• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Dzięki za odpowiedź, chyba faktycznie będę musiał się do kadr pofatygować. Nie ukrywam, że chciałbym się załapać na przyszłoroczną waloryzację. Czuje, że może być wyższa niż 2,6%. Jeśli jednak się nie uda, to trudno, chce po prostu zostawić to bagno za sobą. Dopytam jeszcze, ile tak zwyczajowo trwa wydanie przez DIAS decyzji zwalniającej ?
 
No właśnie, sporo niewiadomych, w 2013 skorzystałem z 14 dniowego urlopu ojcowskiego, pytanie też co z zasiłkiem opiekuńczym na dziecko do lat 8, tym covidowym. Z tego też korzystałem. Martwi mnie perspektywa dłuższego zostania 😞
 
Dzięki za odpowiedź, chyba faktycznie będę musiał się do kadr pofatygować. Nie ukrywam, że chciałbym się załapać na przyszłoroczną waloryzację. Czuje, że może być wyższa niż 2,6%. Jeśli jednak się nie uda, to trudno, chce po prostu zostawić to bagno za sobą. Dopytam jeszcze, ile tak zwyczajowo trwa wydanie przez DIAS decyzji zwalniającej ?
Zer do wyliczenia bierze tylko pełne miesiące nawet jak masz 29 dni to je odrzuca , nie wliczają też ćwiczeń w rezerwie , chyba że masz zaświadczenie , ale nie wiem czy na kilkudniowe wystawiają .
 
Weź pod uwagę zwolnienia lekarskie, na których przebywałes w tym okresie. Mogę Ci je odliczyć od tych 15 lat i możesz zostać z ręką w nocniku. Lepiej dla pewności przepracować nieco dłużej, bo co zrobisz jak Ci zabraknie paru dni , czy tygodni.
Żadnych zwolnień nie odliczają!
 
Zer do wyliczenia bierze tylko pełne miesiące nawet jak masz 29 dni to je odrzuca , nie wliczają też ćwiczeń w rezerwie , chyba że masz zaświadczenie , ale nie wiem czy na kilkudniowe wystawiają .
Bzdura. Niepełne miesiące są zliczane. Za miesiąc przyjmuje się 30 dni. Może być np.: 15 w styczniu i 15 w lutym i jest miesiąc do emki.
 
Witam szanowne Koleżanki i Kolegów. Z góry przepraszam za naiwne pytanie odnośnie kwestii emerytalnej. Moja sytuacja wygląda następująco. Do służby przyszedłem 03.01.2007 [mam akt mianowania]. 15 lat służby mija mnie 03.01.2022, i w tym dniu nabędę uprawnienia emerytalne [służbę pełniłem tylko i wyłącznie w OC granicznych, więc kwestia zadań policyjnych jest jasna]. Chciałem zapytać, czy jeśli złożę wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem, np. 15.10.2021 - 15.01.2022, to czy pracodawca może, bez mojej zgody skrócić okres wypowiedzenia. Wiem że może, gdy to on wypowiada umowę, i w szczególnych przypadkach np. likwidacja zakładu. Pytanie czy ma taką możliwość, gdy umowę wypowiadam ja?
Witaj. We wniosku o zwolnienie sam podajesz datę zwolnienia. Może ona być nawet za pół roku, nie ma znaczenia. Możesz złożyć już dziś, podając datę 15.01.2022 i z taką data dyrektor ma wystawić decyzję zwalniającą.
Wystarczy aby zachować ustawowy 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
Radził bym Ci nie podawać daty na "styk" ponieważ kalkulator w ZER jakoś dziwnie liczy. ja np.: z dniem 31 grudnia miałem 14 lat i 10 miesięcy a według ZER 15 lat miało mi minąć 5 marca? Pani z ZER sama nie umiała tego wyjaśnić dlaczego 2 miesiące w ZER trwają 2 miesiące i 5 dni (luty liczony jest jak pełny miesiąc pomimo, że ma 28 dni!).
Najlepiej zadzwoń na infolinię ZER, podaj wszystkie daty, pani konsultantka wpisze je. "magicznego" kalkulatora i będziesz znał datę osiągnięcia wieku emerytalnego.
Żadne zwolnienia nie są odliczane, odliczany jest natomiast urlop wychowawczy i bezpłatny.
Powodzenia w dotrwaniu do stycznia 2022. Z doświadczenia wiem, że niestety będzie to trudny okres.
 
