kluczowe dla setek funkcjonariuszy a ze strony związków jakaś cisza….. Opublikowano informację od Zbaraszczuka jakie to doskonałe frukta wynikają z uchwały a nikt nie pokusił się o opublikowanie tego dokumentu.
Pytanie zatem zasadnicze: czy Szanowny Rząd RP modernizując KAS w pierwszym roku programu przyjmie zasadę identyczną jak w sławetnym art. 41 ustawy okołobudżetowej tzn. „podziękuje” funkcjonariuszom odchodzącym ze służby przed marcem br.
Pytanie do Sławka i władz Związku….
Złamałby swoje pisane i podpisane w protokole słowa, że modernizacja obejmie KAS od 01.01.2023!
 
Ok
Złamałby swoje pisane i podpisane w protokole słowa, że modernizacja obejmie KAS od 01.01.2023!
Żaden argument. Ustawa budżetowa dotyczy 2023 roku a w stosunku do niektórych grup zawodowych działa od marca 2023.
Przed uchwaleniem art. 41 ustawy okołobudżetowej Zbaraszczuk wypowiedział się że solidaryzuje się ze stanowiskiem Rządu RP aby podwójnie nie premiować emerytów. Jeżeli jest konsekwentny to sobie odpowiedz….
Poza tym porozumienie słabe w swej treści co do konkretów. Ja bym go nie podpisał bo za dużo pytań.
Ponowne pytanie do Związku: wiemy coś w temacie czy tylko domyślamy się?
 
SKAS napisał niedawno w komunikacie informującym o przyjęciu Uchwały, który opublikował na intranecie, że modernizacja jest od stycznia. Także tutaj ktoś publikował. Czy na pewno chcecie, aby wywoływać wilka z lasu i pytać oficjalnie?
 
SKAS napisał niedawno w komunikacie informującym o przyjęciu Uchwały, który opublikował na intranecie, że modernizacja jest od stycznia. Także tutaj ktoś publikował. Czy na pewno chcecie, aby wywoływać wilka z lasu i pytać oficjalnie?
Cieszę się Sławku że zareagowałeś. Wielki szacunek dla Ciebie jako związkowca. Wywołałem temat bo wielu funkcjonariuszy którzy złożyli wnioski o emeryturę uzależnia ewentualne wycofanie wniosku od odpowiedzi na to pytanie.
Twoja reakcja również potwierdza że jest duża niepewność w temacie. To nienormalną sytuacja i wymaga natychmiastowej reakcji, zapytań i odpowiedzi. Nie akceptuję sytuacji w której czekamy do marca, kwietnia albo dalej….
Oczekuję od Związku natychmiastowej reakcji i odpowiedzi.
P.S. A problemy wilka są jego problemami….
 
Pytanie kluczowe dla setek funkcjonariuszy a ze strony związków jakaś cisza….. Opublikowano informację od Zbaraszczuka jakie to doskonałe frukta wynikają z uchwały a nikt nie pokusił się o opublikowanie tego dokumentu.
Pytanie zatem zasadnicze: czy Szanowny Rząd RP modernizując KAS w pierwszym roku programu przyjmie zasadę identyczną jak w sławetnym art. 41 ustawy okołobudżetowej tzn. „podziękuje” funkcjonariuszom odchodzącym ze służby przed marcem br.
Pytanie do Sławka i władz Związku….
Przestańcie bić pianę. Skoro jest napisane, że od stycznia to k..... Od stycznia. Ci co się zesrali to nie idą na emkę, ci co chcą wycofać niech wycofują. Dzieci moje drogie zajmijcie się kolejnymi ważnymi tematami i nie rozstrzasajcie tego tematu skoro już jest to napisane. Czego wy jeszcze chcecie, żeby każdemu list podpisany przez naszego szefa wręczyć do ręki. Spójrzcie na siebie i się oceńcie na chłodno czego wy jeszcze chcecie.
 
D
Przestańcie bić pianę. Skoro jest napisane, że od stycznia to k..... Od stycznia. Ci co się zesrali to nie idą na emkę, ci co chcą wycofać niech wycofują. Dzieci moje drogie zajmijcie się kolejnymi ważnymi tematami i nie rozstrzasajcie tego tematu skoro już jest to napisane. Czego wy jeszcze chcecie, żeby każdemu list podpisany przez naszego szefa wręczyć do ręki. Spójrzcie na siebie i się oceńcie na chłodno czego wy jeszcze chcecie.
Dokładnie... A poza tym zacznijcie myśleć trochę. W zeszłym roku ustawa budżetowa została ogłoszona na początku lutego. W tym roku pewnie też tak będzie. Uchwałę modernizacyjną zaczną realizować najwcześniej w marcu. A gdzie tam do rozpoczęcia prac legislacyjnych w sprawie mnożnika kwoty bazowej do wyliczenia średniego uposażenia. Więc jeżeli ktoś uzależnia wycofanie wniosku o zwolnienie ze służby od odpowiedzi na pytanie jak będzie liczony wzrost średniego uposażenia, od stycznia czy od marca, to na pewno się nie doczeka tej odpowiedzi przed 28 lutego...
Poza tym, pójdziecie prosić o wycofanie decyzji o zwolnieniu ze służby, którą już została wydana? poważnie? - żenada...
 
