• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Niestety - sformułowanie "może chodzić" na zwolnieniu lekarskim, oznacza możliwość "chodzenia"
w dosyć ściśle określonych przypadkach. Upoważnia pacjenta jedynie do wykonywania "zwykłych
czynności życia codziennego" - np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg, kontrolę
lekarską.
"Osoba niezdolna do pracy może jednak wykonywać zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jej stanem zdrowia, np. może udać się do apteki, po codzienne zakupy żywności, na badania lub wizytę u lekarza. Również wyjście na spacer w ramach rekonwalescencji – w okresie zwolnienia lekarskiego z adnotacją lekarza „chory może chodzić” - jest okolicznością usprawiedliwiającą nieobecność osoby kontrolowanej podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy. Taka okoliczność nie pozbawia tej osoby prawa do zasiłku chorobowego. Spacer, zwłaszcza zalecony przez lekarza, nie jest bowiem działaniem sprzecznym z celem zwolnienia lekarskiego."
Tak więc wszystko zależy od rodzaju schorzenia i zaleceń lekarza.
 
"Osoba niezdolna do pracy może jednak wykonywać zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jej stanem zdrowia, np. może udać się do apteki, po codzienne zakupy żywności, na badania lub wizytę u lekarza. Również wyjście na spacer w ramach rekonwalescencji – w okresie zwolnienia lekarskiego z adnotacją lekarza „chory może chodzić” - jest okolicznością usprawiedliwiającą nieobecność osoby kontrolowanej podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy. Taka okoliczność nie pozbawia tej osoby prawa do zasiłku chorobowego. Spacer, zwłaszcza zalecony przez lekarza, nie jest bowiem działaniem sprzecznym z celem zwolnienia lekarskiego."
Tak więc wszystko zależy od rodzaju schorzenia i zaleceń lekarza.

Co ma ZUS do funkcjonariusza ? Nawet składek nie otrzymuje.
Temat dot. zwolnienia lekarskiego funkcjonariusza , który zamierza
przejść na zaopatrzenie emerytalno-rentowe.
 
Co ma ZUS do funkcjonariusza ? Nawet składek nie otrzymuje.
Temat dot. zwolnienia lekarskiego funkcjonariusza , który zamierza
przejść na zaopatrzenie emerytalno-rentowe.
Ogólne zasady kontroli zwolnień. ZER też się pewnie kieruje takimi.
 
Ostatnia edycja:
Nie twórzmy sztucznych problemów, teraz na tapecie jest 15a i trzeba trzymać rękę na pulsie. Żebyśmy znowu nie byli służbą 3 kategorii.
 
Dzień dobry,

pilnie szukam osoby, która została ucywilniona w 2017 roku, na komisji lekarskiej uzyskała II grupę w związku ze służbą a ZER przyznał jej II grupę inwalidzką a nie jedynie podwyższył emeryturę o 15%.
 
Dzień dobry,

pilnie szukam osoby, która została ucywilniona w 2017 roku, na komisji lekarskiej uzyskała II grupę w związku ze służbą a ZER przyznał jej II grupę inwalidzką a nie jedynie podwyższył emeryturę o 15%.
To jest w naszej służbie coś więcej niż podwyższenie o dodatkowe 15% emki?
 
To jest w naszej służbie coś więcej niż podwyższenie o dodatkowe 15% emki?
Tak w przypadku zbiegu prawa do emki i renty, ZER przyjmuje świadczenie korzystniejsze dla ciebie lub wybrane przez ciebie (art. 43 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym...., II grupa inwalidzka to 70% podstawy wymiaru (art 22 cyt ustawy).
 
To jest w naszej służbie coś więcej niż podwyższenie o dodatkowe 15% emki?
Nie wiem co miał na myśli autor zapytania, ale myślę, że chodzi o osoby które nie maja prawa do emerytury (brak 15 lat służby lub 5 policyjnych), wtedy orzeczenie o inwalidztwie daje możliwość uzyskania renty policyjnej.
Jeśli ktoś ma prawo do emerytury, to możliwość doliczenia do 15% jest wystarczającym bonusem i nie wiem jakie znaczenie miałoby w tym przypadku orzekanie o grupie inwalidzkiej
 
Nie wiem co miał na myśli autor zapytania, ale myślę, że chodzi o osoby które nie maja prawa do emerytury (brak 15 lat służby lub 5 policyjnych), wtedy orzeczenie o inwalidztwie daje możliwość uzyskania renty policyjnej.
Jeśli ktoś ma prawo do emerytury, to możliwość doliczenia do 15% jest wystarczającym bonusem i nie wiem jakie znaczenie miałoby w tym przypadku orzekanie o grupie inwalidzkiej

A takie, że przy ucywilnieniu w 2017 roku, jeśli nabył prawo do emki to miał wysługi niecałe 18 lat, co daje 47,8% emki + 15% za inwalidztwo w związku ze służbą to daje 62,8%, a orzeczenie samej II grupy inwalidzkiej to 70%. Kolega podkreślił, że ma zbieg prawa do emerytury i orzeczone inwalidztwo. ZER prawidłowo przyjął dla niego korzystniejsze świadczenie.
 
Cześć . Co zmieni obecny projekt zmian 15a dla tych , którzy są już na emce? Zostaną im doliczone lata z przed 1999?
 
Tak . Chodzi o to czy obecni emeryci będą mogli zmienić na korzyść.

Wysłane z mojego moto g(9) plus przy użyciu Tapatalka
 
A możesz podrzucić link?

Wysłane z mojego moto g(9) plus przy użyciu Tapatalka
To chyba ten projekt.
Przepraszam za lekki sarkazm powyżej ale nie wydaje mi się, żeby na chwilę obecną można było mówić, że projekt może coś zmienić dla celniczych emerytów - obecnych lub przyszłych.
Nawet jeśli zostaniemy włączeni to nie wiemy w jakiej formie i co w ogóle z projektu zostanie w gotowej, przyjętej ustawie.
Jeśli miałbym się pokusić o jakieś gdybania, to moim zdaniem (tak jak jest niestety w projekcie) zmiany będą dotyczyć tylko zatrudnionych pomiędzy 1999-2003, którzy będą mieli wybór 1 z 2 wariantów. Moim zdaniem, jeśli do tego dojdzie, obecni emeryci również będą mieli prawo wyboru. Ale to tylko gdybanie...
 

Attachments

  • qvvr46_Projektustawyozmianieustawyozaopatrzeniuemerytalnymfunkcjonariuszy (1).pdf
    153,8 KB · Wyświetleń: 360
Back
Do góry