• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

Ta ustawa mówi o art.15 i 15e, a funkcjonariusze SC i SCS co do zasady są w art.15a i 15d ust.1, a te nie są wymieniane w tej ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
 
Ta ustawa mówi o art.15 i 15e, a funkcjonariusze SC i SCS co do zasady są w art.15a i 15d ust.1, a te nie są wymieniane w tej ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Przecież to jest logiczne, że ustawa odnosi się do art 15, bo ci co pod nią podlegają, mogli teoretycznie być w drugim filarze w cywilu a za ten czas liczą im się cywilne lata do emki mundurowej 2.6 lub 1.3. Nie mogą brać za ten sam okres i tu i tu. To samo jest z 15a jeżeli z tego art. idziemy na emkę to także wszystkie składki na ZUS są nam umarzane, wszystkie bez wyjątku. Tych wszystkich składek jakby nie było. Tak samo jak składki odprowadzane nam z dodatków alokacyjnych, które też nam ukradli. I żeby nie było też byłem w II filarze.
 
Czy umorzyli komuś składki OFE? Proszę o info. Przecież wielu funkcjonariuszy jest już na emce.
Chodzi o te osoby, które nie miały ustalonej emki na podstawie art.15 i 15e, bo np. byli wcześniej w innej służbie, a o tych, którzy mają ustalone emki tak jak ogół FSCS i SC,czyli z art.15d ust.1.
 
Czy umorzyli komuś składki OFE? Proszę o info. Przecież wielu funkcjonariuszy jest już na emce.
Chodzi o te osoby, które nie miały ustalonej emki na podstawie art.15 i 15e, bo np. byli wcześniej w innej służbie, a o tych, którzy mają ustalone emki tak jak ogół FSCS i SC,czyli z art.15d ust.1.
Jestem emerytem mundurowym art. 15d ( ucywilniony funkcjonariusz) oraz od grudnia 2021 również emerytem ZUS - pobieram dwie emerytury.
Emerytura ZUS składa się z dwóch części:
1. emerytury z FUS obliczonej na podstawie zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek pomniejszonych za okres, za który mam naliczoną emeryturę mundurową;
2. okresowej emerytury kapitałowej obliczonej na podstawie zwaloryzowanych środków zewidencjonowanych na moim subkoncie - to są środki z OFE przekazane suwakiem do ZUS. Okresowa emerytura jest wypłacana do ukończenia 65 roku życia. Później należy wystąpić o jej przeliczenie i wypłacana będzie nie jako okresowa ale już w znacznie wyższej kwocie biorąc pod uwagę zgromadzone środki na subkoncie oraz tebele dalszego trwania życia.
 
Ostatnia edycja:
Jestem emerytem mundurowym art. 15d ( ucywilniony funkcjonariusz) oraz od grudnia 2021 również emerytem ZUS - pobieram dwie emerytury.
Emerytura ZUS składa się z dwóch części:
1. emerytury z FUS obliczonej na podstawie zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek pomniejszonych za okres, za który mam naliczoną emeryturę mundurową;
2. okresowej emerytury kapitałowej obliczonej na podstawie zwaloryzowanych środków zewidencjonowanych na moim subkoncie - to są środki z OFE przekazane suwakiem do ZUS. Okresowa emerytura jest wypłacana do ukończenia 65 roku życia. Później należy wystąpić o jej przeliczenie i wypłacana będzie nie jako okresowa ale już w znacznie wyższej kwocie biorąc pod uwagę zgromadzone środki na subkoncie oraz tebele dalszego trwania życia.
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem pobierasz dwie emki. Jedna z ZER, druga z ZUS. Z tym, że emka z ZUS składa się z emki wyliczonej za lata cywilne i z emki z drugiego filaru za wszystkie lata pracy i służby. Jeśli tak jest to bardzo się cieszę z tego, chociaż ani sensu ani logiki w tym nie widzę

Nasza emka obliczana jest na podst. art. 15e (15d to jest określenie wysokości emerytury) i środki zgromadzone w funduszu emerytalnym są przekazywane na dochody budżetu państwa na podst. art. 111a ust. 1 pkt 1b) ustawy o funduszach emerytalnych. Czyli za okres kiedy będzie obliczana emerytura mundurowa przepadają tak samo jak składki na ZUS.
No i niestety ale tak właśnie to wygląda. Może nie jest to po naszej myśli ale jest przynajmniej logiczne
 
Ostatnia edycja:
Jestem emerytem mundurowym art. 15d ( ucywilniony funkcjonariusz) oraz od grudnia 2021 również emerytem ZUS - pobieram dwie emerytury.
Emerytura ZUS składa się z dwóch części:
1. emerytury z FUS obliczonej na podstawie zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek pomniejszonych za okres, za który mam naliczoną emeryturę mundurową;
2. okresowej emerytury kapitałowej obliczonej na podstawie zwaloryzowanych środków zewidencjonowanych na moim subkoncie - to są środki z OFE przekazane suwakiem do ZUS. Okresowa emerytura jest wypłacana do ukończenia 65 roku życia. Później należy wystąpić o jej przeliczenie i wypłacana będzie nie jako okresowa ale już w znacznie wyższej kwocie biorąc pod uwagę zgromadzone środki na subkoncie oraz tebele dalszego trwania życia.
Ja byłem tylko 8 lat w ZUS i kalkulator wyliczył emeryturę ze składek, działa bardzo dobrze.Przeprowadziłem swoją kalkulacje usuwając składki zwaloryzowane i w to miejsce w moim przypadku wpisałem składki za parę miesięcy tj. od 01.01.1999 do 15.09.1999 r, pozostawiłem zwaloryzowany kapitał początkowy plus OFE to z subkonta i OFE z firmy. Następnie wpisałem zerowy dochód w każdym roku do 65 lat i gotowe. Kalkulator działa i liczy.
Quote

Czyli dobrze liczyłem emeryturę z ZUS, to się cieszę.Specjalnie wkleiłem jeszcze raz swój post bo może się komuś przydać sposób wyliczania.
 
