• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Moim skromnym zdaniem, emerytura pomostowa nam nie przysługuje, nie jesteśmy w niej wymienieni, wszyscy inni mundurowi są tam wymienieni. My niestety nie. Rekompensata jest należna każdemu jeśli do 2008 ma 15 lat w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, okresy można sumować. Chyba emerytura mundurowa pozbawia prawa do rekompensaty z zus, jeśli do 14.09.19999(po wejściu ustawy znoszącej 55 lat) nie ma się tych 15 lat.
 
Moim skromnym zdaniem, emerytura pomostowa nam nie przysługuje, nie jesteśmy w niej wymienieni, wszyscy inni mundurowi są tam wymienieni. My niestety nie. Rekompensata jest należna każdemu jeśli do 2008 ma 15 lat w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, okresy można sumować. Chyba emerytura mundurowa pozbawia prawa do rekompensaty z zus, jeśli do 14.09.19999(po wejściu ustawy znoszącej 55 lat) nie ma się tych 15 lat.

Zwrot "emerytura pomostowa", jest w wypadku tutejszej dyskusji - zwrotem potocznym.
Ustawy dla nas obowiązujące, niedawno zostały tu wymienione.
Poszukaj, poczytaj - chyba zmienisz zdanie.
 
Też mam takie, jeszcze skromniejsze, zdanie. Czy szczególny charakter ma przełożenie tylko na wcześniejsze odchodzenie na emke czy również powoduje wzrost emki?
 
Moim skromnym zdaniem, emerytura pomostowa nam nie przysługuje, nie jesteśmy w niej wymienieni, wszyscy inni mundurowi są tam wymienieni. My niestety nie. Rekompensata jest należna każdemu jeśli do 2008 ma 15 lat w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, okresy można sumować. Chyba emerytura mundurowa pozbawia prawa do rekompensaty z zus, jeśli do 14.09.19999(po wejściu ustawy znoszącej 55 lat) nie ma się tych 15 lat.
Od 01 września idę na emeryturę, ZUS odnuwił mi pomostówki pomimo 15 lat szcze... niema nas w spisie zawodów
 
Mojego zdania nie zmienię, tylko tyle. Jak "cat' ma inne zdanie, to możemy wymienić swoje stanowiska prywatnie. W mim referacie 3/4 to emeryci mundurowi i temat by poddany "burzy mózgów". Proszę nie mieszać ludziom w głowie. Temat naszych emerytur jest b. skomplikowany, ZUS i ZER wszystkiego nie ogarnia.
 
Emerytury pomostowe, dawne emerytury pracowników administracji celnej(ZUS), rekompensaty ZUS i Nasze emerytury mundurowe to całkiem inne sprawy. W środę będę w pracy(emeryt mundurowy) i postaram się na wszystko odpowiedzieć. Moja koleżanka z pracy bardzo Ciebie podziwia za wiedzę, którą posiadasz, ale temat naszych emerytur(ZER ZUS ) jest bardziej skomplikowany.
 
Mojego zdania nie zmienię, tylko tyle. Jak "cat' ma inne zdanie, to możemy wymienić swoje stanowiska prywatnie. W mim referacie 3/4 to emeryci mundurowi i temat by poddany "burzy mózgów". Proszę nie mieszać ludziom w głowie. Temat naszych emerytur jest b. skomplikowany, ZUS i ZER wszystkiego nie ogarnia.

Szanowny @bruno
Nikt nawet nie zasugerował, byś zmienił zdanie. Uwaga o potocznym użyciu nazwy, potwierdza tylko (i aż),
że ustawa o emeryturach pomostowych nas nie interesuje, bo nie tam jest sedno tematu, a "zestaw" ustaw
wpisałem w post, by oszczędzić innym żmudnych poszukiwań. To wszystko, to fakty.
Zupełnie czymś innym jest interpretacja bądź dyskusja w tym temacie, bo dopiero to, opiera się na
wyrażaniu zdania - czy to własnego, czy też przekazywanego.
W tym temacie także - czegoś podobnego nie ośmielam się podejmować, dopóki się nie upewnię!
Tak, jest to w całości trudny i ciężki temat, niemożliwy do przekazania na Forum inaczej, niż "ogólnie".
 