Dzięki za odpowiedź, chyba faktycznie będę musiał się do kadr pofatygować. Nie ukrywam, że chciałbym się załapać na przyszłoroczną waloryzację. Czuje, że może być wyższa niż 2,6%. Jeśli jednak się nie uda, to trudno, chce po prostu zostawić to bagno za sobą. Dopytam jeszcze, ile tak zwyczajowo trwa wydanie przez DIAS decyzji zwalniającej ?
Kadry nie powiedzą ci za dużo. Najlepiej zadzwoń do ZER.
Waloryzacja obejmie wnioski o emkę złożone przed 31.03.2022 także spokojnie. Te 2,6% to tak się nie nakręcaj. Troszkę inaczej się to liczy (2,6% do uposażenia), w rzeczywistości wychodzi podobna kwota jak 4,5% waloryzacji emki.
Dyrektor powinien wydać decyzję bez zbędnej zwłoki, u nas trwa to około miesiąca.
 
Zwolnienia lekarskie nie - ale bywają inne okresy, które mogą zostać niezaliczone.
Np. mój urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego, nie został zaliczony do służby ...
Cat, na pewno macierzyński? A nie wychowawczy? Z tego co wiem, macierzyński jest zaliczany bez względu na to, które z rodziców go wykorzystywało?
 
Dzięki za odpowiedź, chyba faktycznie będę musiał się do kadr pofatygować. Nie ukrywam, że chciałbym się załapać na przyszłoroczną waloryzację. Czuje, że może być wyższa niż 2,6%. Jeśli jednak się nie uda, to trudno, chce po prostu zostawić to bagno za sobą. Dopytam jeszcze, ile tak zwyczajowo trwa wydanie przez DIAS decyzji zwalniającej ?

Jeżeli zwolnisz się od stycznia do marca to waloryzacja będzie naliczana .
Podejrzewam, że w przyszłym roku będzie ponad 5 % .
Odnośnie wyliczeń ZER : to liczy się w latach, miesiącach , dniach . Każdy dzień jest ważny .
Na końcu wyliczenia masz wynik : czyli ile lat służyłeś , miesięcy i dni. Od tego ustala się
procenty emerytury.
Szczegóły zawsze najlepiej pisać na priv . Każdy wpis na forum Celnicy.pl - Min. Fajansu i ZER analizują
żeby nam jeszcze utrudnić .
 
Jeśli odejdziesz w lutym też dostaniesz waloryzację, też uważam, że dla bezpieczeństwa warto dołożyć sobie miesiąc służby.
Przykro patrzeć, że tak zdewastowali naszą służbę, że funkcjonariusze odliczają tylko czas kiedy minie im 15 lat. Krótkowzroczność MF jest przerażająca.
Powodzenia
 
Dzięki za odpowiedź, chyba faktycznie będę musiał się do kadr pofatygować. Nie ukrywam, że chciałbym się załapać na przyszłoroczną waloryzację. Czuje, że może być wyższa niż 2,6%. Jeśli jednak się nie uda, to trudno, chce po prostu zostawić to bagno za sobą. Dopytam jeszcze, ile tak zwyczajowo trwa wydanie przez DIAS decyzji zwalniającej ?
Najpierw dokładnie sprawdź staż w kadrach. Potem pilnuj terminu złożenia wniosku o zwolnienie. Dias może nie zgodzić się na wcześniejszej niż 3 miesiące od dnia doręczenia decyzji odejście. Będzie Ci procedować wniosek miesiąc (mój przypadek) plus wyśle decyzję pocztą w taki sposób, że dotrze do Ciebie po 10 dniach (też doświadczenie własne). I jesteś zwolniony już w marcu i nie masz waloryzacji.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Zwolnienia lekarskie nie - ale bywają inne okresy, które mogą zostać niezaliczone.
Np. mój urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego, nie został zaliczony do służby ...
Cat a szukałeś w Lex? Jakiś wyroków i uzasadnień pewnie nie dla naszej służby ale dla innych służb.
 
