• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Wrzesień i pozostałe miesiące są niekorzystne, lepiej składać z początkiem roku. Do puki jest 6 miesięczna odprawa. Bo jeśli ją otrzymasz w grudniu i cały rok przepracowany to może się tak zdarzyć że dużo będzie niedopłaty podatku i zwrotu do US. Kolega, po kierownika zmiany, który odszedł na emke rok temu pod koniec roku wpłacił 7 k do US!!!!! A jego żona, tez u nas pracowała tylko 3k. Ale to rekordziści, którzy od razu poszli do pracy na 0,5 etatu do prywaciarza.
Masz rację, jeśli ktoś odejdzie z końcem roku to drugi próg podatkowy pewny. Ale jak ktoś ma niepracującą lub słabo zarabiającą drugą połowę to można się wygrzebać z drugiego progu podatkowego. Sprawa indywidualna. Trudno zakładać, że celnik idący na emeryturę nie potrafi liczyć. Przecież kiedyś wszystko liczyło się ręcznie (na kalkulatorze). Podatek dochodowy dla osób fizycznych nie jest szczególnie skomplikowany.
 
Zresztą nie tylko 6-miesięczna odprawa wchodzi w grę. Wiele osób tak kalkuluje datę odejścia, żeby dostać jeszcze jubileuszówkę. Jak komuś brakuje rok czy dwa to zwykle czeka z odejściem. Mój kolega czeka na 45-lecie - to chyba kolejne 4 pensje. Przy mniejszych stażach oczywiście jest odpowiednio mniej.
 
W tej sytuacji to nie wiadomo czy warto przedłużać służbę o kolejne lata, można się obudzić z ręką w nocniku. Lepiej raczej już nie będzie.
 
Jak tam statystyki złożonych wniosków o Emkę?
Przebiliśmy już pułap 600 wniosków w skali kraju?
Szczerze wszystkim gratuluję! :)
 
:(Ja zwyczajnie życzę ci spokoju i zdrowia na tej emce, sam z tych powodów chcę odejść na emkę jutro składam wypowiedzenie, i tak jak standby2 nic od nich już nie potrzebuję i nie chcę - smutne to ale niestety prawdziwe.


@Basic życzę Ci wszystkiego najlepszego i uwierz mi, że warto pójść w odpowiednim momencie bo lepiej już nie będzie. Ostatnio oglądałem "Nic do zgłoszenia" . Fajnie, że młodzi ludzie mają zapał do tego co robią...........My też tacy byliśmy onegdaj. Cieszę się, że jest "zmiana warty". Tak powinno być. Być może to zasługa tzw "starych" tych, którzy przekazali "młodym" swoje doświadczenia i spostrzeżenia. Życie toczy się dalej i to Ci młodzi przekażą kiedyś swoje..... Tylko, że Ci młodzi myślą, że zawsze będą młodzi. Ja też tak kiedyś myślałem..................a jednak czas biegnie dla wszystkich w jedną stronę..........
 
Ja już 4 miesiące na emeryturze. Odszedłem 2 stycznia. Bardzo sobie to chwalę. Wytrzymałem tylko 16 lat ale miałem dość. Po prostu. To co się działo przez ostatnie lata... Szkoda komentować. A człowiek cały czas na 1 linii. Pozdrawiam wszystkich nowych emerytów i dużo zdrowia życzę. Też jestem ciekaw czy w związku z wejściem w życie ustawy budżetowej coś mi skapnie.
 
Ludki od czego liczą odprawę emerytalną - średniej z ostatnich 12 miesięcy????? :unsure:czy jakoś inaczej???//
 
Na dzień zwolnienia że służby przyznaje się jednorazowa odprawę w wysokości 6 miesięcznego uposażenia art.250
Ust. 1-3 KAS /ostatniego uposażenia zaszeregowania na dzień zwolnienia / .
 
Ja już 4 miesiące na emeryturze. Odszedłem 2 stycznia. Bardzo sobie to chwalę. Wytrzymałem tylko 16 lat ale miałem dość. Po prostu. To co się działo przez ostatnie lata... Szkoda komentować. A człowiek cały czas na 1 linii. Pozdrawiam wszystkich nowych emerytów i dużo zdrowia życzę. Też jestem ciekaw czy w związku z wejściem w życie ustawy budżetowej coś mi skapnie.

ZER z automatu przeliczy Ci od 01.01.2020r. Nowa wysokość emki plus wyrównanie od 01.01.
Sorki małe sprost.
 
Wydaje mi się ,że od ostatniej pensji ale pewności nie mam. J
No to jest pewność i tak jest.
 
