• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Odpowiadam:
Dodatek kontrolerski miałem przyznany do końca 2019 roku, na 2020 r. nie. Odprawę dostałem bez dodatku kontrolerskiego. Teoretycznie na tym straciłem ale w praktyce nie, bo dyrektor wiedział, że odchodzę więc dodatek nie zostałby mi przyznany - niestety to nowy standard. Przepisów w tym momencie nie pamiętam - tych odnośnie wyliczenia odprawy, zapewne jest to w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym i ustawie KAS.
Tak, waloryzację emerytury otrzymałem, została wypłacona w marcu. Dostałem też 13 emeryturę (a wcześniej też nagrodę roczną za 2019 - to jeszcze z IAS). Pierwszą wypłatę z ZER otrzymałem dokładnie 18 lutego, teraz dostaję w okolicach 2 - 4 każdego miesiąca. Radzę uzbroić się w cierpliwość, to wszystko trwa około 2 miesięcy a czasem i dłużej.
Czekam teraz czy zostanie mi podniesiona emerytura w związku z wejściem w życie ustawy budżetowej, czyli wyższą kwotą bazową dla SC-S. No i ewentualnie jeśli będą - wzorem ubiegłego roku podwyżki dla służby - to powinien zostać podniesiony mnożnik kwoty bazowej. Więc ci co odeszli w tym roku na emeryturę też powinni skorzystać. Czy tak się stanie to zobaczymy. ZER podobno to robi z urzędu ale póki co kwiecień dostałem emkę taką samą jak za marzec.
tak się zastanawiam nad tym, co napisałeś i mam wątpliwości. Dodatek kontrolerski przysługuje z tytułu wykonywania określonych obowiązków a nie ze względu na decyzję DIAS, jesli wykonujesz kontrole DIAS nie może nie przyznać Ci dodatku. Jeśli miałeś takie same obowiązki w nowym roku czyli nadal wykonywałeś kontrole, to DIAS powinien Ci to uwzględnić w decyzji przydzielającej dodatek, nawet gdy już złożyłeś wypowiedzenie.

art. 250 ust. KAS
3.Odprawę, o której mowa w ust.1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art.173Kodeksu pracy.
KP
Art. 173. Minister Pracy i Polityki Socjalnej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Rozporządzenie
 
tak się zastanawiam nad tym, co napisałeś i mam wątpliwości. Dodatek kontrolerski przysługuje z tytułu wykonywania określonych obowiązków a nie ze względu na decyzję DIAS, jesli wykonujesz kontrole DIAS nie może nie przyznać Ci dodatku. Jeśli miałeś takie same obowiązki w nowym roku czyli nadal wykonywałeś kontrole, to DIAS powinien Ci to uwzględnić w decyzji przydzielającej dodatek, nawet gdy już złożyłeś wypowiedzenie.

art. 250 ust. KAS
3.Odprawę, o której mowa w ust.1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art.173Kodeksu pracy.
KP
Art. 173. Minister Pracy i Polityki Socjalnej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Rozporządzenie
 
I jakie wrażenie jak procentowo wyszło 👍
nie mam jeszcze decyzji, ale wyszło korzystniej niz się spodziewałem z symulacji naszego kalkulatora. prawdopodobnie jest juz zastosowana nowa kwota bazowa i świadczenie zostało objęte waloryzacją. Od dwóch tygodni mam drobną pracę dorywczą na komputerze wszystko robię w domu, maks .16 godzin tygodniowo za stawkę 24 zł/h, na razie do końca czerwca. Tak ze wychodzi łacznie duzo lepiej niż w służbie razem z nagrodami. Odejście ze słuzby na emkę uznaję za moją najtrafniejszą decyzję ostatniej dekady.
 
