• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Czy miało by sens, wniesien pozwu zbiorowego do sądu w związku z obniżeniem emerytòr (np. dyskryminacja w stosunku do pracujących, zerwanie umowy społecznej przez zmiejszenie wysokości emerytury wcześniej prawidłowo ustalonej).
 
Oczywiście, ja dołączę przy pierwszej możliwości tego rodzaju. Szujskie, demagogiczne, nierówne, selektywne traktowanie podatników 😠
 
Czy miało by sens, wniesien pozwu zbiorowego do sądu w związku z obniżeniem emerytòr (np. dyskryminacja w stosunku do pracujących, zerwanie umowy społecznej przez zmiejszenie wysokości emerytury wcześniej prawidłowo ustalonej).
Moim zdaniem nie ponieważ źle uzasadniasz roszczenie nikt ci nie zmienił podstawy do obliczenia emerytury a tym samym nie zmienił jej wysokości i nie naruszył wczešniej wydanej decyzji, zwiększono ci podatek w efekcie czego otrzymujesz mniejszą emeryturę.
 
Moim zdaniem nie ponieważ źle uzasadniasz roszczenie nikt ci nie zmienił podstawy do obliczenia emerytury a tym samym nie zmienił jej wysokości i nie naruszył wczešniej wydanej decyzji, zwiększono ci podatek w efekcie czego otrzymujesz mniejszą emeryturę.
Zastanawiam się tylko, czy to nie może zostać potraktowane jako nierówne traktowanie emerytów w stosunku do osób pracujących (łamanie konstytucyjnej zasady równości obywatela wobec prawa). Pracującym zastosowano ulgę dla klasy średniej, a emeryci jej nie mają. MF przeszedł samych siebie w idiotycznych tłumaczeniach dlaczego nie może zastosować ''algorytmu''. Dodatkowo znaczną cześć emerytów dorabia do niskiego świadczenia emerytalnego, więc można by powiedzieć, że tracą podwójnie.
 
Czy to znaczy, że jednak jest możliwe zastosowanie algorytmu przedstawionego na stronie Celnicy także dla emerytów.
 
Ale to juz tylko w drodze zmiany ustawy.

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Szkoda że nie masz racji ponieważ możnaby było takie sprawy skarżyć, ale nikt nie zmienił nam wysokošci emerytury tylko płacimy wyžaze podatki, niestety.
I tu się mylisz kolego. Jeśli jesteś emerytem to zerknij do swojej decyzji o ustaleniu prawa do emerytury i jej wysokości. W decyzji organ emerytalny podaje konkretne kwoty: wysokość miesięcznego świadczenia brutto, wysokość składki zdrowotnej, wysokość zaliczki na podatek dochodowy, wysokośc świadczenia netto. W I części decyzji w pkt 1 są podstawy prawne, w pkt 2 jest następujący zapis: "Od dd.mm.rrrr wysokość miesięcznego świadczenia wraz z przysługującymi wzrostami i dodatkami wynosi kwotę ....... zł, a po potrąceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie ...... zł i zaliczki na podatek dochodowy w kwocie ....... zł (obliczonej od podstawy opodatkowania w kwocie ...... ) wynosi kwotę .......... zł."
Tak więc jeśli emeryt otrzymywał świadczenie netto w kwocie XXXX zł, wyliczone przez organ emerytalny z podaniem w decyzji konkretnych kwot składki zdrowotnej oraz podatku (nie stawek, tylko kwot), to taką kwotę świadczenia powinien dostawać miesięcznie. A jeśli dostał mniejsze świadczenie, to powinien wiedzieć co się zmieniło w decyzji organu, które kwoty się zmieniły (kwota składki zdrowotnej czy podatku).
 
Ja również przypuszczam że to zostanie zmienione, wyszedł falstart w praniu z emerytami i teraz będą poprawiać.
To znaczy liczyli, że emeryci nazwani przez wiadomokogo cwaniakami pozwolą się golić dla dobra nowego ładu, ale zrobił się wielki ryk i nieprzyjemna atmosfera wokoło całej pseudo reformy? Czyli ostateczne definitywne pranie tych jw emerytów jeszcze przed nami, po zebraniu sił po tym falstarcie?
 
Oczywiście, że będziemy cisnąć. Szokujące jest to co napisałeś o tym, że na razie 86zł a za chwilę może być połowa emki, dlaczego nie?
SZOK, A GDZIE PRAWA NABYTE, ZASADA ZAUFANIA OBYWATELA DO PAŃSTWA, PARĘ INNYCH ZASAD KONSTYTUCY
Polityka • 05.01.2022 12:50

Wszystkie osoby, które miały nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia, w lutym otrzymają wyrównania


Pytanie się samo nasuwa a co z emeryturami styczniowymi ??????????????????????????????????????????????
Moja "nowa emerytura" została pomniejszona o 200 zł , i nie wiem dlaczego. Moje brutto to 2700 i nie jest tak znaczną kwotą aby netto do wypłaty pomniejszyć o 200 zł.
 
Moim zdaniem nie ponieważ źle uzasadniasz roszczenie nikt ci nie zmienił podstawy do obliczenia emerytury a tym samym nie zmienił jej wysokości i nie naruszył wczešniej wydanej decyzji, zwiększono ci podatek w efekcie czego otrzymujesz mniejszą emeryturę.
Zaraz zaraz, przecież stawka podatku dochodowego nie zmieniła się, wynosi nadal 17% i 32%. Jako emeryt przy świadczeniu brutto nie przekraczającym 3000 zł nie wpadnę w drugi próg podatkowy. Sprawdziłam w decyzji ZER wydanej w ubiegłym roku, że kwota składki zdrowotnej podanej w decyzji to dokładnie 9% z kwoty brutto świadczenia. Pytam więc co się zmieniło, jak to wyliczyć, że kwota netto emerytury wpłynęła o 200 zł mniejsza???
 
To nie jest tak do końca, emeryci tracą już od 5000 zł brutto (o ile dobrze pamiętam) i nie ważne ile, liczy się sam fakt, bo nie obowiązuje ich tzw. łatka Nowego Ładu przygotowana dla średniej klasy, jak ma to miejsce dla pracujących. Takie podejście rządu powoduje, że dodatkowo niweluje się im coroczne waloryzacje. Wniosek, dostają dwa razy po tylnej części pleców.
Pamiętaj, ty też możesz być emerytem.

 
Ostatnia edycja:
Ja straciłam 200 zł netto mając świadczenie brutto mniejsze niż 3000 zł. I chciałabym wiedzieć dlaczego.
prawdopodobnie nie zastosowano ulgi 1/12 z 30000, tj. 425 zl.

3000-270-425= 2305

Jezeli tak, to nastąpi zwrot pod koniec roku.

Prqcujesz jeszcze gdzieś, gdzie.tę ulgę zastosowqno, bo tylko w jednym miejscu można z niej skorzystac.






Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Back
Do góry