Ja już 4 miesiące na emeryturze. Odszedłem 2 stycznia. Bardzo sobie to chwalę. Wytrzymałem tylko 16 lat ale miałem dość. Po prostu. To co się działo przez ostatnie lata... Szkoda komentować. A człowiek cały czas na 1 linii. Pozdrawiam wszystkich nowych emerytów i dużo zdrowia życzę. Też jestem ciekaw czy w związku z wejściem w życie ustawy budżetowej coś mi skapnie.
@ksenomorf mam do Ciebie pytanie. jak piszesz odszedłeś 2 stycznia.
Czy w roku poprzedzającym odejście (do 31 grudnia) miałeś przyznany dodatek kontrolerski? Czy na dzień 2 stycznia miałeś przyznany dodatek kontrolerski? Czy do odprawy policzyli Ci uposażenie z dodatkiem kontrolerskim? Pytam ponieważ w mojej izbie dodatki na kolejny rok (a raczej pół roku) są przyznawane nie wcześniej niż w połowie stycznia. Na 2 stycznia nikt nie ma przyznanego dodatku, więc teoretycznie odchodzący 2 stycznia mają uposażenie niezawierające dodatku. A może znasz przepis który mówi, ze bierze się pod uwagę ostatnie pełne uposażenie, lub że wyliczane jest ono na podstawie jakiegoś okresu?
Inne pytanie: Czy otrzymałeś tegoroczną waloryzacje emerytury? Chyba powinieneś bo przysługuje wszystkim, którzy do końca lutego mieli przyznaną emeryturę. Ale wiem, że ZER ma opóźnienia w wydawaniu decyzji i co w przypadku jeśli na emeryture odeszło sie w styczniu a decyzja byłaby z marca?
 
Ostatnia edycja:
PJS a daj już spokój...................... To jest tak. Człowiek odchodzi bo nie wytrzymuje i nie liczy już dodatków kontrolerskich, zupek czy innych dupereli. Po prostu ma dosyć i spada z BARU! Nie wnikaj już w szczegóły bo nie jesteś zainteresowany emeryturą .Jak nastąpi ten dzień kiedy złożysz bumagę z wnioskiem o zwolnienie ze służby to pogadamy a teraz żyj spokojnie
 
W SC-S liczą z wybranych przez Emeryta kolejnych 10 lat
1 dziesięciu pełnych kolejnych wybranych lat liczą średni wspólczynnik w stosunku do przeciętnej a następnie przykładają go i procent wysługi do przeciętnej (i tu już nie mam pewności: z roku odejścia lub miesiąca odejścia)
 
@ksenomorf mam do Ciebie pytanie. jak piszesz odszedłeś 2 stycznia.
Czy w roku poprzedzającym odejście (do 31 grudnia) miałeś przyznany dodatek kontrolerski? Czy na dzień 2 stycznia miałeś przyznany dodatek kontrolerski? Czy do odprawy policzyli Ci uposażenie z dodatkiem kontrolerskim? Pytam ponieważ w mojej izbie dodatki na kolejny rok (a raczej pół roku) są przyznawane nie wcześniej niż w połowie stycznia. Na 2 stycznia nikt nie ma przyznanego dodatku, więc teoretycznie odchodzący 2 stycznia mają uposażenie niezawierające dodatku. A może znasz przepis który mówi, ze bierze się pod uwagę ostatnie pełne uposażenie, lub że wyliczane jest ono na podstawie jakiegoś okresu?
Inne pytanie: Czy otrzymałeś tegoroczną waloryzacje emerytury? Chyba powinieneś bo przysługuje wszystkim, którzy do końca lutego mieli przyznaną emeryturę. Ale wiem, że ZER ma opóźnienia w wydawaniu decyzji i co w przypadku jeśli na emeryture odeszło sie w styczniu a decyzja byłaby z marca?
Odpowiadam:
Dodatek kontrolerski miałem przyznany do końca 2019 roku, na 2020 r. nie. Odprawę dostałem bez dodatku kontrolerskiego. Teoretycznie na tym straciłem ale w praktyce nie, bo dyrektor wiedział, że odchodzę więc dodatek nie zostałby mi przyznany - niestety to nowy standard. Przepisów w tym momencie nie pamiętam - tych odnośnie wyliczenia odprawy, zapewne jest to w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym i ustawie KAS.
Tak, waloryzację emerytury otrzymałem, została wypłacona w marcu. Dostałem też 13 emeryturę (a wcześniej też nagrodę roczną za 2019 - to jeszcze z IAS). Pierwszą wypłatę z ZER otrzymałem dokładnie 18 lutego, teraz dostaję w okolicach 2 - 4 każdego miesiąca. Radzę uzbroić się w cierpliwość, to wszystko trwa około 2 miesięcy a czasem i dłużej.
Czekam teraz czy zostanie mi podniesiona emerytura w związku z wejściem w życie ustawy budżetowej, czyli wyższą kwotą bazową dla SC-S. No i ewentualnie jeśli będą - wzorem ubiegłego roku podwyżki dla służby - to powinien zostać podniesiony mnożnik kwoty bazowej. Więc ci co odeszli w tym roku na emeryturę też powinni skorzystać. Czy tak się stanie to zobaczymy. ZER podobno to robi z urzędu ale póki co kwiecień dostałem emkę taką samą jak za marzec.
 
Ostatnia edycja:
Pragnę uściślić temat ZER . Każdego 5 danego miesiąca otrzymujemy emkę na dany miesiąc .
Jutro otrzymamy kasę na maj 2020r.
Korzystając z okazji zapytam jak emeryci mogą pomóc w proteście nie wypłacenie podwyzek. W czwartek
Mogę atakować Skarbowy w kamizelce która mi zostala. Chyba że warszawkę mam kolejny raz nawiedzic?
 
Back
Do góry