Z tego co mi się udało ustalić to odprawę emerytalną oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki stałe wynagrodzenia bierze się z ostatniego wynagrodzenia a składniki ruchome średnią z 12 m-cy. :unsure:
 
nie mam jeszcze decyzji, ale wyszło korzystniej niz się spodziewałem z symulacji naszego kalkulatora. prawdopodobnie jest juz zastosowana nowa kwota bazowa i świadczenie zostało objęte waloryzacją. Od dwóch tygodni mam drobną pracę dorywczą na komputerze wszystko robię w domu, maks .16 godzin tygodniowo za stawkę 24 zł/h, na razie do końca czerwca. Tak ze wychodzi łacznie duzo lepiej niż w służbie razem z nagrodami. Odejście ze słuzby na emkę uznaję za moją najtrafniejszą decyzję ostatniej dekady.
Mylisz się wypłacili wg starej kwoty bazowej ale z waloryzacją.Po nowej kwocie bazowej dostaniemy jak podpiszą rozporządzenie do ustawy budżetowej.
 
Masz rację, jeśli ktoś odejdzie z końcem roku to drugi próg podatkowy pewny. Ale jak ktoś ma niepracującą lub słabo zarabiającą drugą połowę to można się wygrzebać z drugiego progu podatkowego. Sprawa indywidualna. Trudno zakładać, że celnik idący na emeryturę nie potrafi liczyć. Przecież kiedyś wszystko liczyło się ręcznie (na kalkulatorze). Podatek dochodowy dla osób fizycznych nie jest szczególnie skomplikowany.
Czyli jeżeli ktoś odchodzi z końcem roku to jeśli odprawa wypłacona zostanie np. 2 stycznia i 13 stka koło lutego to skladniki te wchodza już na nowy rok i wtedy nie wpadłoby się w 2 próg. Nie mam wiedzy kiedy wypłacają odprawe, czy z dniem zwolnienia już sie ja ma na koncie.
 
Mylisz się wypłacili wg starej kwoty bazowej ale z waloryzacją.Po nowej kwocie bazowej dostaniemy jak podpiszą rozporządzenie do ustawy budżetowej.
Czy na pewno? Kwota jest określona w ustawie budżetowej która już obowiązuje. Mnożnik który jest regulowany zeszłorocznym rozporządzeniem dla SCS się nie zmienił , być może się zmieni jak uruchomią podwyżkę z części modernizacyjnej.
 
Czy na pewno? Kwota jest określona w ustawie budżetowej która już obowiązuje. Mnożnik który jest regulowany zeszłorocznym rozporządzeniem dla SCS się nie zmienił , być może się zmieni jak uruchomią podwyżkę z części modernizacyjnej.
Pomimo,że ustawa budżetowa weszła w życie to jeszcze musi być podpisane rozporządzenie przez MF aby można było je realizować.MSW nie czekało i ich rozporządzenie już obowiązuje.Pozostaje nam czekać - a wszystko przez tych co podpisali tak durne porozumienie z MF-em gdzie zgodzili się na okres 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej.
 
W jakim rozporządzeniu ma być zawarta nowa kwota bazowa?
Kwotę bazową okresla ustawa budżetowa, która już obowiazuje. Emerytura wyliczana jest na podstawie średniego uposażenia w służbie (kwota bazowa razy jej wielokrotność okreslona w rozporządzeniu). Podwyzka wynikajaca ze wzrostu kwoty bazowej nie wymaga ziany rozporządzenia o wielokrotności kwoty bazowej. Po prostu ta wielokrotność jest przemnażana przez większą o 6% kwotę bazową. Dlatego dla tegorocznych emerytów podstawa wyliczenia emerytury wzrosła automatycznie o 6% zaraz po wejsciu w życie ustawy budżetowej 2020

Zaczynamy błądzić. Nie tak dawno była taka informacja. :oops:
 
Wg ostatniego rozporządzenia mnożnik przeciętnego uposażenia wynosi 3,39 kwoty bazowej. W ubiegłym roku kwota Bazowa wynosiła 1701 zł, obecnie po podpisaniu ustawy budżetowej 1803 zł (grosze pomijam). W związku z tym w ubiegłym roku emerytury były liczono od kwoty 5766 zł (3,39*1701), obecnie od 1 stycznia od kwoty 6112 zł (3.39*1803"). Jeśli podwyżki wejdą w życie i kwota przeciętnego uposażenia w rozporządzeniu wyniesie zgodnie z planami MF 3,65 (o czym swego czasu pisał Sławek) to kwota bazowa emerytury wzrośnie do 6581 zł (3.65*1803) z wyrównaniem od 1.01.2020. Oczywiście wszelkie mnożniki pomiędzy 3.,39 a 3,65 są możliwe

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Wg ostatniego rozporządzenia mnożnik przeciętnego uposażenia wynosi 3,39 kwoty bazowej. W ubiegłym roku kwota Bazowa wynosiła 1701 zł, obecnie po podpisaniu ustawy budżetowej 1803 zł (grosze pomijam). W związku z tym w ubiegłym roku emerytury były liczono od kwoty 5766 zł (3,39*1701), obecnie od 1 stycznia od kwoty 6112 zł (3.39*1803"). Jeśli podwyżki wejdą w życie i kwota przeciętnego uposażenia w rozporządzeniu wyniesie zgodnie z planami MF 3,65 (o czym swego czasu pisał Sławek) to kwota bazowa emerytury wzrośnie do 6581 zł (3.65*1803) z wyrównaniem od 1.01.2020. Oczywiście wszelkie mnożniki pomiędzy 3.,39 a 3,65 są możliwe

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
Podstawiłem te dane do naszego kalkulatora. Wychodzi przy moich danych prawie 250 zł. NETTO emki więcej. Jest o czym myśleć. Pytanie co się stanie jeżeli znowelizują ustawę budżetową? I po noweli kwota bazowa będzie niższa. Jeżeli by wprowadzili zmianę to pytanie , czy będzie obowiązywała wstecz, czy z dniem ogłoszenia?
 
no przy aktualnych % wysługi emerytalnej to zazdroszczę Ci takiej kwoty, która netto podbije emke o 250 netto. Potężny mnożnik z 10 lat. Brawo.
 
aspirant50+

FC_celnik


może by się Panowie zastanowili co wnoszą wasze informacje. Proszę wskazywać informacje, które coś wnoszą w temacie „Emerytury”. Nie zaśmiecajcie forum informacjami, które kompletnie nie mają znaczenia dla reszty.
 
Wg ostatniego rozporządzenia mnożnik przeciętnego uposażenia wynosi 3,39 kwoty bazowej. W ubiegłym roku kwota Bazowa wynosiła 1701 zł, obecnie po podpisaniu ustawy budżetowej 1803 zł (grosze pomijam). W związku z tym w ubiegłym roku emerytury były liczono od kwoty 5766 zł (3,39*1701), obecnie od 1 stycznia od kwoty 6112 zł (3.39*1803"). Jeśli podwyżki wejdą w życie i kwota przeciętnego uposażenia w rozporządzeniu wyniesie zgodnie z planami MF 3,65 (o czym swego czasu pisał Sławek) to kwota bazowa emerytury wzrośnie do 6581 zł (3.65*1803) z wyrównaniem od 1.01.2020. Oczywiście wszelkie mnożniki pomiędzy 3.,39 a 3,65 są możliwe

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
Miałem okazję zadać kilka pytań Szefowej KAS na początku jej szefowania odnośnie mnożników,kwoty przeciętnego uposażenia i uważam tak jak TY co jest oczywiste -odpowiedź Szefowej dla mnie nie jest to takie oczywiste.
 
Czy i od kiedy ma wejść jedna emerytura ? albo ZER albo ZUS od lipca ? czy to objaw paniki ? podobno to główny powód obecnej lawiny wniosków .
 
Back
Do góry