• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Ale mi namieszaliście z tą "pomostówką". Próbuje to ogarnąć, ale idzie mi ciężko dlatego nie mam wyjścia liczę na Wasze zrozumienie i wyłożenie mi tematu łopatologicznie.
Za lata od 15.09.1999 r. do 07.2020 r. wezmę emeryturę mundurową. Jeżeli nic się w prawie nie zmieni to za lata sprzed 1999 r. (w moim przypadku 15 lat pracy składkowej) i ewentualne lata składkowe po 2020 r. po osiągnięciu 65 lat życia otrzymam emeryturę z ZUS. Sprawa prosta. Teraz czytam tu o ewentualnej emeryturze pomostowej, która ma nam przysługiwać po osiągnięciu 55 lat jeżeli przepracowaliśmy 15 lat w szczególnych warunkach. Jeżeli dostanę z firmy potwierdzenie, że pracowałem w szczególnych do 2008 r. to mam te warunki.
I teraz pytanie. Czy będąc na emeryturze mundurowej mogę po osiągnięciu 55 lat życia ubiegać się o tę "pomostówkę"?
 
Sorry, ale nigdy nie słyszałem o takich zapowiedziach, gdzie to słyszałeś ?

Muszę przyznać, że ja "słyszałem"!
Czytałem o czymś podobnym w jednym z pierwszych projektów, co później zniknęło.
Potem słyszałem, gdy pewien przełożony - dla "świętego spokoju" - składał jakąś taką
"obiecankę" cywilowi pracującemu w naszym referacie. Prosząc go o "źródło", miałem
otrzymać namiary, ale w praniu się to jakoś rozeszło ...
 
...
I teraz pytanie. Czy będąc na emeryturze mundurowej mogę po osiągnięciu 55 lat życia ubiegać się o tę "pomostówkę"?

Nie!

O "pomostówkę" z ZUS'u, możesz się ubiegać w wieku 60 lat, ewentualnie odczekać
do wieku 65 lat i powiększyć emkę ZUS'owską (czyli tą część dodatkową) o < 15%,
ewentualnie odczekać
*, rezygnując z EM i powiększyć całą Em.Z. o < 15%.

Taki "myk"
*, przy niewiele korzystniejszej EM (zwłaszcza gdy ta "obcięłaby" wymóg
25 lat składkowych), członkom rodzin długowiecznych może się opłacić.
 
Jestem nowy i nie wiem czy pytam w dobrym miejscu ale może ktoś podpowie.

Na jakich zasadach odejdzie na emeryturę funkcjonariusz zatrudniony w latach 90-tych, następnie ucywilniony w maju/czerwcu 2017 roku i przywrócony do służby w 2018r. Czy będzie to 55/15/5 czy 55/25?
Jak będzie wyliczona emerytura w związku z tą kilkumiesięczną przerwą w służbie?
 
Na jakich zasadach odejdzie na emeryturę funkcjonariusz zatrudniony w latach 90-tych, następnie ucywilniony w maju/czerwcu 2017 roku i przywrócony do służby w 2018r. Czy będzie to 55/15/5 czy 55/25?
Jak będzie wyliczona emerytura w związku z tą kilkumiesięczną przerwą w służbie?

odp. 1 55/15/5 z tym, że 55 powinno zniknąć.
odp. 2 Powinieneś doprecyzować pytanie. Z domysłów uważam, że ta przerwa trafi do ZUS.
 
Ale ta "pomostówka" dla nas ma tylko i wyłącznie związek z tymi latami pracy w szczególnym charakterze?

Albo źle zadane pytanie, albo nie zauważyłeś wcześniej wskazanych:
1) wymagań -15 lat pracy w szczególnych warunkach, 25 lat "opłacania" ZUS'u, by móc
a) odejść na em. ZUS w wieku 55/60 (K/M)
b) - " - w wieku "normalnym" (60/65) z dodatkiem do em. ZUS < 15%
2) odniesienia do trzech wariantów w związku z EM, wskazanych w poprzednim poście
 
Dzięki cat, już kumam. Czyli łapię się na "pomostówkę" jeżeli po 2020 roku uzupełnię "opłacanie" składek ZUS'u do poziomu 25 lat. W moim przypadku najszybciej jak skończę 64 lata, tak, że.....
A tak jeszcze na marginesie tematu. Ostatnią pisemną informację z ZUS o stanie moich składek i prognozie wysokości emerytury dostałem w 2016 roku. Nie dostaję tego, bo nie trafiają tam nasze składki czy może powodem jest dostęp do profilu na stronie ZUS, w którym są wszelkie nasze dane?
 
