• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Jeśli masz 15 lat służby i 5 lat "policyjnych", to po likwidacji 55 lat masz emeryturę mundurową i pracujesz w kas.
 
W takim razie zapytam konkretniej
-czy będąc teraz pracownikiem cywilnym mogę wystąpić o emeryturę mundurową celną ,prawa dopiero nabędę likwidacja 55 lat, czy muszę się zwolnić. Z KAS.
jeżeli zostałeś ucywilniony w 2017 roku i spełniasz kryteria do emerytury mundurowej, to możesz złożyć wniosek do ZEiR. Oczywiście jest to emerytura cząstkowa (w granicach 44%, plus ewentualne wojsko). Jeżeli nadal pracujesz, emeryturę mundurową pomniejsza się (w zależności od dochodu) o 25% lub więcej.

Jeżeli funkcjonariusz sam się zwolnił, zakoćzył stosunek służbowy i pobiera emeryturę mundurową, nie może być ponownie zatrudniony w strukturach KAS.
 
...
Jeżeli funkcjonariusz sam się zwolnił, zakoćzył stosunek służbowy i pobiera emeryturę mundurową, nie może być ponownie zatrudniony w strukturach KAS.

Zaznaczam - mogę się mylić - ale rozumiana przeze mnie konstrukcja przepisu dotyczy sytuacji,
w której np. obecny funk przenosi się "na cywila" i występuje o EM.
Rzecz jasna, rozumiem intencje ustawodawcy, lecz czy na pewno np. emeryt mundurowy nie może
uczestniczyć w naborze na stanowisko cywilne?
Mam wątpliwość poprzez równouprawnienie, bo niby czemu emeryt z innej służby miałby mieć takie ograniczenie ?!
 
A jeżeli teraz przejdę na etat cywilny będę mógł wystąpić o emeryturę po spełnieniu wymagań,czy muszę się zwolnić z KAS
 
A jeżeli teraz przejdę na etat cywilny będę mógł wystąpić o emeryturę po spełnieniu wymagań,czy muszę się zwolnić z KAS
Jeśli jesteś funkcjonariuszem, musisz się zwolnić,
Jeśli jesteś cywilem, nie musisz się zwolnić.
Co to znaczy przejść na etat cywilny? Jak jesteś funkcjonariuszem, zwolnisz się i otrzymasz emeryturę mundurową, możesz się zatrudnić jako cywil w KAS lub wrócić do munduru jako funkcjonariusz w KAS - na zasadach naboru zewnętrznego.
 
Nie chcę się zwalniać z KAS chciałbym przejść z funkcjonariusza na etat cywilny i jednocześnie wystąpić o emeryturę mundurową.Czy to w ogóle jest możliwe?
 
Wg mojej interpretacji przekształcenie stosunku słuzbowgo w stosunek pracy, pozbawia możliwości pobierania emerytury do czasu zwolnienia z KAS.
Ale uważam też, że jeśli ktoś przejdzie na emkę mundurową, to nie ma przeciwskazań do zatrudnienia się w KAS i pobierania emerytury mundurowej.

art.174 ustawy o KAS
10. Przekształcenie stosunku służbowego w stosunek pracy traktuje się jak zwolnienie ze służby w rozumieniu ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Funkcjonariusz, którego stosunek służbowy uległ przekształceniu w stosunek pracy, otrzymuje niezwłocznie świadectwo służby.
11. W przypadku, o którym mowa w ust. 10, prawo do emerytury ulega zawieszeniu do dnia rozwiązania stosunku pracy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo w jednostkach organizacyjnych KAS.
 
przepisy powyżej dotyczą ucywilnionych funkcjonariuszy w związku z przektałceniem stosunku służbowego w stosunek pracy.
 
W takim razie zapytam konkretniej
-czy będąc teraz pracownikiem cywilnym mogę wystąpić o emeryturę mundurową celną ,prawa dopiero nabędę likwidacja 55 lat, czy muszę się zwolnić. Z KAS.
Możesz, otrzymasz emeryturę mundurową pomniejszoną przez ZER i będziesz dalej pracował w KAS.
 
Nie chcę się zwalniać z KAS chciałbym przejść z funkcjonariusza na etat cywilny i jednocześnie wystąpić o emeryturę mundurową.Czy to w ogóle jest możliwe?

Jacku, nie gniewaj się, odbierając moją pierwszą uwagę jako naganę, pretensję czy pouczanie, bo ...
- jestem po prostu szczerze zdziwiony.

Gdzie byłeś i co robiłeś do tej pory ?!
Jak rozumiem, pełnisz służbę minimum 15 lat, a wydajesz się absolutnie niezorientowany w temacie,
który "sam z siebie" - choćby ogólnie - powinien być Ci znany. Skoro tak nie jest - trudno - wypadałoby
jednak samemu poczytać aktualne przepisy, gdyż wszystkiego z Forum się nie dowiesz.
Masz o tyle duuużo prościej, że poprzednie przepisy już Cię nie dotyczą i masz mniej do sprawdzenia
chyba, że wystarczy Ci odpowiedź: obecnie nie jest możliwe i o nic już nie spytasz.
 
przepisy powyżej dotyczą ucywilnionych funkcjonariuszy w związku z przektałceniem stosunku służbowego w stosunek pracy.

No nie dokładnie tak!
Te (już poprawione) przepisy, nie dotyczą wszystkich "ucywilnionych", lecz osób
"ucywilnianych" później - po 1 czerwca 2017 r.
 
Cat i wszyscy, dzięki za wyjaśnienie, masz oczywiście rację że trzeba czytać przepisy i z forum nie należy tylko czerpać wiedzy .
Wcześniej ten temat mnie nie interesował.
 
Reasumując, osoba, która dziś jest funkcjonariuszem, gdy przekształci służbę na pracę cywilną w KAS i wystąpi o emeryturę mundurową (gdy oczywiście spełnia wymogi) nie może pozostać w KAS? Krótko tak czy nie?
 
Możesz wystąpić o emeryturę ale otrzymasz ją dopiero po zwolnieniu z KAS.
Przepis mówi: "Prawo do emerytury ulega zawieszeniu"
 
Reasumując, osoba, która dziś jest funkcjonariuszem, gdy przekształci służbę na pracę cywilną w KAS i wystąpi o emeryturę mundurową (gdy oczywiście spełnia wymogi) nie może pozostać w KAS? Krótko tak czy nie?

Hmm ... Krótko ?!
- TAK !!
Ale ...
Mało który przepis, nie posiada mniej lub bardziej zauważalnej "furtki"! Przedmiotowy ma ich kilka,
z tego jedną oczywistą:
art.174 ustawy o KAS
10. ...
11. W przypadku, o którym mowa w ust. 10
... ulega zawieszeniu ...
Czyli w innych przypadkach - NIE!
"Kumaty" - da radę ...
 
Back
Do góry