Moim skromnym zdaniem, emerytura pomostowa nam nie przysługuje, nie jesteśmy w niej wymienieni, wszyscy inni mundurowi są tam wymienieni. My niestety nie. Rekompensata jest należna każdemu jeśli do 2008 ma 15 lat w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, okresy można sumować. Chyba emerytura mundurowa pozbawia prawa do rekompensaty z zus, jeśli do 14.09.19999(po wejściu ustawy znoszącej 55 lat) nie ma się tych 15 lat.

bzdury kolega pisze. skoro mamy uznany szczególny charakter lub warunki, to jak nie możemy nie skorzystać z dobrodziejstwa emerytury pomostowej? - przecież to jawna dyskryminacja i nierówne traktowanie.

:)do sądów, siostry i bracia, do sądów :)!!! a swoją drogą, uderz w stół, to nożyce się odezwą?
 
Mojego zdania nie zmienię, tylko tyle. Jak "cat' ma inne zdanie, to możemy wymienić swoje stanowiska prywatnie. W mim referacie 3/4 to emeryci mundurowi i temat by poddany "burzy mózgów". Proszę nie mieszać ludziom w głowie. Temat naszych emerytur jest b. skomplikowany, ZUS i ZER wszystkiego nie ogarnia.

:)to kolega miesza ludziom w głowach, że tak dyplomatycznie skomentuję.
 
Mam pytanie odnośnie naszych składek w OFE II Filar.
Czy po przejściu na emeryturę mundurową umorzą moje składki w OFE tak jaki składki w ZUS od 1999 roku?
 
Wg mnie na chwilę obecną OFE ma się nijak do naszych emerytur mundurowych. Kto ma OFE, to ma. I tyle.
Jeżeli zostaną utworzone IKE z OFE tak jak zapowiada premier Morawiecki, pobiorą podatek 15%, to do IKE trafi żywa gotówka która będzie pracować do momentu przejścia na emeryturę z ZUS i wypłacona na raz lub w ratach. Gdy nie wyrazisz zgody na przejście do IKE to pieniądze mają trafić do ZUS i zasilić stan konta do emerytury. Jak będzie to zobaczymy, nikt nie pisze że te składki z OFE mają nam być odebrane lub umorzone.
 
Ostatnia edycja:
Jacek 2015
Aby pobierać emeryturę mundurową, trzeba się zwolnić / rozwiązać stosunek pracy/ a póżniej jak Ciebie przyjmą do KAS czemu nie. a czy są takie przypadki nikt Ci się nie przyzna.
Wiem, że pracują w KAS kobiety które skończyły 64 lata, a mogły by już dawno być na emeryturze po skończeniu 60 lat, nawet ich nie zauważono przy reformie KAS, najprawdopodobniej zostali jako niezbędni.
 
Myślę podobnie jak Ty. Trzeba się zwolnić żeby dostać emkę mundurową.
Nie można będąc teraz pracownikiem cywilnym pobierać emke mundurową.
 
Czy można pracować w KAS i jednocześnie pobierać emeryturę mundurową?
Cz są już takie przypadki?

Jak najbardziej, można.
Np. funkcjonariusz SC w 2017 roku przyjął propozycję ucywilnienia, na dzień 01-01-2018 spełnia kryteria emerytury mundurowej, składa wniosek do ZER, dostaje emeryturę, w KAS jako cywil pracuje dalej :)
 
Znasz tą osobę, czy to pewna informacja?
W ust. KAS jest przepis że trzeba się zwolnić.

Szczegóły są istotne !!
@lynks nie zaprzeczył Twojej wiedzy, lecz wskazał "wyjątek".
Zastrzeżenie: "albo KAS - albo Em. mundurowa", należało do pierwszych poprawek ustawy,
już w trakcie jej obowiązywania.

ps
Znam wiele takich osób.
 
W takim razie zapytam konkretniej
-czy będąc teraz pracownikiem cywilnym mogę wystąpić o emeryturę mundurową celną ,prawa dopiero nabędę likwidacja 55 lat, czy muszę się zwolnić. Z KAS.
 
Back
Do góry