oszukany
Nie może, a na pewno nie dostajesz informacji pisemnych jak ja i innych 2,5 miliona , którzy mają profil na stronie ZUS.
Masz zwaloryzowany kapitał początkowy i zwaloryzowane składki. Można w kalkulatorze obliczyć swoją przyszłą emeryturę.
 
oszukany
Nie może, a na pewno nie dostajesz informacji pisemnych jak ja i innych 2,5 miliona , którzy mają profil na stronie ZUS.
Masz zwaloryzowany kapitał początkowy i zwaloryzowane składki. Można w kalkulatorze obliczyć swoją przyszłą emeryturę.
A umiesz korzystać z tego ich kalkulatora? Jeżeli tak to daj mi znać pogadamy na priv. Chętnie bym poznał ile wyjdzie tego "zasiłku" za te 15 lat sprzed 1999 r.
 
Pomostówka niekoniecznie musi się wykluczać z em. Masz em i po odliczeniu lat służby z lat skladkowych ZUS, nadal spełniasz oba warunki tj. 15 w szczególnych i 25 składowych. Nie trafiłem na przepis wykluczający. Jestem na etapie badania sprawy dam znać co ustalę.
Lata w szczególnych sumują się jest taka info/przykład. na str. ZUS.
Natomiast skorzystanie z em powoduje utratę rekompensaty (Tak to określił doradca emeryt. ZUS.) także w przypadku przejścia na pomostówkę.
doradca powołał się na praktykę emke wojskowych. Sprawy dalej nie drążyłem.
:) szczególne warunki pełnienia służby to bonus ustawodawcy, istniejący także w obecnym stanie prawnym (art. 251c ustawy KAS). znajduje się w obrocie prawnym, niezależnie od regulacji dot. nabycia uprawnień emerytalnych mundurowych. pozwala skorzystać z emerytury pomostowej zus, o ile oczywiście zostaną spełnione pozostałe warunki.

wydaje się, że powyższa wykładnia jest nie do obalenia. pozostaje tylko ustalić, czy we wniosku o emeryturę pomostową można wskazać okres służby w szczególnych warunkach, stanowiący także podstawę naliczenia emerytury mundurowej.

innymi słowy, czy okres służby w szczególnych warunkach, stanowiący także podstawę naliczenia emerytury mundurowej z mocy prawa nie może zostać wskazany jako podstawa do wyliczenia emerytury pomostowej, np. na podstawie art. 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS ?
 
oszukany
nic trudnego z tym kalkulatorem, z lewej strony wpisujesz swoje składki/kapitał początkowy zwaloryzowany za 2018 r. również offe jak masz/tam gdzie nie masz nic to wpisujesz 0,00, z prawej strony swoje dane/M jak mężczyzna, m-c i rok urodzenia,wiek przejścia na emeryturę/np. 65 lat, 0 m-cy/ rok rozpoczęcia pracy. A na samym dole oblicz. Powodzenia Tobie i innym liczącym.
 
cat sory za milczenie.
Wczoraj i dziś rozstrzygnęła się moja sprawa SR o świadectwo służby. Na marginesie pozytywne mimo uchwały NSA na którą powołał się pozwany.
Co do pomostowej lata w służbie nie są latami skladkowymi więc straż minus służba - daje lata skladkowe - w wielkim uproszczeniu. Ja mogę przejść na nią po ukończeniu 63 roku bo braknie mi składkowych. To samo dotyczy lat w szczególnych. Ja mam 15 lat bez tych zaliczonych do mundurówki.
 
cat sory za milczenie.
Wczoraj i dziś rozstrzygnęła się moja sprawa SR o świadectwo służby. Na marginesie pozytywne mimo uchwały NSA na którą powołał się pozwany.
Co do pomostowej lata w służbie nie są latami skladkowymi więc straż minus służba - daje lata skladkowe - w wielkim uproszczeniu. Ja mogę przejść na nią po ukończeniu 63 roku bo braknie mi składkowych. To samo dotyczy lat w szczególnych. Ja mam 15 lat bez tych zaliczonych do mundurówki.

Właśnie o potwierdzenie zaliczania za te lata poza nieskładkowymi mi chodziło.
Poza tym - szczerze gratuluję!
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry