• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Ja tylko piszę jak wygląda u nas procedura. W każdej izbie może być inaczej. Natomiast przyjrzyj się wnioskowi ZER, nie ma tam rubryki, w której możesz wpisać te 10 lat. A zarobki nie mają tu nic do rzeczy, wprost z ustawy to wynika, że to funkcjonariusz składający wniosek decyduje, które lata wybiera. Swoich zarobków nie nazwałbym zajebistymi. Cała służba to szeregowy fc. Pozdrawiam
Masz rację, nie ma jednolitej procedury. Każdy IAS ustala swoją. Tam, gdzie kadry działają sprawniej, są wzory. U nas nie ma żadnego wzoru, więc napisałam sama. W jednym piśmie, w kolejnych akapitach, zawarłam żądanie zwolnienia ze służby, podałam które lata wybieram do obliczenia podstawy emerytury oraz prośbę o wystawienie stosownych zaświadczeń, które będą stanowiły załączniki do wniosku o przyznanie emerytury policyjnej.

No i super, o to chodzi, żebyśmy mogli sobie wzajemnie na tym forum pomóc, zamiast "bić pianę!"
 
Tak jak pisze honorcia pewnie w każdej izbie jest inna procedura. Ja właśnie rozpoczynam proces odchodzenia ze służby więc jestem na świeżo po rozmowie z dziewczyną, która u nas zajmuje się emeryturami. Na początek złożę pismo - też do DIAS - z prośbą o podanie zarobków za każdy rok służby oraz o 5 lat policyjnych. Nie ma takiego obowiązku ale chcę wiedzieć jak wyglądają te zarobki i w przybliżeniu wyliczyć emeryturę. W przybliżeniu bo i tak nie będzie danych za rok 2019. Następnie - i to już obowiązek wynikający z ustawy - składam wniosek do DIAS o zwolnienie ze służby. Określam w nim termin i podstawę prawną zwolnienia. I czekam na odpowiedź. Następnie dzień po odejściu ze służby składam - też do DIAS - wniosek ZER o emeryturę wraz z pismem przewodnim, w którym określam lata przeze mnie wybrane. Dołączam też kserokopię dowodu osobistego. Resztę załączników dołączą kadry. I czekam na decyzję ZER. Na tą chwilę tak to wygląda w IAS Lublin. Pozdrawiam
 
U nas mniej więcej podobnie z tym, że:
- wniosek/żądanie zwolnienia ze służby składamy ( data wpływu obowiązuje) do bezpośredniego przełożonego. U nas odbywa się to z zachowaniem drogi służbowej. Przełożony opiniuje, następnie przekazuje do NUCS, który przekazuje do dyrektora IAS. Wiem, że w niektórych komórkach, przełożeni nie wyrażają zgody na skrócenie terminu na podstawie art. 183 ust. 3 ustawy KAS i niestety funkcjonariusze otrzymują decyzję z terminem, o którym mowa w art. 183 ust. 1 pkt 2.
- co do złożenia samego wniosku do ZER o emeryturę, to bez pisma przewodniego i bez kserokopii dowodu osobistego, jeśli składa się osobiście w Kadrach. Dziewczyny potwierdzają dane osobowe na wniosku "od ręki" porównując je z dowodem osobistym. W ciągu 7 dni Kadry mają obowiązek przekazać złożony wniosek wraz z załącznikami do ZER i dalej to już czekamy na decyzję ZER. Od jednego z forumowiczów ( paweł, serdecznie pozdrawiam :) ) uzyskałam informację, że zanim ZER wystawi decyzję, to najpierw wyślą do nas informację, że wpłynął nasz wniosek od pracodawcy. 😁
 
"Wiem, że w niektórych komórkach, przełożeni nie wyrażają zgody na skrócenie terminu na podstawie art. 183 ust. 3 ustawy KAS i niestety funkcjonariusze otrzymują decyzję z terminem, o którym mowa w art. 183 ust. 1 pkt 2. "
Na to jest właściwie prosty sposób kosztem drobnych kilkuletnich wyrzeczeń.

Należy zaoszczędzić urlop z roku poprzedniego skomasować go aktualnym (też traktowanym oszczędnościowo max 72 dni) co pozwoli na wystartowanie urlopu z końcem września i złożenie wniosku tak by koniec służby następował 2-3 styczeń co oznacza że do służby stawi się raptem kilka razy o ile się nie rozchoruje, boć to przecież jesień. I żadnej łaski nie trzeba
 
Na to jest właściwie prosty sposób kosztem drobnych kilkuletnich wyrzeczeń.

Należy zaoszczędzić urlop z roku poprzedniego skomasować go aktualnym (też traktowanym oszczędnościowo max 72 dni) co pozwoli na wystartowanie urlopu z końcem września i złożenie wniosku tak by koniec służby następował 2-3 styczeń co oznacza że do służby stawi się raptem kilka razy o ile się nie rozchoruje, boć to przecież jesień. I żadnej łaski nie trzeba
Tak, zgadzam se z Tobą, ale...... w przypadku, kiedy ktoś np. załatwił sobie atrakcyjną pracę za dwa miesiące, pracodawca nie zamierza "poczekać", mogą się sypnąć plany. :(
Nie zawsze planuje się odejść ze służby z dużym wyprzedzeniem. Ja zdecydowałam w tydzień, że rozpoczynam procedurę odejścia. Zgodzisz się ze mną ? ☺
 
cóż nawet zwykłe umowy o pracę mają terminy wypowiedzeń.
Ale jeśli pracodawcy zależy to małe porzucenie pracy może mu nie przeszkadzać.
Inna rzecz czy w ty przypadku to nie DEZERCJA :).
 