Jasne, a jeżeli modernizacja będzie dotyczyć zmiany wkb i w związku z tym i emerytur 2023, to niezależnie od daty wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego wkb, odpowiednie działanie wyrównawcze wykona także ZER, o ile zgodnie z zapowiedziami będzie on obowiązywał od 01.01.23!
 
Witam serdecznie i życzę wszystkim Do siego roku!

Czy ktoś pomoże? Szukam na ZZ umowy o pomoc prawną, przyznam że kiepsko mi to idzie :unsure:
 
Ale zabłysnąłeś tym tekstem, prawdziwy bohater jesteś.
Emka to indywidualna sprawa każdego i nic ci do tego.
Ty natomiast nie masz racji.
Odejście na emeryturę Kolegów, ma wieloraki wpływ na wszystkich pozostałych!

Nie mamy prawa wpływać na decyzję żadnego z nich, ale mamy pełne prawo
analizować i przyczyny i skutki każdego odejścia - zwłaszcza w powszechnym
kontekście ...
 
Ty natomiast nie masz racji.
Odejście na emeryturę Kolegów, ma wieloraki wpływ na wszystkich pozostałych!

Nie mamy prawa wpływać na decyzję żadnego z nich, ale mamy pełne prawo
analizować i przyczyny i skutki każdego odejścia - zwłaszcza w powszechnym
kontekście ...
ducati said:
Ci co się zesrali to nie idą na emkę,

I to jest ta analiza i przyczyna?
 
Może się nie zesrali.
Mam nadzieję, że otrzymali super propozycję od przełożonych, finansową, stanowiskową, awans o trzy stopnie? Mam taką nadzieję, bo po utracie zaufania do organizacji co powodowałoby tymi funkcjonariuszami w swym zachowaniu?
Chyba nie wierzysz w to co piszesz Ja mysle ze nic nie dostali
 
Dokładnie... A poza tym zacznijcie myśleć trochę. W zeszłym roku ustawa budżetowa została ogłoszona na początku lutego. W tym roku pewnie też tak będzie. Uchwałę modernizacyjną zaczną realizować najwcześniej w marcu. A gdzie tam do rozpoczęcia prac legislacyjnych w sprawie mnożnika kwoty bazowej do wyliczenia średniego uposażenia. Więc jeżeli ktoś uzależnia wycofanie wniosku o zwolnienie ze służby od odpowiedzi na pytanie jak będzie liczony wzrost średniego uposażenia, od stycznia czy od marca, to na pewno się nie doczeka tej odpowiedzi przed 28 lutego...
Poza tym, pójdziecie prosić o wycofanie decyzji o zwolnieniu ze służby, którą już została wydana? poważnie? - żenada...
Wszystko się zgadza, ale co im stoi na przeszkodzie przygotować projekt rozporządzenia w sprawie zmiany mnożnika kwoty bazowej już teraz :)
Normalnie wystarczy zmienić 3,88 na 4,24 i już jesteśmy gotowi na ogłoszenie ustawy budżetowej(y)
 
Wszystko się zgadza, ale co im stoi na przeszkodzie przygotować projekt rozporządzenia w sprawie zmiany mnożnika kwoty bazowej już teraz :)
Normalnie wystarczy zmienić 3,88 na 4,24 i już jesteśmy gotowi na ogłoszenie ustawy budżetowej(y)
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować projekt.
Krótka analiza porównawcza z minionego 2022 r.
Projekt naszego rozporządzenia o wielokrotności kwoty bazowej opublikowano na RCL w maju, projekt dla SW w marcu, projekty dla służb podległych pod MSWiA w styczniu i lutym.
A żołnierze 19 stycznia mieli już rozporządzenie gotowe i podpisane, czyli jeszcze przed publikacją ustawy budżetowej.
Czyli masz rację, można wcześniej.
Każdy może też sprawdzić jak długo od ogłoszenia było procedowane nasze rozporządzenie i rozporządzenia dla innych służb.
 
Na chwilę obecną wychodzi, że waloryzacja emerytur będzie około 14.5% a nie 13.8%.

Natomiast cała reszta co pracuje to niewiadoma :( współczynniki, średnia itp. czy od 01.01, czy 01.03.
 
@marcin555 Ja już pisałem, że 4.01. jest posiedzenie Prezydium ZZ SM, na którym będę przekonywał wszystkie ZZ SM do wspólnych prawnych inicjatyw w związku z art.41. Pisałem, że jeśli to się nie uda to przygotujemy sami tryb działania. Już mam to omówione z prawnikiem. Cierpliwości, pisałem także, że tak tej sprawy nie zostawimy i rząd musi zrozumieć swój błąd. Związek mocno zawiódł się na pikiecie, bo nie było wielu fszy, których dotyczy art.41. Szkoda, ale oczywiście my jak zawsze nie zawiedziemy i tak jak wielokrotnie już to robiliśmy i robimy, przygotujemy ścieżkę działań także w tej sprawie.
W świetle argumentacji art.41 miał zniechęcić funkcjonariuszy z 15+ letnim stażem do odejścia na emerytury, lecz zapomina się, że wśród odchodzących są też z 30 letnim stażem w wieku 60 i więcej lat, którzy mimo stażu i lat życia nie odeszli rok czy dwa lata temu by wypracować sobie większą podstawę emerytury. Skoro im zabrano podwyżkę kwoty bazowej czy oni też mają zrezygnować z odejścia? Dlaczego ich się karze za odejście?
 
Back
Do góry