• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

ELBORO. Cóż mam Tobie napisać? Trzeba iść do sądu. Możesz jeszcze próbować pisac do DIAS o korektę i uzasadnić dlaczego. Tak robili niektórzy i zaświadczenia były korygowane na korzyść.
 
Czy ktoś z ucywilnionych/wygaszonych funkcjonariuszy spotkał się z podobnym problemem podczas komisji lekarskiej?

Prawo do emerytury nabyte w lutym 2019 roku, tj. ponad 18 miesięcy od przekształcenia/zwolnienia ze służby (od 2017r. tj. wejścia KAS).
Składając wniosek o emeryturę/rentę wskazano skierowanie na komisję lekarską.
DIAS wysłał stosowny wniosek w lutym br.
Dzisiaj odbyło się posiedzenie komisji lekarskiej, która w oparciu o dokumentację medyczną i badanie lekarskie nie miała wątpliwości do stanu zdrowia.
ALE komisja lekarska na podstawie:
Art. 19. zaop. emeryt. - Uprawnienie do renty inwalidzkiej
Renta inwalidzka przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu:
1) w czasie pełnienia służby albo
2) w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie;
3) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.

Nie jest w stanie wydać stosownego orzeczenia, gdyż minął termin 18 miesięcy od dnia zwolnienia ze służby i nie rozumie po co DIAS przesłał wniosek do komisji po teminie (dotyczy zwolnienia ze służby).
Ponadto żaden z ww. przepisów nie dotyczy takich "funkcjonariuszy" jak ja.
Komisja stwierdziła, że sprawa wymaga konsultacji prawnej w MSWiA i ewentualnie pozostanie dochodzenie praw na drodze sądowej.

Znam jeszcze jeden przypadek byłego funkcjonariusza, który spotkał się z podobnym problemem, jednak do dnia dziejszego nie otrzymał decyzji Komisji lekarskiej.
 
Czy ktoś z ucywilnionych/wygaszonych funkcjonariuszy spotkał się z podobnym problemem podczas komisji lekarskiej?
...

Lekarze, to niegłupi ludzie, ale na prawie znać się nie muszą.

W oczywiście w błędny sposób zinterpretowali przepis, w którym i Ty Koleżanko, niewłaściwie "wytłuszczasz"
treść podrzędną i nadrzędną, choć dobrze ją rozumiesz. Moim zdaniem tą treść należy czytać tak:


Uprawnienie do renty inwalidzkiej
... przysługuje funkcjonariuszowi
zwolnionemu ze służby,
który stał się inwalidą:

  • w czasie pełnienia służby lub
  • w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby ... (gdy spełnia warunki X) lub
  • w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby ... (gdy spełnia warunki Y)
W innym wypadku wychodzi paranoja, że renta przysługuje tylko przez okres
  • pełnienia służby lub
  • 18 miesięcy lub
  • 3 lata ...
 
Lekarze, to niegłupi ludzie, ale na prawie znać się nie muszą.

W oczywiście w błędny sposób zinterpretowali przepis, w którym i Ty Koleżanko, niewłaściwie "wytłuszczasz" .
Cat, też tak sądziłam.
Jednak komisja interpretuje je zupełnie inaczej. A wierz mi, to nie były w ciemię bite lekarki.


- w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby ... (gdy spełnia warunki Y)
pomijam wypadek, jednak "albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby" wykaz schorzeń według załącznika nr 1. W moim przypadku pkt 3 art. 19. zaop. emeryt. według komisji odpada.

Ze względu na nieszczęsne 18 miesięcy ja i kolega nie łapiemy się na pkt 2 art. 19. zaop. emeryt. "jeżeli inwalidztwo jest następstwem .... lub chorób powstałych w tym czasie" tj. wykaz schorzeń według załącznika nr 2 do rozporządzenia.

Właśnie punkt 2 był dyskutowany z komisją.
Sprawa zostanie skierowana do konsultacji do ich prawników (komentarza nie zacytuję ). sugerowały, że pozostanie droga sądowa.
ZNOWU SĄD.......

Pozostaje jeszcze:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA roz woju i FINANSÓW1)
z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do pełnienia służby przez kandydata do służby
w Służbie Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej

w oparciu o te rozporządzenie również komisja były klasyfikowała schorzenia w oparciu o dokumentację medyczną i badanie w dniu dzisiejszym.

Ps. Tak się złożyło, że lekarki też zostały jakiś czas temu ucywilnione, dostały świadectwa służby i nową umowę o pracę.
 
Ostatnia edycja:
25 lat służby osiągnę w wieku 68 lat, czy jest możliwe, aby nabyć prawo do cząstkowej emerytury mundurowej, gdy będzie brakować mi do stażu 25 lat służby? Czy jeśli nie będę miał stażu 25 lat służby, to za ten okres pracodawca odprowadzi składki do ZUS i będę miał jedynie emkę cywilną?
 