:) 😁 to taki przykład, nie związany ze mną, ale porzucenie pracy, a raczej służby i rezygnacja z emerytury mundurowej, to wiesz.... nawet ta atrakcyjna praca może się okazać nie do końca warta takiego posunięcia.:D
Ja zdecydowałam w tak krótkim terminie, bo miałam już wszystkiego najzwyczajniej dość, wypaliłam się, no bo jak długo można ciągnąć i pchać! A, że mogłam......☺
 
:) 😁 to taki przykład, nie związany ze mną, ale porzucenie pracy, a raczej służby i rezygnacja z emerytury mundurowej, to wiesz.... nawet ta atrakcyjna praca może się okazać nie do końca warta takiego posunięcia.:D
Ja zdecydowałam w tak krótkim terminie, bo miałam już wszystkiego najzwyczajniej dość, wypaliłam się, no bo jak długo można ciągnąć i pchać! A, że mogłam......☺
 
Proponuję wraz z oświadczeniem o woli rozwiązania stosunku służbowego (*jakoś denerwuje mnie gdy się pisze o wniosku czy prośbie o zwolnienie, w koncu to ja sie zwalniam i nikogo nie proszę o zgodę) składać wniosek o skierowanie na badania w związku z pogorszeniem stanu zdrowia i poczuciem, że to ma wpływ na możliwość dalszego wykonywania obowiązków. Zawsze warto się przebadać i to dokładnie przed wejściem nową drogę życia przy okazji wniosek o dofinansowanie zakupu okularów a przy okazji dwa dni wolnego na badania. Nie wiem jak z wolnymi dwoma dniami na poszukiwanie nowej pracy. Może wtedy pracodawca będzie bardziej skłonny żeby sie szybciej z nami rozstać i zaakceptuje nasza datę.
ps te dwa dni to chyba z ustawy o zwolnieniach grupowych... (cos mi tak świta) czyli nie w tym przypdku
 
Przepraszam, coś pochrzaniłam, ale próbowałam wysłać odpowiedź 5 razy i nie mogłam. No więc widać, że najwyższy czas na emeryturę! :D:)
 
Proponuję wraz z oświadczeniem o woli rozwiązania stosunku służbowego (*jakoś denerwuje mnie gdy się pisze o wniosku czy prośbie o zwolnienie, w koncu to ja sie zwalniam i nikogo nie proszę o zgodę) składać wniosek o skierowanie na badania w związku z pogorszeniem stanu zdrowia i poczuciem, że to ma wpływ na możliwość dalszego wykonywania obowiązków. Zawsze warto się przebadać i to dokładnie przed wejściem nową drogę życia przy okazji wniosek o dofinansowanie zakupu okularów a przy okazji dwa dni wolnego na badania. Nie wiem jak z wolnymi dwoma dniami na poszukiwanie nowej pracy. Może wtedy pracodawca będzie bardziej skłonny żeby sie szybciej z nami rozstać i zaakceptuje nasza datę.
ps te dwa dni to chyba z ustawy o zwolnieniach grupowych... (cos mi tak świta) czyli nie w tym przypdku
Złożyłam żądanie zwolnienia ze służby.
Reszta dobre ! :):D:ROFLMAO:, ale ja już mam decyzję.
 
hmmm...:unsure: ... może jeszcze najpierw wniosek o urlop i w pierwszym dniu urlopu żądanie zwolnienia, wtedy chyba nie skrócą proporcjonalnie urlopu? 😀
 
I w ten humorystyczny nieco sposób, zwróciliśmy uwagę koleżankom i kolegom, że termin określony przez nas w żądaniu zwolnienia ze służby może nie być terminem zwolnienia, który przewiduje dla nas Dyrektor IAS. :)
 
by the way
zdaje się że 3 miesięczny termin zwolnienia ze służby biegnie z dniem doręczenia decyzji.
A jak organ jej nie wyda :)
 
chciałem też zauważyć, że ZER powiadamia Oddział Wojewódzki NFZ o złożeniu wniosku, a po wydaniu decyzji również ZUS.
nie wiem jak u innych ale ja odprawę i nagrodę jubileuszową otrzymałem po przesłaniu kopii decyzji o emeryturze do IAS.
fajnie teraz tak z boku poczytać jak inni żyją załatwieniem spraw emerytalnych.
ja już jestem od sierpnia rok na emeryturze mundurowej i powiem szczerze, że dopiero teraz czuję uregulowany tryb życia, normalne spanie nocne,
jednak 28 lat służby na zmiany, alokacja dały się we znaki. Moja teczka od zwolnienia rośnie od dokumentów. RKL wydała mi orzeczenie przyznające inwalidztwo pozostające w związku z pełnieniem służby, czekam na decyzję powiększającą emeryturę o 15%, po 12.09.br. będę składał wniosek o powiększenie wysługi od 15.09.1999 do mianowania i znowu o ok.2% będzie powiększona emerytura.
i tak pomału coś do przodu, 01.03.br. była waloryzacja, 01.05.br. trzynastka, oby zdrowie było, czego Wszystkim również życzę.
 
Ostatnia edycja:
do @ jjarm

Znów garść nowych informacji! Emerytury zazdrościmy, wkrótce dołączymy! :D Nie znikaj z forum na długo, może będziemy chcieli podpytać Cię o Twoje doświadczenia na komisji lekarskiej, bez wchodzenia w szczegóły rzecz jasna! Miło, że się odzywasz, pozdrawiam serdecznie :)
 
Back
Do góry