Mozna wywnioskować z tego artykułu że znowu sie nie łapiemy na emkę
Kolejne posiedzenie w sprawie reformy emerytalnej
W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie rządowo-związkowego zespołu zajmującego się reformą służb mundurowych m.in. zmianami w emeryturach. Jednym z tematów były zmiany w wypłacaniu L4. Tymczasem we wtorek rząd uznał, że reforma emerytalna dla służb mundurowych może poczekać do następnej kadencji.
Jak powiedział PAP przewodniczący NSZZ Policjantów
Antoni Duda w środę ustalono jedynie, że do 3 marca w MSWiA odbędzie się spotkanie przedstawicieli wszystkich formacji mundurowych w celu omówienia szczegółów przyjętych przez rząd założeń.
Duda zaznaczył, że od przebiegu tych rozmów będzie zależało, czy strona związkowa zawiesi rozmowy z przedstawicielami rządu w sprawie reformy.
Projektowane przepisy mają dotyczyć funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.
Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych.
Według propozycji rządu
przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej - proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej).
Według danych MSWiA w pierwszym półroczu 2010 r. na zwolnieniach lekarskich średnio miesięcznie przebywało 16 tys. policjantów. Łączna liczba udzielonych dni zwolnień lekarskich w policji wyniosła ok. 192 tys. miesięcznie.
W 2010 r. średnia liczba dni na zwolnieniu lekarskim wynosiła: Straż Graniczna - 21, CBA - 16, BOR, Służba Celna - 15, SKW - 13, policja - 11, SW i SWW - 10, PSP - 7, AW - 4. W tych wyliczeniach nie ma danych dotyczących żołnierzy zawodowych.
Tymczasem z wtorkowego komunikatu z posiedzenia rządu wynika, że wśród ponad 30 priorytetowych projektów ustaw, które zamierza rząd Donalda Tuska przyjąć w obecnej kadencji parlamentu, nie ma reformy emerytalnej dla służb mundurowych. Jest za to zmniejszenie uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych za chorobowe. Ry