Ostatnia edycja:
Art 111a ust 1 pkt 1 lit b ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych tj. DU z 2020 poz 105
przepis dot art 15 i 15e ust o zaopatrzeniu em
Zmiana ta została wprowadzona ustawą z 11 maja 2017 r DU z 2017 poz 1321 - o zmianie ustawy o zaopatrzeniu em f-szy policji....

może niech prawnik to zinterpretuje...
dla art 15 i 15a
będzie jasność
Tak, dobrze byłoby, gdyby wyjaśnił to ktoś kompetentny. Na razie wszyscy tu dywagujemy, a przydałaby się pewność w tej kwestii.
 
Jestem emerytem mundurowym art. 15d ( ucywilniony funkcjonariusz) oraz od grudnia 2021 również emerytem ZUS - pobieram dwie emerytury.
Emerytura ZUS składa się z dwóch części:
1. emerytury z FUS obliczonej na podstawie zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek pomniejszonych za okres, za który mam naliczoną emeryturę mundurową;
2. okresowej emerytury kapitałowej obliczonej na podstawie zwaloryzowanych środków zewidencjonowanych na moim subkoncie - to są środki z OFE przekazane suwakiem do ZUS. Okresowa emerytura jest wypłacana do ukończenia 65 roku życia. Później należy wystąpić o jej przeliczenie i wypłacana będzie nie jako okresowa ale już w znacznie wyższej kwocie biorąc pod uwagę zgromadzone środki na subkoncie oraz tebele dalszego trwania życia.
Ciekawe jednak, czy Twoją emeryturę kapitałową policzyli ze WSZYSTKICH środków, które były zgromadzone na subkoncie, czy jednak uszczknęli ich część za okres objęty emerytura mundurową???
 
Ale przy ładzie nie ma za dobrej wiadomości, przy pobieraniu dwóch emerytur za 2021 zapłaciłem 525 zł podatku, ale za 2022 trzeba będzie zapłacić 425x12- 5100. @Stefan123 wspomina o składkach emerytalnych od dodatków alokacyjnych, moim zdaniem nie żadnych szans, ponieważ te lata są policzone do emerytury mundurowej i wszystko zostało automatycznie umorzone. Jak byś szedł na jedną emeryturę z 4 ZUS to i owszem by się liczyło. Czwarty rok już mi leci emerytura z ZER i drugi rok z ZUS. Życzę doczekania wszystkim emerytur.
 
Ale przy ładzie nie ma za dobrej wiadomości, przy pobieraniu dwóch emerytur za 2021 zapłaciłem 525 zł podatku, ale za 2022 trzeba będzie zapłacić 425x12- 5100. @Stefan123 wspomina o składkach emerytalnych od dodatków alokacyjnych, moim zdaniem nie żadnych szans, ponieważ te lata są policzone do emerytury mundurowej i wszystko zostało automatycznie umorzone. Jak byś szedł na jedną emeryturę z 4 ZUS to i owszem by się liczyło. Czwarty rok już mi leci emerytura z ZER i drugi rok z ZUS. Życzę doczekania wszystkim emerytur.
czyli za 2021 zapłaciłeś 525 a za 2022 aż zero?
 
Tak, dobrze byłoby, gdyby wyjaśnił to ktoś kompetentny. Na razie wszyscy tu dywagujemy, a przydałaby się pewność w tej kwestii.
Nasza emka obliczana jest na podst. art. 15e (15d to jest określenie wysokości emerytury) i środki zgromadzone w funduszu emerytalnym są przekazywane na dochody budżetu państwa na podst. art. 111a ust. 1 pkt 1b) ustawy o funduszach emerytalnych. Czyli za okres kiedy będzie obliczana emerytura mundurowa przepadają tak samo jak składki na ZUS.
 
to już było wałkowane wieki temu, odpowiedź jest w piśmie ZUS:

art.15e dotyczy funkcjonariuszy SCS, którzy przed 2 stycznia 1999 pełnili służbę w policji, uop itd. Oni stracą OFE, ale mają pełną emeryturę mundurową już teraz.
Dzięki za przypomnienie. Mam nadzieję, że to kończy dyskusję.
Mam prośbę. Pisząc na forum uważajmy z interpretacją, a tym bardziej z przedstawianiem stanowiska z powołaniem się na swoją subiektywną logikę rozumowania, bo czyta to jakaś grupa osób, którzy przez to później niepotrzebnie się niepokoją.
Dla przykładu, po tych ostatnich wpisach dostałem kilka zgłoszeń na maila zaniepokojonych funkcjonariuszy plus dwa zgłoszenia od przewodniczących ZOI, bo także do nich ktoś się zgłaszał, że zagrabili nam składki z OFE.
 
Pan premier od dawna szykuje (choc nieskutecznie) reformę OFE i przekazanie je w prywatne ręce jako IKE 9z prawem do skorzystania po osiągnięciu wieku (em.), więc zapewne nie będą tego "kosić" jak składek ZUS przy przejściu do ZER, bo spowoduje to kolejne problemy z interpretacją prawnej legalności takiego działania (jak obecnie pojawił sie problem z ich opodatkowaniem w swietle emerytur wolnych od podatku do określonej granicy kwotowej).
 
Back
Do góry