Emerytury !!!

dada

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
0
Jest mi ciężko szukać, bo na chwilę obecną nie mam dostępu do komputera. Korzystam z komórki.

dada

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
0
Mam jeszcze pytanie, co ma większą wagę, ustawa o KAS czy nowa ustawa emerytalna?

AdamDworcow

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
52
myślę, że tu chodzi o to, że art. 56 ustawy o straży marszalkowskiej wchodzi w życie po 2 latach i nam się odbiło rykoszetem, wtedy to by sie zgadzało. ale to i tak dziwne jakieś

dada

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
0
Pytam dlatego, bo chyba domyślam się na co prawdopodobnie powołuje sie ZER. Chodzi tu o art. 181 i 231ustawy o KAS z dnia 16 listopada2016(Dz.U.2016 poz. 1947)

dada

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
0
Sorry, dopiero teraz mam dostęp do kompa i widzę, że art. 181 i 231 ustawy o KAS dotyczą jednak czegoś innego. Pozostaje zatem rzeczywiście czekać na interwencję zz.

wolny

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
93
Sorry, dopiero teraz mam dostęp do kompa i widzę, że art. 181 i 231 ustawy o KAS dotyczą jednak czegoś innego. Pozostaje zatem rzeczywiście czekać na interwencję zz.
Interwencja zz interwencją, pamiętaj jednak, że jeżeli złożyłaś stosowny wniosek do ZER-u to zgodnie z art. 32 ustawy emerytalnej, prawo do zaopatrzenia emerytalnego i wysokość świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia ZER ustala w formie decyzji od której przysługuje Ci prawo wniesienia odwołania na podstawie przepisów określonych w KPC. Jeżeli nie złożysz odwołania w stosownym terminie "to może być musztarda po obiedzie."

Basic

Użytkownik
Punkty reakcji
23
Interwencja zz interwencją, pamiętaj jednak, że jeżeli złożyłaś stosowny wniosek do ZER-u to zgodnie z art. 32 ustawy emerytalnej, prawo do zaopatrzenia emerytalnego i wysokość świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia ZER ustala w formie decyzji od której przysługuje Ci prawo wniesienia odwołania na podstawie przepisów określonych w KPC. Jeżeli nie złożysz odwołania w stosownym terminie "to może być musztarda po obiedzie."
Spokojnie, spokojnie decyzja ZER o emeryturze to nie ostateczny wyrok, jak zmienią się jakieś przepisy lub wyjdą na światło dzienne nowe okoliczności zawsze możesz złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
150
Miasto
warmia
To jak liczy się lata przed 1999 r ?
W ogóle do emki mundurowej ich się nie liczy, o ile nie rozpoczęłaś służby w in służbach przed 1.1.1999

Te lata liczą się do emki zusowskiej, którą dodatkowo otrzymasz po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego

Tak jest na chwilę obecną

mimi11

Użytkownik
Punkty reakcji
1
W ogóle do emki mundurowej ich się nie liczy, o ile nie rozpoczęłaś służby w in służbach przed 1.1.1999

Te lata liczą się do emki zusowskiej, którą dodatkowo otrzymasz po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego

Tak jest na chwilę obecną
A po kwietniu 2020 jak wejdzie nowa dalej będzie zusowska jak sie ososiagnie 60 + ? 🤔

wolny

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
93
Spokojnie, spokojnie decyzja ZER o emeryturze to nie ostateczny wyrok, jak zmienią się jakieś przepisy lub wyjdą na światło dzienne nowe okoliczności zawsze możesz złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.
Oczywiście ja się nie znam ale byłbym ostrożny z takim doradzaniem. Wniosek o ponowne przeliczenie rozpatrywany jest w oparciu o treść przepisów art 32 i następne.

księżyc

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
2
Mam pytanie do ucywilnionych funkcjonariuszy którzy dostali już decyzję o przyznaniu emki jak to jest z art. 5 ust. 3. ustawy emerytalnej tj. " Jeżeli w okresie między zwolnieniem ze służby funkcjonariusza a ustaleniem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej przypadały waloryzacje emerytur i rent inwalidzkich, podstawę wymiaru tych świadczeń podwyższa się wskaźnikami wszystkich kolejnych waloryzacji przypadających w tym okresie". Wydaje mi się że skoro zostaliśmy zwolnieni ze służby w 2017r. a teraz wystąpiliśmy z wnioskiem o przyznanie emerytury to waloryzacje które były w tym okresie nam się należą. Natomiast ja i moi koledzy nie mamy podstawy zwaloryzowanej (za 2018 i 2019). Jak to jest? czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

Grześ2211

Użytkownik
Punkty reakcji
5
Nowe brzmienie ust. 1a i ust. 4 w art. 5 wejdzie w życie z dn. 14.04.2020 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 730oraz z 2019 r. poz. 1635).

moze o to chodzi?
Witaj Adamie Dworcow@
Przecież ostatnia nowelizacja u.o.z.e (Dz.U.2019 po.1635) zmieniła moment wejścia art.5 ust.1a i ust.4 w brzmieniu Nas satysfakcjonującym na 12.09.2019 r. z mocą od 1.07.2019 r. Data 14.04.2020 r. dotyczyła tego samego dla Straży Marszałkowskiej. W związku z nowelizacją obecne brzmienie przepisu już obowiązuje. Według mnie to jest tak, np. w przypadku zaświadczeń o uposażeniu z 10-ciu wybranych lat, jeżeli ktoś złożył wniosek o emeryturę po 1.07.2019 r. a przed 12.09.2019 to powinien domagać się w swoim IAS korekty zaświadczenia (dodanie kwot potrąconych z tytułu przebywania na L4 w poszczególnych latach. Co się tyczy urlopu wychowawczego, to rzeczywiście nie rozumiem w czym jest problem??
To tylko moje spostrzeżenia, ktoś inny może to widzieć inaczej.
Pozdr.

dada

Nowy użytkownik
Punkty reakcji
0
Dziś jeszcze raz zdecydowałam się na rozmowę z ZER mając nadzieję, że otrzymam jakąś podstawę prawną, którą się kierują. Niestety, pani nie umiała jej podać tłumacząc się, że po prostu takie mają wytyczne. Nie wiem o co tu chodzi, ale jest to ewidentnie zła wola.

Skorpion1

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
35
Mam pytanie do ucywilnionych funkcjonariuszy którzy dostali już decyzję o przyznaniu emki jak to jest z art. 5 ust. 3. ustawy emerytalnej tj. " Jeżeli w okresie między zwolnieniem ze służby funkcjonariusza a ustaleniem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej przypadały waloryzacje emerytur i rent inwalidzkich, podstawę wymiaru tych świadczeń podwyższa się wskaźnikami wszystkich kolejnych waloryzacji przypadających w tym okresie". Wydaje mi się że skoro zostaliśmy zwolnieni ze służby w 2017r. a teraz wystąpiliśmy z wnioskiem o przyznanie emerytury to waloryzacje które były w tym okresie nam się należą. Natomiast ja i moi koledzy nie mamy podstawy zwaloryzowanej (za 2018 i 2019). Jak to jest? czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?
Moim zdaniem jeśli ktoś złożył o emkę w 2019r., a został zwolniony w 2017 r. to należy się waloryzacja za rok 2018 i 2019 - tak jak zresztą to wynika z ustawy. Powinno się złożyć pisemny wniosek o powtórne naliczenie emki z uwzględnieniem waloryzacji z tych dwóch lat powołując się na odpowiedni przepis ustawy. Jak odmówią to do sądu - jest to niezgodne z ustawą.

Grześ2211

Użytkownik
Punkty reakcji
5
Do góry