• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!


Gdybyś podał jeszcze miejscowość, być może byłbym w stanie dojść sensu Twojego wpisu.
Niestety, bez tego jestem stanowczo za "cienki" ...
Eee. Nie bądź taki skromny. Mój skromny wpis dotyczył Twojej wypowiedzi w innym wątku ( sorki). Oczywiście ta ulica to w Warszawie. Obym się mylił.
 
Ciekawy artykuł ukazał się w portalu INTERIA.
Cyt.
Przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy zakłada, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat. Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej oraz BOR - przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r.

A gdzie SŁUŻBA CELNA ???
Panie Sławku zapewniano nas, że będziemy ujęci w nowym projekcie.
Może należy przypomnieć o pewnych ustaleniach.
Liczyć można jedynie na Pana związek.

Pozdrawiam.
Link:http://biznes.interia.pl/wiadomosci/finanse-osobiste/news/emerytury-czy-mundurowi-zaplacza,1490801
Mam pytanie czy jesli jestem celnikiem od 1995 r do 2017r i mam zaswiadczenie o pracy w szczegolnym charakterze to czy powinienem wystapic do zus o przeliczenie kapitalu poczatkowego
 
Mam pytanie czy jesli jestem celnikiem od 1995 r do 2017r i mam zaswiadczenie o pracy w szczegolnym charakterze to czy powinienem wystapic do zus o przeliczenie kapitalu poczatkowego
Jeżeli do 31.12.2008 roku przepracowałeś 15 lat w szczególnym charakterze to tak. ( technicznie niewykonalne bo to bez odliczeń masz 13 lat)
 
PODSTAWOWE pytanie:
- czy kolega-żołnierz składał wniosek o EM ??
Jeśli tak, to otrzymał odmowę z podanymi jej podstawami prawnymi - proszę, przedstaw je!
Jeśli nie, to oznacza, że pleciesz bzdury na podstawie przypuszczeń!
WTÓRNE pytanie:
- gdzie w ustawie wynika, że jako FSC-S nie otrzyma EM, bo w odwrotnym przypadku (14 lat SC + 1 woja) otrzyma?

Wytłumacz mi


  • jak według tej logiki będzie potraktowany kolega, który był w wojsku 20 lat i na dwa lata przeszedł do SC?
  • czy nie otrzyma EM, a jeśli tak, to ile lat służby, zaliczą mu do EM?
Kolega żołnierz jeszce nie składał bo czekał na zniesienie warunku 55 lat, ale konsultował w ZER swoją sytuację i poinformowano go, że jako f-sza celnego (byłego) obowiązują go dodatkowe kryteria czyli 5 lat policyjnych (których nie ma)

A druga sytuacja którą opisujesz wg MOJEJ OPINI też może nastręczyć problemów z odejściem na emeryturę. W takiej sytuacji najbezpieczniej byłoby nie przenosić się tyko przejść na emeryturę i przyjmując się do SCS zawiesić świadczenie.
Być może możnaby próbować odejść na emeryturę z ustawy wojskowej.

Nie próbuj dopatrywać się logiki w zapisach nas dyskryminujących. Przez zrąbane pomysły takie paradoksalne sytuacje mogą mieć miejsce. Była tu gdzieś na celnikach odpowiedź ZER dotycząca byłego celnika a obecnie f-sza innej służby. Pytał o 5 lat policyjnych. Dostał odpowiedź, że żadne dodatkowe warunki go nie dotyczą, bo będzie odchodził na emeryturę jako policjant (czy inny f-sz) bez względu czy odejdzie z Policji po 10 latach czy po miesiącu. Czyli jeśli ktoś ma 0 (zero) lat policyjnych a przeniesie/przyjmie się do innej służby to po 1999 roku będzie miał zaliczoną służbę w cle i żadne dodatkowe warunki nie sa wymagane. Czy to jest logiczne? Czy nie jest to dowód, że kolejność miejsc gdzie się służyło ma znaczenie?
 
Ostatnia edycja:
Mam pytanie czy jesli jestem celnikiem od 1995 r do 2017r i mam zaswiadczenie o pracy w szczegolnym charakterze to czy powinienem wystapic do zus o przeliczenie kapitalu poczatkowego
Nie zaszkodzi złożyć wniosek do ZUS. Sprawdzą czy kapitał był wtedy wyliczony poprawnie. Jeśli nie to przeliczą i dostaniesz decyzję. A jeśli był policzony dobrze to bedzie decyzja odmowna z informacją że rekompensata z tytułu pracy w szczególnym charakterze będzie doliczona do kapitału kiedy złożysz wniosek o emeryturę z FUS.
 
Jeżeli odejdziesz na emkę mundurową to musisz wykazać 15 lat pracy do 1999 roku aby otrzymać rekompensatę za pracę w szczególnym charakterze. Będzie doliczona do kapitału początkowego będącego podstawą wyliczenia emerytury z ZUS po osiągnięciu 65 lat. Wg, ZUS lata świadczeń nie mogą się pokrywać [ z tematu emerytury pomostowe].
 
O co chodzi z tymi płatnymi nadgodzinami? A to wcześniej nie były płatne?
Jak pewnie zauważyłeś, akurat nas te zmiany w ustawie nie dotyczą. Nasze nadgodziny reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2018r. w sprawie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. 😁 :)
 
czy jest tu ktoś kto przerabiał kwestię wnioskowania o emeryturę i rentę inwalidzką zarazem? Miałbym kilka pytań...
 
czy jest tu ktoś kto przerabiał kwestię wnioskowania o emeryturę i rentę inwalidzką zarazem? Miałbym kilka pytań...

Albo Renta lub Emerytura z opcją skierowania na komisję lekarską
 
nie ma takiej mozliwosci

Wprawdzie:

W razie zbiegu u jednej osoby prawa do policyjnej emerytury i renty inwalidzkiej, Zakład wypłaca świadczenie korzystniejsze.
Świadczeniobiorca może złożyć odrębny wniosek o wypłatę innego świadczenia.


Ale:

Podwyższenie świadczenia emerytalnego jest np. możliwe w przypadku stwierdzenia u funkcjonariusza (już po jego odejściu ze służby) inwalidztwa. Tak wynika z art. 19 ustawy emerytalnej, zgodnie z którym renta inwalidzka przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu nie tylko w czasie pełnienia służby, ale też:
- w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie;
- w ciągu trzech lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.
 
pierwsza grupa inwalidzka 80%, druga 70 a trzecia 40 ostatniego uposażenia, jeżeli chodzi o rentę.
jeżeli renta będzie większa od emerytury pobieranej + 15% za inwalidztwo, automatycznie z emeryta staniesz się rencistą.
 
Back
Do góry