Cat a szukałeś w Lex? Jakiś wyroków i uzasadnień pewnie nie dla naszej służby ale dla innych służb.
:)
Dzięki za podpowiedź.

Jednak mimo, że teoretycznie - znam już ścieżkę, sposoby i miejsce działań, jakie chcę z tym podjąć,
praktycznie - brak mi czasu i muszę zaczekać. Czyli skończyć jedno, by zająć się czwartym.

To mi potwierdza prawdę w powiedzeniu "Czas to pieniądz" - ani teraz nie mam czasu, by zająć się
swoją kolejną sprawą ani pieniędzy, by wziąć adwokata.

Terminów jeszcze nie zawaliłem, co pierwszej kancelarii w mojej sprawie się zdarzyło ...
 
Najpierw dokładnie sprawdź staż w kadrach. Potem pilnuj terminu złożenia wniosku o zwolnienie. Dias może nie zgodzić się na wcześniejszej niż 3 miesiące od dnia doręczenia decyzji odejście. Będzie Ci procedować wniosek miesiąc (mój przypadek) plus wyśle decyzję pocztą w taki sposób, że dotrze do Ciebie po 10 dniach (też doświadczenie własne). I jesteś zwolniony już w marcu i nie masz waloryzacji.
Dlatego najlepiej złożyć wniosek we wrześniu z datą zwolnienia np.: na koniec lutego.
Trzeba też pilnować czy wniosek dotarł do IAS. Znam przypadek jak wniosek "zaginął" w kadrach. I nie pomoże wtedy nawet wpływówka.
 
Pisałem o tym kilka postów wcześniej. Czekam na decyzję ZER. Mam przyznaną grupę inwalidzką w zwiazku ze służba. Jak dostanę decyzję o podwyższeni , to dam znać..
Właśnie dzisiaj otrzymałem decyzję o podwyższeniu emki. ZER wydał ją w ciągu niecałego miesiąca. Teraz czekam na kasę.
 
Czyli art. 15 AA dotyczyć by miał tylko i wyłącznie f-szy spod MSWIA. My jak zwykle na lodzie. Niczego ten przepis nie zmienia nam, lata służby w Administracji Celnej i tak przez nikogo nieuznawane są za równorzędne ze służbą.
A gdzie udział MF w pracach nad tym projektem?
 
Czyli art. 15 AA dotyczyć by miał tylko i wyłącznie f-szy spod MSWIA. My jak zwykle na lodzie. Niczego ten przepis nie zmienia nam, lata służby w Administracji Celnej i tak przez nikogo nieuznawane są za równorzędne ze służbą.
A gdzie udział MF w pracach nad tym projektem?
Na chwilę obecną pominięta jest też Służba Więzienna, ale ta ogłosiła już protest w sprawie braku realizacji Porozumienia z 2018 r. ze swoim Ministrem. Projekt może jeszcze ewoluować w parlamencie. W tym kształcie nie jest do zaakceptowania nawet przez funkcjonariuszy z resortu MSWiA. Pojawił się art.15ab, czyli alternatywa, o którą zabiegał m.in. Nasz Przewodniczący. Dla mnie osobiście fajny byłby powrót do rządowego projektu z 2016 r. (20 lat służby lub 50/55 lat życia kobieta/ mężczyzna). Najlepsze i sprawiedliwe zaś byłoby bezwarunkowe zrównanie uprawień względem art.15.
 
Czyli art. 15 AA dotyczyć by miał tylko i wyłącznie f-szy spod MSWIA. My jak zwykle na lodzie. Niczego ten przepis nie zmienia nam, lata służby w Administracji Celnej i tak przez nikogo nieuznawane są za równorzędne ze służbą.
A gdzie udział MF w pracach nad tym projektem?
Przecież w odpowiedzi na petycje zlozona przez zwiazki- SSCS napisała, że MF nie prowadźi żadnych prac dot zmiany Art 15a, poparła jedynie waloryzacje, ale to też gdzieś utknęło.
 
Back
Do góry