25 lat służby osiągnę w wieku 68 lat, czy jest możliwe, aby nabyć prawo do cząstkowej emerytury mundurowej, gdy będzie brakować mi do stażu 25 lat służby? Czy jeśli nie będę miał stażu 25 lat służby, to za ten okres pracodawca odprowadzi składki do ZUS i będę miał jedynie emkę cywilną?
Nie ma czegoś takiego, jak cząstkowa emerytura mundurowa. Albo masz wysłużone 25 lat i masz pełną emeryturę mundurową, a jak nie masz, to będziesz miał tylko emkę cywilną, a za ten okres poniżej 25 lat, pracodawca będzie musiał odprowadzić składki na ZUS.

Reasumując, do służby opłaca się wstępować za młodu ;).
 
po 25 latach emerytura nie jest pełna o ile liczyć jej wymiar 75% jako pełny
po 25 latach dla tych co zaczęli po 2013r jest 60%+3% za każdy kolejny rok ale nie więcej niż 75% czyli trzeba jeszcze 5 lat by mieć "pełną" a te wcześniejsze to cząstkowe ale po minimum 25 latach służby
chyba że rozpoczełeś służbę przed 2013r to po 15 latach 40% i za kolejny każdy rok 2,6% aż do 75% czyli łącznie 28 lat 5 miesięcy o 2 tygodnie do "pełnej" co dla większości obecnie będzie miało miejsce coś koło 1 marca 2028r.
 
po 25 latach emerytura nie jest pełna o ile liczyć jej wymiar 75% jako pełny
po 25 latach dla tych co zaczęli po 2013r jest 60%+3% za każdy kolejny rok ale nie więcej niż 75% czyli trzeba jeszcze 5 lat by mieć "pełną" a te wcześniejsze to cząstkowe ale po minimum 25 latach służby
chyba że rozpoczełeś służbę przed 2013r to po 15 latach 40% i za kolejny każdy rok 2,6% aż do 75% czyli łącznie 28 lat 5 miesięcy o 2 tygodnie do "pełnej" co dla większości obecnie będzie miało miejsce coś koło 1 marca 2028r.
A po 24 latach służby, przysługuje jakiś kawałek emerytury mundurowej, czy nie?
 
a to zależy czy służba rozpoczeła się przed 2013 rokeim :), jeśli przed to owszem (40%+2.6 za każdy rok) no i trzeba pamiętać że liczą od 15.09.1999 lub od mianowania w zależności od okoliczności :) więc w 2013 nikt u nas nie miał 15 lat
 
A po 24 latach służby, przysługuje jakiś kawałek emerytury mundurowej, czy nie?

Jeśli służbę rozpocząłeś po 1.1.2012 to po 24 latach 11 miesiącach i 29 dniach służby nie przysługuje żaden kawałek emki mundurowej, za te lata obliczą ci i przekażą do zus składkę i emka tylko z zus na zasadach ogólnych
 
To teraz ja mam pytanie.
Jeżeli chcę odejść na emkę w przyszłym roku i wykorzystać cały przysługujący mi urlop za dany rok to:
- czy można złożyć pismo będąc na urlopie o zwolnienie ze służby ?
 
Dlaczego tak chcę? Ano dlatego, że jeżeli wykorzystam jedynie część np. miesiąc to nie zapłacą mi za przysługującą resztę ale proporcjonalnie do okresu zwolnienia za służby.
 
To teraz ja mam pytanie.
Jeżeli chcę odejść na emkę w przyszłym roku i wykorzystać cały przysługujący mi urlop za dany rok to:
- czy można złożyć pismo będąc na urlopie o zwolnienie ze służby ?
Ja na Twoim miejscu najpierw wziąłbym cały przysługujący urlop za cały rok a dopiero potem złożył kwity na emkę to tak dla bezpieczeństwa, żeby już nic nie mogli zrobić.
 
a moze zaoszczędź urlop z poprzednieo roku i od 18 września weź cały do dna ze zwolnieniem od 2 stycznia
bez żadnej łaski skracania terminu
i bez żadnego dnia od złożenia
składasz i znikasz.
 
Jeśli służbę rozpocząłeś po 1.1.2012 to po 24 latach 11 miesiącach i 29 dniach służby nie przysługuje żaden kawałek emki mundurowej, za te lata obliczą ci i przekażą do zus składkę i emka tylko z zus na zasadach ogólnych
Wstąpiłem do służby w 2017 r., a raczej musiałem wstąpić, ale nas "starych" wycyckali. Po co nam ten mundur, jak z emki mundurowej nici, przecież ja w mundurze nie wytrzymam do 68 lat tutaj :(.
 
Back
Do góry